AVATAR - The Movie

Doar o vorba sa-ti mai spun
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: AVATAR - The Movie

Post by puf »

Eu voi merge cu siguranta zilele astea, azi e ultima zi de lucru pe anul asta.
Stau la 15 minute pe mers pe jos de AFI Cotroceni.
Am auzit ca sunt probleme cu imaginea si mai ales cu sunetul, ca administratorii nu au reusit sa seteze corect echipamentul, ramane de vazut.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

Daca nu vedeti acest film in IMAX si in 3D - nu ati facut nimic .

puf - IMAX lucreaza cu AUDISSEY MultiEQ la sunet - recomand procesorul cu microfon DENON vezi la capitolul AUDIO VIDEO SURROUND - topicul cu Denon ! :D

http://www.audyssey.com/lnd/imax.html" onclick="window.open(this.href);return false;

IMAX Sound
The six-channel, multi-way digital IMAX speaker system with sub-bass utilizes 44 speakers grouped into six clusters behind the screen and at the rear of the theatre to deliver uncompressed sound that is simply unsurpassed in depth and clarity. 16 amplifiers generate more than 12,000 watts of power, not volume, to provide the audience with life-like sound. IMAX’s proprietary loudspeaker system delivers exacting volume and quality at every seat throughout the theatre. From a small drop of rain to an enormous clap of thunder, you'll hear every shade and subtlety, regardless of where you are sitting


Despre imagine - To create the illusion of three-dimensional depth, the IMAX 3D process uses two camera lenses to represent the left and right eyes. The two lenses are separated by an interocular distance of 64 mm (2.5"), the average distance between a human's eyes. By recording on two separate rolls of film for the left and right eyes, and then projecting them simultaneously, viewers can be tricked into seeing a 3D image on a 2D screen. The IMAX 3D camera is cumbersome, weighing over 113 kg/250lbs. This makes it difficult to film on-location documentaries.

There are two methods to creating the 3D illusion in the theatre.

The first involves polarization. During projection, the left and right eye images are polarized perpendicular to one another (or right-hand and left-hand circular polarization is used) as they are projected onto the IMAX screen. By wearing special eyeglasses with lenses polarized in their respective directions to match the projection, the left eye image can be viewed only by the left eye since the polarization of the left lens will cancel out that of the right eye projection, and the right eye image can be viewed only by the right eye since the polarization of the right lens will cancel out that of the left eye projection.

Another method for 3D projection involves LCD shutter glasses. These glasses contain LCD panels which are synchronised to the projector which alternates rapidly at 96 frames per second between displaying the left and right images which are momentarily viewed by the appropriate eye by allowing that eye's panel to become transparent while the other remains opaque. While the panels within these active-shutter 3D glasses alternate at 96 frames per second, the actual film is displayed at 24 frames per second.

Camerele de proiectie - de obicei 2 ( fiecare 2k rezolutie ) sau una singura de 4k rez - sint fie Christie fie SONY.

- Light from the 15,000-watt lamp of some IMAX projectors is so bright that, if one were operated on the moon, people on Earth could see it with the naked eye.

- http://www.imax3dmyrtlebeach.com/media/ ... creen1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

-
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: AVATAR - The Movie

Post by akaiofil »

West wrote:Din tot ce spui transpare un singur adevar: cartoons. :D
chiar si de ar fi numai asa, exista cartoons si exista cartoons. :):) Mergi de-l vezi, povestim pe urma. :)
West wrote:Si pentru ca ai dat-o pe antropologie, sa nu fim prea aspri cu biata umanitate. Lupta si ea pentru existenta, penthouse, rolls si scule audiofile. Poate ca alienii tai erau niste taranoi albastri care nu aveau de nici unele in afara de mincare si nici nu le trebuia. Asa ca pareau puri si diafani :mrgreen:
da, posibil, da stii care e tragedia, din punctul meu de vedere? omenire lupta cum si pentru ce spui tu....cu ea insasi. ceea ce mie mi se pare patetic. dar asta e alta discutie...patetica :)
cum spuneam mai sus: mergi de-l vezi, povestim pe urma. :)
It's the music, stupid!

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: AVATAR - The Movie

Post by West »

akaiofil wrote::):) Mergi de-l vezi, povestim pe urma. :)
akaiofil nu am unde sa-l vad, deocamdata. Dar sigur nu m-as duce. Nu imi pierd timpul si banii ca sa ma duc la un film care exceleaza doar prin efectele speciale. Nu am facut-o nici pina acum. Mi se par super plicticoase.
In general imi suna prost filmele care sparg box offfice-ul. Citesc pe imdb plot-ul si imi dau seama din ce categorie este filmul. Chiar daca s-ar duce 1000 de oameni in jurul meu, eu nu ma duc daca stiu ca ma voi plictisi.
Nu m-am dus nici la Harry Potter sau jdemiile de filme cu Inelele.
Toate aceste filme au aceeasi schema simpla. Se urmaresc unii cu altii, se lupta intre ei pentru niste pretexte ridicole.
Ca o fac intr-un decor sf sau de basm, in trecut sau in viitor, toate sint la fel. Facute de cascadori si calculatoristi. Sint foarte rare filmele in ziua de azi care sa merite sa le aloci 2 ore. Mai bine o carte si mai ales MUZICA.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: AVATAR - The Movie

Post by akaiofil »

West wrote:
akaiofil wrote::):) Mergi de-l vezi, povestim pe urma. :)
akaiofil nu am unde sa-l vad, deocamdata. Dar sigur nu m-as duce. Nu imi pierd timpul si banii ca sa ma duc la un film care exceleaza doar prin efectele speciale. Nu am facut-o nici pina acum. Mi se par super plicticoase.
In general imi suna prost filmele care sparg box offfice-ul. Citesc pe imdb plot-ul si imi dau seama din ce categorie este filmul. Chiar daca s-ar duce 1000 de oameni in jurul meu, eu nu ma duc daca stiu ca ma voi plictisi.
Nu m-am dus nici la Harry Potter sau jdemiile de filme cu Inelele.
Toate aceste filme au aceeasi schema simpla. Se urmaresc unii cu altii, se lupta intre ei pentru niste pretexte ridicole.
Ca o fac intr-un decor sf sau de basm, in trecut sau in viitor, toate sint la fel. Facute de cascadori si calculatoristi. Sint foarte rare filmele in ziua de azi care sa merite sa le aloci 2 ore. Mai bine o carte si mai ales MUZICA.
e alegerea ta, dar in general nu poti sa confirmi sau sa infirmi ceva pina nu ai gustat...adica poti dar fara sens...:)
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

Acest film nu se compara cu ce a fost pina acum, nu mergi ca sa te cultivi . mergi doar sa vezi ceva nu a mai fost facut pina acum ! E ca si cum ai face test drive la zeci de masini, si in loc sa testezi inca un Fiat, ai acum la dispozitie un test cu space shuttle !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by momolo »

West, atitudinea ta nu mi se pare corecta. Nu poti critica ceea ce nu cunosti, nu poti vorbi despre un film pana nu l-ai vazut, iar daca refuzi sa-l vezi inseamna ca ar trebui sa refuzi a discuta despre acest film.

Cat priveste ceea ce ai spus, legat de filmele care constau in efecte si mai putin in subiect, scenariu, idee, etc, si eu impartasesc oarecum aceeasi atitudine, nici mie nu-mi plac filmele exclusiv de efecte si zero scenariu sau zero consistentza intelectuala, dar cred ca ai nimerit la o adresa gresita. Acest film observ ca imi este laudat si de oameni care gandesc ca mine (= ca noi) ceea ce e o chestie interesanta, probabil ca merita vazut !

Plus de asta, felul cum ai postat aici seamana oarecum cu interventia unor oameni din afara unui club audiofil si care ar spune catre audiofili - "Ia mai plecati mai de aici cu tampeniile voastre de doi lei, va jucati ca niste copii mici in nisip !".

Nu face sa strici bucuria la nimeni si mai e vorba, gusturile nu se discuta, vorba ce dateaza de peste 2000 de ani. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AVATAR - The Movie

Post by kaav »

West sa judeci ce nu cunosti (dar ai putea simplu) nu este corect.
Tu bagi in aceeasi oala Lord of the rings si Harry Potter si probabil si ecranizarile dupa Alba ca Zapada? :oops:
Eu cred ca ai auzit pana acuma de cuvantul imaginatzie, care nu este obligatoriu sa subtzieze vreo poveste in care apar oameni.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: AVATAR - The Movie

Post by puf »

LEKTOR-binenteles ca la IMAX 3D m-am referit.
AFI-Cotroceni a fost inaugurat acum mai putin de 2 luni si dispune de cel mai nou si mai avansat sistem IMAX din Romania : http://www.aficotroceni.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;
Din pacate nu mai sunt disponibile rezervari pentru maine...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

Mesaje ascunse - http://movies.yahoo.com/feature/hmg-ava ... sages.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: AVATAR - The Movie

Post by DAN_TM »

Miercuri ma mai duc o data sa-l vad.Nu se poate povesti.Trebuie vazut.Asa ceva nu vezi zilnic.E o senzatie superba.Ptr cei sceptici, le recomand sa mearga si apoi sa comenteze.E incredibil nivelul imaginii, al detaliului, al culorilor.Mergeti.Trebuie vazut, nu povestit.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: AVATAR - The Movie

Post by puf »

Am vazut filmul acum 2 ore filmul la IMAX 3D Cotroceni.
Ecranul este enorm iar ca un exemplu ar trebui sa stau la 60 cm de plasma mea de 152cm ca sa am aceeasi senzatie.
Pentru efectul 3D sunt ochelari speciali sincronizati electronic nu anaglifi care nu creeaza oboseala, treaba importanta deoarece filmul dureaza doua ore si jumate.
Trebuie spus ca tot filmul este 3D nu doar scene sau efecte.

Desfasurarea si actiunea este grandioasa stil Holywood sau mai specific stil Cameron iar creatia 3D da si mai multa anvergura.
Povestea este subtire, usor de anticipat, nimic original sau revolutionar.
In aceste conditii jocul actorilor sau ...animatia nu ridica sau nu prilejuieste nici o demonstratie de virtuozitate, toti sunt absolut banali si nu se remarca nici un caracter.In general senzatia este de superficial, asta nu neaparat negativ se poate considera ca ajuta la fluenta actiunii, fara prea multa aprofundare.
Cu toate ca este un subiect cu civilizatii straine ma agaseaza ideea de analogie cu societati umane, cu valori si sentimente pur uman (pozitive) transpuse la "inumani".
Problemele tratate pe parcurs sunt pur umane si nu au legatura cu vreun sistem rational diferit de cel uman.
Probabil ca o poveste cu un mod de gandire, organizare strain oamenilor nu ar avea impact.

Ce este de apreciat este inventia acelui univers complex in detaliu.
Eu vad in acel univers un fel de aspiratie umana in care totul este perfect, de la frumusete fizica pana la relatia cu semenii si mediu.
Efectele speciale, creatiile de orice fel arata absolut grozav cum nu s-am mai vazut vreodata in vreun film, totul arata perfect montat fara sa ai vreun moment senzatia de artificial.

Mai vreau sa fac unele referiri tehnice ...negative.
Cu toate ca IMAX 3D este considerat crema sunt cateva aspecte care nu mi-au placut.
Imaginea 3D este departe de realitate, probabil datorita DOF ingust focusul este pe zone restranse si se creeaza o senzatie ciudata cu blur excesiv in zona periferica a imaginii.Alt aspect negativ este ca la 24 frameuri exista tendinta de flicker si shutter la panoramari.Nivelul de negru nu este grozav, deh m-am obisnuit cu Pioneer.
La primul contact cu imaginea 3D apare o senzatie ciudata ca nu poti urmari corect ce se petrece parca te chinui sa focalizezi unde trebuie dar te obisnuiesti rapid in 5-10 minute.
Toate astea sunt insa depasite de dimensiunea grozava a ecranului si efectul 3D.
Sunetul este bun, fara sa iti provoace panica sau sa te loveasca in piept (cum ma asteptam) fara sa atinga nivele greu de suportat.
Ce este bun? realismul, totul suna natural fara fortari dramatice sau efecte surround excesive, totul curge fluent ca o completare exacta a imaginii.


Filmul isi atinge cu succes scopul fiind ceva de entertaiment special, spectaculos si merita vazut chiar daca nu esti fan SF si nu reprezinta vreun reper artistic.

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: AVATAR - The Movie

Post by Mars.X »

Unde se poate vedea in 3D si cam cat costa un bilet?

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

Ca sa vezi asa spectacol cinematografil este priceless...
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: AVATAR - The Movie

Post by DAN_TM »

Mars.X, se paote vedea la Multiplexurile din Mall-uri.Pretul e ridicol.Eu am dat 19 lei.Peste cateva zile a fost 17 lei.Dar, vorba lui Lektor, experienta e priceless. :mrgreen:

Post Reply