AVATAR - The Movie

Doar o vorba sa-ti mai spun
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: AVATAR - The Movie

Post by puf »

IMAX 3D este numai la AFI Cotroceni.
Pretul este de 25 ron dar problema este ca trebuie rezervat bilet online cu cateva zile, o saptamana inainte.
Poti merge si direct la casele de bilete cu 30 minute inainte de inceperea rularii dar sansele sa gasesti in nebunia aia locuri rezervate neridicate sunt foarte mici.

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: AVATAR - The Movie

Post by Mars.X »

Merci puf! Asta am vrut sa stiu. Scurt si la obiect...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

Pina acum, incasari de peste 1 bulion/miliard $

http://movies.yahoo.com/news/movies.ap. ... rldwide-ap" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

James Cameron and Vince Pace developed the Fusion Camera System aka Reality Camera System 1 as way to shoot features in stereoscopic 3-D.The digital high definition camera was used on Cameron's documentaries and movies Aliens of the Deep, Ghosts of the Abyss and Avatar. Robert Rodriguez also used the camera to shoot Spy Kids 3-D and The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D.

The Fusion system was presented at NAB 2007 as the "Sony Fusion 3D Camera System". This is also referred to as the Pace-Fusion and Pace-Cameron system (they do credit collaboration with James Cameron). It uses two Sony HDC-F950 HD cameras, which are presumably variants of the Sony CineAlta range. Cameron used a modified version of the Fusion camera for his 2009 film Avatar.

http://www.camcorderinfo.com/content/NA ... System.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: AVATAR - The Movie

Post by Schindler »

Eu mi-am luat o semi-teapa in sensul ca la Constanta filmul nu a rulat in 3D ci ca film obisnuit. Chiar si asa a fost dragutel - vazut la cinema.
Dar pe PC chiar nu se merita sa-l vezi fiindca povestea filmului este subtire, este un film de efecte.
Ce nu mi-au placut - oamenii pisicuta albastri. Puteau inventa niste extraterestri mai reusiti ca forma. Mi-a adus aminte de "ratustele"din ultimele parti din "Razboiul Stelelor"care erau penibile si au stricat tot filmul.
"Stop hearing music. Start listening to it."

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AVATAR - The Movie

Post by kaav »

Schindler wrote: Dar pe PC chiar nu se merita sa-l vezi fiindca povestea filmului este subtire, este un film de efecte .
Ce este subtzire in film?
O poveste despre o comunitate in care nu exista cinism? :twisted:
Ar fi trebuit sa fie o drama subtzire - in expresie si ton, ca si in jena aia de film numita ''Powder Blue'' (de exemplu) ?
Justifica unde este prost filmul si unde nu (ar fi comparativ cu alt fel de productzie, dar....cred ca l-ai judecat la kilogram ca si pe un ''power rangers'' ... )
Exista o diferentza fundamentala (dicolo de bataliile ca in povestile cu Stefan cel Mare si ''Ultimul Ninja XII'' fatza de acest film) O diferentza jenanta care face apel la ''filig'' oare? Este ceva care nu te trage de maneca in acest film, dar se releva fara chin (cu toate ca are toate atuurile sa nu fie simpatizat, fiind ''box ofice'' si mai grav este un film american... :D )

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: AVATAR - The Movie

Post by Schindler »

kaav, un film se "simte" si se trage o concluzie ... asta depinde de personalitate, de cultura , de gusturi , de cite filme ai vazut in viata ta... Nu e nimic in neregula sa avem pareri si gusturi diferite. E ca si la femei ... Asa am perceput eu acest film ca ( doar) film de efecte speciale .
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by momolo »

Vaticanul critica filmul Avatar numindu-l simplist:

http://movies.yahoo.com/news/movies.ap. ... erpiece-ap" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AVATAR - The Movie

Post by Obelix »

Cu papa-Hitlerjungend la carma, Vati-cancanu' nu prea are lectii de dat... :mrgreen:

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: AVATAR - The Movie

Post by bnt »

Acu' pe bune vorbind, Avatar reprezinta triumful tehnologiei asupra artei (incercati sa-l vedeti 2D si mai vorbim :lol: ), asa ca discutiile estetice despre el nu pot fi decat ridicole, notorietatea filmului il face insa platforma ideala pt sustinerea diferitelor teze, ceea ce in esenta e un lucru bun. :)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by cosmin »

Ceea ce este realmente periculos, este ca Avatar poate insemna inceputul unei noi ere de dezumanizare, desocializare, robotizare a fiintei umane.
Inceputul sfarsitului celei de-a saptea arte: cinematografia.
Oricum, asta e valabil si in muzica. Tranzitia catre acelasi sistem de valori si ingroparea sistemului adevarat de valori a inceput odata cu digitalul.
Civilizatia se indreapta catre suprematia tehnologiei si nu a valorii umane, a calitatilor nobile care ne fac sa fim oameni.
Ne vom transforma in cyborgi, mai devreme sau mai tarziu.
Multe din scenariile ipotetice despre cum ar putea sa arate omenirea in viitor sunt plauzibile, din pacate.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: AVATAR - The Movie

Post by bnt »

cosmin wrote: Multe din scenariile ipotetice despre cum ar putea sa arate omenirea in viitor sunt plauzibile, din pacate.
Nu ma dau in vant dupa versurile lui Waters, da' totusi:

And when they found our shadows
Grouped around the TV sets
They ran down every lead
They repeated every test
They checked out all the data on their lists
And then the alien anthropologists
Admitted they were still perplexed
But on eliminating every other reason
For our sad demise
They logged the explanation left
This species has amused itself to death
No tears to cry no feelings left
This species has amused itself to death

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by momolo »

cosmin, hai sa facem o secta! Ne mutam in pesteri, ne luam fiecare cate o bata in mana, facem focul seara, ne luminam cu opaitze si ne deplasam numai in carute cu magarusi!

PS - arta este expresia omului la acel moment. Nu e invers, nu arta provoaca o anume expresie omului. Si eu nu vad legatura intre digital si dezumanizare. Oricum, genul asta de discutie e mai complicat dar punctele de vedere prea extremiste si radicale cred ca dauneaza unei pozitii realiste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AVATAR - The Movie

Post by kaav »

cosmin wrote:Ceea ce este realmente periculos, este ca Avatar poate insemna inceputul unei noi ere de dezumanizare, desocializare, robotizare a fiintei umane.
Inceputul sfarsitului celei de-a saptea arte: cinematografia.
Asta a fost tare :mrgreen:
cosmin wrote: Oricum, asta e valabil si in muzica.
Expresia muzicala nu se rezuma doar la folosirea instrumentelor reci si a vocii umane. Dupa logica asta cine asculta/simpatizeaza un sound sintetic este o persoana cu intentzii periculoase, aflata pe o panta descendenta :D
Este relativ facil si tentant mental sa pui etichete care nu descriu neaparat realitatea, dar o fac mai usor de ''intzeles'' si de pus pe raft...
Referitor la film, ce m-a atras a fost ceva simplu/banal si previzibil. Nu imi fur caciula spunand ca gust si mananc numai ''caviar'' estetic/artistic.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AVATAR - The Movie

Post by Obelix »

Acuma... multe fimle aplaudate de cinefili ca fiind opere de geniu sunt soporifice, sau iesi din sala la jumatate, sau adormi...
Pentru cei care au varsta necesara... un exemplu clasic... "Glissando"... :evil:

Post Reply