Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

Pai nu am ce exemple sa-ti dau pt ca nu am experienta necesara, in primul rind timpul necesar pt asemenea experimente facute CORECT ! Efectul Placebo conteaza, e normal, adica sa zicem din 10 experimente, mai mult ca sigur ca cel putin 1/2 vor avea efect pozitiv - adica sunet mai bun - este normal , caracteristic omului - !

Experimentele astea zic eu trebuiesc conduse f. organizat, in comparatii A/B n timp real - nuantele pot pacali - exemplu - iti arat azi o foaie rosie. miine iti arat alta foaie rosie dar un pic spre spectrul de portocaliu - un pic zic - apoi a treia zi te intreb care foaie era mai rosie . Care ar fi cea mai buna analiza ? Sa ai ambele foi in fata sa compari. Asa este si cu urechea umana. Faptul ca punem picioruse sub cd player - s-a schimbat mediul, playerul este deja cu 2 cm mai sus, undele acustice se reflecta si absorb altfel, greutatea lui acum se distribuie prin acele 3-4 conuri, diferit de cum era inainte,etc. Sa presupunem ca si sunetul se schimba cu aceste picioruse - pai de unde stii ca acel sunet e mai bun ? Fie faci masuratori stricte cu fel de fel de analizatoare/spectre frecventa,spluri,etc fie prin blind study - si A/B real time. Si aici, 1/2 poate sa zica ca suna mai bine, 1/2 mai prost !

Ce vreau sa spun, umila mea parere - asa cum se adauga conuri si & stuff, la fel de bine poti schimba sunetul prin simpla aditie a unui pahar pe masa din camera sau sa zicem pe rackul audio . Iar daca mai punem si apa in pahar, atunci sunetul este din nou schimbat ! Eu consider ca aceste firme vind prea mult miraj, miraj care poate fi creat si altfel , iar aceste ajutoare de sunet se adreseaza unui nivel microscopic ! Si nu cred ca exista un stas aici, numai bile de otel puse pe arcuri, orice alt dispozitiv s-ar implica ar schimba sunetul - piine prajita cu gem de nuci , clanta de usa infasurata in maieu, etc - deci mai sint multe de incercat ...

Hai ca am fost rau aici, dar ideea ar fi ca este f.f.f.f usor de schimbat mediul de auditie cu diferite obiecte, dar oare se merita, unde ne oprim cu testele, etc Apreciez efortul depus de voi pt testarea si confectionarea acelor dispozitive, dar eu sincer nu sint genul de a testa mii de idei , nu sint adeptul acelor sapaturi adinci !

P.S Citeam pe undeva ca si intoarcerea capului cu 5 grade sa zicem spre stinga schimba sunetul - ceea ce este normal .Pe cind perne de stat, caciuli, si altel tweaks ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

LEKTOR daca nu ai experimentat nimic in acest sens, asa cum recunosti
Pai nu am ce exemple sa-ti dau pt ca nu am experienta necesara
de unde poti emite astfel de presupuneri ?! :shock:
Ce vreau sa spun, umila mea parere - asa cum se adauga conuri si & stuff, la fel de bine poti schimba sunetul prin simpla aditie a unui pahar pe masa din camera sau sa zicem pe rackul audio .
Si cred ca nici cu paharu' nu ai experimentat.
Iar daca mai punem si apa in pahar, atunci sunetul este din nou schimbat !
Si inainte sa te opresti cu testele, intai TREBUIE SA LE FACI (ca sa ai la ce te opri :lol: :lol: :lol: ):
Hai ca am fost rau aici, dar ideea ar fi ca este f.f.f.f usor de schimbat mediul de auditie cu diferite obiecte, dar oare se merita, unde ne oprim cu testele, etc
LEKTOR, concluzionez - tu nu ai facut nici un fel de experimente cu picioruse si dispozitive de genul asta insa te pronunti si iti afirmi o parere care jigneste pe cativa (care au facut experimente si STIU DESPRE CE VORBESC) spunand ca este efect placebo. Cum ai judeca atitudinea pe care o ai ?! Te intreb pe tine.

Sa presupunem ca si sunetul se schimba cu aceste picioruse - pai de unde stii ca acel sunet e mai bun ? Fie faci masuratori stricte cu fel de fel de analizatoare/spectre frecventa,spluri,etc fie prin blind study - si A/B real time. Si aici, 1/2 poate sa zica ca suna mai bine, 1/2 mai prost !
- trecand peste afimatia "sa presupunem" (pentru ca tot ce afirmi despre acest subiect este la nivel de presupunere), tu crezi ca daca era atat de simplu, adica sa stabilesti diferenta de X % sunet bun fatza de y % sunet prost cu analizoare si alte chestii de masurat, in acest caz de ce nu ORICE firma de produs aparate electronice poate produce aparate de inalta clasa (high-end) prin simpla investitie, cumpara aparate de masura, masoara si socoteste in procente calitatea sunetului dupa care pune pretul (la kilu' de high-end). De ce unii cer sume astronomice pe aparatele lor si exista totusi clienti care le cumpara, ba chiar unii care vand ultra-scump nu pot produce destul cat se cere ?!

Oare e lumea asta plina numai de tampiti care se lasa dusi de efectul PLACEBO si de designul sculelor ?!

De ce oare toti cei care isi spun pe forumuri opinii despre lucruri de care nu au habar fac astfel de presupuneri puerile !? De ce oare revine mereu povestea asta cu placebo, comparatia A/B, intorsul capului 5 grade, cantitatea si procentul de sunet bun la cantitatea si procentul de sunet prost, etc,etc ?!!

PS - eu am invatat sa ma pronunt numai despre lucrurile pe care le cunosc. Educatia mea pleaca de la tata. De obicei eu nu voiam sa mananc ciorba, el imi punea ciorba in fatza si eu spuneam ca nu-mi place si nu mananc tampenia aia. Dupa care el imi tragea una peste ceafa si-mi spunea ca am dreptul sa spun ca nu-mi place doar dupa ce am gustat, dar pana atunci NU am dreptul la opinie! In acele momente il uram, consideram ca ma persecuta, dar azi stiu ca imi voia binele. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

Am acumulat ceva tweaks de astea - conuri, cilindri brass, picioruse de teflon, de poliuretan, de lemn ,etc- Cardas, Soundisolators,etc - si la prima impresie nu am constatat nici spre plus nici spre minus - plus eu am ideea fixa cu comparatia A/B - deci imi trebuie sa zic asa 2 cd playere similare, 2 ampuri similare, etc - nu cred in comparatii facute cu time delay, mai ales la asa nivel strins ! Time delay asta merge la comparatii intre cd player Teksonic si cd player Theta Digital ! Dar cind compari chestii asa de subtile, A/B consider ca este gold standard !

Alte pareri

http://www.provide.net/~djcarlst/abx_plac.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Diferite teste ABX - http://www.provide.net/~djcarlst/abx_data.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

LEKTOR , pe toti pe care-i stiu in acest hobby, o data ce au avut acces la scule audio adevarate si o data ce au acumulat o anume experienta la modul cel mai practic posibil (avand ani si ani de zile diverse scule adevarate, iubind muzica fara de care sa nu se mai poata si cautand un sunet cat mai apropiat de suflet si natura, auzind calitate adevarata si la altii care se bucura de ea), cu totii considera astfel de idei de genul comparatiilor A/B, blind test, tinut capul la punct fix, etc, niste chestii de gluma sau mai degraba dovada ca cine le mentioneaza nu a avut in realitate parte de insusirea unei experiente veritabile in acest hobby.

Pentru mine cel putin, anume diferente, incluzand si cele date de folosirea acestor dispozitive, sunt atat de mari incat ceea ce mentionezi ca mod de testare si presupuneri, ma fac cel putin sa rad si imi demonstreaza ca in realitate nu ai testat sau nu ai avut cum si poate nici pe ce s-o faci, sau poate pur si simplu ai refuzat din considerente .... "logice". :roll: (iar eu prefer sa aud cu urechile mele, nu ma intereseaza ce scriu altii pe net decat DUPA ce mi-am format propria mea opinie in urma propriei mele experiente practice)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

Pai atunci merita sa fac aceste incercari, daca diferentele sint asa colosale incit iti poti da seama de ele instant, fara a avea nevoie de comparatii directe ! Din cit reiese , probabil ca poti aduce un component din entry level la top of the line !

Hai sa consideram un cd player, LUXMAN DU50 - pret 3500 $, il punem pe cele mai sofisticate picioruse,in cel mai sofisticat rack pe care mai dam inca 3000 $ -vom ajunge la acelasi sunet ca si LUXMAN DU80 - pret 6500 $ ?

Daca aceste tweaks aduc ceva imbunatatiri la sunet, aceste sint foarte subtile si nu cred ca pot fi analizate altfel decit ABX - citeste articolul de mai sus scris de altii care vad la fel problema. Adica nu sint singurul necredincios !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

Pai atunci merita sa fac aceste incercari
mai ales inainte sa-ti dai cu parerea.
citeste articolul de mai sus scris de altii care vad la fel problema. Adica nu sint singurul necredincios !
- pe net, despre fiecare subiect in parte gasesti pareri din toate categoriile, de la stanga la dreapta, ca e bun sau ca e prost, ca e mult sau ca e putin, etc,etc, depinde unde cauti si CE INTERES AI SA GASESTI (de exemplu ca sa-ti sustii parerea o data spusa despre lucruri pe care nu le cunosti). Pe net gasesti ORICE. Eu as putea cauta pareri fanatice in sprijinul a ceea ce spun eu.....dar nu sunt eu cel care face afirmatii despre lucruri pe care nu le cunoaste si nu le-a experimentat practic. Eu stiu ce aud, nu am nevoie sa-mi spuna altii. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

Am incercat, si o sa mai incerc - chestia este ca pe la dealerele high-end cu scule in magazin de milioane de $ nu prea am vazut componente cocotate pe picioruse & stuff ! Si nici recomandari de la marile firme cum ca neaparat sa se foloseasca tweaks caci altfel vor suna prost.

Plus, nu mi-ai raspuns la chestia cu Luxman - ar fi adevarata ipoteza ?

Eu cred ca componentele bine facute, de marci consacrate, sint destul de bine construite din punct de vedere al vibratiei,etc - da, conuri si tweaks ar ajuta mai mult un cd player luat de la aprozar construit in carcasa de folie aluminiu si picioare facute din capace de pepsi fata de un component high-end .
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

chestia este ca pe la dealerele high-end cu scule in magazin de milioane de $ nu prea am vazut componente cocotate pe picioruse & stuff !
- daca au cumva si acest gen de marfa de vanzare, o sa vezi, daca nu, nu.
Si nici recomandari de la marile firme cum ca neaparat sa se foloseasca tweaks caci altfel vor suna prost.
:lol: :lol: :lol: Sunt firme care produc numai boxe si daca ii intrebi cu ce amplif le merge cel mai bine boxele, nu-ti raspund. Aia care produc si boxe si amplificari iti raspund toti pe nerasuflate ca cea mai buna amplificare e cea facuta tot de ei. Si tot asa.

Plus ca eu unul nu dau doi bani pe recomandarile respective in caz ca exista. Intotdeauna sunt interese comerciale la mijloc, ceea ce e firesc.

Crezi ca firma de amplifuri X ar spune ca propriul lor produs se aude mai bine cu dispozitivele produse de firma Y in caz ca nu are nimic in comun cu respectiva firma din punct de vedere comercial ?! :lol: :lol: :lol:

Stiu persoane implicate in comertul acesta de nisha si care ar rade copios citind afirmatia ta ca nu exista .....recomandari! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

Eu cred ca componentele bine facute, de marci consacrate, sint destul de bine construite din punct de vedere al vibratiei,etc - da, conuri si tweaks ar ajuta mai mult un cd player luat de la aprozar construit in carcasa de folie aluminiu si picioare facute din capace de pepsi fata de un component high-end .
inainte sa crezi ceva, TOTUSI, experimenteaza! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

ok, o sa incerc - incep cu LUXMAN DU50 si picioruse de 3000 $ - sper sa ajung la nivelul lui DU80 ceea ce ar fi normal !

Despre recomandari nu m-ai inteles - daca cumperi boxe - iti recomanda pozitia, temperatura optima, umiditate - la fel si la alte componente - nu am vazut prin manualele de scule - mid,high end - sa se recomande pantofii cu toc ( adica picioruse ) - si nu am vazut nici comentarii gen - " prostii de la 47 LAB au facut cd transportul Pi tracer de $ 25k cu niste picioare asa de proaste, incit am trebuit sa le inlocuiesc cu bile si sunetul dintr-odata s-a schimbat formidabil " -Si nici nu am vazut prin cutiile marilor cd playere incluse, alaturi de power cordul exotic - picioruse - crezi ca le este greu sa faca niste tweaks de astea ? sau poate ei au luat aceste lucruri in consideratie pe parcursul designului respectiv ?

Apreciez efortul depus pt aceste tweaks, unele le gasesc utile si de bun simt - prize bune, cabluri bune , conectoare bune, platforme antirezonatoare.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

LEKTOR
Apreciez efortul depus pt aceste tweaks, unele le gasesc utile si de bun simt - prize bune, cabluri bune , conectoare bune, platforme antirezonatoare.
daca ti-as spune again and again ca inainte sa apreciezi ceva sau sa nu apreciezi ceva, trebuie totusi sa incerci, sa testezi, sa sti despre ce vorbesti, m-as repeta, am spus-o mai sus de N ori si devine chiar deranjant.

Cat priveste domeniul speculatiilor de genul, "asa consider eu ca e logic" sau "cred ca daca....etc" sau "daca as incerca nu ar avea rost...etc", se pot scrie tone de texte (aberante) insa ele nu vor inlocui experienta practica si nici nu pot contrazice realitatea practica si materiala.

In concluzie, nu ai incercat si nici nu vei incerca avand deja o opinie ...... :roll: clara in privinta lor bazata pe lecturarea unor texte pe net si a ceea ce presupui ca ar fi daca ar fi.

Crezi ca ar mai fi ceva de adaugat ca sa umplem pe aici cu tone de texte ?! (inutile)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

OK, incheiem aici contradiscutia dar inca nu mie clar de ce se mai fac cd playere de 50k $ cind toti ar cumpara playere de 25k $ si ar investi 5k $ in picioruse ...
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

OK, incheiem aici contradiscutia dar inca nu mie clar de ce se mai fac cd playere de 50k $ cind toti ar cumpara playere de 25k $ si ar investi 5k $ in picioruse ...
- iti dau eu un indiciu clarificator - nu mai gandi in termeni de bani si procente ci in termeni de pasiune si interes. :wink: Plus ca dispozitivele astea nu sunt asa de scumpe, dimpotriva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

Tocmai de aceea nu inteleg de ce marile companii dedicate alde Accuphase/Lux/47LAB/etc nu le includ la pachet pt un sunet cu adevarat exceptional !

Precum am mai spus, o sa incerc, dar sint asa de multe chestii care se pot face pt a schimba un mediu inconjurator considerat constant , ca e greu sa stii cind sa te opresti ! Dar pina atunci sustin ca aceste imbunatiri ale sunetului sint f. subtile, si nu striking ! Ramine sa-mi dovedesc contrariul.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

LEKTOR
Tocmai de aceea nu inteleg de ce marile companii dedicate alde Accuphase/Lux/47LAB/etc nu le includ la pachet pt un sunet cu adevarat exceptional !
personal eu nu consider nici un brand ca adevarul suprem care emite legile la care trebuie sa ma inchin si nici nu critic ceva pana nu testez cu propriile urechi. Faptul ca Accuphase/Luxman/47LAB nu le fabrica atasate la sculele lor, pentru mine nu reprezinta nici un indiciu, nici ca merita si nici ca nu merita. Singurul indiciu este testul practic de la un caz la alt caz, fara generalizari si fara sa uit ca un aparat nu canta singur ci intra intr-o combinatie care se numeste sistem audio.
e greu sa stii cind sa te opresti !
- asta e o problema delicata. Poate ca asa cum conteaza mai mult drumul decat destinatia, tot asa nu e important in sine, sa te opresti undeva. Dar fara indoiala directia e importanta pentru ca cine orbecaie fara repere sa afla in Valea Umbrelor. Si am spus mereu ca reperul suprem este sunetul natural care este unul singur, versiunea 0, unica, iar scopul este echilibrul si nu altceva, nu inalte, nu basi, nu medii, nu procente % de atat mai bine sau mai prost, nu coloratii de cald sau rece, etc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply