Concert Jean Michel Jarre Nov 10

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by momolo »

brighty
Multumiri lui momolo pentru pozele minunate!
au fost alese dintr-o gramada de tiff-uri intunecate, facute cu sapuniera si albite in photoshop. Oricum, nu redau mai deloc atmosfera de acolo! :D Si nici junghiurile din timpane si vibratia aparatului foto! :D

Uitati aici pe J.M.Jarre prezentadu-si intrumentele originale folosite pentru albumul Oxygene:

http://www.youtube.com/watch?v=z_E8aGx7 ... pic=1219.0



Si aici un alt comentariu - prezentare (facute pe un alt forum) a unor alte impresii personale si a catorva instrumente aflate pe scena la spectacol, cat si alte poze:

http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=1219.0
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Gogu
Posts: 13
Joined: 23 Oct 2008, 17:41

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by Gogu »

Momolo, stai linistit exact acelasi lucru sa intimplat cu amplificarea si cind au fost cei de la Ub 40 in Timisoara,niste oameni care habar nu au ce trebuie facut in aceste cazuri dar care percep bani multi.
Oare acesti artisti nu au pe linga ei ceva profesionisti sa le atraga atentia celor care fac asemenea greseli teribile si care afecteaza in mod direct prestatia lor pe scena.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by momolo »

urmariti aceasta varianta Oxygene 2 facuta pe sintetizatoare moderne (digitale), (nu conteaza pe ce difuzoare), ca sa vedeti DIFERENTA !!!! Abia acum imi dau seama!...Nashpa!

Evident, vor intelege imediat cei care au fost la concert, deocamdata nu a aparut vreo inregistrare pe youtube, dar sa speram, iar ceilalti aveti albumul original (preferabil cel pe vinil):

http://www.youtube.com/watch?v=x8dqzTl0vUI
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by kaav »

http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=1219.0
Nu am cuvinte sa descriu bucuria ce am simtit-o citind aceste ganduri,impresi,dezvaluiri.Nu am mai fost asa de impresionat de ceva, de ani de zile.
Respect.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by kaav »

Multumesc d-nului Momolo pentru ocazia de a fi citit asa ceva si multumesc si autorului acelor ganduri pentru ''confesiune'' :D

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by brighty »

momolo, intr-adevar, "Oxygene 2" interpretat pe scule moderne pare sa sune nashpa...subtirel... evident sintetic, ca dintr-o orga de manele folosita la nunti :P .

Spun ca pare intrucat nu sunt convins daca autorul "masacrului" artistic este fie sintetizatorul digital, fie dorinta lui Jarre de a interpreta o versiune refacuta (remake) si actualizata, chipurile...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by momolo »

brighty
ca dintr-o orga de manele folosita la nunti
nu stiu daca ma crezi, dar exact asta am vrut sa scriu in postul de mai sus! Insa m-am abtinut, deoarece iar zic unii ca sunt prea acid.
Dar fix la asta m-a dus gandul cand am ascultat schimonoseala aia de Oxygene2 !
Spun ca pare intrucat nu sunt convins daca autorul "masacrului" artistic este fie sintetizatorul digital, fie dorinta lui Jarre de a interpreta o versiune refacuta (remake) si actualizata, chipurile...
- eu cred ca de vina sunt sculele.

Jarre stie si in somn sa-si cante albumul, s-a vazut la spectacol.

Desi noua ni s-a parut, poate, usor de interpretat, in realitate e foarte, foarte dificil in conditii de spectacol direct si nu studio.

Astfel ca din sculele astea digitale nu poate scoate acel album. Care a fost creat la vremea respectiva pentru sculele de atunci.

Evident, nu trebuie sa cadem in extremism, sintetizatoarele digitale au si ele farmecul si atuurile lor, insa fara dubiu ca "cer" un alt tip de muzica.
Si din cate imi pare, Jarre a evoluat mai degraba catre genul house in ultimii ani. Bine imi pare ca acum da semne de revenire la "radacini".

Eu as inclina catre un hibrid, muzica electronica in care sunt folosite si aceste vintage analogice dar si sculele noi digitale. Cred ca asta ar fi o solutie foarte, foarte interesanta. Fiecare dintre acestea au sunetul lor specific, combinatia e totul.

Iar aseara am avut timp sa reascult doua albume, Oxygene si Magnetic Fields. Acum imi dau seama mai bine de modificarile aduse la spectacol. Care mi-au placut! Probabil si fortate de interpretarea directa.

Dar pot spune ca J. M. Jarre, dupa acest spectacol a crescut in ochii mei ! (iar vina pentru amplificare o dau pe mioritici )

Gogu
Oare acesti artisti nu au pe linga ei ceva profesionisti sa le atraga atentia celor care fac asemenea greseli teribile si care afecteaza in mod direct prestatia lor pe scena.
"profesionistii" sunt ai nostrii, incepand de la organizatori si pana la tehnicienii cu amplificarea.

Artistii vin la astfel de concerte doar cu echipa lor muzicala si cateva bagajele, adica instrumentele si probabil, cateodata, un mixer care insumeaza si e bagat in P.A.-ul local.

Ei nu se baga peste cei de la amplificare, probabil doar atunci cand le dau unele indicatii sau cazurile in care isi baga omul lor la mixer.

Munca se face pe diviziuni, cei de dincolo sunt obisnuiti sa nu se bage peste "felia" altuia.

Si dupa cum vedeti, foarte rar vin trupele cu P.A.-ul lor. Asta e treaba scumpa si publicul local nu apreciaza, nici nu baga de seama.

Dar motivul principal este ca biletele SE VAND ORICUM, cu P.A. adus din Franta sau de la Caracal, cu sunet prea slab sau prea tare, cu sunet complet distorsionat sau infundat, nu conteaza pentru publicul local, pentru fanii care vor sa-si vada trupa sau artistul preferat PENTRU PRIMA OARA ! :wink:

Astfel ca daca se organizeaza cu amplificarea locala, profitul celor care o fac e si mai mare, pentru ca o parte din bani s-ar duce pe plata P.A.-ului adus de dincolo sau direct impresarului artistului care face asta.

Si dupa cum observi, nu prea se plange nimeni de calitatea sunetului, majoritatea sunt fericiti ca l-au vazut prima oara si nici nu le pasa de altceva.

Asta e nivelul nostru general si avem exact ce meritam! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by momolo »

vendredi 14 novembre 2008
From Budapest to Prague

Budapest was the biggest venue of the tour and also the one I worried the most about, for good reasons.. We had a great audience standing behind a seated area in front of the stage, creating a difficult way to communicate with the fans.. For the audience further away, we had to use video screens on the sides for close ups for the first time and Thomas tried his best to get decent shots in spite of a light not designed for cameras. We also had a notable delay between the sound and the video, a bit disturbing for the sync on keyboards or percussions.


The previous day, walking in the streets of Budapest, in a small pedestrian area, I stumbled upon a hungarian musician playing a quite extraordinary instrument looking like a flying saucer. I spent some time listening to the quite unusual music he was doing and I asked him to join our band on stage the following day to play along on Variation 1. The result in the concert was probably the best moment of the show. His name is Norbert Pavel and his instrument is named a "Hang".


mardi 18 novembre 2008
Jean Michel Jarre awarded Doctor Honoris Causa by the Russian Academy of Sciences

Following the steps of Margaret Thatcher, Jacques-Yves Cousteau and a few others, french musician Jean Michel Jarre was decorated «for his outstanding contribution to the promotion of music as a culture and his commitment to protecting the environment ».
The official ceremony took place in an amphitheater at the Moscow Faculty of Sciences. The Rector bestowed the honor and the uniform upon Jean Michel Jarre before students and members of the russian press and TV. A short tribute concert was then played by the university orchestra and choir.

The distinction was granted to Jean Michel Jarre during his stay in Russia, where he is to perform two concerts at the Kremlin Palace, and another one in St. Petersburg.


mercredi 19 novembre 2008
Cafe-Kremlin

The first Moscow concert has been special. Probably the best one technically and musically speaking and the the audience was the one of a monday night at the Kremlin! Very nice and warm but probably impressed by the place.. I had to explain even more here than anywhere else that the concert had nothing to do with what I have done few years ago outdoor. Then I did a lot of TV shows and interviews. I really like russian people, rational but crazy, subtle and strong, articulate and fun, exuberant and secret.
I am on my way to St. Petersburg under the snow...



http://aerojarre.blogspot.com/

................

***_ offtopicuri mutate aici: viewtopic.php?f=3&t=174
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by brighty »

S-a dus 1 an... Parca ieri a fost... De neuitat!

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by brighty »

Jean Michel Jarre revine la Bucuresti, pentru un nou concert!!!

"După un spectacol cu casa închisă susţinut la Bucureşti în 2008, artistul francez revine în România în cadrul primului său turneu mondial, care promite o noua producţie extraordinară.

În acest sens, Jarre a decis să introducă conceptul de "all-in-one-show", integrând tehnologia de ultimă generaţie în sunet, lumini şi efecte speciale.

Prin fuziunea sintetizatoarelor, a tehnologiei digitale de ultima oră, a designului spectaculos de lasere şi a coregrafiei speciale a luminilor, artistul a imaginat un spectacol care îi poartă semnătura inconfundabilă.

Cel de-al doilea concert din România al artistului francez va avea loc pe 3 iunie, la Sala Polivalenta, începând cu ora 20.00.

Biletele vor fi puse în vanzare în reţeaua Eventim, începând cu 21 februarie."

http://www.jeanmicheljarre.com/tour-201 ... t-june-3rd" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by brighty »

Jean Michel Jarre s-a reintors, pentru a doua oara, si ne-a oferit tuturor celor prezenti la Sala Polivalenta un concert grandios, cum rar mi-a fost dat sa vad!…

Lume destula la eveniment, de toate varstele, desi au mai ramas multe locuri libere, in special in primele randuri unde biletele costau exorbitant…

Concertul, cu tot cu cele doua bisuri, a durat in jur de doua ore. Artistul a coborat de sus, dintr-un colt al Salii, in uralele si aplauzele multimii, care deja se astepta la acest ceremonial notoriu, precum in urma cu ceva timp, la primul sau show din Romania, apoi a cules valul de simpatie al celor de pe randurile de jos si a sarit direct pe scena, prezentandu-si colaboratorii ( trei la numar).

Dupa un scurt “Buna seara, Bucuresti!”, rostit in romaneste, a trecut la treaba, interpretand playlist-ul deja cunoscut al turneului “All-in-one show”, exceptand – iar aici am retinut bine! – o piesa din deschidere, adica “Oxygene 1″; asadar, a trecut direct la “Oxygene 2″.

Piesele interpretate au fost acestea:

Oxygene 2
Magnetic Fields 1
Equinoxe 7
Equinoxe 5
Rendez Vous 3 (Laser Harp)
Magnetic Fields 2
Souvenir Of China
Oxygene 5
Variation
Theremin piece
Equinoxe 4
New track played on Korg PA-500
Revolution Industrielle 2
Rendez Vous 2
Rendez Vous 4
Chronologie 6
Chronologie 2

bis:
Oxygene 4
Oxygene 12

al doilea bis:
Calypso 3 (Fin de Siecle)

Sonorizarea mi s-a parut, de acolo de jos, de langa scena, excelenta!! Cu toate ca puternica, doar rareori am perceput stridente, acestea venind pe fondul pieselor “Magnetic Fields 2″ si “Chronologie 2″, probabil din dorinta de a dinamiza reactia publicului, compozitiile cu pricina fiind ele insele adecvate acestui efect euforic. Asadar, doar atunci am perceput o nefireasca ridicare a volumului, in rest totul a sunat superb, se cunostea ca s-au straduit pentru a regla sunetul in dificila locatie a Salii Polivalente. Ba, mai mult, in cateva momente, bass-ul facea sa vibreze frumos ( deloc brutal!) podeaua si scaunele, acest lucru facandu-se remarcat in special la “Rendez Vous 2″.

Efecte vizuale au fost cu duiumul, iesind in evidenta, desigur, faimoasele lasere, care desenau complicate matrici intretesute pe toata suprafata salii, trecand razant pe deasupra publicului, pana in spate. Cel mai frumos moment al concertului apreciez a fi fost la “Rendez-Vous 2″, unde mi s-a taiat rasuflarea atat din pricina superbei interpretari a acestei GENIALE compozitii, cat si datorita splendorii laserelor si a celorlalte efecte vizuale, Jean Michel Jarre performand, in a doua secventa a acestei piese, la harpa cu laser, repetand figura dupa “Rendez Vous 3″. Sala a ramas iluminata numai de razele verzi ale laserului iar noi toti priveam si ascultam vrajiti…

Am stat si am analizat repertoriul, intrucat am primit din partea prietenilor regrete ca nu a interpretat o piesa sau alta… In general, a adunat cele mai cunoscute piese ale sale, avand ca legatura dramatismul ce reiesea din acestea; doar foarte putin s-a axat pe compozitii mai “vesele”. Acest lucru a iesit oarecum in evidenta pe ultima piesa, “Calypso 3″, una dintre cele mai sensibile si dramatice compozitii semnate Jarre. Am ramas extaziat, de asemenea, de cat de frumos, imposibil de redat in cuvinte, a interpretat splendida piesa “Magnetic Fields 1″ (scurtata la prima ei jumatate), cu toate acele imagini ce se perindau pe ecranul urias din spatele scenei, cu rapidele si haoticele desfasurari de ritmuri si sonoritati, cu Jean Michel transfigurat in interpretarea acesteia pe sintetizatoarele sale…

A venit, desigur, cu celebrele sale “scule” analogice, a avut si echipamente digitale iar lucrul acesta din urma s-a simtit, categoric, pe “Oxygene 4″, care parca n-a mai sunat la fel de frumos ca acum un an si jumatate …

In rest, omul arata fantastic, l-am vazut foarte indeaproape, de la maxim 2 m, sarea sprinten pe scena si se bucura precum un tanar, la cei 62 de ani ai sai. Are o energie FENOMENALA, un tonus si o vitalitate iesite din comun; ma uitam la el cat de bine sta cu aspectul pielii si al parului bogat… incredibil!! La ultima piesa manuia Roland-ul mobil precum un rockstar chitara sa, aruncand in delir pe cei prezenti, apoi promitand, cu ultimele cuvinte, ca va reveni curand.

Speram, deci, ca il vom revedea pentru a treia oara pe la noi!… Nu pot sa fac, in caz ca ma intrebati, o comparatie intre cele doua concerte sustinute aici, la Polivalenta… Ambele au fost extraordinare, dar diferite ca si concept. Cine a dorit un Jean Michel Jarre clasic, cu show, lasere si hituri, a preferat, probabil, acest concert din 3 iunie. Cine era mai interesat de latura sa progressive, de aspectul pur muzical-artistic, s-a desfatat in voie cu intreaga partitura a lui “Oxygene” in toamna lui 2008. Personal, mi-au mers la suflet, in egala masura, ambele spectacole. Ce ar mai putea urma?!
Last edited by brighty on 12 Jun 2010, 15:10, edited 1 time in total.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by brighty »

Poze din timpul concertului...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

...si una de la final, cand impacheta sculele:

Image

Dupa cum se vede, n-a venit doar cu un "geamantan" dupa el, cum procedeaza, de regula, altii mai neseriosi... :D

Astept si alte impresii... Chiar n-a mai fost nimeni la Jarre, de pe acest forum?!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by momolo »

Multumesc pentru reportaj ! Macar atat sa vad! :(
Nu am reusit sa ajung si imi pare rau. Rusine celor care s-au ocupat de concert pentru mediatizarea inexistenta. Dar oricum, in perioada asta nu mai e loc de altceva in tot acest exces de politica bagata cu polonicul pe gatul tuturor.
Ce tanar se mentine omul asta! Sper sa revina, s-a prins ca romanii il iubesc!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by brighty »

momolo, sunt sanse sa revina... Era foarte fericit de primirea facuta, se citea pe fatza lui, la final, si ne-a spus, repetat, "See you soon!" Iar cand omu' a spus ceva, s-a si tinut de cuvant...mai devreme sau mai tarziu :wink:

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by atyclb »

Citez din finalul unui material aparut pe HotNews "...o seara in care spectatorii au putut constata adevarata valoare a sintagmei "laser, frate!"."

Nu stiu cum s-a vazut din locurile mai scumpe, din fata scenei, dar clar nu mi-ar fi placut sa stau pe laterale...am avut cele mai ieftine bilete (la 100 de lei), dar cred ca astea au fost si cele mai bune mai bune locuri...

Eu am stat putin mai in dreapta de locul din care s-a filmat aici:

http://www.youtube.com/watch?v=nfYs4CWj ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=-LvJolbh ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=xjqCNNdx ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=jjYxyuxr ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=j9PcK_4q ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply