AVATAR - The Movie

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

Daca vreti sa traiti cea mai impresionanta experienta cinematografica de pina acum, TREBUIE sa vedeti acest film - nu am cuvinte - EXTRAORDINAR - dar trebuie vazut in IMAX 3D ( cu ochelari ).

Astept parerile voastre.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by momolo »

eu am auzit si de la altii opinii la fel de entuziaste. Se pare ca e ceva de exceptie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

Pai atunci cum de nu esti la casa de bilete mincind floricele ? :mrgreen:

Serios, duceti-va azi sa vedeti !
Dar din nou, IMAX si 3D e un must !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AVATAR - The Movie

Post by Obelix »

Probabil ca nu are ImaX la dispozitie... :roll:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

http://www.cinemacity.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;

Sper sa fie un IMax adevarat, nu o gaselnitza mioritika ...
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: AVATAR - The Movie

Post by West »

Am citit despre el pe imdb. Din ce-am citit mi se pare ca nu este altceva decit inca un film de actiune plin de efecte speciale.

Mi se par din ce in ce mai rare filmele care spun o poveste, care dezbat o situatie umana.
Filmele de box-office par, de ani buni, facute de cei care altadata lucrau la tehnic: cascadori, experti in calculatoare. Acestia realizeaza azi majoritatea filmelor. Spectatorii par impresionati, ca la circ, de efecte vizuale, imagini spectaculoase facute pe placile grafice ultimul racnet. Dupa mine o plicticosenie. Jocuri video, clipuri.
Prea putine sint interesante, au idee, altoiesc pe fiction adevarate concepte stiintifice, ridica dileme morale autentice si complicate.
Mi-a placut pentru idee Minority Report, Matrix(urmarile au fost din categoria frisca vegetala descrisa mai sus) si Al cincilea element(la care nu m-am plictisit nici cind l-am vazut a 5-a oara, pentru ca este un film care pe linga idee a avut si mult umor).

Urasc filmele cu urmariri de masini, interminabile salvari, cele in care hoarde intregi se impusca o jumatate de ora fara sa fie atins cineva. Mai sint si stupizeniile americane cu elicoptere care zboara la 20 de metri deasupra masinilor de politie fara numar, totul coordonat din sateliti care sint mutati de pe o orbita pe alta dintr-o apasare de buton. Obiectivul? Un om care alearga si el prin Brooklyn . :mrgreen:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

Filmul se merita pt realizarea in IMAX 3D, si f. putin pt idee - cu toate ca si ideea spune ceva ...

Merita sa-l vedeti .

P.S Nu sint dealer IMAX :mrgreen:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: AVATAR - The Movie

Post by West »

Mai bine citesc o carte. :) Paul Auster, The Brooklyn Follies. Foarte placuta, atmosfera americana moderna, povesti interesante.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AVATAR - The Movie

Post by Obelix »

Eu o sa-l vad peste 1H11 min... :wink:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

Obelix, filmul e gata, pe unde umbli in loc sa vii sa povestesti aici ? Si sper ca ai inapoiat ochelarii 3D , nu cred ca merg la noul LG !!!! :mrgreen:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AVATAR - The Movie

Post by Obelix »

Pai... vroiam sa-l vad pe PC... cinema cu IMAX nu am decat la 8 km...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AVATAR - The Movie

Post by kaav »

LEKTOR wrote:Obelix, filmul e gata, pe unde umbli in loc sa vii sa povestesti aici ? Si sper ca ai inapoiat ochelarii 3D , nu cred ca merg la noul LG !!!! :mrgreen:
Lektor, cu doua perechi de ochelari, uni peste altzi, cred ca merge :mrgreen:

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: AVATAR - The Movie

Post by akaiofil »

nu este un film, este o experienta cinematografica...iar dupa parerea mea experienta cinematografica a secolului. poveste e slaba si scirtiie in multe locuri si in plus e mult prea fumata (rasa umana distrugatoare, femeia locala erou, eroul care trece din partea raului de partea binelui), dialogurile sint sterse, neinspirate, jocul artistilor banal DAR.... DAR realizarea este de EXCEPTIE. Pandora te atrage din scaune, o simti, totul pare incedibil de real, atentia la detaliu e de ordin audiofil :), aproape ca ai vie impresia ca daca intinzi mina atingi pielea albastra a unor aliens muuuult mai reusiti ca si expresie (mimica, miscari) decit personajele humanoide, ca sa zic asa. Cromatica este de superba, detaliile incredibile. In scaunul de cinema reusesti foarte usor sa te rupi de ale tale, sa fii captivat si atras total pentru aproape 3 ore ca si parte din acea lume...care pare asa de reala ca te intrebi daca nu e un documentar Discovery despre un nou univers descoperit de curind caci fara indoiala cameron a stiut sa creeze un intreg univers, din pacate insa numai din tehnica. Una revolutionara ce-i drept, pentru ca de la acest film incolo eu cred ca cinematografia cel putin ca si ambalaj va fii cu totul si cu totul alta.
Povestea pe de alta parte ma convinge inca odata (cel putin pe mine) ca la o eventuala intilnire cu o specie extraterestra pamintenii vor face ce stiu ei mai bine: vor cauta sa fure, sa distruga, sa ucida (vezi venirea europenilor in america si nimicirea indienilor) ceea ce aduce o mare umbra asupra acestei realizari colosale, care ar fi putut fi sustinuta de o poveste mai inaltatoare (spre exemplu alienii albastrii erau atacati de alienii verzi si umanitatea ii salva ca razbunare pentru ce ne-au facut in World Of The Worlds...:):):). )
dar filmul merita vazut fara doar si poate... e ceva deosebit, e ca si cum ai asculta brusc electrostatice, dupa ani de auditie a difuzorului de pe peretii satului romanesc. asa ceva nu exista :):):):)
It's the music, stupid!

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: AVATAR - The Movie

Post by West »

Din tot ce spui transpare un singur adevar: cartoons. :D
In high definition, dar la acelasi nivel artistic ca Tom si Jerry. Adica aceeasi alergatura cu pliciul si tigaia.
Daca iti par prea cinic, pot sa-i spun expozitia realizarilor economiei mondiale de arta placilor grafice reunite.

Si pentru ca ai dat-o pe antropologie, sa nu fim prea aspri cu biata umanitate. Lupta si ea pentru existenta, penthouse, rolls si scule audiofile. Poate ca alienii tai erau niste taranoi albastri care nu aveau de nici unele in afara de mincare si nici nu le trebuia. Asa ca pareau puri si diafani :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by momolo »

Eu cred ca intai trebuie vazut si dupa aia judecat.

As vrea sa-l vad la Imax Cotroceni, sper sa am timp.

Prea multi mi-au zis ca e grozav!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply