Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

Pai celelalte vibreaza pasiv de la cele care vibreaza activ ! Un fel de 2nd hand smoking !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by kaav »

Obelix wrote:CUM pot influienta astfel de dispozitive altceva decat sursa si boxele, singurele care "vibreaza" inr-un sistem... :?:
Nu as ignora sursa dintr-un amplificator. Un dispozitiv de genul ala ar trebui sa ''dizolve'' bazaitul curentului din sursa de alimentare, catre un nivel cu mai putzine interferentze.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by West »

La mine, pe sistemul NAD M5+M3, am incercat 2 feluri de picioruse si inrautateau sunetul.
Pe sistemul Accuphase chiar nu are rost sa incerc.
Dupa cum a spus si momolo, merita incercate pe scule mai putin performante.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

West
La mine, pe sistemul NAD M5+M3, am incercat 2 feluri de picioruse si inrautateau sunetul.
Pe ale mele le-ai incercat ?!, eu nu-mi mai aduc aminte. Plus ca am avut mai multe versiuni, nu cred sa fi avut pe cele finale pentru ca din alea nu am avut destule nici pentru mine (greu cu materialul).
Dupa cum a spus si momolo, merita incercate pe scule mai putin performante.
este doar ceea ce ai inteles tu.

Totusi realitatea e alta, sunt audiofili cu sisteme audio (mult) mai scumpe decat ce ai tu si care au cumparat aceste seturi de picioruse pe care le-am proiectat si la a caror realizare m-a ajutat oake. Pretul unui set de 3 picioruse nu este jumatate din Omicron Reference ci mult mai putin, adica 3 x 50 RON = 150 RON, defapt e un pret ce cuprinde materialul si manopera strungarului, adaosul fiind simbolic. Plus ca acum e si mai greu de procurat materialul din care sunt facute.

Le-am realizat prin primavara, insa de vreo cateva luni pana azi nu m-am mai preocupat de ele, neavand timp si chef. Nu am intentionat sa fac nici o afacere. Insa ducandu-le pe ici, pe colo, in scop de a afla parerea a cat mai multi, cei care le-au probat au vrut sa le cumpere.

Am vrut sa stiu cat mai multe pareri. O chestie din asta trebuie testata pe cat mai multe sisteme audio.

Pana sa le gasesc forma finala si materialul optim a durat mult, cam 10 luni de teste si incercari.

Nu sunt bune pentru boxe, caz in care "ucide" sunetul insa merg la orice aparate. inclusiv pickup.

Obelix, stiu ca pare ilogic, dar au un efect chiar foarte puternic si sub aparate statice, amplificatoare, preuri phono, preuri de linie, etc. Explicatia eu o gasesc in legatura cu vibratia mecanica indusa din exterior anumitor componente electronice strabatute de curent electric, vibratie care poate genera, probabil, micro-curenti electromagnetici care se comporta ca o poluare.

Cel mai simplu ar fi sa probezi. Asa cu explicatii pe internet nu e ceva edificator si ne poate duce in zona speculatiei aiuristice.

Iar daca ma intrebi de unde vibratie? Cred ca e vorba de transformatoare de orice fel si marime precum si de vibratia indusa de sunet aparatelor. De exemplu, pune mana pe o masa de lemn in timp ce canta boxele in camera, nu neaparat date foarte tare. Poti simti vibratia indusa de sunet la orice obiect.

De exemplu, la niste amplificatoare pe lampi efectul a fost maxim.

Nu am cautat neaparat sa-mi explic fenomenul, nu sunt om de stiinta iar ceea ce am creat e facut doar prin metoda experimentarii si inspiratiei din alte realizari de acest gen.

Forma de la Omicron nu am copiat-o decat la inceput si nu mi-a placut deloc. Intr-un fel pot spune ca m-am apucat de asa ceva deoarece, dupa o vreme de utilizare am fost nemultumit de piciorusele Omicron - pe langa rezolutie si control pe bas aduc si o "zbierare" a sunetului. Eu am cautat sa pastrez calitatile aduse cu acest principiu pe bila fara aceasta influenta negativa in directia unui sunet zbierat si stresant. De aceea intai am renuntat la materialul folosit de Omicron, alama si am mers catre alta directie. Apoi a fost gasirea formei geometrice cat mai avantajoasa ca efect audio. O forma care este importanta in multe privinte, masa, diametre, curburi, raport mase intre cele doua piese, etc.

Proiectul l-am facut in program vectorial pe PC. Am avut noroc sa ma ajute oake caruia ii multumesc. Am avut noroc si cu un strungar de exceptie.

In felul cum suna aceste dispozitive are influenta materialul, forma dar si diametrul bilei de otel (de la rulmenti). Insa toate sunt interdependente intre ele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

Un exemplu ca atenuarea micro-vibratiilor conteaza si la un pre phono (deci un aparat pasiv fara mecanica si motoare), aici in cazul NAGRA VPS care foloseste o sub-platforma dubla cu un strat "viscoelastic":

http://www.6moons.com/industryfeatures/ ... gra/4.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by oake »

Obelix wrote:Ca (fost) inginer mecanic trecut SI prin un pic de mecanica a fluidelor :twisted: , imi pun problema CUM pot influienta astfel de dispozitive altceva decat sursa si boxele, singurele care "vibreaza" inr-un sistem... :?:
Obelix...tot ce are traf vibreaza,inclusiv ampul...da ! vibratiile din interiorul sursei pot dauna mai mult sunetului nostru cel de toate zilele,la boxe nu mai vorbim,chiar nu cunosc un sistem hi end la care vibratiile sa faca bine...qed

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by West »

momolo wrote:Pe ale mele le-ai incercat ?!, eu nu-mi mai aduc aminte. Plus ca am avut mai multe versiuni, nu cred sa fi avut pe cele finale pentru ca din alea nu am avut destule nici pentru mine (greu cu materialul).
Da. Prin mai.
momolo wrote: este doar ceea ce ai inteles tu.
Oricum, asa cred. Sculele highend au sigur picioruse studiate de producator. Mi-e greu sa cred ca japonezii de la Accuphase, de exemplu, nu ar cunoaste deja principiul acestor picioruse cu bila si nu le-au evaluat deja.
In afara de lipsa unui beneficiu sonic, aceste picioruse ridica probleme mecanice si de stabilitate care ma ingrijoreaza. Ridicarea si potrivirea aparatelor pe 3 picioruse, asezate printre cele ale aparatului, mi se par un chin.
Apropo, exista scule prevazute doar cu 3 picioare?

Fata de diferentele aduse de cabluri, efectele acestor picioruse mi se par neglijabile. Dupa umila si limitata mea experienta, desigur.
In concluzie, prea multa bataie de cap pentru(eventual) prea putin. Atit am constatat eu.

Danb
Posts: 39
Joined: 29 Aug 2009, 10:59

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by Danb »

Da,sunt branduri care folosesc pt aparatele lor, fie sursa sau amplif, in componenta doar 3 picioruse:Mark Levinson mi-a venit primul in gand
http://www.marklevinson.com/image_libra ... qtr_lo.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

Eu am dat un exemplu cu Nagra mai sus.

West
Da. Prin mai.
- inseamna ca nu era modelul final iar evaluarea ai facut-o pe fostele tale NAD-uri. Din cate retin nu ti-am dat decat 3 bucati la proba, deci nu ai avut 6 pentru ambele aparate.
Mi-e greu sa cred ca japonezii de la Accuphase, de exemplu, nu ar cunoaste deja principiul acestor picioruse cu bila si nu le-au evaluat deja
- e doar o supozitie de-a ta. Ideal ar fi sa le scrii si sa-i intrebi ce parere au. Pe de alta parte, proiectarea se face dupa diverse normative obligatorii de respectat.
Totusi unii le-au pus si sub scule Accuphase si le-a placut efectul.
Fata de diferentele aduse de cabluri, efectele acestor picioruse mi se par neglijabile
- opinia altora a fost opusa. Fara indoiala este vorba de aprecierea subiectiva a fiecaruia. Totusi cred ca nu se pot trage concluzii atat de superficial, dintr-un singur test. De exemplu, mie mi-a trebuit un an sa le fac si sa ma lamuresc, zic eu, cat mai obiectiv posibil.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Danb
Posts: 39
Joined: 29 Aug 2009, 10:59

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by Danb »

Consider ca orice lucru, facut de om, nu a fost facut de mantuiala ci doar considerate sau desconsiderate in mintea omului...Este bine sa incercam daca ne pasa de sunetul nostru. :D

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by oake »

A fost un proiect foarte interesant desi a durat ceva timp si efort.
Ce ma impresionat in mod deosebit,a fost faptul ca,in vara,daca mi-aduc bine aminte,dupa seturi de incercari si reconfigurari pe fundalul unor testari laborioase,momolo a ajuns la concluzia ca trebuie sa folosim bila de 17 mm iar respectivele picioruse sa fie puse invers,adica cu baza mare sus.Nu trec doua luni si omicron scoate noua serie, culmea cu bila de 17 mm si piciorusele puse invers.
Sa fie doar o simpla coincidenta ?
Cat priveste lipsa stabilitatii unei scule sustinuta in trei puncte,evident un triunghi isoscel,daca nu echilateral,e ogluma.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by West »

momolo wrote: West inseamna ca nu era modelul final iar evaluarea ai facut-o pe fostele tale NAD-uri. Din cate retin nu ti-am dat decat 3 bucati la proba, deci nu ai avut 6 pentru ambele aparate.
Da, doar un set de la tine. Dar am avut si un set de alta marca, construit pe aproximativ acelasi principiu, dupa cum stii.
Le-am incercat pe sistemul NAD Masters, dupa cum am scris mai sus. Le-am pus sub player intii, cite un set odata. La sfirsit le-am pus unul sub sursa si celalalt sub amplificator. Apoi le-am schimbat intre ele.
Rezultatele au variat intre zero efect si inrautatire a sunetului.

Sub Accuphase nu-mi doresc sa incerc astfel de dispozitive pentru ca eu cred ca la nivelul de calitate Accuphase nu se pune problema ca piciorusele fabricate de ei ar avea nevoie de imbunatatiri.

momolo wrote:Totusi cred ca nu se pot trage concluzii atat de superficial, dintr-un singur test. De exemplu, mie mi-a trebuit un an sa le fac si sa ma lamuresc, zic eu, cat mai obiectiv posibil.
Respect munca ta si a lui oake, sint sigur ca v-ati straduit mult pina ati definitivat proiectul. Am spus doar ce am auzit eu, pe sistemul meu de atunci.
In plus imi plac lucrurile facute simplu si direct. Sculele, boxele, cablurile si conditionator. Atit. Nu-i de mine sa imi cocot sculele pe picioruse, nici sa pun diverse greutati cu sau fara arc pe ele.
Nu sint atit de experimentalist. Este bine, este rau... :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

West, daca nu ma insel, era o vreme cand nu credeai prea mult in diferenta care o pot aduce cablurile si nici nu erai dispus sa cheltuiesti prea mult pe cabluri. Ceea ce a urmat sti bine.

Personal, nu stiu cum sunt altii, dar eu nu refuz nici un experiment si incerc, nu stiu si daca reusesc, sa nu am pareri preconcepute care sa duca la clasificari finale si refuzul experimentarii. Las mereu un mic coltz de indoiala, macar asa din spirit democratic.

Nu mi s-a intamplat chiar rar ca o prima experimentare sau auditie sa-mi creeze o parere gresita, mai ales in cazuri in care imi scapau unele informatii esentiale.

Cat priveste efectul dispozitivelor, cei mai multi considera ca este benefic, exista si o serie de producatori consacrati si fara indoiala, multi care platesc pentru asa ceva, chiar sume bunicele.

De exemplu, cum ai considera opinia unor audiofili cu mult mai multa experienta decat noi si care spun ca elementul cel mai important din sistemul lor audio este.... rackul ?! Apropos, avand in vedere fenomenul vibratiilor sti cumva ce efect audio are un rack Arcici ?

http://www.arcici.net/suspense.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

...Sau tu ai spune ca Accuphase si-a proiectat sculele fara acele rack-uri si deci nu sunt bune chestiile astea. Dar eu te intreb, ai auzit vreodata ce face in sunet un astfel de rack ?! (eu da!).

Sau ai auzit de brandul Finite Elemente si cam ce produc ei ?

http://www.finite-elemente.de/en/zubehoer" onclick="window.open(this.href);return false;

Ce parere ai despre suportii de cabluri ? Nu-i asa ca par o tampenie ? Cum adica suporti de cablu ?! :shock: Sa nu te impiedici de sarme sau ce ?! :shock: ...Unii "nebuni" spun ca au efect in sunet (eu am auzit si experimentat si....au!)

http://www.omicrongroup.net/products/ac ... evolution/" onclick="window.open(this.href);return false; - PORTACAVI FARADAY care costa destul de mult bucata, cred ca peste vreo 170 euro unul si dupa cum iti imaginezi trebuiesc mai multi.

:roll: ....Deci, exista unii care le cumpara, oare sunt fraieri cu totii ?! :roll: Oare sunt atatia producatori de scule audio, tampiti si care nu tin cont precum Accuphase de lucrurile astea ?! :roll:

http://nuke.nonsoloaudiofili.com/Portal ... GP0176.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Uite aici diversi "ciudati" ce folosesc dispozitive antirezonatoare ciudate:

http://www.canuckaudiomart.com/forum/vi ... ?f=4&t=727" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.flickr.com/photos/39907901@N ... 531434927/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.angeluccihifi.com/sintonie/omicron.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.flickr.com/photos/39907901@N07/3935401722/" onclick="window.open(this.href);return false;

etc.

Eu zic asa, poate ca lumea e mai mare decat o credem din micul nostru coltisor dar numai cei care experimenteaza si nu se pripesc la concluzii finale o vor avea.

Ca vorba aia, multi vad putini pricepe (valabile si diverse alte parafrazari :wink: ).

Eu de exemplu, nici acum nu sunt lamurit total asupra efectului picioruselor speciale, dar de un lucru ma pot pronunta clar, efectul este chiar mare si e important. Nu m-as hazarda sa spun ca e mai mic decat cel al cablurilor, nu m-as lua dupa ceea ce ma obsedeaza pe moment, de exemplu niste cabluri bune pentru care fac efortul foarte mare de a le cumpara. :wink:

Totul este sa putem evada din micul si ingustul nostru punct de vedere distorsionat de propriile obsesii si preocupari de moment. Lucrul asta se face cu o minte deschisa si cu o dorinta continua de explorare si experimentare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

Mult din acele efecte ( ale acelor combinatii de picioruse si aripioare ,inaltatoare de cabluri,aliffi de conectoare, etc ) este efect PLACEBO - in caz ca 0,00001 % suna mai bine , vei considera de fapt ca suna cu 10% mai bine - conteaza mult si designul, forma,culoarea, exoticismul acelor imbunatatiri - asa este pacalit creierul uman !
Chestia de baza este sistemul principal, lantul audio in sine - sursa/amp/boxe.

Caz - 2 sisteme, primul are valoarea $ x, al doilea $ x + 5000 .
Se pun ultimul ragnet de picioruse/inaltatoare/alifii/iradiere/coacere in cuptor - toate astea in valoare de $ 5000. Toate aceste chitibuse arata frumos, exotic, metal pretios/lemn lacuit. Dupa ce asculti concluzionezi ca se aude mai bine.

Ce faci acum ? Pastrezi sistemul plus imbunatatiri sau duci inapoi sistemul & stuff si cumperi sistemul 2 ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

LEKTOR
Mult din acele efecte ( ale acelor combinatii de picioruse si aripioare ,inaltatoare de cabluri,aliffi de conectoare, etc ) este efect PLACEBO
- ai testat ? Ce pe ce ? Concret.
Sau vorbesti asa dupa cum ti-ai imagina ca ar fi ? (pe langa faptul ca indirect afirmi ca aia care le apreciaza sunt niste inchipuiti placebo, ceea ce este un pic jignitor).
in caz ca 0,00001 % suna mai bine , vei considera de fapt ca suna cu 10% mai bine - conteaza mult si designul, forma,culoarea, exoticismul acelor imbunatatiri - asa este pacalit creierul uman !
- in primul rand ca a socoti in procente mie mi se pare o aiureala, mai ales daca sti cum vine treaba, mai ales daca sti despre ce vorbesti, in al doilea rand, poate ca pentru tine conteaza mai mult aspectul ceea ce te duce instant la concluzia ca pentru intreg Universul conteaza mai mult aspectul. :roll: Nu stiu cum, dar ceva ma face sa ma gandesc la concluzia asta despre concluzia ta. :wink:
Chestia de baza este sistemul principal, lantul audio in sine - sursa/amp/boxe.
- o afirmatie inutila. Nimeni nu a spus aici ca aceste dispozitive canta singure si nimeni nu a pus problema unei ierarhii, inafara de exemplul unui audiofil care spune ca rack-ul din sistemul propriu este foarte important.
Toate aceste chitibuse arata frumos, exotic, metal pretios/lemn lacuit. Dupa ce asculti concluzionezi ca se aude mai bine.
- sunt foarte curios, ce ai testat tu, concret ! Ce pe ce scule ? Poti sa-mi dai un raspuns clar daca se poate ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply