Amplificator Stereo Integrat High-End

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by cosmin »

Marantz forever ! Este doar o rabufnire a mai vechii mele pasiuni ?

Poate ca a renascut.

Pentru ca de azi sunt fericitul posesor al unui amplificator superb, ce face parte din crema audiofiliei. Numele sau este Marantz PM-94 si este o legenda in lumea audiofiliei.

Nu vreau sa fac comparatii asa din prima, pentru ca voi naste polemici aprinse. In primul rand comparatii despre cum e posibil ca un amplif din anii '80 sa dea clasa multor scule high-end contemporane.

Cateva detalii aici:
http://www.marantzphilips.nl/marantz_pm94_amplifier/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://audio-heritage.jp/MARANTZ/amp/pm-94.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://translate.google.com/translate?j ... l=ja&tl=en" onclick="window.open(this.href);return false;
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by DAN_TM »

Cred ca stiu de unde l-ai luat.Pusesem ochii pe el.Acu mi-e ciuda.Sa-l stapanesti sanatos.Sa ai grija cu racirea, ca multi ziceau de treaba asta.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by cosmin »

DAN_TM wrote:Cred ca stiu de unde l-ai luat.Pusesem ochii pe el.Acu mi-e ciuda.Sa-l stapanesti sanatos.Sa ai grija cu racirea, ca multi ziceau de treaba asta.
Multumesc.
La mine dupa o ora si mai bine de functionare la diferite nivele ale volumului s-a incalzit aproape insesizabil. Da, stiu ca este "vestit" pentru ca se incalzeste tare, sincer sa fiu cam asta mai ramane singura mea temere.
In rest, sunetul este..... pur si simplu fabulos.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by DAN_TM »

Poti spune si restul sistemului?Are telecomanda?

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by cosmin »

Nu este prevazut cu telecomanda.

Sursele sunt Roksan Kandy K2 CD Player si SACD/DVD Player Marantz DV7001.
Cabluri Interconect + boxe Fadel.
Boxe: bookshelf Focal 806V si standfloor Focal 836V.
Deocamdata. :wink:

P.S. Citeste link-urile pe care le-am pus. Sunt destul de edificatoare !
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by LEKTOR »

Hai sa mai schimbam culoarea - http://www.thevintageknob.org/MARANTZ/PM94/PM94.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Amp f. reusit, asemanator cu Sansui - AU X1111 & etc

http://www.sansui.us/PG_AUX1111.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by hersorin »

Eram si eu odata interesat de scule vechi dar de cind am luat odata un amplificator vechi Marantz m-am lecuit. Avea un zgomot de fond foarte mare si atit.
Dupa ce o sa il asculti vreo citeva zile sa ne zici si noua cum presteaza fata de Roksan, acum ai si wati in clasa A si AB.
Sa il stapinesti sanatos.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by cosmin »

hersorin wrote:Eram si eu odata interesat de scule vechi dar de cind am luat odata un amplificator vechi Marantz m-am lecuit. Avea un zgomot de fond foarte mare si atit.
Dupa ce o sa il asculti vreo citeva zile sa ne zici si noua cum presteaza fata de Roksan, acum ai si wati in clasa A si AB.
Sa il stapinesti sanatos.
hersorin, multumesc.

Amplificatorul este practic mut - zgomot de fond aproape inexistent, trebuie sa iti lipesti urechea de tweeter sa poti auzi un fasait si atunci abia se aude.

Primele impresii:
- zgomot de fond inexistent;
- nu se incalzeste prea tare - asta era si temerea mea de altfel;
- este o combinatie incredibila de delicatete, rafinament dar si forta cand pasajele o cer;
- are rezerve incredibile de putere;
- are wati de-aia adevarati - nu iti vine sa crezi cata putere poate debita. Eu nu am ajuns deocamdata nici macar la ora 11 cu butonul de volum. Inca ceva foarte important: sunetul nu pare deloca ca se altereaza odata cu cresterea volumului;
- are un preu de phono MM/MC fabulos din cate am discutat pe cateva forumuri din afara (in privat) - de-abia astept sa il probez;
- are o arhitectura interna similara cu integratele Accuphase - mai bine zis Accuphase are o arhitectura similara cu amplificatoarele Marantz din generatie cu PM-94;
- componentele audiofile, nu chinezarii;
- are "caroserie" din cupru;
- cantareste 23 kg;
- nu are telecomanda, dar nici nu imi trebuie.

Asa cum bine ai sesizat, mai fac teste cateva zile si dupa aceea revin cu impresii mai complete vis-a-vis de cum presteaza.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by fluffy38 »

Ai luat un amplificator bun. Sa-l stapanesti sanatos!

Eu am avut acum vreo 2 ani un PM-64 MK2, de care am fost multumit o vreme insa ce nu imi placea la el era faptul ca pe muzica 'italo disco" nu avea suficient...hmm...elan. De aceea te-as ruga,atunci cand vei avea timp, sa faci o comparatie intre PM-94 si Roksan pe acest gen muzical. Ti-as fi recunoscator daca ai posta o impresie legata de asta. Multumesc.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by cosmin »

fluffy38, merci !

Nu stiu cum se aude PM-64 MK2. Arhitectura interna este insa diferita de PM-94: http://www.okazii.ro/catalog/19159062/M ... ml#galerie" onclick="window.open(this.href);return false;

PM-94 am mai zis, are rezerve incredibile de putere. Are vana, elan sau alte sinonime uzitate printre audiofili. De altfel, daca vei citi si pe alte meleaguri, vei vedea ca multi il considera unul din cele mai bune amplificatoare integrate. Eu insa nu ma imbat cu apa rece si prefer sa fac eu insumi teste, de altfel nici nu am testat atat de multe amplificatoare incat sa pot face o asemenea afirmatie.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by momolo »

Dragut vintagele asta! Sa-l stapanesti sanatos! Preul phono din el ma face pe mine cel mai curios.

Acum ai putere mare sa dai in JM Lab-urile tale, care in opinia mea sunt cam ineficiente si au mare nevoie de putere.

Mie imi place mai mult versiunea aurie cu lemne rosii. Oricum, e o scula vintage de luat in seama! Faina lucratura si faine piese!

Sa-l verifici daca e ok la interior, daca are toti finalii originali si daca nu a fost reparat.

Ar trebui reglat din nou la curentul de bias dupa atata vreme trecuta din anul 1985. In timp piesele mai imbatranesc schimbandu-si usor parametrii, astfel ca reglajele vechi ar trebui refacute pe langa curatarea de oxid depus dealungul vremii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by cosmin »

momolo, multumesc !

Si eu sunt foarte curios de preu cum e !

Aparatul este neatins la interior si impecabil la exterior iar asta spune multe lucruri bune despre fostul proprietar :wink: Ca sa iti faci o idee, dansul mi-a spus ca atunci cand nu il folosea il acoperea cu o bucata de material textil sa nu intre praf sau alte impuritati inauntru ! Intr-adevar daca te uiti prin fantele de pe pe carcasa, nu exista pic de praf sau altceva. Nu se distinge vreo amprenta sau vreun lucru nelalocul sau.

Despre reglajul manual de bias nu ma bag ca nu ma pricep. Din cate am inteles in general o astfel de operatiune trebuie sa o faca cineva cu multa experienta si care are ce trebuie.

Versiunea aurie este Limited - a fost lansata in doar 500 exemplare. Versiunea Limited e identica cu cea standard: in afara de culorile exterioare, sunt doar cativa condensatori schimbati si putin umblat la preul de phono.
momolo wrote:Dragut vintagele asta! Sa-l stapanesti sanatos! Preul phono din el ma face pe mine cel mai curios.

Acum ai putere mare sa dai in JM Lab-urile tale, care in opinia mea sunt cam ineficiente si au mare nevoie de putere.

Mie imi place mai mult versiunea aurie cu lemne rosii. Oricum, e o scula vintage de luat in seama! Faina lucratura si faine piese!

Sa-l verifici daca e ok la interior, daca are toti finalii originali si daca nu a fost reparat.

Ar trebui reglat din nou la curentul de bias dupa atata vreme trecuta din anul 1985. In timp piesele mai imbatranesc schimbandu-si usor parametrii, astfel ca reglajele vechi ar trebui refacute pe langa curatarea de oxid depus dealungul vremii.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by momolo »

Despre reglajul manual de bias nu ma bag ca nu ma pricep. Din cate am inteles in general o astfel de operatiune trebuie sa o faca cineva cu multa experienta si care are ce trebuie.
exact ! Daca te bagi cu surubelnita in trimeri fara sa sti, arzi finalii intr-o fractiune de secunda!

Deci ai avut noroc sa cumperi de la un om civilizat. Rar cazul la noi. Multe scule vintage vandute de samsarii profesionisti sunt ciobanite urat. Pericolul cel mai mare este la amplifurile cu puteri mari care sunt in timp mai predispuse spre a fi abuzate de catre manelisti, petrecareti sau carciumari.

Cum suna Marantz'ul vintage pe langa Roksanul Kandy nou ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by cosmin »

momolo wrote: Cum suna Marantz'ul vintage pe langa Roksanul Kandy nou ?
Chiar vrei sa stii ? :lol:

Inevitabil ajung si la comparatii, desi asa cum am mai zis, e posibil sa nasc polemici aprinse.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Stereo Integrat High-End

Post by momolo »

Eu cred ca ar trebui sa fim liberi in opinii, chiar daca pot fi deranjante sau "incorecte politic".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply