AUTO - Despre masini (si soferi)

Doar o vorba sa-ti mai spun
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Obelix, conduc o Astra si pot sa-ti spun ca in ciuda aparentelor e la fel de cheap ca si Loganul , doar ca e mai bine desenata. In rest scartie, se aud tot felul de zgomote, nu e silentioasa de loc, motorul nu e muc si sfarc, inteleg de ce a trecut neamtu la Logan ( care e un gogosar pe roti).
Cat priveste Mertzanul expus, chiar imi place ca raport pret, ce poate, masina de oras si pretigiu!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

Eu am avut de ales intre Astra 1,4 benzina 4 usi si Logan 1,4 benzina clasic. Desi am condus mai multa vreme doua Astra la fel, 1,4 benzina cu 3000Km respectiv 9000km, am preferat un Logan mai vechi. Culmea!
Poate ca Astra consuma ceva mai putin, nu garantez, insa in mod cert este MULT mai lenesha decat Loganul, apesi pedala si nu se intampla mare lucru, cateodata cand ai nevoie de demaraj intr-o intersectie tipic de balamuc din Bucale, apesi Astra in pedala si cu greu isi aduce aminte sa plece. Loganul e mult mai infipt, daca sti cum sa-l calci e primul care pleaca de la stop. Oricum, are mai multa vlaga in el decat Astra la aceeasi marime motor pe benzina.
Alta chestie care nu-mi place la Astra, "gulguteaza" pe la tevile de esapament, are un zgomot specific si e mai putin incapator ca Loganul.

La noi un Mercedes e mult mai scump de intretinut, chiar si unul mic de la second hand. Nu e o alegere valabila in RO din punct de vedere financiar pentru omul practic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Despre masini

Post by Obelix »

"Oferta" mercedes nu e valabila fara o a doua in "miniatura" in curte... :wink: Si nici daca mergi la garaj pentru operatiile de rutina (eu ai evit cu multa grija...)
Ca "pereche" propun un Seat Arosa 1.7 SDi 2003/2006, valoare "la sursa" intre 2500-3000€, plus birurile mioritice:

http://www.autogaleria.pl/tapety/img/se ... 1_01_b.jpg

In alta ordine de idei Astrele pe care le-ati condus sunt PROBABIL de tipul "Classic II" fabricate in Polonia pentru tarile de Est, cu motoarele cele mai puturoase din gama si materiale... sa zicem "medii", asta ar explica multe.
Iar mie o masina de talia Golf-Astra imi ajunge, nu car nici soacre, nici colegi de serviciu, nici putini cu branza/varza (fara aluzii ieftine...)

"Succesul" Ligheanurilor in Ger are alta explicatie... operatiunea "Rabla" nemteasca in valoare de 2700€, care facea ca oferta sa fie sub 4500€, deci irezistibila... La acest pret si masina lui Fred Flinstone (noua) ar fi gasit client.

Image

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Astra Classic, fabricata in Ungaria, foarte neglijent ansamblata ca si Suzuki fabricat in Ungaria - am condus un Suzuki Swift, modelul anterior, auzi greieri peste tot...
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

Eu tot versiunea ungureasca am condus. Are un merit, suge putin, dar depinde de noroc, nu e una la fel cu alta. La drum lung e mai ok totusi decat Loganul ca e mai joasa, dar cand dai de hartoape si drumuri grele, Loganelul sa traiasca ca m-a scos din toate vagaunile!

Imi place si mie SEAT. Au multe modele grozave.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Da , Astra consuma putin si se intinde la sosea, dar ai senzatia ca dai cu curu de pamant ! La drum poti sa-i dai 160 - 180 daca esti nervos si grabit ceea ce nu stiu daca se poate cu Loganul 1,4. Dar daca esti om normal la cap, Astra e fudulie, la bani putini, gogosaru e de baza.
Astia de la Seat au rapit pe fostul designer de la Alfa care le-a relansat masina. Altfel Seaturile copiate dupa Fiat si VW erau banale !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Despre masini

Post by fluffy38 »

...La noi un Mercedes e mult mai scump de intretinut, chiar si unul mic de la second hand. Nu e o alegere valabila in RO din punct de vedere financiar pentru omul practic.
Cotetzul care il am acuma(vintage din 86 :lol: ),in doi ani a cerut putina investitie,mai exact un rulment,bucsele de la bara stabilizatoare fata - tipic pentru hartoapele de aici - in rest ulei,placute de frana si filtrul de aer. Si asta la 95.000 km facuti in acest rastimp.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Despre masini

Post by Obelix »

Sincer, eu am facu multe "socoteli" si nu am gasit masina UNVERSALA ideala, orice fac, tot de necesitatea de a avea doua ma lovesc... :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

fluffy38, cum e Mertzanul tau vintage pe langa astea noi, tot asa e la sculele audio vintage pe langa cele noi cu nume englezesti si continut chinezesc. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Despre masini

Post by LEKTOR »

Vad ca nu s-a pomenit nimic despre japonezi, ba chiar un Accord sau un Camry ( aka Avensis cu toate ca nu seamana ) ar fi cel mai potrivit --- fiabilitate,comfort,motorizare,dotari peste ce s-a pomenit pina acum .
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

LEKTOR, nu uita! - unii dintre noi traim in Romania si asta ne consuma tot timpul ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Tot timpul si toata benzina, mai ales pe frigul asta !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Despre masini

Post by LEKTOR »

In '92-93 dupa ce venise Honda in Bucuresti, undeva la ONT - discuta un reprezentant - aveau o masina de serviciu , un Civic, la peste 100,000 km la care nici bucsele nu le schimbasera !!!
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Despre masini

Post by akaiofil »

LEKTOR wrote:Vad ca nu s-a pomenit nimic despre japonezi, ba chiar un Accord sau un Camry ( aka Avensis cu toate ca nu seamana ) ar fi cel mai potrivit --- fiabilitate,comfort,motorizare,dotari peste ce s-a pomenit pina acum .
japonezii nu stiu sa faca masini asa cum europenii (sau americanii) nu stiu sa faca electronica... tu ti-ai cumpara un cd-player renault??? :)
It's the music, stupid!

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Despre masini

Post by Obelix »

Mai serios, productia (EU, US, JAP) pentru America de Nord si pentru EU sunt atat de diferite, incat nu prea exista comparatii pertinente...
Eu "nu ma uit" la japoneze pentru ca u imi place stilul... am, asa, un blocaj...
Cumnatul meu insa numai de Mazda 3 imi vorbeste...

Post Reply