Amplificatoare care incalzesc sunetul

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by hersorin »

Salutare
Domnilor puteti sa imi recomandati niste amplificatoare care incalzesc sunetul dar in acelasi timp este si detaliat sa se potriveasca cu Triangle si mai ieftin decit Unison Unico ? Acest Unison Unico e o scula de luat in seama? Ati putea sa imi spuneti cite ceva de Unison Unico cum este sunetul, s-ar potrivi cu genul meu de muzica (regee)? Eu cumpar mult de pe ebay si daca o sa cada la un pret bun o sa il iau daca merita.
Va multumesc anticipat.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by momolo »

hersorin un amplificator nu trebuie nici sa incalzeasca si nici sa raceasca sunetul. El trebuie sa fie cat mai corect si sa amplifice ceea ce-i dai fara sa puna "creatiile" proprii.

Din punctul meu de vedere, conteaza mai mult boxele si sursa, abia apoi amplificatorul. Asta vorbind in zona buget, zona de compromisuri, zona unde nu putem cumpara ceea ce vrem ci ceea ce putem plati. Iar aici ma refer la "conteaza" ca rezultat final, sunetul care te gadila in mod placut la urechi...sau nu!

Cat priveste UNICO, exista mai multe variante, unele cu acelasi aspect. Vezi pe site-ul lor, nu le insir eu aici.

Ca matching se potrivesc foarte bine cu Triangle. Insa nu mi-ai spus despre ce model Triangle este vorba?! Deoarece conteaza enorm!

Hai sa nu mai vorbim asa la general, adica Triangle si punct! Nu de alta, insa exista o "mica" diferenta intre unele modele cu "EX" si altele cu denumirea Magellan, de exemplu! Diferente care sunt pur si simplu enorme.

Deci, mai specific, mai concret daca vrei un sfat si nu o abureala. Pot spune ca marcile astea le cunosc destul de bine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by hersorin »

In momentul de fata am in casa deci ale mele mai multe perechi de Triangle.
Triangle Naia din seria Stratos (echivalentul Genesis de astazi)
Triangle Titus es pe care stiu sigur ca le-ai avut
Triangle Elite care este pentru suround
Acum spunemi citeva nume si modele de amplificatoare.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by momolo »

hersorin
Acum spune-mi citeva nume si modele de amplificatoare.
deja am luat pozitie de drepti, la ordin SAAA TRAAAITI ! Si ma pregatesc sa spun! (de mare ajutor ar fi daca mi-ai baga o veioza in ochi.... :roll: eventual legat si de scaun?!....mana in cantul usii....cateva bulane pe spinare?!.... :roll: ...)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by TomJones »

Hersorin, amplificatoare care incalzesc sunetul, cum iti place sa le denumesti, ti-as recomanda amplificatoarele in clasa A. Se gasesc, in functie de marca si mai scumpe, dar si mai ieftine ca acel unison. Au si avantaje si dezavantaje: dintre avantaje mentionez: suna mai cald, mai analogic, basul este mai plin, ceva gen vinilul, iar 1 wat in clasa A dintr-un amplificator de renume poate "musca" din multe tipuri de boxe. Unii le reproseaza lipsa de dinamica muzicala, dar nu e chiar asa. Dintre dezavantaje: pretul, voluminoase, se incalzesc puternic si nu in ultimul rand o sa platesti ceva mai mult factura de electricitate, ceva de genul iarna te poti debransa de la caldura, iar vara iti trebuie aer conditionat.... :D

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by hersorin »

Multumesc de raspuns TomJones.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by CC_TM »

Creek A50i e un amplificator care "incalzeste" sunetul si e mai ieftin decat Unison Unico. SH e pe la 3-400 euro.
Daca boxele tale nu sunt prea "mancacioase" ai sanse de potriveala.
Eu l-am auzit cu ceva vreme in urma pe JMLab826S si mergeau bine impreuna.
Daca ai ocazia, probeaza unul pe boxele tale.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by TomJones »

Un alt amplif ieftin in clasa A, Vincent...

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by nicumur »

TomJones wrote:Hersorin, amplificatoare care incalzesc sunetul, cum iti place sa le denumesti, ti-as recomanda amplificatoarele in clasa A. Se gasesc, in functie de marca si mai scumpe, dar si mai ieftine ca acel unison. Au si avantaje si dezavantaje: dintre avantaje mentionez: suna mai cald, mai analogic, basul este mai plin, ceva gen vinilul, iar 1 wat in clasa A dintr-un amplificator de renume poate "musca" din multe tipuri de boxe. Unii le reproseaza lipsa de dinamica muzicala, dar nu e chiar asa.
Un integrat tranzistorizat in clasa A zic eu ca nu incalzeste absolut deloc sunetul, din contra, este fortzos si aspru - strict parere personala, fost posesor de Marantz clasa A.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by TomJones »

nicumur wrote: Un integrat tranzistorizat in clasa A zic eu ca nu incalzeste absolut deloc sunetul, din contra, este fortzos si aspru - strict parere personala, fost posesor de Marantz clasa A.
Nicumur, poti sa fii mai explicit ? Ce model de marantz ai avut?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by momolo »

hersorin pentru herghelia ta de Triangle (din pacate, toate din gamele ieftine), din punctul meu de vedere si trecand peste povestea cu incalzirea sunetului ca o exprimare nefericita, eu iti recomand exact orice model amplificare UNICO, evident, cu cat un model mai scump, cu atat mai bun si este, dar iti recomand si amplificare NAD, in cazul in care bugetul disponibil este foarte mic.

Evident, un rol determinant o are sursa semnal. Si iarasi evident ca ceea ce e bun, COSTA!

Insa CREEK se potrivesc cu Triangle (oricare model) fix ca nuca in perete. Iar JmLAB sunt incinte acustice fix opuse ca si caracter fatza de Triangle.

Iar ceea ce ti-a spus userul TomJones despre sunetul cald al clasei A, este in general adevarat si din punctul meu de vedere.

Si la acest capitol, cel mai cald si fin sunet il obti, in general, .....este o afirmatie pur generala...., din amplificare pe tuburi in clasa A.

Evident, depinde total de calitatea implementarii, adica in locul unei amplificari in clasa A pe tuburi, prost implementata, e de preferat o amplificare pe tranzistoare in clasa AB bine implementata.....si aici ne dam seama cam cat cata "valoare" au aceste afirmatii "generaliste"! Mai recomandabil ar fi sa discutam exact pe modele.

Insa cert e ca am probat dealungul timpului diverse combinatii, iar Triangle + UNICO este una de mare succes (rezolutie + muzicalitate), in opinia mea. (mai ales ca in prezent eu ascult exact pe aceasta combinatie, aleasa dupa mult timp si multe alte incercari diverse).

Dar e si foarte adevarat ca Triangle sunt incinte acustice care sunt foarte predispuse catre amplificarea pe tuburi. Insa fiind in acelasi timp incinte cu mare rezolutie (la pretul cerut), nu "accepta" amplificari de proasta calitate sau incorecte, caz in care multi concluzioneaza ca ba nu au bas, ba ca zbiara, ba ca numaistiueuce. Iar asta in ciuda faptului ca cele din gamele de sub Magellan sunt incinte sensibile si aparent usor de amplificat.

Si inca o chestie, cablurile de boxe au mare insemnatate, mai ales cand incepem sa discutam de un entry-level in zona de calitate audio.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by hersorin »

Va multumesc la toti pentru raspunsuri.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Amplificatoare care incalzesc sunetul

Post by nicumur »

TomJones wrote: Nicumur, poti sa fii mai explicit ? Ce model de marantz ai avut?
Marantz PM 72 Mark II - clasa A-B.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Post Reply