Distractia de duminica - Harbeth , Graaf

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Distractia de duminica - Harbeth , Graaf

Post by SOLO »

Ieri am avut parte de ceva deosebit , cu adevarat deosebit !

Harbeth HL5 - modelul mai vechi fara super tweeter , pentru cine indrageste stilul retro sunt sigur ca nu ii vor displace . Personal cred ca sunt mai frumoase in realitate decat in poze . Chiar mi-au placut mult cum se auzeau , as fi ramas acolo toata ziua .

Graaf GM20 - A trecut ceva timp de cand nu am mai vazut un amplificator asa de frumos . Merita o poza :

Image

Marantz CD94 + Marantz cda94


solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de duminica - Harbeth , Graaf

Post by momolo »

Graaf GM20 - A trecut ceva timp de cand nu am mai vazut un amplificator asa de frumos
inafara ca-i frumos, totusi cum suna ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de duminica - Harbeth , Graaf

Post by SOLO »

Din cauza sursei ( sunt sigur deoarce am avut CD94 vreo doua sapt. pe-acasa ) un pic cam lipsit de detalii / claritate sunetul . As fi dorit mai multa luminozitate . Chiar si asa , placut , muzical , imposibil sa te oboseasca . Normal , depinde si de gusturi asa ca cine prefera detaliu maxim , dinamica cat incape si bas sa-l simti in piept va trebui sa se reorienteze .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Distractia de duminica - Harbeth , Graaf

Post by nicusor »

Am ascultat si eu Harbeth HL 5 modelul actual cu supertweeter. Amplificare Croft, Naim si Sugeden. Cu toate au prestat excelent, muzical, soundstage enorm, fara exagerari de nici un fel. Contrar a ceea ce descrie solo, mi s-au parut foarte dinamice si cu extensii foarte bune si corecte. La polul opus au fost niste Neat Ultimatum 5 care pe aceleasi amplificatoare stalceau muzica. Nu inteleg de ce sunt atat de entuziasmati englezii de brand-ul asta (Neat) ca mie nu imi spune nimic. Din contra, mi se pare o bubuiala continua, fara definitie si timing. Nici Naim-ul macar nu a facut ceva cu ele, desi se spune ca e folosit pentru testare si dezvoltare. "en fin", fiecare cu gusturile lui. Mie Habeth mi-au placut si le-as alege daca n-ar fi atit de urite. Comparativ cu Dyna, sunt mai muzicale, romantice dar eu in acest moment prefer sunetul mai analitic al celor din urma. Exact cum ai precizat solo, poti asculta 'a la long' fara sa te oboseasca. Cu Croft era o dulceata de sunet, ai fi asculta toata ziua, Sugden cam lafel iar Naim le zgaltaia mai tare dar nu-si pierdeau caracterul muzical, doar putin din dulceata.
Ca sursa s-a folosit doar NAIM 555.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Distractia de duminica - Harbeth , Graaf

Post by nicusor »

Apropos de Graaf, e adevarat ca au inchis portile? Ar fi pacat, mai mult, aveau si niste tehnologii inovatoare. Am auzit ca criza i-a lovit.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de duminica - Harbeth , Graaf

Post by momolo »

Ca sa poti auzi ce pot Neat Ultimatum 5 iti trebuie o amplificare cu coaie grele plus o sursa de calitate. :wink: Altfel, bubuiala cat cuprinde + concluzii gresite.
Nu inteleg de ce sunt atat de entuziasmati englezii de brand-ul asta (Neat) ca mie nu imi spune nimic.
- depinde care englezi ?! La modul general se poate spune absolut orice, ca englezii sunt entuziasmati de Naim, de NEAT, etc, etc. Depinde ce citesti, care englezi, etc, pentru ca nu exista nimic ce poate reprezenta unitar si unic gusturile tuturor audiofililor englezi.

Si apropos, boxe adevarate de care cu adevarat sunt entuziasmati englezii (aia care stie :wink: ) sunt TANNOY Westminster Royal SE http://www.tannoy.com/ResidentialSummar ... TcKN1lag==" onclick="window.open(this.href);return false; asta in caz ca discutam .....de boxe! :lol:

Pune-le pe astea pe niste leshinaturi de amplificatoare si amplifica o sursa de rahat, dupa care vei spune textual - Nu stiu de ce englejii astia se dau in vant dupa TANNOY Westminster Royal ca nu e nimic de capul lor ?! :D :D :D

Din punctul meu de vedere Harbeth HL 5 sunt niste boxulite foarte muzicale, mult prea scumpe fatza de ceea ce ofera, aflate undeva in gama un pic peste entry-level in audiofilie si cu o urma de ceea ce a fost o data notiunea de boxa HiFi de casa, anii 70...80. Pe scurt, nu-s rele la mediocra lor categorie (depinde insa si ce stim) insa pretul e inechitabil pentru ceea ce ofera. Se pot gasi solutii mai vii la bani mai putini, opinia mea.

PS - un anume dealer cunoscut nu mai reprezinta de ceva vreme brandul NEAT, asa ca nu laud marfa nimanui. Asta nu inseamna ca nu stiu cate ceva despre NEAT, niste incinte destul de dificil de amplificat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Distractia de duminica - Harbeth , Graaf

Post by doru »

Stie cineva daca se pot oare asculta si pe la noi aceste boxe (Harbeth)? Nu de alta, dar am citit pe undeva ca s-ar "match"-ui perfect cu Luxman-ul meu L 505u! Cum nu ma iau insa dupa cele citite as fi foarte curios de un test pe "viu"...momolo, tu unde ai avut ocazia sa asculti aceste boxe si in ce conditii?
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Distractia de duminica - Harbeth , Graaf

Post by cosmin »

doru wrote:Stie cineva daca se pot oare asculta si pe la noi aceste boxe (Harbeth)? Nu de alta, dar am citit pe undeva ca s-ar "match"-ui perfect cu Luxman-ul meu L 505u! Cum nu ma iau insa dupa cele citite as fi foarte curios de un test pe "viu"...momolo, tu unde ai avut ocazia sa asculti aceste boxe si in ce conditii?
Descrie-mi te rog luxman-ul. In ce setup il folosesti ? Esti multumit de el ?
Il poti compara cu Accuphase E-250, 350 sau 450 ? Multumesc.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de duminica - Harbeth , Graaf

Post by momolo »

doru, in Italia, in doua locuri, inclusiv la una din editiile TAV Milano.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply