AVATAR - The Movie

Doar o vorba sa-ti mai spun
FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: AVATAR - The Movie

Post by FATHER »

cosmin wrote: Civilizatia se indreapta catre suprematia tehnologiei si nu a valorii umane, a calitatilor nobile care ne fac sa fim oameni.
Tu la ce film te-ai uitat ?

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: AVATAR - The Movie

Post by bnt »

momolo wrote: arta este expresia omului la acel moment. Nu e invers, nu arta provoaca o anume expresie omului.
Nu cred. Dimpotriva, as zice ca arta depaseste conditia de simplu muritor a omului. Altfel am putea sa ardem toate bibliotecile si n-ar fi nicio paguba, n-ar mai avea niciun rost sa ascultam Bach sau am folosi tablourile lui Dali la impachetat salamul...
Tehnologia ofera doar instrumente noi, artistul e cel care le exploreaza potentialul si-l valorifica (probabil ca Hendrix ar fi putut canta si la balalaica, dar cu siguranta altfel decat a facut-o :lol: ), dar omul contemporan nu cred sa fie fundamental diferit de cel din vremea lui Euripide, asa ca nu vad de ce m-as extazia estetic in fata unui produs tehnologic, oricat de inovator ar fi el.
Atunci cand costurile de productie al unui 3D la nivelui Avatarului or sa devina rezonabile (ceea ce probabil ca o sa se intample destul de repede) or sa apara si filme bune, dar pana atunci nu cred sa-si riste cineva banii intr-o chestie care sa nu fie garantat la nivelul de intelegere/acceptare al populatiei (nu-i nimic peiorativ in asta, sunt sigur ca baietii au facut niste cercetari de marketing inainte de a baga banu' in afacerea asta). Oricum, treaba e abia la inceput, avem tot timpul sa vedem incotro o sa duca.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AVATAR - The Movie

Post by kaav »

bnt wrote: Tehnologia ofera doar instrumente noi, artistul e cel care le exploreaza potentialul si-l valorifica
Perfect de acord. Acesta este si motivul pentru care rezonez la ce rezonez (eu personal, dar cred ca asa ceva poate fi generalizat la fiecare in parte....)
bnt wrote:omul contemporan nu cred sa fie fundamental diferit de cel din vremea lui Euripide
Nu ai cum sa verifici asa ceva si sustine :!:
Nu exista nici un motiv pentru care omul sa nu fi fost altfel (ca si structura valorica :wink: ). Ceea ce se afla in scrieri vechi si din ce s-a mai putut traduce si intelege nu este nici o garantzie ca se intzelege si interpreteaza exact in felul in care au simtzit cei care au scris acele opere/tratate in trecutul istoriei :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by momolo »

bnt wrote:omul contemporan nu cred sa fie fundamental diferit de cel din vremea lui Euripide
- ba eu spun ca e chiar fundamental diferit. E de ajuns sa citesti istoria Imperiului Roman si sa intelegi ca erau al naibii de diferiti in gandire si simtire (ca un oarecare exemplu. Despre romani s-a scris mai mult si mai in amanunt decat despre grecii antici sau egipteni). Azi nu cred ca ai gasi atatia amatori sa umple un stadion (Colosseumul) pentru un spectacol in care oameni (nevinovati) sunt macelariti in cel mai barbar si brutal mod, cum sunt dati crestini de mancare la lei si cum sunt aduse femei vinovate de adulter si sfasiate in bucati. Nu cred ca azi careva ar mai putea avea o relatie stapan-sclav ca pe vremea aia sau azi in cadul unui regiment aliniat la careu sa selectezi unul din zece in zece dupa care sa le tai capul in fatza plutonului, etc,etc. Din punctul meu de vedere exista mari diferente intre omul contemporan si cel din vremea lui Euripide.

Cat priveste arta, nu ai inteles ce am spus - consider ca este expresia omului la un moment dat pe scara evolutiei si este produsul contextual al unei anume perioade. Adica nu omul e produsul artei ci arta e produsul omului. Nu m-am referit deloc la rost, importanta, efecte si consecinte, doar ce am spus mai sus.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: AVATAR - The Movie

Post by bnt »

momolo wrote: Azi nu cred ca ai gasi atatia amatori sa umple un stadion (Colosseumul) pentru un spectacol in care oameni (nevinovati) sunt macelariti in cel mai barbar si brutal mod, cum sunt dati crestini de mancare la lei si cum sunt aduse femei vinovate de adulter si sfasiate in bucati. Nu cred ca azi careva ar mai putea avea o relatie stapan-sclav ca pe vremea aia sau azi in cadul unui regiment aliniat la careu sa selectezi unul din zece in zece dupa care sa le tai capul in fatza plutonului, etc,etc. Din punctul meu de vedere exista mari diferente intre omul contemporan si cel din vremea lui Euripide.
Cred ca un show TV in care s-ar intampla asa ceva ar spulbera toate recordurile de audienta...Dupa cum banuiesc ca un observator antic ar ramane cu gura cascata in fata eficientei Auschwitz-ului. Cat despre lapidari, se practica si azi bine-mersi prin diverse parti ale lumii, poate iti aduci aminte ca relativ recent (anul trecut parca) aparuse pe net o intamplare de-asta filmata cu telefonul mobil (ceea ce tre' sa recunosti ca e in sine o chestie de nota 10!). Asa ca diferente sigur ca exista, dar nu cred sa fie fundamentale...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by momolo »

Din punctul tau de vedere ai si tu dreptate. Insa eu sunt convins ca totusi exista diferente majore si fundamentale, pe vremea aia nu se puneau probleme de compasiune, mila, omenie, sensibilitate asa cum le intelegem azi pe scara atat de larga. Un spectacol TV este totusi diferit de un spectacol live, adica sa mergi la arena si sa vezi cum ii taie unuia capul si sa te improaste jetul de sange. Azi majoritatea spectatorilor la asa ceva ar voma, asta in timp ce multi ar ajunge sa nu mai doarma noaptea sau sa mearga la psiholog dupa asa minunatie de "spectacol" care pe vremea aia era ca azi mersul la fast-food pentru omul de rand, deloc miscat sau impresionat de matzele imprastiate calde si zbatatoare pe nisipul arenei, dimpotriva, asta ii scoatea din plictiseala! :D

Chiar si simplul fapt ca azi se pun probleme ce tin de omenie, constiinta, morala, care pe timpurile alea nu le visa nimeni, tot este, in viziunea mea o schimbare fundamentala. In fond cred ca 2000 de ani nu e chiar mult raportat la scara evolutiei omului, deocamdata fiind presupusi vreo 6 milioane de ani pana in prezent.

Sau citeste despre evul mediu si o sa vezi ca oricat ai vrea, tu azi nu poti fi ca cei de acum 500 de ani.

Parerea mea, diferente fundamentale sunt, problema e care si cat de importante sunt ele pe o scara generala a evolutiei cosntiintei umane ? Noi nu putem sa ne imaginam viitorul, este posibil ca sa trebuiasca consumate toate barbariile si crimele imaginabile de mintea umana pana sa se ajunga la o adevarata schimbare a ceea ce defineste notiunea de om. Daca pe vremea aia se taia cu satarul improscand kile de sange pe pereti (mai si oboseai din treaba asta!), azi se ucide cu ajutorul unor aparate si roboti, tehnica "curata", ucigasul ramane curat pe maini plus ca are o eficientza mai mare..... dar si noi suntem azi mai multi ca acum 2000 de ani ! :D Ideea e alta, aia nu-si puneau nici macar problemele pe care le punem noi azi, iar discutia asta dintre noi ar fi fost atunci ceva ca intre doi extraterestrii. Aici vad eu schimbarea fundamentala si evident, nu e ceva final si perfect, dimpotriva, doar un simplu stadiu, naiba stie cat de primitiv ?!, poate foarte primitiv inca!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: AVATAR - The Movie

Post by bnt »

momolo wrote: Ideea e alta, aia nu-si puneau nici macar problemele pe care le punem noi azi, iar discutia asta dintre noi ar fi fost atunci ceva ca intre doi extraterestrii. Aici vad eu schimbarea fundamentala si evident, nu e ceva final si perfect, dimpotriva, doar un simplu stadiu, naiba stie cat de primitiv ?!, poate foarte primitiv inca!
Dupa cum nici macar noi nu ne puneam acu' nu mai mult de cateva decenii problemele pe care incepem sa ni le punem azi. Nanotehnologie, inginerie genetica, etc., toate vin gramada peste noi...iar noi n-am fost inca in stare sa ne rezolvam probleme mult mai vechi...Suntem intr-adevar doar intr-un simplu stadiu si cred ca diferenta fundamentala fata de predecesorii nostri e ca noi suntem mult mai constienti de asta.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AVATAR - The Movie

Post by kaav »

Eu cred din contra ca predecesorii nostri erau infinit mai coerentzi mental si nu amestecau actul de a filozofa cu sentimentalismul....
bnt wrote:Suntem intr-adevar doar intr-un simplu stadiu si cred ca diferenta fundamentala fata de predecesorii nostri e ca noi suntem mult mai constienti de asta.
Cunoasterea este un ''proces'' complet paralel cu ''evolutzia'' ori care ar fi ea...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

Depresia AVATAR - fara tratament deocamdata ...

http://news.yahoo.com/s/huffpost/201001 ... ost/420605" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AVATAR - The Movie

Post by kaav »

LEKTOR wrote:Depresia AVATAR - fara tratament deocamdata ...
Involuntar, m-a amuzat fraza asta :mrgreen:
Viatza grea pentru cei care vor sa se desprinda prea mult, de contactul cu solul...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

...unii chiar au comis-o - http://www.adevarul.ro/actualitate/even ... 81881.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: AVATAR - The Movie

Post by DAN_TM »

Si asa or sa aiba ce sa toace canalel media inca cateva zile.Poate chiar o mica isterie in masa.Propun o ordonanta de urgenta conform careia sa prezinti la intrarea la cinema o dovada de la medic ca nu te emotionezi repede, nu consumi droguri, nu esti bolnav psihic.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AVATAR - The Movie

Post by kaav »

De vina nu este filmul, intentzia lui este sa sensibilizeze mase largi de oameni despre care se presupune ca sunt normali (interpretabil calificativ, dar altul nu am la indemana, acum). Scopul si efectul filmului, material vorbind este succesul in industria cinematografica, restul sunt doar comentari pozitive sau negative. Asa cum nu poate fi un copac de vina cu ceva, daca este lovit intr-un acident rutier. Ceva a fost facut prea bine in film si a declansat o bomba cu ceas, in sufletele firave; eu personal cred ca fara nici o rea intentzie din partea autorului; ar fi absurd.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: AVATAR - The Movie

Post by bnt »

kaav wrote: Ceva a fost facut prea bine in film si a declansat o bomba cu ceas, in sufletele firave;
Texte :lol: E vorba doar de a fi trendy si nimic mai mult. A te declara deprimat dupa ce ai vazut Avatar tine pur si simplu de "a fi in tendinte" :) Cat despre articolul "intelectual subtil", jurnalism de doi bani, nici macar nu-i inventia alor nostri, ei nu fac decat sa copieze constiinciosi ce balarii debiteaza altii de afara si sa le aplice la orice caz. Daca te deprima Avatar da' nu te atinge de nici un fel Crima si pedeapsa, de pilda, nu inseamna ca esti un suflet firav ci doar prost. :)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AVATAR - The Movie

Post by Obelix »

Asteapta sa puna astia "Crime @ Pedepsy" in 3D la Ho$$ywood, sa vezi atunci decimarea fatucilor sensibile... :mrgreen:

Post Reply