HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Post by momolo »

SOLO
Momolo , zi-le si tu mai pe ocolite daca vrei sa nu te astepte comerciantii pe la colturi ( doamne fereste ) .
trebuie cu totii sa intelegem ca nu vom fi oameni liberi atata vreme cat ne ascundem opiniile, alea care sunt, bune, proaste!
Regimul ceausescu ne-a dresat (din pacate pentru majoritatea ireversibil) sa avem doua fetze. Au gasit chiar si o justificare, anume ca nu e de bon ton sa spui lucruri negative, totul trebuie spus mieros si pozitiv iar cand situatia e groasa, trebuie cosmetizata, precum purceaua moarta in cotetz care tre' sa para vie. Dar tot moarta ramane, si vine ziua cand incepe sa puta.
Review-urile sunt platite ? Da , confirm . Unul din prietenii mei ( renumit comentator de scule in una dintre cele mai imporatante reviste de pe meleagurile mele ) mi-a explicat intr-o zi cum stau lucrurile si mai ales cum se scrie un review astfel incat sa nu se supere nici producatorul si nici abonatii revisteleor . Eu un business domnilor , noi trebuie a fim inteligenti si sa alegem ce trebuie dintr-un review .
Raman la ideea ca un cablu de veioza poate suna excelent in anumite situatii , la fel si un cablu de 5k de euro . Pe probate , cablurile se cumpara pe probate . Cine isi permite sa dea 5k pe un cablu stie de ce o face ( sper sa nu transformam threadul intr-o discutie despre cabluri ).
eu unul iti dau dreptate fara rezerve in tot ce ai spus!
Cu cablurile cam asa este insa la treaba cu review-urile as mai adauga - chiar daca tonul unor articole e favorabil, echilibrat, neutru la limita pupatului in cur, totusi fiecare autor are o parere si o experienta a lui personala. Citind, se pot intelege multe adevaruri printre randuri.

In timp s-a si format un limbaj cifrat prin care dintr-un articol scris aparent favorabil poti pricepe ca trebuie sa fi cu mare bagare de seama asupra obiectului subiect.

Insa nu multi pot citi astfel, printre randuri. In general cei care au deja o experienta practica dar astfel nu le mai foloseste opinia altora publicata oficial, o au deja pe a lor, practica.

In capcana cad in majoritate novicii, incepatorii, insa chiar si asa, exista o parte buna, omul cel mai bine invata pe pielea lui, practic, PLATIND din propriul buzunar.

De aceea forumurile au o importanta in gasirea unor informatii care nu pot aparea publicate oficial. Insa si aici trebuie mare bagare de seama si treaba e cu doua taisuri.

In general tot incepatorii si-o incaseaza. De aceea am preferat sa-i iau la suturi pe aia care pica din Luna direct pe un forum ca asta si vor sa afle ce-i roade pe ei, in mod instant, la momentul respectiv, fara rabdarea de a urmari in timp, a intelege incet, incet si a face practic o scoala.

Unii se si supara ca nu le spui direct si textual ce sa faca, ce sa-si cumpere, ei nu au rabdare, intra, baga fisa si trebuie sa le pice solutia! Daca nu le pica, incep sa dea cu pumnii si picioarele in masinarie.
E si noua generatie si cam asta e tendinta actuala, lumea alearga (spre groapa), nu mai are timp sa se opreasca si sa se uite in jur pe unde trec si au trecut.

Altii intra si pricep complet anapoda, deoarece exista si intre noi un limbaj specific.

Intr-un final e si asta un test si o scoala de viata. Adica ce sa faci cu informatiile ?!

Ai un cos plin cu informatii amestecate, unele sunt false si viciate, chiar daunatoare, altele sunt bune si de mare valoare. Toti primesc cosul asta plin si amestecat deavalma insa nu primesc instructiuni de folosire si nici o lista de inventar, adica unde si care sunt cele bune si cele rele?! Testul este sa te descurci singur si sa-ti iei din cos numai lucrurile bune.

Aici ma gandesc si la basmul popular cu Harap Alb, mai ales la faza cu alesul calului din grajd. Tot asa e si cu acest cos plin cu informatii, de obicei ceea ce e bun e la fundul gramezii si are aspect de martzoaga.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Post by SOLO »


Citind, se pot intelege multe adevaruri printre randuri.
In timp s-a si format un limbaj cifrat prin care dintr-un articol scris aparent favorabil poti pricepe ca trebuie sa fi cu mare bagare de seama asupra obiectului subiect.
Nimic mai adevarat !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Post by LEKTOR »

... si din nou vin cu umila mea parere ca multe scule vintage de peste 20 ani vechime , capete de serie de la firmele considerate acum ca "de cartier" dau clasa la peste 75 % din ce se produce acum high-end din aluminiu de naveta spatiala si trecute prin cabluri exotice quad shielded cu nisip de pe Marte ! ...adica sint multe buturugi mici ...
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Post by LEKTOR »

momolo - proiectorul Panasonic PT-AE3000 este considerat acum topul pe lista de proiectoare sub $ 10k si probabil cel mai bun pt aplicatii rezidentiale ( nu comerciale ) - chiar are mai multe puncte impotriva lui Sony VPL-HW10
si JVC - in special pt memory lens si power zoom pt proiectie anamorfica (fara lentile aditionale )

- http://www.projectorcentral.com/home-th ... ectors.htm

- http://www.projectorcentral.com/ae3000_ ... ootout.htm



Acum despre combinuta Pioneer - este cumva aceasta - Pioneer Z7 - http://pioneer.jp/hq-sys/concept.html ?

SAU Pioneer Elite Z9 -

http://www.goodsound.com/equipment/pion ... te_xz9.htm

http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/ ... .X-Z9.Kuro
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Post by momolo »

LEKTOR
... si din nou vin cu umila mea parere ca multe scule vintage de peste 20 ani vechime , capete de serie de la firmele considerate acum ca "de cartier" dau clasa la peste 75 % din ce se produce acum high-end din aluminiu de naveta spatiala si trecute prin cabluri exotice quad shielded cu nisip de pe Marte ! ...adica sint multe buturugi mici ...
... si din nou vin cu umila mea parere ca multe scule vintage de peste 20 ani vechime , capete de serie de la firmele considerate acum ca "de cartier" dau clasa la peste 75 % din ce se produce acum high-end din aluminiu de naveta spatiala si trecute prin cabluri exotice quad shielded cu nisip de pe Marte ! ...adica sint multe buturugi mici ...
- evident ca da! Chiar sambata seara impreuna cu niste prieteni am audiat niste boxe DIY facute fara nici un calcul de PC, mai exact spus "pe genunchi", din ....deseuri, "gunoaie", adica s-au folosit doua carcase de la fostele boxe de Kashtan in care s-au bagat cate doua difuzoare, un mid-bas si un tweeter cu calota hartie, ambele difuzoare vintage, banuite a fi de la Philips si Visaton (vechi, anii 90) si alese dintr-o gramada de alte difuzoare. Plus de asta, unul era descentrat, asa ca au fost reparate. Filtrul a fost facut tot din piese recuperate vechi. Totul mai mult dupa ureche.
Surpriza a fost ca aceste boxe (pe un amplificator Luxman 590 AII dintr-un player AYRE cap de serie) sunau nesperat de bine, mai ales muzical. Au fost legate cu cabluri (la propriu) de reseu, neavand mufe, doar legate "sofereste" prin rasucirea unor fire care atarnau din boxe. :D
Evident, am si poze.

Dar ce e de retinut, difuzoarele alea NU erau chinezesti, erau vechi si fabricate un Europa, vintage.

Iti pot spune ca stiu pe proba diverse aparate din anii 80 care pur si simplu umilesc scule noi, scumpe si cu pretentii.

Insa apare intrebarea, cine ar avea interesul sa spuna lucrurile astea?! Cine are curajul ?! Cine accepta un asemenea adevar ?!

Iar asta pentru ca multe branduri sunt deja disparute si toate aparatele sunt demult scoase din productie, creatorii, unii dintre ei, oale si ulcele.

Nu uita ca marfa (noua) trebuie vanduta !

Astfel ca daca vi si spui/demonstrezi ca niste scule vintage care acum costa 2 bani sau gratis, suna mai bine ca altele noi noute aflate in productie si LA VANZARE (unele chiar foarte scumpe), este deja politic incorect, "blasfemie", vei fi pulverizat de gloata, vei fi anulat, discreditat, tras pe roata, ars pe rug pentru erezie! Iei painea de la gura unora!
Apoi intervin speculantii de vechituri, care vor urca preturile, mai ales ca au marfa unicat, care nu se mai fabrica si nici inlocuieste!

Pai de ce crezi ca au urcat brusc preturile la magnetofoane ?!

Uite, duminica, impreuna cu un prieten, alt experiment - cdplayer de 8000 euro si mag AKAI Gx 747. Ghici care suna in mod evident mai bine, mai real, natural si muzical ?! :D Diferenta era chiar mare....

Problema se afla in urechile oamenilor, ma refer la majoritate si nu minoritate. Cei care consuma, care cumpara, platesc pentru ca aceasta industrie sa existe. Ma refer si la industria electronica dar si la cea muzicala.

Iar auzul, incontestabil, este educabil. Poate primi o educatie proasta si gresita, dar si una corecta si buna (putem spune, mai aproape de natura si real).

Omul se obisnuieste cu ceea ce aude, apare repede o " a doua natura a sunetului".

Una din marile calitati umane pentru care specia noastra s-a raspandit pe tot globul este adaptabilitatea rapida. Astfel ca si auzul, gusturile se pot adapta si o pot face intr-un fel foarte, foarte pervertit.

Ai spune ca e normal, lasa oamenii sa le placa ce vor!
Evident, asa este!

Insa "otrava" lucreaza, intr-o zi ne vom trezi ciborgi sau roboti, ca in filmele SF.
Intr-o zi vom uita (complet) ca suntem oameni si va greu pentru aia......inferiori sau clasati inferiori.

Si dupa cum sti, gradul de civilizatie se masoara si in felul in care sunt tratati intr-o civilizatie cei slabi, batranii, bolnavii, cei infirmi, neputinciosii, etc. Intr-o societate de ciborgi acestia vor fi bagati la ghena de reciclare, in masina de tocat rebuturi. Ai spune ca foarte bine, va fi o societate perfecta (insa oricare dintre noi poate ajunge "rebut" intr-o buna zi), si deja au fost cateva incercari istorice, printre care de una abia am scapat, si am vazut ca nimic nu poate fi perfect pe lumea asta.



Uite si combinutza Pioneer:

http://picasaweb.google.com/STUDERa725/ ... 0836406834
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Post by felixx »

- evident ca da! Chiar sambata seara impreuna cu niste prieteni am audiat niste boxe DIY facute fara nici un calcul de PC, mai exact spus "pe genunchi", din ....deseuri, "gunoaie", adica s-au folosit doua carcase de la fostele boxe de Kashtan in care s-au bagat cate doua difuzoare, un mid-bas si un tweeter cu calota hartie, ambele difuzoare vintage, banuite a fi de la Philips si Visaton (vechi, anii 90) si alese dintr-o gramada de alte difuzoare. Plus de asta, unul era descentrat, asa ca au fost reparate. Filtrul a fost facut tot din piese recuperate vechi. Totul mai mult dupa ureche.
Surpriza a fost ca aceste boxe (pe un amplificator Luxman 590 AII dintr-un player AYRE cap de serie) sunau nesperat de bine, mai ales muzical. Au fost legate cu cabluri (la propriu) de reseu, neavand mufe, doar legate "sofereste" prin rasucirea unor fire care atarnau din boxe. :D
Evident, am si poze.
Intaresc cele spuse mai sus dar problema e alta......
...nimeni nu te crede pe cuvant .....Ma tot uitam la dustcap-ul ala lipit si cand am auzit ca difuzorul fusese si descentrat deja ma gandeam ca pierdem vremea....tocmai ce iesisem de dincolo....de aceea ma tot pufnea rasul,nu ma puteam stapani cand au inceput sa cante.
Sa-i spui sa le pastreze exact asa cum sunt,nici sa nu le stearga de praf :mrgreen:
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Post by momolo »

felixx
Sa-i spui sa le pastreze exact asa cum sunt,nici sa nu le stearga de praf
duminica seara am trecut impreuna cu un prieten. Le pusese pe standuri (unele din metal gros), pozitionate altfel si sunau chiar si mai bine. Sarmele alea jalnice atarnau la fel. Dar nu conta. :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Post by momolo »

ma autocitez pentru a face o corectie:
s-au bagat cate doua difuzoare, un mid-bas si un tweeter cu calota hartie, ambele difuzoare vintage, banuite a fi de la Philips si Visaton (vechi, anii 90)
- se pare ca sunt intradevar vechi, sigur din anii 90 (poate chiar mai vechi) iar tweeterele sunt banuite clar a fi VIFA cu camera proprie de aer (coboara foarte jos) fabricate evident in Europa si difurile mid-bas ar fi SEAS sau Skanspeak tot vechi si europene, cu membrana din celuloza smacuita cu ceva lucios negru pe deasupra. La reparatie nu s-a inlocuit bobina ci s-au re-centrat si re-lipit, una din bobine fiind un pic zdruncinata dar nu arsa. Suspensia difurilor de mid-bas este cea originala, cauciuc negru subtire.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Post by catalinmetal »

momolo wrote:
Uite, duminica, impreuna cu un prieten, alt experiment - cdplayer de 8000 euro si mag AKAI Gx 747. Ghici care suna in mod evident mai bine, mai real, natural si muzical ?! :D Diferenta era chiar mare....
momolo, ati reusit sa testati cele 2 aparate cu aceeasi inregistrare? ma rog, cu acelasi album (pe suport diferit)? nu ne confesezi si restul sistemului...?

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Post by Obelix »

Eu astept si revelatia finala... injuratul vanzatorilor de cabluri... :roll:
Plec tiptil, pana nu o iau in bot...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HiFi Arena Bucuresti 2008 - impresii personale

Post by SOLO »

N-ai de ce sa ii injuri , fiecare are dreptul sa vanda.
Daca am venit acasa cu un cablu de cateva mii de euro si nu s-a intamplat nici o revelatie pur si simplu l-am dus inapoi si mi-am vazut de treaba. Trebuie sa ai mare curaj sa cumperi cabluri ca pe mere .
Auu ... asta trebuia sa fie "Hifi Arena 2008" ? :roll:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply