HiFi ARENA 2008

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by momolo »

ANUNT - in urma diverselor contacte si posibilitati am stabilit ora si locul de intalnire:

INTALNIRE sambata 15 noiembrie 2008 ___ora 15.00___ in cadrul expozitiei, pe culoarul dintre camerele cu expozanti, la mijloc (dam noi unii de altii!). Vizitam impreuna expo si apoi mergem la o bauta.
Valabil. Nu conteaza conditiile, vedem despre ce e vorba si apoi....mai vedem! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: HiFi ARENA 2008

Post by LEKTOR »

Se pare ca intilnirea este in toi, asteptam poze,impresii,comentarii - inclusiv despre " la o bauta "

P.S Am vazut ceva poze de la arena pe alt forum - as fi curios sa vad ce impresie v-au facut acele boxe Yamaha

Cred ca astea erau -

SOAVO1 - http://www.yamaha.com/yec/products/prod ... ID=5040543

sau NS 777 - http://www.yamaha.com/yec/products/prod ... ID=5002900
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

TaucheR
Posts: 11
Joined: 12 Oct 2008, 15:33

Re: HiFi ARENA 2008

Post by TaucheR »

NS 777 Jalnic!
SOAVO1 sunau slab...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: HiFi ARENA 2008

Post by LEKTOR »

Dar Electrocompanietele ? Ceva panele video ? Am vazut multe poze cu instalatii inwall - volume controale,panele,etc - cum sunau ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by TomJones »

Eu am trecut vineri in fuga neavand la dispozitie decat o ora si terminat de faptul ca timpul avut la dispozitie era prea mic. Vazand ce e pe acolo mi-am dat seama ca in 20-30 minute practic nu mai aveam ce vedea. La Hafner, un sistem maiestuos si ca pret si ca marime. Legat de sunet, aceleasi boxe le-am ascultat tot la el la hifiarena acum 3 ani si sunau mult mai bine pe cabluri audioquest decat pe nordost, precum si pe amplificatorul Jeff Rowland atunci fata de meridian acum. La audioconcept , m-au surzit niste naim-uri (8ohmi) puse pe Sonus faber cremona (4 ohmi)??!!!, iar la audiotehnic, niste boxe metalice si la propriu si la figurat prezentate ca ultima lansare a celor de electrocompaniet, mergeu pe sistemul de varf al lor, dar plecai cu dureri de cap. Din punctul meu de vedere matchingul cu acele boxe era mizerabil . Facand un rezumat la toti s-au auzit oribil fata de banii care valorau sistemele, dara daca era sa aleg cel mai bun sunet dintre toti trei, as alege Hafner cu acele imense, dar fara bas (chiar neexplicat) Dynaudio care mergeau cu un subwoofer velodyne. La lotus telecom s-a auzit cel mai crunt; un fel de combinatie intre panasonic si domotec...boxe kef si electronice de duzina, nu le-am retinut numele.ptr ca atat de prost se auzeau ca nici nu merita mentionati. La avitech pacat ca nu au adus sculele englezesti myryad (nu stiu daca mai aduc) care aveau o muzicalitate ff exceptionala, dar nu pe acele boxe de aluminiu Elac care le aduc ei ci pe triangle, ascultate cu 2-3 ani in urma tot la hifiarena. La tv, plasme, lcd nu ma interseaza domeniu asa ca nu am dat importanata....
P.S. tot ce-am zis mai sus reprezinta parearea pur personala, sper sa nu-mi sara in cap cei care au astfel de scule pe acasa cum se intampla de obicei

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

TaucheR
Posts: 11
Joined: 12 Oct 2008, 15:33

Re: HiFi ARENA 2008

Post by TaucheR »

& HiFi Iura :D

App cum ti s-au parut Neat-urile, mie mi-au placut foarte mult.
Alea de peste nu erau ieri cand am fost, sunt in cuti de boxe Tento de Kashtan nu?

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: HiFi ARENA 2008

Post by HighEndFan »

Audiofil(ic) vorbind,au fost trei sisteme care contau:Jack,Haffner si Electrocompaniet.
La Jack sistemul(las pe altii sa-l descrie,nu stiu precis din ce era compus) sunetul era (in opinia mea) cam cel mai cald,audiofil as zice,in sensul ca ai fi vrut sa stai mai mult sa asculti muzica.Poate ca era putin cam prea"cald",dar astea sunt simple pareri subiective.
Sigur ca sunetul era departe de ideal,dar cu dimensiunile incaperii si materialul peretilor nu prea ai ce sa obtii mai mult.
Joi cand am ascultat prima data sistemul,sunetul era cam"stufos",ca si cum fiecare sunet si nota aveau o "coditza",nu stiu cum sa ma exprim mai bine,dar ieri cand am ascultat din nou suna mult mai bine,iar Jack mi-a spus ca singura diferenta fata de joi era un convertor DA introdus in sistem.
La Haffner,un sistem aproape perfect,cu sunet fara coloratii (iarasi nu tinem cont de influenta incaperii) dar cam prea analitic.
Nu stiu daca RECE este expresia corecta,ci mai degraba ANALITIC.
Basul controlat (cam PREA controlat),putea fi mai prezent,detalii corecte,inalte precise, de soundstage nu prea poti sa-ti dai seama in incaperea respectiva,in concluzie un sistem audiofil adevarat intr-o incapere bine amenajata sau la showroom.
La Electrocompaniet,un sunet bun,dar cred ca boxele nu erau la nivelul sistemului.Oricum,cam fara viata sunetul,desi unele piese nu sunau rau.
Vocile feminine cam colorate,dar unele piese sunau bine,cu ceva tuning cred ca ar fi un sistem demn de luat in seama,oricum cred ca e cam cel mai ieftin dintre cele trei(nu stiu cat costa cel al lui Jack,asa ca doar banuiesc asta).
Interesante monoblocurile Nemo si relativ accesibile.
O alta incapere interesanta este a firmei Big Bang daca nu gresesc:
-un sistem NuForce,un preu pasiv (cu transformatoare) Music First,tunere interesante,un amplificator pe lampi dragut,un pickup nemtesc din acril,un preu PHONO bun,un sistem Musical Fidelity si tot felul de boxe interesante.Din pacate nu prea erau imperecheate cum trebuie si nici amplasate adecvat,asa ca sunetul era departe de audiofilie,dar firma are potential,pacat ca nu stiu sa-si puna produsele in valoare.
Toate testele sunt bazate pe propriul meu disc de test pus pe toate sistemele testate,SUNT ABSOLUT SUBIECTIVE si reprezinta PAREREA MEA.
V-as ramane dator daca n-ati comenta parerile mele ci doar v-ati scrie propriile pareri,eu sunt un audiofil incepator si s-ar putea sa ma insel.
Oricum,sistemele merita ascultate in showroom,nu in niste camere mici de hotel.
Imi pare rau ca n-am participat la intalnirea de dupa,familia avea alte planuri cu mine....in fond era sambata seara,n-am putut comenta prea mult.Data viitoare...
P.S.Alte prezente notabile:OLED-ul de la Sony,micro proiectorul parca Optoma,premiera mondiala cu originalul media browswer de la Bang&Olufsen,
plasmele Panasonic ce raman in continuare IN TOP ca raport calitate/pret,dar si o plasma Pioneer care m-a impresionat ,dar mi-a trecut repede cand am aflat cat costa(cam trei MII) :roll: .Fete frumoase,hotel excelent(mai putin camerele),amplasament central,garderoba,mult mai bine ca anul trecut.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: HiFi ARENA 2008

Post by Kostas »

TomJones,

Expozantii arata marcile care le reprezinta, la Jack erau cuplate mai multe surse la ampliful Jadis, care mie mi-a placut. E drept ca Naim si Jadis nu parea cea mai reprezentativa combinatie, dar pe celelalte surse se auzea mult mai bine. In plus boxele pareau "captive" in cutiile de chibrite (chiar nu am inteles de ce au facut camerele asa mici , la vechiul Hotel Bucuresti ceausist camerele erau mai mari , basca ca nu se vedea prin usa de la baie) asa ca instalarea unui sistem era o adevarata provocare (aventura). :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by TomJones »

Kostas, chiar am subliniat ca Naim cu Sonus Faber nu faceau o combinatie buna , in special datorita impedantei. Naim 8 ohmi, sonus faber 4 ohmi. Jadis nu era cuplat si nu ma pronunt, cu toate ca am auzit ca a facut "treaba" buna cu sounus faber. Am vrut sa ascult dar tocmai se facuse schimbarea de cabluri . (iti dai seama ca nu putea sa faca un sisitem in 3 secunde la fiecare care intra si vroia sa asculte) A ascultat cineva ampliful audio research? Era expus acolo, arata bine , lampi rusesti etc , marca bine cotata

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by TomJones »

P.S. Am mai fost ieri aproape de inchidere....am revazut toate sistemele. Cel mai bun sunet dintre toti, dar nu sa te dea pe spate: Hafner. Se putea scoate mai mult din acele superbe boxe pe care le-am ascultat tot intr-o camera de hotel, dar in alta configuratie...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by momolo »

Va multumesc celor care au venit, celor care m-au salutat si celor care m-au insotit pana seara tarziu, moment in care din cei zece negrii mititei au ramas doar patru, intr-o seara rece de noiembrie !

Pozele au fost desertate rapid din aparat si la urma s-au strecurat unele din afara expozitiei, adica de dupa, undeva intre vizita si carciuma de seara, poze pe care apoi le-am scos in vederea unui alt album.

Forumul nostru nu v-a putut oferi nici camera de stat, nici pungi cu cadouri si nici bautura. Este tanar si sarac. Probabil si asa va ramane pentru ca nu se va apuca de ...afaceri.

M-am gandit doar ca pe viitor sa printez un tricou cu "I love mp3 !" destinat celor care nu suporta ipocrizia.
Spun asta batand la tastatura, la birou, in timp ce curge un song in mp3, exact ceea ce fac probabil si alti.....audiofili ! (mai ales aia cu tricouri) :wink: (inclusiv cei cu servere personale pline de mp3 in home sau cei cu ipod-uri,etc. :wink: ).

Foarte placuta discutia semi-bahica pe care am avut-o cu dl. VTP, cu oake, felixx, Kostas, etc, discutie in care am pus lumea la cale si am stabilit iesirea din criza, am stabilit viitorul audiofiliei dar si cel mai bun material pentru membrane, etc,etc,etc. :D


Uitati aici, mi-am pus impresiile expozitionale in amanunt, cu o totala lipsa de corectitudine politica (la limita cu fluieratul in biserica) dar si maxima sinceritate (ce va asigur ca nu va aduce.....profit! :lol: ) :

viewtopic.php?f=1&t=151
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by oake »

momolo wrote: Forumul nostru nu v-a putut oferi nici camera de stat, nici pungi cu cadouri si nici bautura. Este tanar si sarac. Probabil si asa va ramane pentru ca nu se va apuca de ...afaceri.
Foarte placuta discutia semi-bahica pe care am avut-o cu dl. VTP, cu oake, felixx, Kostas, etc, discutie in care am pus lumea la cale si am stabilit iesirea din criza, am stabilit viitorul audiofiliei dar si cel mai bun material pentru membrane, etc,etc,etc. :D
viewtopic.php?f=1&t=151
Forumul "vostru" este mai mult decat ok, ma simt foarte bine in interiorul lui si daca tu iti imaginezi ca, cel putin eu caut pungi, cadouri si bautura la o intrunire sau alta te inseli.
A fost o reala placere sa particip la noua "microcina cea de taina" avind ca interlocutori trei, zic eu trei, personalitati: si ma refer la tine, dl VTP si felixx, ordinea este aleatorie.
Astfel de intruniri trebuiesc facute cat mai des posibil...se pare ca nu exista un numar critic de participanti.
Last edited by oake on 18 Nov 2008, 19:01, edited 2 times in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by momolo »

oake eu nu-mi imaginez nimic, tu iti imaginezi ce mi-as imagina eu. :D
Si evident, una e sa stai de vorba in picioare pe hol si alta e sa stai jos la un paharel de visichi.

Iar treaba cu "personalitatile"...sa nu exageram. Mi-a facut placere sa stam la un pahar de vorba si la o auditie de taina. Fara indoiala urmeaza altele, caci ce inseamna oare audiofilia fara MUZICA ?!

As putea spune ca daca nu ne lua oboseala si daca felixx nu trebuia sa mearga la gara, am fi lungit vorba pana dimineata.

oake, sa-mi spui masura la tricou. Vreau sa-ti printez unul cu "I love mp3"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HiFi ARENA 2008

Post by SOLO »

Tocmai imi imaginam ce-si imagineaza Oake ca-si imagineaza momolo . Cred ca m-am pierdut :? .
Oake , in principiu sunt de acord tine , si anume ca fiecare este liber sa stea sau sa tasteze unde-i place , nu am semnat un contract cu nimeni . Spor la butonat si sa nu uitam , Muzica inainte de toate

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply