Parerea voastra despre Windows Seven ?

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Parerea voastra despre Windows Seven ?

Post by momolo »

In opinia mea totul pleaca de la respect. De exemplu, respectul pentru optiunile altora.

In opinia mea, o alta problema este necunoasterea celui cu care dialoghezi in virtual pe un forum. Astfel, o afirmatie mai intensa/colorata/imperativa/absolutista tinde sa duca la o perceptie gresita a celorlalti si uite asa incepe galceava.

cosmin, nu trebuie sa-i bagi pe toti in aceeasi "oala" a IT-ului. Unii sunt de profesie IT'isti, altii doar utilizatori home sau profesionisti in domenii care implica folosirea anumitor programe.

De exemplu, eu sunt un utilizator strict de ceea ce ma intereseaza profesional iar cat priveste extra-profesional, pentru mine PC-ul este un intrument cu care stochez si ordonez informatii, un instrument cu care comunic asa cum doresc si cand doresc si nici macar o sursa multimedia (pentru audio, nici vorba de PC iar pentru video prefer NMT player dedicat).

In aceste conditii, mie unul mi se rupe in paispe, adica mi se falfaie de Ubuntu, Unix, Linux si alte deastea pentru ca NU AM CE FACE CU ELE. Adica nu le gasesc PENTRU MINE nici o utilitate. A veni acum sa-mi arunci in fatza la modul imperativ sa testez Ubuntu si sa uit de "tampenia" de Microsoft, este ca si cum ai vrea sa ma treci strada cu forta, rapit violent de pe trotuar si tarat incat sa nici nu stiu ce m-a lovit ?! Pricepi pozitia pe care o ai ?! Poate ca la ora asta nu am suficienta rabdare sa-ti explic de ce ai fost deplasat, pozitie care a atras si interventia lui akaiofil. Trebuie sa intelegi ca diverse persoane au DIVERSE PRIORITATI si ca ceea ce e bun pentru tine nu este obligatoriu bun pentru intreg Universul.

Si personal nu ma dau de ceasul mortii ca Microsoft da cu mucii in fasole sau ca ma spioneaza sau ca cine stie ce mai face si drege. Eu sunt chiar bucuros ca datorita sistemului de operare creeat de Microsoft si diverselor programe creeate de alte companii pe platforma Microsoft, la ora asta proiectez cu ajutorul PC-ului in loc sa-mi rup spinarea la planseta cu creionul in mana si cu o eficienta ca aia din evul mediu cu calul si caruta.

Astfel ca, personal, tot respectul pentru ideile si preferintele tale insa voi folosi multumit Microsoft si ma f_ut in Ubuntu al tau care pentru mine este ceva complet INUTIL ! Capisci ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

Re: Parerea voastra despre Windows Seven ?

Post by calin »

Cosmin, cu tot respectul, de ce te-a umflat risul cind ai citit ce a zis akaiofil despre 64 bits ?

Calin.

P.S. Sint doar curios, nu vreau sa ma bag ca musca in lapte.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Parerea voastra despre Windows Seven ?

Post by cosmin »

calin wrote:Cosmin, cu tot respectul, de ce te-a umflat risul cind ai citit ce a zis akaiofil despre 64 bits ?

Calin.

P.S. Sint doar curios, nu vreau sa ma bag ca musca in lapte.
Contextul a fost foarte hilar si anume a sunat ca o mare realizare a celor de la MS prima lor varianta 64bit stabila de dupa XP. Altii au OS-uri stabile pe 64 bit cand nici nu visa Bill la asa ceva.

In fine, am mai promis dar acum chiar nu mai intervin pe probleme IT in acest forum. De fapt, dupa cum se poate lesne vedea dupa numarul de interventii IT, am intrat pe un forum audiofil sa discut probleme audiophile-related, sa invat mai bine zis despre acestea.

momolo, Ubuntu nu este al meu, asa ca poti sa te f... pe el cat doresti. De altfel, dupa interventiile tale destul de aspre de la o vreme in ceea ce ma priveste, mai bine spune-mi acum daca ai vreo problema cu mine. Nu de alta, dar pot renunta foarte usor la accesarea autentificata pe orice forum.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Parerea voastra despre Windows Seven ?

Post by Obelix »

In momentul de fata sunt la job... si scriu de pe un Win XP, dupa ce mai devreme am "dat o tura" pe la clienti UNIX/SUN/LINUX/VMS in "linie de comanda"...
Desi AM INCERCAT Ubuntu si nu imi displace, consider totusi ca Windows este "regele calculatoarelor individuale", iar UNIX "regele server-urilor"...
Este doar parerea mea personala, colegul cu care muncesc in binom fiind un taliban al "open source"-ului...

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Parerea voastra despre Windows Seven ?

Post by Schindler »

Cosmin, momolo nu are nici o problema - nici cu tine, nici cu altii ; dar cred ca ar fi bine sa intelegi ca pe acest forum sintem o mina de oameni care incercam sa ne ajutam, macar cu sfaturi si sa invatam unii de la altii. Parerea ta este binevenita atita timp cit este argumentata si exprimata pe un ton politicos. Ramine totusi parerea TA. Altii pot avea, desigur, pareri diferite - si nu e nimic rau in asta; nu inseamna ca iti sint dusmani.
Ubuntu Desktop 9.10 nu l-am testat - deci nu pot sa ma pronunt. Tot ceea ce am afirmat este faptul ca sint multumit de W7 pe care il cunosc si de Explorer 8 . Daca stii solutii mai bune poti sa ni le recomanzi.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Parerea voastra despre Windows Seven ?

Post by SOLO »

Un post in care toata lumea are dreptate in felul lui ...
Cosmine , nu te supara dar era si normal sa tii pui pe toti in cap cand primul lucru pe care il scrii este ceva de genul "Nu se merita nimic" "Nu se merita nimic. Testeaza Ubuntu .." bal-bla . Nu te supara , nu are nimeni nimic cu tine . Chiar ma bucur ca mai sunt Linuxisti pe-aici , altfel ar fi plictiseala .
Personal dupa vreo 12-13 ani de Windows , m-am hotarat sa zic adio "Ferestrelor" anul trecut si am trecut pe Linux . Motivele sunt mai mult tehnice si nu stau acum sa le compar care ar fi mai bun . Pe net gasim o gramada de Wiin7 vs Ubuntu .
Pentru cine a ramas la ideea ca Linuxul e pentru soareci de biblioteca si inseamana doar ferestre negre cu mult scris sa arunce o privire aici la performante grafice :

http://www.youtube.com/watch?v=IVvs6LmO_38" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=_ImW0-MgR8I" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu cred ca este bine sa alegem in functie de necesitati si in acelasi timp este datoria noastra sa ne informam asupra optiunilor .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Parerea voastra despre Windows Seven ?

Post by momolo »

cosmin, nu am nimic cu tine. Ti-au explicat foarte bine Schindler si SOLO.

Incearca sa fi mai temperat si sa nu impui nimic altora, sau sa nu ai tonul impunator. Si fara judecati de valoare.

De multe ori degeaba ai ceva valoros de spus daca nu sti cum sa spui in asa fel incat sa nu plece publicul din sala pana la final.

Sunt foarte lamurit de bugurile si problemele OS'urilor creeate de Microsoft. Eu chiar metaforic vorbind le vad ca pe niste atleti puternici si performanti care trebuie sa concureze carand degeaba niste pietre de moara in spinare dupa operatia de lobotomie partiala. Mai pe romaneste, branza buna in burduf de caine, o imensa sandrama care a plecat de la un bordei modificat dealungul anilor la forma de palat imperial.

Si stiu bine ca Windows are o sarcina "importanta" atunci cand nu are nimic de facut, se numeste "jobul de a nu face nimic", chestie care consuma in sine resurse. O cretinie, dar asta e fundatia "bordeiului" iniatial care nu a fost demolat niciodata ci doar supraetajat si cosmetizat la nivelul de palat imperial. Asta spre deosebire de Linux care atunci cand nu face nimic, chiar nu face nimic, de aia compurile care-l ruleaza sunt reci, rapide, au viata mai lunga si zboara in loc sa se taraie.

Dar nu am ce face, sunt dependent de ceea ce-mi ofera si impune piata. De exemplu, daca lucrezi intr-o anume meserie esti obligat sa comunici cu altii la nivel software, asa ca daca tu iti faci un soft aparte de proiectare, cum naiba mai poti lucra cu ceilalti ?!

Sunt sigur ca sti cate ceva despre proiectare. Ia de exemplu proiectarea in constructii unde sunt sub-ramuri ca arhitectura, instalatiile de mai multe feluri (electrice, sanitare, termice, ventilatii, incendiu, etc), rezistenta, topometria, etc, de care se ocupa firme complet diferite cu specializari diferite.

Pai daca in calitate de arhitect faci un proiect intr-un soft de nimeni avut (in bransa) sub un sistem de operare ca Ubuntu, cum naiba dai fisierele alorlalti de la instalatii si rezistenta care lucreaza TOTI pe Windows cu ACAD-ul ??!!! Cum poti proiecta daca nu ai compatibilitate cu ceilalti ??!!! Numai daca ai vedea un pic cum merge treaba si ti-ai da seama de aberatia de a folosi alte soft-uri !
Sunt probleme de compatibilitate care dau necazuri pana si intre diverse versiuni de ACAD, daramite in transferul la alte softuri ! Iar intr-un final trebuie sa rezulte un proiect in digital care sa cuprinda toate aceste subramuri si sa functioneze ca un tot unitar. Asta se face in toata lumea. Nu crezi ca le-ar coveni la toti daca ar avea un OS mai rapid, mai bun, mai lipist de buguri care sa ruleze softuri mai bune si mai ieftine ?! Dar cum poti realiza treaba asta ?! Crezi ca o mega-companie ca Autodesk nu ar fi mai bucuroasa sa nu-si mai bata capul cu ceea ce produce mega-mega-compania Microsoft si sa proiecteze soft pentru sistemele alternative ?! Stim foarte bine ca Microsoft stoarce bani de la toti, daca nu le dai bani si nu ai contract cu ei ramane sa te descurci singur cu sistemul lor de operare si uite cum ies atatea softuri pline de bug-uri sau driveri cu probleme.

Ideea e simpla, Microsoft este pe o pozitie de forta, detine monopol si intreaga lume functioneaza si se invarte pe sistemele lor de operare. Cauza este economica, nu ca ar avea meritul de cei mai buni ca nici macar nu este asa. Un exemplu jalnic, aruncarea pe piata a OS Vista, o jale sinistra. Dar isi permit sa faca orice, au ajuns un standart obligatoriu, nu mai existi economic daca te impotrivesti lor in diverse subramuri IT. Producatorii de hardware lucreaza pentru platforma lor (si platesc), producatorii de software lucreaza pe platforma lor (si platesc), noi lucram cu totii pe platforma lor (si platim), e deja un standart mondial de comunicare, o ca si o limba comuna si cine inventeaza o alta limba comuna trebuie intai sa o impuna. Cu cat mai multi utilizeaza aceasta "limba comuna" cu atat e mai greu sa impui o alternativa.

Ca o concluzie - depinde cui te adresezi pentru ca valorile si prioritatile sa se schimbe cu 180 grade intre diversi utilizatori de PC.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply