Noua capitala a lumii

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Noua capitala a lumii

Post by LEKTOR »

In centrul orasului Las Vegas - de fapt in centrul stripului- aleea cu hoteluri si cazinouri - se termina proiectul CITYCENTER - anul trecut cind am calatorit pe acolo erau numai macarale si beton si sticla - acum cel putin daca Dubaiul a stopat lucrarile, partea a 2a se continua aici

http://www.citycenter.com/" onclick="window.open(this.href);return false; - explorati totul - este de fapt un mic orasel, cu sistem propriu de transport,magazine,pools,etcetc

Apoi de remarcat si ultimele 3 hoteluri din Vegas construite in ultimii 3 ani

http://www.encorelasvegas.com/#/homepage/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.wynnlasvegas.com/#homepage/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.palazzolasvegas.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Noua capitala a lumii

Post by SOLO »

Mda , poti jura ca e mana arabilor acolo . Grandomania clasica ..
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Noua capitala a lumii

Post by Adrian_2k8 »

Nu cred ca e grandomanie, daca asta cauta clientul (american) asta trebuie sa-i oferi. Altfel dai faliment. :( Luminite si confetti.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Noua capitala a lumii

Post by LEKTOR »

Mai degraba e mina americanilor in Arabia - caci Dubaiul e construit de cele mai mari firme de arhitectura din State - poate aia i-au supt pe dubaiezi de fonduri !!!
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Noua capitala a lumii

Post by momolo »

Mama ce chici sinistru ! Mai lipsesc lebedele si leii auriti, precum si Adi Copilu Minune cu Gutza de mana! Tziganie curata, nu e stil arab, e o amestecatura haotica de chici si culori tipatoare de prost gust ! Daca va uitati la meniuri si restaurante, si acolo e o amestecatura si o brambureala de bucatarii traditionale americanizate.

Genul asta de arhitectura seamana cu filmele Indiana Jones, adica au tot atata "valoare" artistica.

Si pun pariu ca sunt compartimentate integral in RIGIPS ! :lol: :lol: :lol: :lol:

http://www.encorelasvegas.com/#/the_resort/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Noua capitala a lumii

Post by Kostas »

momolo - mergem si noi - imbracati la costum, fara camasa, cu ciocatzi, limuzina lunga, ochelari mari fumuri, palarie larga, lantz de aur, bratari groase, trabuc mare in coltul gurii, insotiti de o blonda tzipatoare ! :D
Last edited by Kostas on 11 Dec 2009, 12:28, edited 1 time in total.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Noua capitala a lumii

Post by SOLO »

LEKTOR wrote:Mai degraba e mina americanilor in Arabia - caci Dubaiul e construit de cele mai mari firme de arhitectura din State - poate aia i-au supt pe dubaiezi de fonduri !!!
.. construite de americani/australieni/british dupa gusturile localnicilor .

X momolo : ba chiar e acelasi stil intalnit prin Bahrain , Oman , Dubai .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Noua capitala a lumii

Post by momolo »

Kostas
momolo - mergem si noi - imbracati la costum, fara camasa, cu ciocatzi, limuzina lunga, ochelari mari fumuri, palarie larga, lantz de aur, bratari grose, trabuc mare in coltul gurii, insotiti de o blonda tzipatoare !
neaparat siliconata ! (descrierea clientului mediu al acelor locatii este excelenta! :D )

SOLO baga un ochi la mobilierul ala care vrea si un stil Ludovic al XIV-lea avortat intr-o fabrica arabeasca. :wink: Dar arabii stiu ca au perne. Asa ca trebuiau luate fotoliile de la altii. :lol: (Cred ca Gigi Becali s-ar face verde de invidie!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Noua capitala a lumii

Post by SOLO »

momolo wrote:Kostas
momolo - mergem si noi - imbracati la costum, fara camasa, cu ciocatzi, limuzina lunga, ochelari mari fumuri, palarie larga, lantz de aur, bratari grose, trabuc mare in coltul gurii, insotiti de o blonda tzipatoare !
neaparat siliconata ! (descrierea clientului mediu al acelor locatii este excelenta! :D )

SOLO baga un ochi la mobilierul ala care vrea si un stil Ludovic al XIV-lea avortat intr-o fabrica arabeasca. :wink: Dar arabii stiu ca au perne. Asa ca trebuiau luate fotoliile de la altii. :lol: (Cred ca Gigi Becali s-ar face verde de invidie!)
Corect ! .. dar eu ma refeream la arhitectura . Asta mai lipsea acolo, interioarele mobilate middle-east :) . Si-asa culorile alea te fac sa te geandesti la ei sau la indieni ..
Eu zic ca nu arata chiar asa rau canstructiile alea . Asta se cere acum , sticla nene ! :roll:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Noua capitala a lumii

Post by kaav »

momolo wrote:stil arab
adica ceva mai in genul asta...
http://www.corbisimages.com/Search/Sear ... tions=true" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Noua capitala a lumii

Post by SOLO »

Kaav ...

Si romanii fac pizza cu scopul de a arata cat mai asemanator cu cea din Italia . Chiar si asa te asigur ca in multe locuri poti observa amprenta romaneasca :wink:
La fel si arabii , se straduiesc cat pot sa construieasca pe placul expatilor .


Ps. .. adica ceva mai in genul asta http://www.bahrainedb.com/EDBInBahrain.aspx?id=2138" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Noua capitala a lumii

Post by kaav »

SOLO, stiu ce zici tu, dar cand aud sau vad undeva scris ''stil arab'' ma gandesc la ceva cu un aspect traditzional, fara nici o asociere de urbanism contemporan. Chestile astea moderne in stilul Dubai, nu au nici o ''patrie'' sau identitate (sunt cam la fel toate). Nu zic ca nu sunt aspecte moderne care imi plac, unele chiar mult, dar nu sunt chestiile alea cum am vazut in pozele din Las Vegas...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Noua capitala a lumii

Post by Obelix »

Concluzia... prostul gust nu are patrie... :mrgreen:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Noua capitala a lumii

Post by LEKTOR »

Acum serios, nu stiu ce intelegeti din poze DAR nu e chiar asa - tot cem vedeti acolo, la FATA LOCULUI, arata cu totul altfel - nu e kitch deloc - serios - cautati voi pe net undeva si daca gasiti replici de kitch puneti aici - sint niste constructii imense, f. moderne, interioruri numai fel de fel de travertina/marmura/onix,etc - mergeti sa vedeti si apoi veniti cu asa replici !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Noua capitala a lumii

Post by kaav »

Lektor, trebuie sa fiu neaparat ''impresionat''? Sunt impresionat de ceva construit cu mijloace mult mai modeste dar cu rezultate mari, decat ce se face in ziua de azi cand tehnologia este asa avansata si mult mai facil totul. Tu esti impresionat ca pe un hdd cat o placinta iti poate incapea toata muzica care o ai pe vinil sau cd? Chestie de optica, nu de rezultat, neaparat.
Eu nu am folosit cuvantul kitch. Mie nu imi plac chestiile argintii/aurii luciose sau super luciose (chestii mega comune astazi - asociate cu ''rafinamentul'', dar nu si in ochii mei). Daca era in Las Vegas un monolit enorm, negru mat, ceva care nu reflecta lumina, mai stateam de vorba :mrgreen:

Post Reply