A1NH1

Doar o vorba sa-ti mai spun
DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

A1NH1

Post by DAN_TM »

Cum va afecteaza stirile despre raspandirea noii epidemii, pandemii de gripa porcina, ca pare sa se extinda rapid?Poate sant medici inscrisi pe forum si ne pot da niste pareri, poate nu chiar asa de pesimiste.O intrebare care ma priveste: daca cineva sufera de o boala autoimuna, dar actualmente neactivata, risca ceva facand vaccinul contra gripei?Am zis sa nu intreb pe forumurile medicale, ca am primit en pareri in alte cazuri, si e greu de decelat intre ele, care mai de care mai nastrusnice.Credeti ca e si o manipulare sau chiar asa amploare a luat?Nu stiu pe cineva care sa-mi fi spus ca a auzit de vreun cunoscut bolnav.Ma gandesc ca poate va intereseaza subiectul.La urma urmei, ca sa te bucuri de muzica si scule, trebuie sa fii si sanatos.Ca sa nu mai zic, viu. :mrgreen:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: A1NH1

Post by kaav »

Eu ce stiu sigur este ca nu imi voi face nici un fel de vaccin (am un fel de fobie la ace si spitale si o neincredere iratzionala in medicamente). Am fost foarte bolnav de ceva vreme (ceva ce semana a pneumonie; temperatura de 40, dar imi era foarte frig, dar nu am vrut sub nici o forma sa ma duc in spital asa vlaguit si vulnerabil fizic cum am fost. Mi-a fost foarte frica sa nu ma imbolnavesc si mai rau acolo.......)
Acum sunt sanatos si fumez din nou ca un turc; am ratat acest moment ca sa ma las de fumat :oops:
DAN_TM wrote:O intrebare care ma priveste: daca cineva sufera de o boala autoimuna, dar actualmente neactivata, risca ceva facand vaccinul contra gripei?
Asta o consider o intrebare buna. As fi curios de un raspuns la asa ceva.

Oricum, nu cred ca oamenii care manipuleaza informatziile din anumite sfere specializate, catre noi, nu le bibilesc si distorsioneaza ca sa alunece mai bine pe gatul consumatorul final al vaccinului.
Gandeste-te in ce scopuri ''nobile'' a fost inventata heroina de catre firma Bayer (tratamant pentru tuse :twisted: ). Nu are deloc legatura, dar sa nu ii consideram inocenti si grijuli pe cei care produc si sunt angrenatzi in industria farmaceutica, care probabil este cea mai puternica din lume ca si profit.
Se dezvolta un medicament - care repara un aspect, dar vlaguieste alte 3 sau 4 aspecte la randul lor, care dupa un timp se transforma in ceva care necesita alte medicamente pana la urma si tot asa :|
Vindeca pe cineva cu adevarat pastilele ? In final doar te intretzin in viatza cat sa mai apuci sa consumi/platesti altele si altele, daca iti pune viatza un ghinion mai mare pe spinare si iti da un betesug nemilos. Si ce ar fi chiar bun in cazuri grave, este de obicei obscen dea dreptul ca si pretz. ''Banalitatea'' feroce a vietzii, nimic special...

Stiu ca sunt foarte multe aspecte despre acest subiect, dar aceste aspecte spuse de mine le subliniez mai tare ca si importantza (sunt subiectiv in cele din urma in cadrul incercarii de a fi obiectiv :mrgreen: )

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: A1NH1

Post by Obelix »

Da, insa in acelasi timp o societate "naturista" :roll: (Europa sec. 19, de ex.) avea o speranta de viata de cica 40-45 de ani, iar una "corupta cu pastile" isi ingroapa batranii pe la 80-90 de ani... :wink:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: A1NH1

Post by kaav »

Nu am vrut sa dau impresia ca potzi sa te lecui miraculos cu ''buruieni'' iar medicamentele sunt zero. Incerc sa le evit cat pot de mult, atat doar.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: A1NH1

Post by Obelix »

Desigur, crezi ca "modernistii" :!: iau pastile de placere :twisted:
Am inteles ideea ta, ceea ce doream este sa evit o evaluare pur nostalgica a unei "existente ne-poluate" de "civilizatie" :mrgreen:

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: A1NH1

Post by DAN_TM »

Tot tinand de sanatate: un articol despre taxa care vor sa o puna pe mancare nesanatoasa, pe tot ce inseamna grasime, dulce, E-uri, etc.Fain scris http://www.gandul.info/opinii/inmormant ... ta-5284432" onclick="window.open(this.href);return false;

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: A1NH1

Post by kaav »

Obelix wrote:Desigur, crezi ca "modernistii" :!: iau pastile de placere :twisted:
Nu zi asa ca excluzi pe nedrept o categorie importanta - persoanele ipohondre :wink:
Obelix wrote: Am inteles ideea ta, ceea ce doream este sa evit o evaluare pur nostalgica a unei "existente ne-poluate" de "civilizatie" :mrgreen:
Stiu ce zici si ma feresc sa am o atitudine paguboasa (nu tot timpul, depinde si de situatzie... )

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: A1NH1

Post by Schindler »

Eu cred ca rolul principal al acestor vaccinuri este sa reduca numarul pensionarilor din Romania, care au atins o cota alarmantaaa !!!
Eu unul nu am sa imi fac niciodata un astfel de vaccin.
"Stop hearing music. Start listening to it."

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: A1NH1

Post by DAN_TM »

Azi m-am dus sa-mi fac vaccinul.Ni s-a spus mie si familiei ca trebuie sa semnam, ca-l facem pe proprie raspundere.Cum dracu vine asta?Adica se presupune ca omul obisnuit stie despre ce e vorba, e mai informat decat un medic, si poate lua o hotarare in cunostinta de cauza?Ptr ce dracu ni se ia asigurarea de sanatate?Nu ca sa avem sistem de sanatate?De parca te-ai fi operat de inima si nu se cunosc sansele de reusita ale operatiei?Inseamna ca nu e testat suficient?De unde sa se informeze, bietul om?Sa ia netul la puricat sau sa ia tratate de medicina?Am renuntat sa-l fac.Ati facut careva de pe forum vaccinul?

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: A1NH1

Post by puf »

Eu prefer sa mor din cauze naturale fie si din cauza unei gripe decat sa traiesc o viata cu sechele nebanuite de la vaccine autoimpuse.
Nu se poate anticipa niciodata ce reactii pot produce diverse vaccine la diverse persoane.Normal ca astfel de vaccine au ajutat in cazul unor maladii grave sau incurabile foarte raspandite si unde era mai important sa se evite afectiunea decat sa se observe reactiile adverse.
Cand nu te doare capul este bine sa nu te legi, nu de alta dar daca te legi la cap s-ar putea sa inceapa sa te doara.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A1NH1

Post by momolo »

DAN_TM, eu cred ca te-au pus sa semnezi declaratie..... pentru ca traim intr-o alta societate ca acum de exemplu vreo 15...20 ani. Azi conform legilor poti sa dai pe oricine in judecata pentru ca ti-a provocat daune si tot ce se poate imagina.... iar rumanul majoritar are o vasta imaginatie (in rau).

Dupa toata zvonistica cu vaccinul care ne omoara/tampeste/etc, oricine in ziua de azi poate intenta un proces juridic impotriva spitalului, medicului, asistentei, ministerului sanatatii, statului, etc,etc daca dupa ce s-a vaccinat i s-a intamplat nustiu ce si a facut el deductia ca e din cauza vacinului facut acum 10 zile, o luna, un an sau 10 ani. O declaratie din asta pune la adapost sistemul sanitar de eventuale atacuri.

Realitatea este ca pe lumea asta orice medicament, injectie, vaccin, chimicala medicala, etc, prezinta unele riscuri. De aceea orice medicament are scris in contraindicatii zeci de avertizari, tocmai ca producatorul medicamentului sa se puna la adapost juridic avand in vedere ca riscul (de orice fel) nu poate fi inlaturat niciodata 100% in medicina.

Din unele surse de informatii vaccinul care se injecteaza in RO este produs la noi la institutul Pasteur si e un vaccin clasic anti-gripal care contine doar o singura tulpina de virus cultivata pe ou si nu pe alte chestii cum ar fi tumorile. Pe langa asta, vaccinul romanesc nu contine cei doi adjuvanti care au fost utilizati in vestul Europei, prin toamna, din doua cauze - trebuiau sa faca multe si repede ca era panica in populatie, au bagat 4 tulpini de virusi intr-un singur vaccin, chestie care a necesitat 2 adjuvantii asupra carora planau unele suspiciuni si nu erau testati indeajuns. Dupa aia presa occidentala a avut de lucru, ca de obicei si asa a iesit scandalul mai ales ca mai marii puterilor occidentale nu-si faceau vaccinul "pentru pulime" (ce continea adjuvantii) ci unul normal asa cum e asta de la Pasteur (fara adjuvanti).

Ce pot spune in ceea ca ma priveste - la viata mea am facut mai multe vaccinuri anti-gripale si am preferat intotdeauna pe cele de productie franceza avand cea mai mare incredere in industria lor farmaceutica pe care o consider printre cele mai bune din lume alaturi de americani, nemti si japonezi.

Niciodata nu am avut reactii secundare de nici un fel ( :lol: ....poate in audiofile sa fi avut unele reactii secundare! :lol: ) si nici dupa mult timp nu am avut nimic. Singurul efect a fost unul pozitiv, in jurul meu au cazut majoritatea bolnavi de gripa si eu nu am avut nimic in acei ani.

Cat priveste acest vaccin, daca nu ar necesita efort (timp, nu am timp de umblat pe drumuri) l-as face fara probleme, eu nu ma tem de deastea dar nici ca iau gripa nu ma tem.

Dar ma dezgusta cat de manipulabila este populatia majoritar mioritica cu ajutorul televizorului. Vorba aia, poporul se conduce cu televizorul. Pana la stirea mortii actorului Tecuceanu nu exista nici o coada si nici o buluceala la vaccinare, insa dupa ce Tebelizorul a bagat cateva zile "pedala in podea" la bagat spaima in populatie, s-a facut coada de un kilometru. Cat de usor este sa faci ce vrei din ei cu televizorul !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: A1NH1

Post by bnt »

Tinand cont de faptul ca practic nimeni n-a murit de gripa, o consider doar ca un factor agravant si zic pas. In plus, avand in vedere ca se trateaza ca orice alta gripa, daca o iau...ma tratez si cu asta basta. Intr-adevar, nu cred ca merita sa ma leg la cap daca nu ma doare.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: A1NH1

Post by fluffy38 »

puf wrote:Eu prefer sa mor din cauze naturale fie si din cauza unei gripe decat sa traiesc o viata cu sechele nebanuite de la vaccine autoimpuse.
Nu se poate anticipa niciodata ce reactii pot produce diverse vaccine la diverse persoane.Normal ca astfel de vaccine au ajutat in cazul unor maladii grave sau incurabile foarte raspandite si unde era mai important sa se evite afectiunea decat sa se observe reactiile adverse.
Cand nu te doare capul este bine sa nu te legi, nu de alta dar daca te legi la cap s-ar putea sa inceapa sa te doara.
Subscriu si eu la asta!
Dealtfel,chiar acuma ascultam o piesa superba a anilor '50 cu Doris Day-Que sera,sera...
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: A1NH1

Post by DAN_TM »

Cica asta va fi cel mai mare scandal in arealul medical din ultimii ani. http://www.ultimelestiri.com/un-inalt-o ... 06505.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A1NH1

Post by momolo »

Mai trebuie sa ne gandim la un aspect - in RO, in timpul diverselor epidemii de gripa din anii trecuti, nu s-a publicat si nici nu cred ca s-a urmarit ca in prezent contorizarea centralizata a victimelor gripei, numarul de decese si cred ca nici macar numarul de imbolnaviri nu era urmarit prea atent sau centralizat.

Azi avem in RO pana acum, 85 de victime de gripa porcina, din anumute declaratii oficiale, insa ar fi interesant de comparat cu numarul de decese din anii trecuti de la alte epidemii de gripa. S-ar putea sa constatam ca rata mortalitatii e aceeasi ca la orice epidemie de gripa.

Se stie faptul ca organismul bolnav, imbatranit sau copii sunt expusi la riscuri marite in cazul contractarii ORICARUI virsul gripal astfel ca in orice sezon de gripa exista victime la nivelul intregii tari.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply