Leben

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Leben

Post by SOLO »

De vreo doua luni am de-aface cu integratul asta de 12 watt . L-am ascultat pe Zu-audio , Thiel , Proac , Xavian . Cu unele se cam chinuia sa le duca la volum mai ridicat. Simpatic , simplu te cam face sa uiti de hifi , cabluri , soundstage si alte de-astea . Cred ca pentru un apartament 12 watti de calitate pot fi suficienti pentru multi dintre noi .

Am citit putin din review-ul de pe 6mooons si mi se pare destul de asemanator cu ceea ce am descoperit eu in integratul asta . A mai ascultat cineva ?

Image

Image
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Leben

Post by felixx »

Probabil pe Zu facea treaba cea mai buna,nu?
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Leben

Post by momolo »

L-am ascultat si eu acum un an. Cam distorsiona in voie si suna ca un amplificator facut pe genunchi la Casa Pionierului (a nu se confunda cu Pioneer.... :lol:). Mi-a facut o impresie foarte proasta, mai ales avand in vedere pretul nesimtit (undeva pe la vreo 3500 euro daca retin bine).
Fara indoiala ca trebuiesc boxe speciale, sensibile, eficiente, greu de gasit in ziua de azi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Leben

Post by SOLO »

felixx wrote:Probabil pe Zu facea treaba cea mai buna,nu?
O spui la misto ? :roll:

Chiar pe Zu mi s-a parut ca a sunat cel mai bine , nici nu parea a fi vorba de 12 watti acolo .
Momolo , normal ca la orice 12 watti trebuie sa fii atent la boxe . Pe proAc se chinuia , pe Thiel pana la un anumit nivel le ducea fara probleme . Pe Zu mie mi-a placut mult , pe niste Vienna Acoustic ( parca ) bookshelf din nou bine .
Mie mi s-a parut un integrat foarte reusit . Meticulos ca realizare si foarte muzical . Normal ca nu poti avea impactul a doua mono Krell KSA 100 sau ML 20 dar sa stii ca scoate muzica .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Leben

Post by momolo »

OK. Asculta si piticania de la Luxman, ala micu cu indicativ "100" tot de 12W si mai discutam de impact si calitate la puterea asta ! Recomandabil, chiar fara ezitare, pe boxele Luxman sau altele eficiente si mici (si muzicale :wink: ).

Pentru mine acest Leben suna atat de prost ca m-am ingrozit cum se poate asa ceva?! Am avut timp destul si conditii bunicele sa-mi fac o parere proprie obiectiva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Leben

Post by felixx »

O spui la misto ?
Deloc.De obicei nu scriu la misto.Pur si simplu mi-am dat si eu cu parerea...
Difuzoarele folosite de Zu sunt Eminence...la toate modelele.
Am avut acces la acest difuzor si este foarte usor controlabil.Cu un filtru bine pus la punct se poate asigura o impedanta "usoara" pentru un amp pe lampi.
In alta ordine de idei,e simplu:
-con usor,spl peste medie,in jur de 93,se vrea a fi woofer insa suspensiile sunt cam tari.
Ar mai fi cate ceva dar.....
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Leben

Post by VTP »

La HIFI Arena 2008 era expus un Leben avand sursa un pick-up si debitand pe 2 chestii sferoidale cu pretentie de incinte de la Fat Boy (parca!). Ce impresie sa-mi fac daca membranele galbejite tremurau de groaza mortii???? Saraca fetitza virgina (intelectual) abia se descurca cu 3 foi de preturi si nu putea face nimic in rezolvarea problemei!
Cauze: ori sursa, neprevazuta cu filtrul corespunzator, ori vreo mufare incorecta, fie vreun contact imperfect care ducea la autooscilatia amplificatorului! Ce impresie putea sa faca daca, pentru ocazia cu Arena, fecioara avea mandat sa ofere Leben-ul la pretz redus de 3.500 euro de la 4.500 euro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ce drac sa ceri Lebenului cu astfel de dealeri??????
In mod normal sunt si variante mai aproape de realitate (luxman) si de common sense! Are momolo dreptate la acest subiect 100%!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Leben

Post by SOLO »

Mai revin cu ceva noutati ..

Sambata , amicul nostru avea chef de distractie asa ca ne-a permis sa facem o comparatie intre Leben CS600 si Rogers e 20 a pe Zu-Audio , in total 5 omuleti . Sursa NorthStar Extremo+Mecanica NorthStar .
Rogers mi s-a parut mult mai corect decat Leben , ba mai mult pentru prima data Lebenul m-a facut sa ma gandesc la cinema , basul parea cam de subwoofer , detalii cam slabute , caldura din sunet cam plictisitoare , nu prea te facea sa te gandesti la muzica . 3 din 5 au ajuns la concluzia ca Lebenul suna mai bine , deoarece ( zic eu ) au ramas fascinati de basul acela inselator . Eu si inca o persoana am ramas la ideea ca Rogers suna mult mai bine , mai corect . Practic nu aveam ce sa reprosez sunetului , bine echilibrat .
Acuma ... senzatia de live ramane o himera . Zdranganitor la chitara timp de 7 ani , cantat prin garaje , sali de repetitii , concerte locale am pretentia ca stiu ce inseamna sunet de tobe ( cel putin ) .
Nici de data asta nu a fost sa fie ..

Apropo , ZuAudio alea chiar merita o atentie ..
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply