Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

Apropo de vinil...i-am gasit pe acesti englezi, Nottingham Analogue....fac niste scule pe masura..

http://www.audiophilesystems.com/prod/s ... 20Analogue" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

http://www.youtube.com/watch?v=qtSI3FxW ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=gNPEgnJQ ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=B5ml1HLU ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=UiYjNfKy ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

momolo wrote:Kostas, cine are ureche buna precum si norocul/sansa unei dotari minime materiale (necesare, fara de care nu se poate), ajunge inevitabil la analogic (vinil). Asa ca oricare audiofil si club audiofil este in esenta....pro-analog ! :wink:
:lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

Salut!
Revin dupa o perioada in care nu am mai postat din motive pe care nu vreau sa le repet dar am ramas dator cu un raspus in privinta preului de pick-up pe care urma sa-l cumpar. Alegerea nu e una la care va asteptati si anume achizitia a constat in cumpararea unui preu de line Korato KVP10 care contine si un preu phono la care au fost montate 2 step-up-uri Southern pentru compatibilitatea cu tipul de dozele care le folosesc MC lowoutput si pentru o incarcare in impedanta optima intre 500-750 ohmi. Alegerea a fost facuta dupa cum am scris mai demult dupa ascultarea a mai multe preuri care unele m-au dezamagit, altele nu mi-au convenit financiar sau pur si simplu nu mi-au placut. Am acest set-up de aproximativ 4-5 luni si sunt foarte incantat, intre timp am si un final Korato KTA-100, incintele sunt o pereche de Triangle Naia dar in viitor doresc sa le inlocuiesc cu JMR Concorde Signature sau Orfeo dar asta nu are legatura cu topicul. Revenind la preu, partea de phono este pe lampi NOS 2buc 801 si 2buc 803, iar pe partea de linie am momentan un ECC82 RFT dar vreau un upgrade la 802-uri Telefunken Mullard sau Tesla, in functie de ce gasesc. Mentionez ca preul avea lampi marca EI de provenienta (fosta Iugoslavia) care nu erau tocmai rele.
Asta a fost alegerea mea si sistemul a crescut mult si in directia pe care mi-o doream.
In incheiere doresc sa urez tuturor un an 2010 mai bun decat cel care tocmai se incheie si urarea de:

LONG LIFE ANALOG!!!

Micky

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

Micky, ai ascultat picupul Roksan Radius 5 ? In caz afirmativ, poti detalia cate ceva despre el ? Multumesc.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

cosmin wrote:Micky, ai ascultat picupul Roksan Radius 5 ? In caz afirmativ, poti detalia cate ceva despre el ? Multumesc.
Salut Cosmin! Raspunsul meu este: nu am ascult nici-o tabla Rocksan iar singurul meu contact cu aceasta firma a fost o balanta total imprecisa cu care nu se putea face un reglaj de apasare doza cat de cat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Micky
achizitia a constat in cumpararea unui preu de line Korato KVP10 care contine si un preu phono la care au fost montate 2 step-up-uri Southern pentru compatibilitatea cu tipul de dozele care le folosesc MC lowoutput si pentru o incarcare in impedanta optima intre 500-750 ohmi
sa-l stapanesti sanatos! Interesanta alegere.
In privinta trafurilor ridicatoare, eu personal, din ce am ascultat si testat am ajuns la concluzia ca nu le prefer deloc. In opinia mea cam baga distorsiuni. Singura implementare interesanta, calculata anume pe acel preu am ascultat-o la EAR 834P http://www.ear-yoshino.com/products.php?catId=6#" onclick="window.open(this.href);return false; care utilizeaza un traf ridicator pentru partea MC input proiectat de maestrul Tim de Paravicini. Dar si in acest caz sunt parti bune dar si parti rele. Preul cu pricina isi face banii si datorita adaptarii cu traf pe MC, zgomotul este foarte mic. Insa partea rea sunt distorsiunile pe care le poti trece cu vederea datorita muzicalitatii deosebite dar si datorita faptului ca o amplificare ce poate sa arate foarte clar problemele preului, costa extrem de mult. Iar un preu mai bun costa mai mult. Oricum, EAR este un exemplu bun pe langa altele rele, din punctul meu de vedere. In materie de MC eu prefer la ora asta si dupa tot ce am testat, preamplificare pe tranzistoare si nu pe tuburi. Lampile sunt insa OK la preurile MM, opinia mea.
iar pe partea de linie am momentan un ECC82 RFT dar vreau un upgrade la 802-uri Telefunken Mullard sau Tesla, in functie de ce gasesc.
- In materie de ECC82 am testat multe. In opinia mea RFT sunt excelente iar preferinta pentru TESLA e chestie de gust. Din ce am testat eu, TESLA sunt exceptionale pe medie pe cand RFT au sunetul mai "gras" in toata banda. Telefunken costa cam mult pentru ceea ce fac si au tendinta sa sune cam ascutit, dar precis; deci chestie de gust. Cat priveste Mullard, depinde de serie si format interior lampa. Le consider cu adevarat supremele insa pe cele din anii 50 cu deosebire. Dar si pretul e cam nesimtit, nu cred ca merita banii avand in vedere diferenta reala in sunet fatza de rudele lor mai sarace de la comunisti care costa mult mai ieftin.
Deloc de trecut cu vederea sunt Philips si Valvo sau lampile americane, de exemplu RCA care suna cel mai cald si analog (... :roll: daca se poate spune asa...) dintre toate cele testate de mine.

Am adunat o colectie destul interesanta de ECC 82 din care fac parte si VALVO, RCA, Mazda, RFT diverse serii, TESLA, Haltron, etc. Daca gasesc timpul disponibil iti pot oferi spre proba.
Mullard si Telefunken nu mai am dar stiind diferenta practic si real in sunet (dupa ce am testat de imprumut), nu platesc preturile cerute (preturi foarte mari).
Deocamdata eu folosesc cu maxima satisfactie o anumita serie de RFT.
Mai trebuie mentionat faptul ca fabrica comunista din DDR a produs la un moment dat diverse serii de lampi pentru export in RFG, lampi care au fost marcate Telefunken.

Si sincer as prefera mai degraba lampile sovietice NOS dar ECC82 nu are echivalent direct, din pacate.

Cat priveste pe cele de azi, sunt foarte slabe calitativ, merita schimbate cu aproape orice NOS. Iar cele produse in Yugoslavia sunt in realitate Philips, fabrica construita pe vremea lui Tito fiind 100% Philips. Pentru cele produse azi, astea yugoslave sunt considerate foarte bune, singura problema fiind controlul parametrilor, deci necesita selectionare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

momolo wrote:In privinta trafurilor ridicatoare, eu personal, din ce am ascultat si testat am ajuns la concluzia ca nu le prefer deloc. In opinia mea cam baga distorsiuni. In materie de MC eu prefer la ora asta si dupa tot ce am testat, preamplificare pe tranzistoare si nu pe tuburi. Lampile sunt insa OK la preurile MM, opinia mea.
Salut!
Intru direct in discutie fara introducere. Trafurile daca sunt ok implementate si pozitionate bine in preu dau un zgomot de fond foarte redus, deasemenea le-am folosit doar jumatate din infasurare exact pentru a evita distoriunile si am ridicat nivelul teoretic cu doar 10 dB si nu cu 22dB cat erau specificatiile pentru tot transformatorul. Fara ele se putea merge dar castigul mare la sunet a fost cu ele in configuratia de mai sus mai ales ca din calcul asta era impedanta optima de incarcare pentru doza. Acest tip de trafuri de provenienta americana sunt foarte des folosite si dau rezultate destul de bune la phono stage. Este adevarat ca puristii prefera sa mearga fara ele dar eu am preferat putina dinamica in plus si un zgomot de fond usor marit in detrimentul detaliilor foarte fine usor mai ridicate ale sunetului mai cald. Acesta este compromisul facut de mine.
momolo wrote:Am adunat o colectie destul interesanta de ECC 82 din care fac parte si VALVO, RCA, Mazda, RFT diverse serii, TESLA, Haltron, etc. Daca gasesc timpul disponibil iti pot oferi spre proba.
Sunt interesat sa iau la proba. Pe partea de ECC82, defapt aseara nu am dat foarte mare importanta la tipurile de lampi care le folosesc pentru ca am zis sa nu scriu chiar off-topic. Dar situatia sta in felul urmator: la preu phono am 2 ECC801 Teonex (GB) si 2 Miniatron (FR) 12AX7S (echivalent ECC803) iar la preu de line asa cum am spus am 2 ECC 82 RFT (DDR) si vreau un upgrade la ECC802 Tesla sau altceva mai bun. Am observat o diferenta mare intre ECC82 si ECC 802 in privinta sunetului. Reduce zgomotul de fond si toata muzica castiga in detalii si contur pe instrumente. Gred ca acea grila in plus ajuta mult in curatenia sunetului, dar nu spun nu si la ECC82.
Deasemenea mai caut niste ECL82 pentru filtrare la alimentarea preului Korato dar nu este stringent pentru ca ce am momentan este ok si sunt noi dar dat fiind ca se gasesc destul de greu vreau sa caut din timp, altfel cat te arde buza te costa mai mult.
Multumesc anticipat pentru lampi.

Personal prefer preul pe lampi in detrimentul tranzistorilor care nu m-au convins decat pe la FM Acoustic, Boulder, ASR. Tom Evans ar fi obtiune laudata dar nu am ascultat. Dar una peste alta mult mai multe plusuri la preul pe lampi asta discutand in intervalul respectiv de pret. In termeni absoluti sunt cele solid state demne de luat in seamna la titlul de cel mai bun dar sa nu uitam si preuri ca Manley...
Bafta!
Micky

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

La ECC82 RFT am 2 perechi de lampi-unul care nu sunt imperechiate si balansul este dezechilibrat si a doua pereche care imi baga zgomot de font relativ ridicat in preul de linie. dar cu EI-urile cere le am este mai rau. Eu acum exagerez dar daca se poate mai bine de ce nu...?!
Bafta1

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Micky
nu m-au convins decat pe la FM Acoustic, Boulder, ASR.
- le-ai ascultat, probat, testat ? Daca da, ar fi interesant sa spui macar cateva cuvinte despre impresia care ti-au facut-o.

Cat priveste, in opinia mea, aprecierea corecta a unei surse ca de exemplu turntable + pre phono, ceea ce mi se pare extrem de important este amplificarea + boxele. Stiu cateva cazuri in care anumiti audiofili au preferat coloratura de lampa tocmai din cauza unor deficiente in lantul de amplificare. Mai ales ca si eu intr-o vreme am trecut prin asta. De atunci am aflat cat de delicata este problema unei aprecieri corecte a unui preamp phono.
Dar nu spun ca litera de lege faptul ca preul phono "siliconat" e mai bun, am spus doar ca din ceea ce am testat personal am preferat solutia pe tranzistoare pentru imput MC (tranzistoare dar NU integrate!).

Din pacate, ca de obicei pretul dicteaza. Un pre phono bun costa ceva parale. Iar printre solutiile ieftine si foarte bune la banii lor am gasit si acel phono EAR pe tuburi. Insa daca merg pe nivele de pret mai ridicate, solutiile pe tuburi in cazul MC le-as privi mai sceptic.

PS - Micky ti-am trimis un pm.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by nicusor »

Buna alegere Micki! Am ascultat si eu Korato in citeva rinduri. Cu diverse boxe printre care si Dynaudio, ProAc si Apertura. Sunetul de lampa e greu de egalat de SS!
Cit despre afirmatia ca dozele MC nu merg bine cu pre-uri cu tuburi, as fi mai rezervat! Am ascultat Jadis JP80MC (parca) si mi-am dat seama ca nu degeaba cei de la "High-End-Audio" il considera cel mai bun! Poate nu e chiar asa, dar sigur e greu de gasit un SS care macar sa se apropie.

Just for records: http://www.high-endaudio.com/RC-PhonoStages.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Recunosc ca am vrut sa ascult Jadis-ul dupa ce am citit site-ul, dar afirmatia am facut-o dupa auditie!

Succes!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

nicusor
Cit despre afirmatia ca dozele MC nu merg bine cu pre-uri cu tuburi, as fi mai rezervat! Am ascultat Jadis JP80MC (parca) si mi-am dat seama ca nu degeaba cei de la "High-End-Audio" il considera cel mai bun! Poate nu e chiar asa, dar sigur e greu de gasit un SS care macar sa se apropie.
daca intram in sfera speculatiilor si cine citeste ce, putem ajunge departe, prin balarii. Cititul e bun, crezutul e problema. Depinde pe cine si ce citesti, mai mult conteaza ceea ce asculti.

De exemplu, functie ce citim (si ceea ce vrem sa gasim :wink: :D ) prin USA, ca pre phono de top este des mentionat BAT VK-P10SE http://www.balanced.com/" onclick="window.open(this.href);return false; sau rivalul sau LAMM LP2 http://www.lammindustries.com/PRODUCTS/LP2descr.html" onclick="window.open(this.href);return false; pe care l-am si auzit (pe doza MC).

Aprecierea unui pre phono este extrem de dificila pentru ca in joc intra turntable + brat + doza + cabluri phono + cabluri iesire din phono-stage.

Asa ca o alegere e teribil de dificila si nu stiu cati ar avea ocazia sa aleaga prin comparatii oneste 1/1 ?!

De exemplu, daca banii nu ar fi problema, din cele enumerate cat si altele la fel de cotate (depinde ce citim, am mai spus), eu as alege Accuphase C27 http://www.accuphase.com/model/c-27.html" onclick="window.open(this.href);return false; avand in vedere ca stiu cum suna placa phono inserata intr-un line preamplifier C2810 http://www.accuphase.com/model/c-2810.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Oricum, e o chestie si de potriveala, dar raman la ideea ca pe semnal mic prefer tranzistorii. Mentionez ca prin anii 80 faceam (in regim DIY....nu stiam pe vremea aia ca asa se numeste aceasta activitate :D ) preuri phono, evident, la nivelul ala de atunci si astfel nu pot spune ca sunt doar simplu privitor de carcase cu LED-uri.

In materie de phono-stage lucrurile sunt fumate de mult si eu prefer un producator cu traditie foarte veche, mai ales ca in diverse integrate vintage anii 70...80 am gasit preuri phono care pot umili preuri audiofile din zilele noastre, frumuseti din alea argintii, extrem de scumpe si cu LED-uri albastre, rosii, tranzistoare, lampi, etc.

Preul phono e o treaba care se cunostea bine intr-o vreme, azi e o treaba cu iz de vodoo audiofil.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

in special pentru cei care detin un pickup REGA - exista o firma britanica specializata in producerea de accesorii upgrade si modificare turntable REGA:

http://www.cabezon.eu/index.php?cPath=26" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by LEKTOR »

ARTICOL 2/4/2010

http://online.wsj.com/article/SB1000142 ... %3Darticle" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

si aici sunt comentariile:

http://online.wsj.com/article/SB1000142 ... 3Dcomments" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply