Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by LEKTOR »

Inca se asteapta pareri despre tipurile de conectare ... :?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by Obelix »

Eu l-asi pune pe "REC_OUT", daca nu asi avea de ales... :!:
Putini mai inregistreaza pe banda, oricum... :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by momolo »

LEKTOR
Am gasit fel de fel de solutii, , folosind tape loop de la preamp, folosing cablu Y la iesirea preamp, etc

Ce trebuie avut in vedere referitor la impedantele/voltajul preampului si al subului ? Poti combina pre outurile L si R ca o singura conexiune ? Dar power ampul - in afara de primirea de semnal mai mic ?
un cablu Y pune in suma canalele si pentru celelalte iesiri. Daca nu ma insel, exista posibilitatea unui mixaj pasiv intre canalul L si R cu rezistente. Cert este ca cele doua canale trebuiesc mixate pentru subwoofer. Sau il legi doar pe unul din canale pe baza faptului ca in general basul nu este stereo.

Mai trebuie stiuta sensibilitatea subului la intrare. In mare, la suburile de casa (practic toate nebalansate) exista doua stasuri, unele au sensibilitate mare si necesita semnal mic de 50mV aprox, altele au sensibilitate normala de linie si necesita semnal normal de 775mV....1V. In general majoritatea sunt in cazul 2.

Conexiunea REC out din preampli are un dezavantaj, nu are variatie pe volumul preului. Ideal ar fi ca preul de linie sa aiba doua perechi de iesiri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by LEKTOR »

Pai da, asta ar fi singura modalitate -out din preamp daca vrei sa controlezi si volumul - ideea este urmatoarea - poti sa splitezi semnalul dintr-un preamp in 2 - unul pt power amp, unul pt sub ( fie un singur canal, fie stereo ) - dar semnalul pt power amp va fi mai mic pe un canal ( cel folosit pt split ) ? Tot aici ar merge alta intrebare - poti splita semnalul din pre in 2 power ampuri diferite fara a avea probleme cu voltajul si impedanta ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by Obelix »

Un buffer "home made" cu operationale bune... :wink: (parere personala, nu ma dau de guru audiofil...)

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by diy-audio »

LEKTOR wrote:Un sub in sistem stereo este excelent cind asculti muzica la volum mic - eu cel putin, nu am auzit boxe super hifi sa redea un bas plin la vol mic -15 db - fara a considera biamp/biwire unde controlezi tu subul din boxa cu amp dedicat ( asa cum ma jos eu cu sistemul descris la gallery ) - de asemenea subul separat se poate controla cu mare precizie ( considerind ca are controale de phase,gain,crossover.

Eu ma joc momentan cu un sub Wharferdale intr-un sistem stereo - http://www.wharfedale.co.uk/range.php?range_id=18" onclick="window.open(this.href);return false; - si sint f. multumit.
Am citit acest topic cap coada si parerile expuse sunt in general corecte si de bun simt. Nu sunt de acord insa cu parerea din citat, si anume ca nu exista boxe hi-fi care sa aiba bas plin la putere mica. :wink: E adevart ca sunt putine astfel de boxe dar exista.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by Obelix »

E vorba aici (probabil) si de "curbele" urechii, care nu sunt liniare in functie de frecventa/volum, pe cand incintele AR FI CAZUl sa fie... :wink:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by LEKTOR »

M-am referit la volum mic - in jur de sub 1 w pe canal - cel putin asa imi arata vumetrul de la amp - la 1 w basul e ok, la 5w deja il simti cum cutremura fotoliul !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by DNA »

Ar fi bine de lucrat cu un sumator pasiv, pentru a obţine semnalul L+R.

Ceva de acest gen:
http://www.gearslutz.com/board/attachme ... 1115450841

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by LEKTOR »

Am gasit un 1 device interesant


- Velodyne sms-1 Subwoofer Management System with digital EQ

http://www.onecall.com/ProductDetails.aspx?id=30037" onclick="window.open(this.href);return false;

http://media.onecall.com/Image_Products ... asheet.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; - brosura

http://media.onecall.com/Image_Products ... ow_res.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; - manual - f. important de urmarit tipurile de conexiuni - XLR,RCA,HiLevel,etc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by momolo »

LEKTOR
Am gasit un 1 device interesant
- m-am uitat pe manualul pdf. Are tot ce se poate imagina, inclusiv se pare ca poti vedea pe TV ce face. Pentru HT cred ca ar putea fi interesant si util, depinde si de pret, dar pentru stereo-audiofilie insasi ideea de subwoofer o consider gresita din start, daramite acest filtru complex de "coafat" basul la modul cel mai stiintific.

Dar pentru un mega-sistem surround cred ca ar fi util.

Cat costa ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by LEKTOR »

Cel mai bun pret pt aceasta coafura am gasit la $ 350 shipped.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by momolo »

suspect de ieftin avand in vedere cate perversitati poate aplica bietului semnal audio ! La pretul asta eu l-as lua pentru sistemul surround, merita incercarea. O chestie buna la dracia asta e schimbarea de faza variabila si nu numai cu 180 grade. Practic in toate cazurile, din cauza distantei si locului de amplasare cat si a o mie de alti factori, faza la un subwoofer ar trebui schimbata cu valori foarte ciudate in timp ce majoritatea suburilor nu ofera decat o schimbare de 180 grade. Unele au potentiometru, deci se poate schimba variabil, insa e mai mare chinul sa le nimeresti la ureche pentru ca ar trebui sa fi in doua locuri deodata, langa sub sa-i rasucesti butonul si in locul de ascultare sistem surround. Dar chiar daca pui pe cineva sa resuceasca si tu stai in sweet spot, tot e greu de nimerit pentru ca ti-ar trebui anumite sunete audio si sa sti cum sa le setezi. Asa ca o dracie din asta care seteaza automat cu microfon propriu, se poate dovedi folositoare. De exemplu, la receiver am functia cu microfon in care isi face singur toate setarile pe canale. Am observat matematic ca nu greseste cand dupa setare am masurat cu ruleta de la microfon la boxe si exact distanta respectiva era gasita de receiver fiind afisata pe ecran la setari. Cum reuseste sa seteze boxele care sunt toate diferite de toate brandurile si marimile, pai de unul singur mi-ar fi greu sa le gasesc asa o suma buna in parametrii. Asa ca daca jucaria e de calitate, in surround imi pare o idee buna, adica e mai dedicat decat programul din receiver, mai ales daca ai mai multe subwoofere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by LEKTOR »

Problema este ca in procesorul Denon exista decodorul Audissey care are microfon & etc si care este unul din cele mai bune decodoare audio de pe piata, mai ales ca Imaxul lucreaza acum cu Audissey.
Poate il iau sa ma joc nitel cu el, are grafice frumoase ! :lol:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by momolo »

Problema este ca in procesorul Denon exista decodorul Audissey care are microfon & etc si care este unul din cele mai bune decodoare audio de pe piata, mai ales ca Imaxul lucreaza acum cu Audissey.
Poate il iau sa ma joc nitel cu el, are grafice frumoase !
in cazul asta nu se merita, dublezi ceea ce poate face receiverul ala cap de serie. Avand in vedere situatia, sunt doar bani aruncati pentru ca oricum, pentru stereo ar fi doar moartea sunetului ca insasi ideea de a folosi subwoofer (in caz ca discutam de audiofilie si nu de muzica pentru party unde, poate, acest filtru ar scoate din bubuiala inutila si ar imbunatatii aspectul ...estetic al sunetului, evident, chestie paralela cu naturaletea si realismul).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply