APA

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

APA

Post by momolo »

Un documentar senzational! Daca aveti la dispozitie o ora si 20 de minute trebuie musai sa-l urmariti de la inceput pana la sfarsit! Este absolut senzational !

(sa vedeti cum arata muzica lui Bach, al lui Mozart si al lui Beethoven .....in structura apei! Impresionant, se pot intelege multe adevaruri fundamentale!)

http://video.google.com/videoplay?docid ... 8008&hl=ro#" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: APA

Post by kaav »

Fain documentar. Dar si inutil (cum sunt cam toate documentarele de genul acesta). Pentru cei care ar trebui sa le bage in seama (adica cei care au painea si cutzitul in mana), ma indoiesc sincer daca au aceeasi valoare ca si niste desene animate oarecare...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: APA

Post by momolo »

kaav eu am recomandat la diverse persoane sa-si faca timp sa vada documentarul. Mare parte nu au vrut sa-l vada afirmand ceva de genul "-Apa?! Aaaa, stiu, e ceva cu apa asta, a fost si pe discovery parca ceva cu apa vie si apa moarta, neinteresant."

Iar ca sa faci ceva concret e greu. Cunosc domeniul pentru ca am lucrat in proiectare apa-canal. Ca sa schmbi mentalitatea atat de radical incat curgerea apei sa fie luata in seama si la nivelul actual de mentalitate, eu prevad un timp necesar de minim 2000 de ani. Acum daca incerci numai sa mentionezi unele principii din astea in domeniul tehnic-proiectare esti trimis direct la balamuc sau cel putin vor face haz de tine si vor trece mai departe facand ceea ce stiu sa faca.

Iti dai seama cum ar fi sa schimbi intreaga industrie care produce tevi si coturi ?! Adica sa reproiectezi coturile de 90 grade de exemplu....O nebunie, e ca si cand ai vrea sa inlocuiesti pavajul din asfalt cu pavele de lemn la toate drumurile.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply