Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit printre noi !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by TomJones »

Salutare,
si bine v-am (re)gasit pe toti! Multi ma cunosc deja; sunt un devorator de jazz , in special din perioada analogica - "old black lions" precum si de inregistrari vocale minimaliste, colectionar de cd-uri rare, gold, limited edition etc
P.S. Un "good point" pentru aspectul site-ului, sper sa fie intr-un ceas bun. Sa auzim de bine!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Salut si Welcome !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Sa facem cunostinta !

Post by katalin »

Salut! Sunt Catalin pasionat de muzica si echipamente audio.
Ma bucur ca v-am gasit! Mult succes!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Salut katalin si bine ai venit !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Sa facem cunostinta !

Post by nicumur »

Nu stiu daca mai este cazul sa ma mai prezint... :P
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=21484

momolo, daca tu crezi ca este nelalocul lui acest thread te rog sa-mi spui si-l sterg imediat.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine ai venit si pe aici Nicule !

La noi este libertate, insa inteleasa corect, zic eu!

Nu port ranchiuna la nimeni si oricine este binevenit atata vreme cat respecta pe ceilalti membrii ai acestui forum si pastreaza orice discutie la nivel de idei, principii necoborand la nivel de persoane si atata vreme cat are respect pentru limba romana, pentru gramatica si afiseaza un discurs civilizat, destins, elegant cu continut informational in domeniul acestui forum, principal audio-stereo, secundar ceea ce mai deriva din acesta.

Nu trebuie sa amestecam real-life cu virtualul ca iese o ciorba urata la gust.

Si cred ca respectul naste respect.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Sa facem cunostinta !

Post by fluffy38 »

Va salut!
As vrea sa gasesc pe forumul asta ce nu am gasit pe altele. Bine v-am gasit!
Dan

User avatar
Adu
Posts: 7
Joined: 08 Oct 2008, 09:48
Location: Brașov

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Adu »

Salut!
Bine v-am (re)gasit. Cred ca unii dintre voi ma cunosc, ne-am mai intalnit si pe alte forumuri. Sunt pasionat dupa muzica si HI-Fi.
Leema acoustics STREAM II>Kimber HERO>Yarland P-100 (2008 edition, Electro-harmonix EL84 & NOS JAN 5670W)>Sennheiser HD600

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Sa facem cunostinta !

Post by FATHER »

Bine am venit... Da' nu-l vad pe lugano.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

lugano s-a retras din viata publica de prin primavara acestui an. Motive strict personale, astfel ca nu mai activeaza de atunci pe nici un forum, nicaieri.

Bine v-am regasit! Sper sa ma ajutati si voi la construirea unui dialog civilizat!

Dupa cum ati citit probabil, sunt permise si discutiile serioase despre DIY dar si despre vintage audio, din punctul meu de vedere chiar de dorit.
Deoarece avem multe de invatat din vintage-audio, pentru ca multe lucruri nu sunt inventate ieri si mai nimic nu e nou sub Soare ! :D

Pe acest site NU exista "guru" si "profesori". In aceasta privinta toti suntem egali prin eliminarea stricta a acestei atitudini.

De aceea indemn la folosirea cat mai frecventa a frazei "-In opinia mea...etc" sau "-Din punctul meu de vedere...etc"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: Sa facem cunostinta !

Post by mselescu »

Buna ziua.

Ma bucur sa va regasesc.

Am citit regulamentul si sunt de acord cu el.

As avea o propunere dar nu stiu unde sa o plasez: cred ca ar fi bine ca in spatiul pentru semnatura sa nu se utilizeze vorbe de duh sau diverse citate ci sa se faca o minima(limitata la numarul de caractere permis) enumerare a componentelor sistemului din dotare(sau cel utilizat cu ceea mai mare fregventa).

Nu consider acest lucru un element de lauda sau unul de rusine ci eu cred ca e bine , chiar in prezenta fornulelor "dupa parerea mea" sau "din punctul meu de vedere", coparticipantii la forum sa-si faca prima parere legata de afirmatiile prezentate in opinia celui care posteaza.

Marius Selescu
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine te-am regasit mselescu ! Sa sti ca aici se poate discuta si despre subiectul video care stiu ca te pasioneaza!
As avea o propunere dar nu stiu unde sa o plasez: cred ca ar fi bine ca in spatiul pentru semnatura sa nu se utilizeze vorbe de duh sau diverse citate ci sa se faca o minima(limitata la numarul de caractere permis) enumerare a componentelor sistemului din dotare
Eu m-am gandit ca fiecare e liber sa-si puna ce doreste in semnatura, chiar si vorbe de duh. Incerc sa ma bazez mai mult pe bunul simt al fiecaruia desi unii ar spune ca e o actiune perdanta, totusi atata timp cat nu credem in bine si in lucrurile bune, ele nici ca vor veni.
Nu consider acest lucru un element de lauda sau unul de rusine ci eu cred ca e bine , chiar in prezenta fornulelor "dupa parerea mea" sau "din punctul meu de vedere", coparticipantii la forum sa-si faca prima parere legata de afirmatiile prezentate in opinia celui care posteaza.
De asemena, tine de optiunea fiecaruia, nu cred ca trebuie sa fie necesar insa un lucru e clar, e de dorit sa NU se sara de la Ana la Caiafa de la un post la altul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Sa facem cunostinta ! - sa facem, cum sa nu?

Post by szacaz »

"ziua buna, frati romani!"


tot szacaz (szacaz este si id de ym, pentru cine o sa considere necesar sa ma contacteze vreodata; restul datelor personale nu obisnuiesc sa le afisez public - nici macar locatia, cata vreme nu am de vandut sau de cumparat absolut nimic)mi-am spus si pe hi-fi.ro, asa ca daca cineva isi aminteste de mine ca fiind un carcotas si bagator in seama si certaret si asa mai departe, are dreptate - eu is acela


se mai poate adauga ca nu am adus mai nimic constructiv in nicio discutie, ca m-am amestecat in dispute care nu ma priveau ca... si ca... si ca multe altele - adevarat, asta is eu

in apararea mea o sa spun ca, desi m-am bagat unde nu-mi fierbea oala, am facut-o fara patima si implicare, doar cu amuzament si pofta de forumeala (ca, prin alte colturi de internet, is forumist vechi si cu multe tone de posturi si cu functii administrative) si ciondaneala



legatura mea cu audiofilia (intelegand prin asta goana dupa echipamente, cheltuirea de resurse considerabile) este subrezita si aproape intrerupta, deoarece prioritatile mele de azi sunt altele decat in urma cu 15-20 de ani; de asemenea electronica si diy - tot pe un plan secundar au trecut, din aceleasi motive
(de slabiciunea bolnava pentru muzica nu s-a atins nimeni si nimic, este intacta)

dar asta nu este un motiv sa nu citesc cu mare placere si cu interes discutiile celor avizati


asa ca nu puteam sa nu ma alatur voua (pai da, ca sunt printre voi destui care sa se bucure de multa simpatia mea), si aici - pentru ca, dincolo de liantul principal (audio), mai credem (cei mai multi dintre noi) si in valorile omenesti (respectul, in diversele lui forme de manifestare, fiind cheia de bolta), in dreptul la libera si cuviincioasa exprimare si comunicare

asa ca bine am venit si eu

(sau nu? spuneti-mi drept si in fata, o sa supravietuiesc)


ps - fiind absolut primul post, nu am de unde sa stiu daca exista functia edit - parerea mea este ca aceasta facilitate e absolut necesara, macar pentru 15 - 30 de minute, cat ar fi de ajuns pentru eliminarea greselilor de tastare
Last edited by szacaz on 08 Oct 2008, 14:07, edited 1 time in total.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit szacaz-ule ! O intrare in forta .

Functia edit exista ( jos in dreapta )

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply