Reduceri ? (Triangle Quatuor belgiene)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Reduceri ?

Post by SOLO »

Fiecare face ce vrea cu banii lui , se plimba pe unde vrea si isi foloseste timpul cum crede ca e mai bine. Nu avem dreptul sa judecam pe nimeni din acest punct de vedere , mai ales pe acest forum . Nicusor , daca intr-adevar esti pasionat , umbli prin lume si ai ocazia sa asculti multe nu ar trebui sa fii atat de insistent in a obtine raspunsuri la o asemenea intrebare . Intr-un fel intrebarile sunt justificate dar modul in care sunt formulate pot enerva ...
Eu o sa-ti dau totusi un exemplu : Pioneer A09 , un amplificator inca foarte cautat ... cine stie despre ce vorbim intelege de ce se vinde cu peste 1500 Euro in zilele noastre. Mai sunt multe altele , cerede-ma .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by momolo »

Din punctul meu de vedere Pioneer A09 nu e un vintage care merita o atentie deosebita. Mai degraba mult mai vechiul A-9 merita atentia ( http://www.edelklang.info/GALERIE/Pione ... er_A-9.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ) insa nici asta nu se inscrie intre "capodopere". Exista multe altele, iar preturile pe piata second hand nu reflecta intotdeauna calitatea audio reala, ele sunt puse si dupa aspect, greutate, brand, etc.

SOLO, tu de exemplu ai putea spune mai multe despre niste vintage Threshold http://www.americansound.com/images/thresholdlogo.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Reduceri ?

Post by nicusor »

faptul ca am timp nu se refera la mult timp liber, ci ca petrec mult timp in orase din EU unde inerent nu am un program de 24 din 24.

Da, umblu mult prin lume, ascult multe, dar de umblat prin casele oamenilor sa ascult cite o trancota chiar n-am timp! De aceea am pus intrebarile, daca e ceva care merita, poate fac un efort. Auditiile mele sunt preponderent in zona contemporana. Nu inseamna ca nu am avut si contacte cu zona vintage. Pioneer A9 sau 09 nu am ascultat. E posibil sa fie o revelatie si sunt curios cu ce aparate actuale de 1500 se compara sau le surclaseaza. Ce tip de sunet are? Threshold nu cred ca se incadreaza la zona vintage, nici firma mare si nici japoneza. Chiar daca nu mai fabrica sub numele de Threshold (daca bine stiu e fostul brand al lui Pass, desi poate ma insel) nu poate fi bagat in aceeasi "oala" cu mamutii Pioneer, Sony, Denon, Technics . Mentionez ca nici Threshold nu am auzit (decit Pass) dar mi-as dori.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Reduceri ?

Post by LEKTOR »

mai intii, poate precizezi ce anume te intereseaza din lumea vintage - sursa,amplificare,boxe - intre timp viziteaza capitolul vintage de pe forum, unde sint topicuri specializate - cd,amp,mag,cass,boxe apoi vezi linkurile cu scule japoneze tot de aici - cam tot ce a fost mentionat pe acolo se merita , problema este ca nu le vei gasi usor, dar daca le gasesti vei fi f. multumit.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by momolo »

In ce ma priveste cred ca mentionez foarte des, "din punctul meu de vedere", "in opinia mea", etc, fara a "emana" legi absolute.

Personal, cele mai de valoare sisteme audio le-am auzit in case particulare si nu pe la expozitii si magazine. Ba daca m-as lua dupa expozitii si magazine as crede ca toate sculele audiofile suna de tot dezastrul.
Threshold nu cred ca se incadreaza la zona vintage, nici firma mare si nici japoneza.
zona vintage nu este exclusiv japoneza iar multe scule Threshold sunt vintage, defapt e considerat vintage chiar si aparatul care fiind fabricat in anii 2000, in prezent nu se mai afla in productie. Iar Threshold din orasul Houston fabrica de la inceputul anilor 90 unde intradevar la inceput a fost "guru" Nelson Pass ca de aia si sunau alea bine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Reduceri ?

Post by SOLO »

Apropo de Threshold si mister Pass , un SA 3/9e sau 4/e sunt amplificari care nu se fac niciodata de rusine . Doua mono Pass Aleph 3 te pot lasa masca . Nicusor , te rog sa ne spui si noua care sunt referintele tale , ce combinatie ti s-a parut cea mai reusita pe parcursul experientelor tale ..

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Reduceri ?

Post by nicusor »

Referinte, combinatie reusita?! Nu exista una definitiva. Pentru moment ca si boxe am Dynaudio, dar nu exclud in viitor sa merg spre alt brand. Deocamdata imi place sunetul acesta, chiar daca e mai clinic dar e précis, neutru si detaliat. Amplificare voi pune probabil AYON Triton sau chiar pre+power. Am ascultat combinatia in Austria sin nu am avut ce sa-i bag de vina. Daca nu vor fi cu lampi, pentru SS doar clasaA. Am in vedere AUDIA FLIGHT 100 chiar daca nu am momentan bugetul si imi trebuie si pre-, sau poate Plinius SA-103. Pre-ul va fi oricum de la AYON. Sursa preferata e la la Esoteric.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Reduceri ?

Post by SOLO »

Bine , vad ca discutam de aparatura oarecum importanta . Ai grija cu Plinius SA-103 si Dynaudio , zic asta pentru ca finalul ala il cunosc oarecum bine si a fost probat cu mai multe preuri . Sunet granitic , bas extrem de controlat dar pe ansamblu cam rece , sec . Cu Dynaudio s-ar putea sa obtii un sunet prea analitic ( obositor? ) . As spune ca un pre pe lampi este obligatoriu . Cea mai buna combinatie pe care am ascultat-o a fost cea cu pre AirTight . Superb ...
Cu AUDIA FLIGHT 100 esti cam tot pe-acolo , poate nu la fel de impunator ca si SA-103 ..

Ayon nu imi amintesc sa fi ascultat , asa ca ma abtin .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by momolo »

Eu am ascultat doar o singura data un sistem AYON complet fomat din pre + monoblocuri pe tuburi si boxele facute de ei cu difuri ceramice, modelul Eagle http://www.ayonaudio.com/products/louds ... eagle.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Monoblocurile erau Typhon http://www.ayonaudio.com/products/ampli ... yphon.html" onclick="window.open(this.href);return false; , preul Polaris http://www.ayonaudio.com/products/pream ... is-ii.html" onclick="window.open(this.href);return false; , din nefericire cabluri Nortost Valhala si mai era ceva pe conditionare curent, dar nu retin decat ca nu stiam brandul magaoaiei.

Nu mi-au placut deloc, dimpotriva, mi-au displacut la maxim. Un sunet obositor, stresant, un fel de zbierat foarte special, un zbierat fara sa tipe, ceva care parca iti tragea cu ciocanul in creieri, iar basul o tampenie ciudata.

Doar boxele alea le-am mai auzit in inca doua combinatii si ....sunau cam la fel, de unde ma tot gandesc ca alea sa fie de vina in principal. Oricum, membranele ceramice nu sunt preferatele mele, chiar deloc.

Sculele sunt lucrate exemplar, impresionante la vedere, mult peste poze. Totusi, un sunet foarte ciudat, greu de explicat in ce fel ma agresa auditiv. Era ceva gretos, oricum nenatural si nefiresc, cred ca un soi de rezolutie dusa la dementza artificiala.
Nu pot pune vreo "pecete", ca sunt proaste sau bune, doar ca le-as asculta cu alte boxe decat chestiile alea care pur si simplu ma agreseaza si ma insulta auditiv! Daca mai vad boxele alea pe undeva, o iau la fuga! :D

Totusi, avand in vedere cate fac si cum arata minunile lor, AYON par a fi de luat in seama.....pentru cine are ocazia, pentru ca la noi in RO nici urma de asa ceva. Dar ma tot gandesc..... :roll: daca au fost in stare sa faca boxele alea.....poate asa le place lor sa sune ?! :roll:

Posibil sa se imbuce cu Dynaudio daca au fost facute pentru membrane lor grele (ceramice). Genul ala de boxe necesita "aparate de sudura" ca sa nu se lalaie timingul si basul.

Cat priveste Esoteric, scurte auditii in locuri nepotrivite. Ca o prima impresie personala, le-as amplifica pe ceva cu sunet cald, as spune chiar obligatoriu. Nu e o parere, ca asta e greu sa ti-o faci daca nu ai jucaria la indemana macar mai multe zile, dar suna cam sec, cam traforaj pe sticla, din ala cu miscari rapide.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Reduceri ?

Post by nicusor »

Momolo, ar fi interesant sa ne (ups, pardonm, sa imi) detaliezi referinta ta in sunet. Eventual sistemul tau sau cel catre care te indrepti.
Intre noi fie vorba, ceva gretos, oricum nenatural si nefiresc, cred ca un soi de rezolutie dusa la dementza artificiala. Un sunet obositor, stresant, un fel de zbierat foarte special, un zbierat fara sa tipe, ceva care parca iti tragea cu ciocanul in creieri, iar basul o tampenie ciudata. este caracterizarea perfecta in citeva cuvinte pentru Accuphase sau Triangle. Luate impreuna, visul audiofilului surd :lol:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Reduceri ?

Post by kaav »

Oamenii in general (Momolo in cazul de fatza) foloseste preventiv expresii de genul:
''parerea mea'' sau ''din punctul meu de vedere'', e.t.c :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by momolo »

Bine punctat kaav, merci!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Reduceri ?

Post by Kostas »

Alte forumuri interzic discutia la modul obsesiv cu un singur user.

Imi plac userii care sufera in momentul in care cineva spune despre sistemul lor , sau despre cel iubit, visat ca nu e minunat. Sau e chiar prost.
Nu suntem pe forumul Dacia sau Naim sa se presupuna ca userii sunt fani ai brandului. Aici e o discutie libera. Daca te duci la restaurant cu cineva tu ei pastrav si respectivul spune ca nu-i place pestele ce faci, te ataci, incepi sa-i descrii valentele nutritive la modul agresiv.
Este o zona a libertatii fiecaruia sa-i placa sau nu o combinatie . Fara suparare.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Reduceri ?

Post by SOLO »

Daca am invata sa lasam mai mult de la noi , am ajunge departe ..
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by momolo »

Subiectul este curatat de orice atacuri la persoana si jigniri.

AVERTISMENT GENERAL - Forumul NU este un chat in care X intra atacandu-l sau provocandu-l pe Y, nu se intra pentru a pune in postura neplacuta pe altul. Singura destinatie a acestui forum este schimbul de idei si opinii in mod cuvincios si neprovocator, respecand interlocutorii, cu adresare destinsa si degajata, fara "judecati" sau "caracterizari" si jigniri voalate sau provocari cu un final previzibil de confilict. Aici nu este nici loc de impaunare cu auto-merite, nu este locul celui care nu respecta regulile de bun simt elementare si provoaca conflicte.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply