Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by Adrian_2k8 »

Nu stiu daca ati citit review-ul proaspat de pe Stereophile, ma refer la placile ASUS Xonar Essence ST/STX.

Pareri? Macar un flame mic? :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by momolo »

Eu cred ca subiectul este interesant, iar ideea de "flame" si alte apucaturi talibane sunt de evitat si tin mai mult de ipocrizie. Exista multa ipocrizie in lumea audiofila.

Traim intr-o lume care devine din ce in ce mai mult o lume dominata de computere. Dupa ceva vreme am ajuns la concluzia ca intr-un final de mare fast computerul va castiga si domeniul stereo-audio. E logic si deja pare inevitabil.....

Atentie insa la cei ca John Atkinson !

In primul rand, tipii ca el lucreaza pe bani si apoi e de remarcat o fraza:
ASUS sent me both the Xonar Essence ST and Essence STX cards.
- deci primul avertisment, placile Asus in ambele variante, PCI si PCI-Ex, nu au fost cumparate de el de la aprozarul din colt ci i-au fost trimise de Asus !

Oricine realizeaza ca din moment ce firma ASUS iti trimite ceva la test, nu poti sa spui chiar tot ce ti-ar trece prin cap ! Traim intr-o lume dominata de marketing, revistele si orice forma mass-media in domeniu trebuie sa castige bani de undeva, astfel, nu vom gasi niciodata obiectivitate in review-uri. Trebuie insa sa fim isteti, sa citim printre randuri si sa nu inghitim precum gastele la indopat cu palnia pe beregata.

Apoi, genul asta de tipi ca Atkinson au un stil implicit de a scrie review-uri, tin cont de clasa de pret si produs la care se refera, astfel ca adjectivele magulitoare despre un lucru ieftin nu sunt tot atat de grele ca adjectivele magulitoare despre un lucru scump. Deci, ceea ce spune trebuie filtrat si prin prisma clasei de pret.

In articol se remarca descoperirea unui bug nasol in Vista la versiunea PCI-Ex a placii Asus, anume ca se produce o conversie a ratei pentru fisierele mai mari de 48KHz indiferent de setari, chestie care se poate rezolva sau e deja rezolvata in noul Win 7 (in XP nu exista problema asta), dar un bug nasol ramane faptul ca nu poate reda direct fisierele 88.2 si 176.4kHz ci doar convetite la 96 si din cate am inteles, respectiv 192KHz, lucru care dauneaza inevitabil unei redari la maximul posibil de calitate.

E posibil ca Asus sa rezolve problema prin update de fw. Mie imi plac mult cei de la ASUS. Cam tot ce ofera ei este ingrijit fabricat, de multe ori dau anumite mici chestii auxiliare si e brandul care se preocupa cel mai rapid si mai bine de asistenta in domeniul firmware si driveri. Eu ii prefer din start, in tot ce fac.

O alta constatare zic eu interesanta, iesirea analoaga stereo se dovedeste surprinzator de buna in viziunea lui Atkinson. Aici eu unul il cred, am testat cateva placi bune dealungul timpului si mereu am fost surprins de iesirile analoage stereo dovedite mai putin proaste decat m-as fi asteptat.

De remarcat ca nea' Atkinson face proba iesirilor SPDIF coaxiale pe un DAC de categorie grea audiofila, DCS Puccini. Nu spune si ce cablu SPDIF foloseste, dar ma astept la unul audiofil cu pret barosan.

Intr-un final se dovedeste ceea ce si era foarte logic, Ayre Acoustics' QB-9 D/A processor de 2500 dolari bate placutza Asus de 200 dolari. Cum sta treaba in realitate nu o stim, nu se poate intelege mai nimic dintr-o descriere nu tocmai neinteresata financiar, mai ales ca la Stereophile produsul AYRE este scos produsul anului 2009 ! Si cum stiu ca orice produs premiat nu e premiat pe gratis in acest domeniu.....

http://www.stereophile.com/features/ist ... ndex8.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Oricum, dincolo de comentarii mai mult sau mai putin interesate material (opinia mea, FOARTE interesate material ca de obicei), cred ca solutia PC-ului ca sursa audio in primul rand IEFTINA si nu in ultimul rand foarte practica, nu e ceva ce poate fi ignorat in ziua de azi.

M-as hazarda sa spun ca, poate, nu suna rau placutzele astea de sunet! Oricum, aflarea adevarului nu costa mult, dimpotriva! Ce poti cumpara in audio-stereo cu 200 USD in ziua de azi ?! Poate cateva mufe bune ca de un cablu audiofil de brand bun nu ajung banutii astia. Asa ca pretul acestor placi de sunet e chiar incredibil de mic raportat la o satisfactie audio poate nesperat de mare proportionala cu cheltuiala respectiva.

Ceea ce am constatat in decursul timpului - pana la Dumnezeu ne mananca sfintii :D - cred ca mai importante sunt amanuntele decat mentionarea chipurilor si ratelor uriase de sampling. De exemplu, foarte important este softul, configurarea acestuia si mai ales sistemul de operare si driverii, apoi sunt importante cablurile si alimentarea in curent, dar importante sunt si fisierele, nu toate mari sunt automat si bune si nici toate extractiile ripp sunt OK. O enorma importantza o are si amplificarea audio si boxele. Toate aceste "amanunte" pot face diferente enorme chiar daca sursa digitala este reprezentata de o placa audio PCI sau PCI-Ex .

Cred ca lucrul cu digitalul e ceva foarte aparte, oricum nu are legatura cu analogul si nici nu cred ca e foarte bine stapanit chiar si la ora actuala. De aceea, consider ca PC-ul ca sursa audio inca nu si-a spus cuvantul dar in curand s-ar putea sa avem unele surprize din aceasta directie.

Solutiile dedicate din sectorul audiofil sunt scumpe. O cauza e simpla, in domeniu asta, daca oferi ceva la pret mic, marea masa de cumparatori potentiali considera implicit ca nu oferi calitate. Consumatorul mediu audiofil este educat inca din start ca ceea ce e bun trebuie automat sa coste mult. Subiectivismul e in floare, multi asculta si putini pricepe, asa ca nu poti oferi o sursa bazata pe PC care sa coste normal si decent iar apoi sa speri ca esti luat in seama de majoritatea audiofililor. Se vede clar ca multe branduri audiofile deja s-au prins ca PC-audio e un domeniu de viitor, piata asta e inca la inceput.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by Schindler »

Parerea mea este ca se poate Hi-Fi pe computer, doar ca .... COSTA. Am avut placerea sa ascult o placa de sunet Lynx L22 :

http://www.stgd.ch/lynx/lynx22.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Mie personal mi s-a parut ca aceasta placa se ridica peste Hi-Fi si tinde spre audiofilie.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by hersorin »

Parerea mea este ca un calculator cu o placa de sunet interna este mult sub un calculator cu un dac extern. Nu am auzit Lynx dar placile de la Asus sunt depasite de Dac Magic.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by diy-audio »

Indiferent de solutia aleasa (placa de sunet sau DAC-extern) cea mai mare problema este calculatorul in sine. E greu de realizat\executat un calculator care sa fie in acelasi timp silentios si sa aiba si dimensiuni rezonabile si sa si arate bine. Chiar daca s-a facut un compromis si avem calculatorul silentios, nu e de neglijat faptul ca dupa 1-2 ani toata treaba trebuie luata de la inceput - ca altfel ramai in urma.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by puf »

Daca esti pasionat si te joci cu pc-uri si componente este o placere sa gasesti solutii silentioase si care sa arate bine, la fel de incitant este sa faci upgrade periodic.
Eu sunt curios cum ai ajuns la concluzia ca placa asta nou aparuta este mai slaba decat DAC Magic.Le-ai comparat direct?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by momolo »

hersorin
Parerea mea este ca un calculator cu o placa de sunet interna este mult sub un calculator cu un dac extern. Nu am auzit Lynx dar placile de la Asus sunt depasite de Dac Magic.
- din moment ce ai facut o astfel de afirmatie categorica, ar fi recomandabil sa descrii modul cum ai ajuns la aceasta concluzie.

In descriere ar trebui specificate - sistemul audio amplificare (ampli+boxe+cabluri), OS, tip si calitate fisiere, softuri playere, setari sistem si driveri, referinte calitate sunet, etc, etc.

Dupa cum observi, nici Atkinson nu face asemenea afirmatii telegrafic-categorice precum emanarea unor legi fara justificare.

Pe de alta parte, o problema al naibii de serioasa este jitterul in combinatie cu transmisia prin SPDIF coaxial. De USB nu mai discut, la modul cum se face aceasta transmisie pentru DAC-ul Cambridge in Windows (de oricare fel) nici nu se poate pune problema calitatii audio!

De exemplu, eu am alta opinie, contrara, insa ceea ce afirmi ar capata o valoare numai dupa un review si o descriere completa.

.....


In alta ordine de idei, de la ASUS XONAR exista mai multe modele de placi audio, ca de exemplu Xonar HDAV1.3 care are si o varianta DELUXE ce cuprinde in plus o alta placa dedicata iesirilor analogice 7.1. Aici este un review cuprinzator:

http://www.silentpcreview.com/Xonar_HDAV" onclick="window.open(this.href);return false;

L-am citit si am ramas cu mai multe nedumeriri. Din cate inteleg, placa are 2 mufe HDMI, una de intrare, alta iesire. Din cate inteleg, nu emite semnal pe HDMI out decat in cazul cand exista semnal video pe HDMI input si in general numai daca exista si semnal video, deci complex. Practic, se pare ca trebuie scos semnal complex HDMI din placa grafica (prin HDMI propriu sau adaptor DVI-HDMI dar in cazul asta, din cate stiu, nu mai exista si componenta audio in semnal.... sau ma insel ?!) si apoi bagat pe HDMI-input de la XONAR. Dupa aia se pare ca semnalul este trecut printr-un procesor video propriu placii audio Asus ce pare complet inutil, in articol chiar se face un mishto subtil ca acest procesor adauga setari de imagine peste setarile din driveri, sistem operare, player, etc,etc,etc, dupa care se pare ca semnalul complex pleaca mai departe...... asa cum intra pe parte.... audio ??!! Sau e re-codat audio si retransmis complex impreuna cu semnalul video ?! Aici eu nu prea am inteles.

Pe scurt, mufele HDMI de ultima generatie par teoretic foarte utile, mai ales pentru cine are un receiver ceva mai evoluat, insa nu pricep totusi.... rostul lor!

Daca se doreste transmisia prin HDMI lucrul asta se poate face direct din placa grafica ce e dotata cu HDMI (eu am testat asa ceva si merge super-bine), astfel ca apare intrebarea - la ce folosesc aceste mufe HDMI in cazul placii XONAR ?! Sa mai avem o prelucrare video in plus ?! Pai chiar si in acest articol care nu vine din zona high-end audio-video se spune ca orice prelucrare si orice circuit suplimentar pe calea de semnal nu fac decat sa ne indeparteze de calitate!...

Teoretic, daca ar fi sa-mi aleg o varianta de XONAR, eu as opta pentru asta cu HDMI, teoretic.....insa nu prea pricep ce face totusi Asus pe HDMI ?!

Poate e cineva printre noi care se pricepe mai bine la treburile astea. Nu mai vorbesc de alte ciudatenii, cazuri in care placa de sunet face reconversie la 48KHz. Dar de treaba asta zice si Atkinson la versiunile XONAR analizate, chestie se pare reglementata dupa aia din driveri si OS, un bug de Vista.... si apropos, inca nu sunt teste efectuate pe Win 7..

In fine, trebuie tinut cont ca discutam de niste surse semnal (analog si digital) care costa totusi in jur de 200 USD ! (la noi in RO ceva mai mult pentru ca noi, ca de obicei, suntem mai bogati ca americanii, dar si mai jmekeri).

E adevarat ca, un PC mai bunicel costa ceva parale, insa pe parte audio hai sa fim seriosi, nu e necesar un sistem "beton" de ultima generatie si nici upgrade la fiecare 6 luni !

Cat priveste treaba cu PC-ul silentios, asa cum spune si puf, exista destule solutii decente si care nu costa mult, mai ales in comparatie cu preturile din zona audiofila unde un biet cablu interconect de o medie calitate poate costa mai mult decat un intreg PC "super-beton"!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by momolo »

Am mai dat de o placa audio cu HDMI, Auzen:

http://www.auzentech.com/site/products/ ... ter_hd.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta se pare ca stie de 24p insa in timp ce Asus e 620 RON, asta e 920 RON si are chip CREATIVE, chestie care nu inspira deloc incredere cand vine vorba de audio!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by hersorin »

Am ajuns la aceasta concluzie pe 3 sisteme diferite ,prima data pe o pereche de Focal 1027 amplificate de un amplificator Musical Fidelity nu mai stiu care dar era mare . A doua oara pe B&W 804 cu diferite amplificatoare am mai spus , a treia oara la mine pe Triangle Naia cu yamaha s700 si fire Van den hul.
Intotdeauna sistemul de operare a fost win xp sp2 dacul a fost conectat si USB dar de mai multe ori pe optic. Poate fi o iluzie din cauza volumului mai scazut la Xonar dar nu cred. Nu le am eu cu testele si comparatiile dar din 3 persoane toti am ajuns la aceleasi concluzii. Pe Xonar parca lipseste ceva . Muzica a fost pe cd originale dar nu audiofile (ub40 ,kalle baah, si ceva disco anii 90).
Deci din punctul meu de vedere si a citorva prieteni care au vindut a doua zi placile de sunet dacul a fost mai bun. Eu personal nu l-am cumparat pentru ca nu este pe placul meu prefer playerele de la Nad si Denon pe care le am, mai mult Nad-ul pentru ca are un sunet mai plin. O sa imi cumpar si eu un dac dar deocamdata nu stiu care deoarece prefer un sunet mai plin.
Asta e NUMAI PAREREA MEA de ascultator de muzica si nu audiofil .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by Schindler »

http://compreviews.about.com/od/multime ... dCards.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by momolo »

asta e clasament facut de tipii cu Logitec/iPod si care stiu ca mp3 suna mai bine decat depasitele CD audio.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by Schindler »

Asa o fi, dar pina la urma totul se reduce la o singura intrebare :
care placa de sunet ar fi mai indicata pentru un meloman ( ca sa nu spun audiofil ) ?
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by momolo »

care placa de sunet ar fi mai indicata pentru un meloman ( ca sa nu spun audiofil ) ?
ceva de pe aici:

http://www.lynxstudio.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by LEKTOR »

Am tot vorbit despre asta - http://babelfish.yahoo.com/translate_ur ... fr=fp-yie8" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

moromette
Posts: 1
Joined: 03 Apr 2010, 13:32

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by moromette »

Faptul ca PC-ul are un ventilator care face zgomot, il scoate momentan (cred eu) din discutie cu toate placile audio din lume.
Eu mai am in plus o sursa care are si ea un ventilator ! Deci doua ventilatoare care fasaie si fac un zgomot de fond
Nu am nicio sansa sa ascult cu pc-ul sunete de calitate, poate sa folosesc un laptop! - pt.mine nu e convenabil,

Post Reply