Audiofilia computerizata

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Audiofilia computerizata

Post by LEKTOR »

Discutam zilele trecute cu un alt membru al forumului despre audiofilia computerizata - aveti ceva experiente ?

http://www.referencerecordings.com/HRx2.asp

http://www.hdtracks.com

http://www.computeraudiophile.com/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Audiofilia computerizata

Post by SOLO »

O tema din ce in ce mai intalnita , chiar pana si pe cele mai conservatoare forumuri . Personal sunt foarte interesat de aceasta tendinta , am foarte multa muzica in format lossless , dar la momentul actual sunt oarecum dezamagit . Mai e nevoie de timp pentru a avea de unde alege . Pe parcursul anului 2008 am facut multe probe si de fiecare data am simtit lipsa cd playerului.
Astea sunt jucariile pe care le-am testat , majoritatea le-am avut pentru mult timp asadar le-am combinat in toate felurile posibile .

Benchmark Dac
Squeezebox Logitech
Transporter Slimdevices
Threshold Dac/1e
Computer / Laptop ( Windows / Linux )
Cabluri de la 50 - 3000 Euro .

Am ajuns sa cred ca fisierul lossless are un sunet aparte . In plus nu toate flacurile/Wav/Ape se aud la fel . Stiu ca nu e logic , ca bitii sunt biti peste tot dar asta este ... Am mai citit paranoia asta pe undeva :mrgreen: , macar nu sunt singurul nebun .

alte experiente ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audiofilia computerizata

Post by momolo »

M-am referit intr-un alt topic (TAV 2008) la PS Audio - PWT and Ultralink. Cititi aici:

http://www.psaudio.com/newsletters/9-08.asp

Imi pare ceva care promite mult, o cale de mijloc intre actualul sistem bazat pe mecanica optica si PC.

Deocamdata nici eu nu am gasit in vreun sistem sistem bazat pe PC calitatea audio high-end, dimpotriva!

Cea mai buna solutie functionala in acest sens am gasit-o la o combinatie computer + DAC Lavry DA10 unde sa fie intercalata si o placa de sunet PC ce emite stream digital bit-perfect.

Astfel ca am auzit laptop MAC + placa externa EDIROL cu iesire optic-SPDIF + DAC Lavry DA10, combinatie care nu mi-a placut deloc, din punctul meu de vedere un sunet uscat, steril, nenatural cu accente digitaloase (dupa scurta vreme ori ma plictiseste ori ma oboseste).

Iar asta e cea mai buna combinatie pe care am auzit-o intre PC si "audiofilie".

Dar sa nu credeti din descrierea mea ca aceasta combinatie este o catastrofa! Dimpotriva, este chiar remarcabila si se ridica peste sisteme audiofile entry-level sau unele mid-level care costa aproximativ la fel dar nu-si depaseste pretul si nu ofera speranta catre o performanta adevarata high-end audio.

Cat priveste cazul asta, nu exista diferente intre fisierele flac si wav atata timp cat decodarea se face fara pierderi sau cu nivel foarte redus de jitter si atata timp cat aceste fisere sunt produsul unei extractii (ripp) de buna calitate. Dar mai ales pentru ca orice fisier flac de exemplu, este dezarhivat instant/automat in format wav inainte de a fi redat de catre un player software. Daca sunt diferente, posibil sa fie datorate si playerului software si modului de redare/extractie plus a dirverilor folositi, configurarii SO, etc,etc. Solutia audio-PC nu e foarte simpla...daca vrem sa discutam despre calitate!

Ori foarte mult material lossless care umbla pe net este produsul unor extractii prost facute, unitati optice (DVD-ROM, DVD-RW, CD-ROM, CD-RW) nu foarte bune pentru asa ceva, viteze de extractie mari, folosirea unor softuri nu foarte performante si a unor setari default sau gresite, discuri originale zgariate, murdare, etc, etc. Putini sunt atenti cu aceste "amanunte" astfel ca fiserul rezultat din ripp prezinta pierderi de informatie. Asta e alta poveste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audiofilia computerizata

Post by momolo »

in postul de mai sus m-am referit la o placa de sunet EDIROL, divizia europeana a Roland.

Iata si micul device pe USB,

http://www.rolandus.com/products/produc ... rentId=114

si pe site-ul national (aveti acolo harta cu distribuitori):

http://www.edirol.ro/ua-1ex.php

Pretul este mic, undeva in jur de 100 euro.

O problema destul de serioasa este:
Headphones jack
Stereo miniature phone type
* The same jack serves as both the headphones jack and digital output connector.
Deci trebuie un cablu optic special. Din ce stiu, cele care sunt si pentru laptopuri MAC.

Alta problema (pentru unii serioasa) - nu are SPDIF coaxial out (deci, numai pe optic). Asta nu e tocmai bine in cazul DAC-urilor clasice.

Alte probleme - sistemul de operare trebuie configurat anume pentru a scoate performanta. Setarile nu sunt tocmai 100% logice si la indemana oricui, necesita multa munca de informare.

Nu sunt informat asupra calitatii audio pe iesirile analog stereo, insa ma astept la o calitate peste majoritatea placilor PCI consumer.

Are si iesire casti bunicica si fiind pe USB ar fi o buna solutie pentru laptop-uri "ceva mai audiofile" :) .
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Teal'c
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2008, 12:59

Re: Audiofilia computerizata

Post by Teal'c »

momolo wrote:M-am referit intr-un alt topic (TAV 2008) la PS Audio - PWT and Ultralink. Cititi aici:

http://www.psaudio.com/newsletters/9-08.asp

Imi pare ceva care promite mult, o cale de mijloc intre actualul sistem bazat pe mecanica optica si PC.
Din cate am inteles eu, spre deosebire de alte solutii oarecum asemanatoare (vezi Naim HDX) care sunt construite in jurul unui mini-pc, PWT este construit nativ pentru extractia si redarea digitala, folosind un sistem de operare hard-coded intr-un chip fpga (field programmable gate array). Solutia are si avantajul de e evita chip-urile (clasice) suplimentare pentru formarea semnalelor I2S si SP/DIF, aceste semnale fiind sintetizate direct de sistemul de operare. Buffer-ul de memorie intern se pare ca suporta pana la 3 minute de audio. Avand in vedere ca aparatul "canta" din ram si nu de pe cd, calitatea, cel putin teoretic, ar trebui sa fie ideala.
Cat despre conexiunea I2S proprietara intre PWT si Ultralink, de care pomenea momolo in alt topic, eu banuiesc, fiind vorba de un cablu tip HDMI, ca se folosesc cele patru perechi diferentiale ale cablului ca sa se transporte semnalul digital intr-un format diferential nativ, cum ar fi spre exemplu lvds (low-voltage differential signaling).
Sunt curios si de versiunile urmatoare ale softului, care se pare ca va sustine citiri de wav, flac si dvd-audio.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audiofilia computerizata

Post by momolo »

Teal'c bine ai venit pe forumul nostru! (vezi ca exista o sectiune de dat "Buna ziua")
Cat despre conexiunea I2S proprietara intre PWT si Ultralink, de care pomenea momolo in alt topic, eu banuiesc, fiind vorba de un cablu tip HDMI, ca se folosesc cele patru perechi diferentiale ale cablului ca sa se transporte semnalul digital intr-un format diferential nativ, cum ar fi spre exemplu lvds (low-voltage differential signaling).
cam ceva de genul asta tot se chinuia McGowan sa imi explice, dar pentru mine e limba chineza! Ce am retinut este ca legatura hardware HDMI a prezentat cele mai multe avantaje din toate posibilitatile si ca a vrut ca utilizatorul sa nu depinda de un cablu proprietar inventat de PS Audio ci sa foloseasca ce are deja pe acasa, un cablu normal HDMI.
Sunt curios si de versiunile urmatoare ale softului, care se pare ca va sustine citiri de wav, flac si dvd-audio.
doreste sa se poata reda cat mai multe formate audio cu astea doua jucarii, practic oricare din formatele audio redate azi de un PC normal, la momentul lansarii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audiofilia computerizata

Post by momolo »

Altii care au ajuns departe cu treaba asta (sunt redate si formatele FLAC si wav):

http://www.linn.co.uk/digital_stream_players
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Audiofilia computerizata

Post by CC_TM »

Eu am facut pasul catre audiofilia computerizata, cu un an in urma.
Am achizitionat un DAC Lavry DA10 si l-am conectat la un PC, pe SPDIF coax, iesind printr-un M-Audio Audiofile.

Motivul principal pentru care am ales solutia cu PC + DAC a fost posibilitatea redarii fisierelor de inalta rezolutie: 96/24, sper eu formatul digital al viitorului.

Referitor la DA10, ca tot a fost amintit pe aici, pot spune ca are un sunet precis, corect, de o mare acuratete.
In sistemul meu, cu amplificator DIY clasa A si boxe DIY bookshelf (pe compresie), imi ofera o deosebita satisfactie.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audiofilia computerizata

Post by momolo »

CC_TM (CC) bine ai venit printre noi!

uite, am pus un link in alt topic, cu un magazin virtual care ofera fisiere reale 24/96:

http://www.hdtracks.com/index.php?file=9624albums


Intradevar,
Referitor la DA10, ca tot a fost amintit pe aici, pot spune ca are un sunet precis, corect, de o mare acuratete.
atat cat am putut proba si eu, sunt de acord cu tine avand in vedere pretul platit.

Dar o perioada s-au cam exagerat calitatile acestui DAC cand s-a spus ca poate depasi surse digitale mult mai scumpe.

In prezent, din punct de vedere personal il situez in categoria entry-level, dealtfel corespondenta la pretul (dealtfel onest) cu care se vinde pe piata USA. Consider ca-si face si pretul UE.

Plus de asta, deocamdata nici eu nu cunosc o solutie mai ieftina la calitatea oferita decat asta cu Lavry DA10 + sursa computer. Orice alte incercari in acest buget sunt cam departe (in jos).

Astfel ca oricine m-a intrebat de o astfel de solutie bazata pe PC in buget cat mai redus, nu i-am putut recomanda decat exact acest DAC.

Cat priveste placa de sunet, din ce stiu eu (fara sa ma pricep prea tare in domeniul asta), M-Audio nu are nici o placa de sunet bit-perfect, desi in anumite postari pe net s-ar sugera contrariul.

Dar pe de alta parte, stiu ca diferentele de calitate in sunet intre aceasta placa si una cu adevarat bit-perfect nu sunt atata de dramatice in absenta unui sistem audio extrem de rezolut din "categoria grea" si a unor fisiere de o adevarata calitate.

Plus de asta, din ce am putut observa, Lavry DA 10 e mai indicat a fi folosit cu fisiere 24/96, caz in care diferenta fatza de alte DAC-uri clasice in jurul acestui pret, e mai mare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply