Metro Romania - Lectie de Marketing

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by SOLO »

Image

Cand am vazut asta am ras . Dupa ce mi-a trecut rasul m-am tot gadit ce-o fi fost in capul alora de la departamentul marketing sa lege un LCD de 20 mil. cu un borcan de castraveti . Oare chiar cred ca va creste vanzarea la LG-uri daca iti fac cadou un borcan cu muraturi ??
Poza e facuta recent si la subsolul paginii ( nu se vede in foto ) este specificat clar ca daca cumperi televiorul ai muraturile incluse , deci nu e gluma E PE BUNE si daca e pe bune E GRAV . Pai la o asa firma cu o asemenea promotie de tot cacatul , cum naiba e posibil ? Discutam in topicul anterior despre criza si despre firmele care dau faliment din cauza management-ului defectuos si a marketingului rudimentar . Eu nu mai inteleg nimic , suntem noi prea prosti sau cu un pas inaintea tuturor ?! Tare sunt curios ce studii are omuletul care a scos tampenia asta pe piata ..
Eu daca as fi LG i-as da in judecata si daca as fi client nu as cumpara in viata mea un televizor de la ei .

Oare se poate schimba borcanul cu unul de gogosari :shock: ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by Obelix »

La clientele de parveniti, metode de parveniti... :mrgreen: Ca doar Metro la acest "targhet" se adreseaza cu predilectie... :roll:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by SOLO »

Oare departamentul marketing de la Metro ar avea o solutie si pentru Dubai ? care ar putea fi ?

Lektor , aveti de-astea in America ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by Obelix »

Cumperi un apartament la et.45 al imobilului inca nefinisat la "numai" 5 milioane de marafeti, vine manelistu' Guta fara Putza si iti rage o manea la inaugurare... :mrgreen:
Pentru un pachet de actiuni tiparite pe hartie ijienica la Looser's Bank of Dubay, un al doilea pachet la 50% si o saptamana de turism sexual in Thailanda cadou :twisted:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by kaav »

Nu pot sa cred ca asa ceva exista :shock:
Daca era Lg-ul cadou la borcanul de muraturi (macar de era unul cu ceapa murata :D ), mai intelegeam, dar asa... :mrgreen:
Cred ca este un test pentru atentzie. Asocieri insolite de produse, ca sa nu uiti prea repede despre acel LG, cand afli despre el in treacat....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by momolo »

SOLO
Dupa ce mi-a trecut rasul m-am tot gadit ce-o fi fost in capul alora de la departamentul marketing sa lege un LCD de 20 mil. cu un borcan de castraveti
- eu cred ca sunt baieti destepti. De multe ori un borcan de catraveti murati iti poate aduce mai multa bucurie decat un LCD LG.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by Obelix »

Puschea pe limba... eu vroiam sa schimb monitoriu de la PC (22>>27) si ma uitam cu jind la un LG... :roll:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by kaav »

Obelix, asta nu este un argument solid sa nu iti cumperi monitor LG.
Si eu tzin langa monitorul meu tot felul de obiecte din sticla (dar nu cu muraturi :mrgreen: ) si nu este afectata calitatea imaginii....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by momolo »

LG sunt campioni la pixeli morti aparate scoase noi din ambalaj. Sunt serii unde pixelii morti se manifesta la aprox. 30% din aparatele de aceelasi indicativ model.

Daca vrei calitate, din pacate pe un pret ceva mai maricel (dar calitatea nu e pe gratis...), baga ochiul la Viewsonic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by kaav »

Eu nu am monitor lcd (sincer nu mi-a placut ce mi-as fi permis. Ce as fi vrut - un model de la Samsung din generatzie noua, chiar mi-a placut). Am un crt ProView (vechi de vre-o 6 ani, ecran plat) de care sunt sincer multzumit. LG personal nu imi place, dar daca lui Obelix ii place, eu nu amestec in gusturile nimanui (perceptzia este o chestie subiectiva, iar acest lucru este un fapt sigur obiectiv :D )

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by Obelix »

Eu vroiam sa-l iau cu o "garantie pixeli morti"... :roll:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by kaav »

Cu asa ceva se lauda Philips (fatza de care am o simpatie, dar asta nu ar trebui sa insemne ceva pentru altcineva, in afara de mine)

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by Kostas »

Daca ai sa cumperi un apartament primesti o putina cu muraturi, sa ai ce pritocii toata iarna si sa terorizezi vecinii cu mirosul lor ! :D

La lcd-ul cu pixeli morti primesti muraturi stricate ! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by kaav »

Kostas wrote: La lcd-ul cu pixeli morti primesti muraturi stricate ! :D
Crezi ca se risca cineva sa trezeasca ''omul de pestera'' care doarme si zace mai adanc sau nu, in noi? 8)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Metro Romania - Lectie de Marketing

Post by momolo »

La lcd-ul cu pixeli morti primesti muraturi stricate !
- la un pixel mort poti alege conopida murata in loc de castraveti, la doi pixeli morti primesti borcan de gogosari suplimentar iar la 3 pixeli morti primesti bonus un plic condimente pentru friptura de porc. La mai mult de 3 pixeli morti poti opta sa primesti in loc de LCD LG o jumatate de porc 100Kg made in Ungaria provenit de la CAP-ul vecin cu fabrica de LG-uri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply