Reduceri ? (Triangle Quatuor belgiene)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Reduceri ?

Post by LEKTOR »

De fapt acest topic a devenit de mult offtopic... sau poate se refera la reducerile numarului de membri ai forumului ?! Hai sa fim civilizati, sa ne expunem parerile fara a contra ataca dusmanos alte pareri si fara referinte directe la personaje.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Reduceri ?

Post by hersorin »

Cred ca asa ceva isi doreste fiecare http://www.newmusic.be/NewFiles/promo-fr.html" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Reduceri ?

Post by Obelix »

Interesante reduceri.. alea de 20%... :!:
Cele de -60% mi se par a fi dinalea de expozitie, de care au tras clientii un an de zile... :mrgreen:

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Reduceri ?

Post by DAN_TM »

Pe cand si la noi oare http://www.newmusic.be/NewFiles/soldes.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Reduceri ?

Post by Obelix »

Cand piata RO va fi saturata si altfel nu se vor mai vinde... 8)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by momolo »

SONUS CREMONA M de la 7800 euro la 4446 euro !

SONUS FABER CREMONA de la 3500 euro la 2100 euro !

Alta chestie, uitati cum scrie "AUDIO ANAL DONIZETTI" :lol: :lol:

KRELL FPB200C de la 10.000 euro la 4000 euro ! Asta da ieftinire!

MARK LEVINSON 432 si MC INTOSH MC402 ieftinite si astea dramatic.

Si sa nu uitam, toate sunt scule noi cu garantie sigilate, nu scule sh sau folosite in show-room !

Criza incepe sa trieze.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Reduceri ?

Post by DAN_TM »

Cu 3000 de eu, cred ca se poate face un sistem decent din reduceri.Poate chiar si cu 2000.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by momolo »

eu cred ca la 3000 euro nu faci sistem decent decat de la second hand. Daca te uiti la lista de mai sus, sunt in general mediocritati si chestii over-priced, lipsesc lucrurile bune din zona audiofila care isi fac banii. Criza e nemiloasa, va tria din impostori, sa speram.

Un exemplu - orice amplif integrat Cambridge ai alege de acolo, la orice pret redus, vei gasi la second hand integrate vechi care le umilesc pe alea cu pret mai mic. E un exemplu oarecare, sunt multe scule acolo care oricat de ieftinite ar fi, tot sunt scumpe raportat la muzica pe care o pot face.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

adicri
Posts: 8
Joined: 22 Jan 2010, 19:47

Re: Reduceri ?

Post by adicri »

Salutari,
Va citesc de ceva vreme si iata ca a fost cu folos. Va multumesc pentru topicul acesta pentru care m-am decis sa si scriu. De un timp sunt in cautarea unui sistem si evident trebuie sa incep cu boxele. Ma gandeam la Triangle Celo in primul rand dar nu excludeam Sonus Faber Cremona. Orisicum sa nu depasasca suma de 6, maxim 7k Eur.

Ei, iata si postul acesta. Nu e favoritul 1 pe lista ci nr2, dar la un pret!....incredibil! Nou, sigilat! Indata pun mana pe telefon. Ce aflu, boxele nu sunt tocmai sigilate ci folosite pentru demo ceva vreme. Ei sustin ca sunt ca ieri scoase din cutie. Dar surpriza cea mai placuta, au si Triangle Magelan, nu Celo, ci Quatour! Dar si mai interesant, pretul! Cu adevarat irezistibil, adica 6000Euro Partea mai interpretabila e ca sunt in aceleasi conditii ca si Sonus Faber, adica folosite ca demo

Intrebarea mea catre voi e:
Credeti ca am vreun motiv real de indoiala, teama? Nu sunt sigilate, dar pretul e fantastic, nici nu visam! La noi am vazut ca sunt 11.000. Poate fi vreo problema cu ele? Daca da, care? Daca stau pe ginduri, poate se dau si astea (Sonusurile s-au dat)

Desi nu am inca banii disponibili, ma interesam de amplificare. Ce ziceti ca s-ar potrivi mai bine, in ipoteza ca iau Magelanurile? Ei mi-au facut o oferta dar nu cu multe detalii. Pentru a intelege mai bine totul, iata, va atasez corespondenta mea in scris cu ei:



Hello MR Cristian,



The best result we have heard on Triangle Magellan Series is in combination with the Pass Labs. We have made great listenings with the very New INT30 (about 6.900 euro) it’s a pure A class integreted amp with 30 w per channel. A lot of sharpness, control of low frequency and resolution in every level of listening. Warm fast and open high frequency. That’s exactly wath the QUATUOR needs because of the very high resolution compression driver.

I think with Krell that you’ll have something to bright and with a mid freq a bit to forward. You can get tired after a few hours of listening. Never tested Accuphase I have alwas the feeling that this apms was a bit « shy and concervatif » lacks a bit of expressivity…but It’s been a while that I didn’t listen to one.



For the Triangle this is my Best price (iso 10.000 euro).

You will have to pay them directly in the shop. With VISA or AMEX this sould be no problem but better inform your bank about the payment. Or you could also pay in cash. Romania is inside EEC then no particular document is requiered to move them.



Hope you this mail usefull.

Regards

Abdes





De : Adrian Cristian Astarastoaie [mailto:adicri78@yahoo.com]
Envoyé : mercredi 27 janvier 2010 22:57
À : new music
Objet : RE: enquries



Hello Abdes,



Thanks for your answer. The truth is I was more interested about Triangle but I found in your offer just the Cremonas. Lucky me. Please confirm me the exactly final price for the Quatuors without shipment and please answer me regarding the amps.



Sorry for bothering, but I'm realy unpatient to decide and bring them home. I think better I'll arange the shipment by my own posibilitys, but please send me the infos to be able to go further (invoice, payment, shipment)



Thanks,

Cristian

--- On Wed, 1/27/10, new music <newmusic@skynet.be> wrote:


From: new music <newmusic@skynet.be>
Subject: RE: enquries
To: "'Adrian Cristian Astarastoaie'" <adicri78@yahoo.com>
Date: Wednesday, January 27, 2010, 4:11 PM

Hello sir ,



I am sorry to tell you that the Sonus faber are sold to a costumer here in Brussels.

I have also the cotation for transporting/shipping the Magellan Quatuor to Bucharest in Romania :

The price is +- 600 euro and the shippement will take 5 workable days.

If you are interested I can send you some pictures of the Triangle.

Have a very nice evening

Abdes

http://www.newmusic.be" onclick="window.open(this.href);return false;



De : Adrian Cristian Astarastoaie [mailto:adicri78@yahoo.com]
Envoyé : lundi 25 janvier 2010 14:29
À : new.music@skynet.be
Objet : Fw: enquries





--- On Fri, 1/22/10, Adrian Cristian Astarastoaie <adicri78@yahoo.com> wrote:


From: Adrian Cristian Astarastoaie <adicri78@yahoo.com>
Subject: enquries
To: new.music@skynet.be
Date: Friday, January 22, 2010, 6:34 PM

Dear sirs/madams,



My name is Adrian Cristian Astatarstoaie, I’m from Bucharest Romania . I asked you about the special offers from your web-site, especially Sonus Faber Cremona .



You answered me you have available a pair ex-dem in perfect shape. Also you told me you have in the same situation a pair of Triangle Magelan Quatour for 6000Euro.



I would like to confirm me if these offers are valid and the posibilitys to ship to Romania Bucharest, an aproximatively quote. Also your offer for some ampilifiers from Accuphase, Krell, McIntosh and Pass suitable for these speakers we talk about, eventually special offers for them and wich amp would suit better to each speakers.





Wayting for your answer to decide,Cristian Astarastoaie

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Reduceri ?

Post by hersorin »

Intimplator eu locuind in Bruxelles am ascultat boxele ce le vrei tu . Ele sunt amplasate in camere speciale de auditie si auditiile se fac cu programare. Deci nu vine oricine si isi baga nasul prin boxe ci vin oameni seriosi care sunt supraveghiati de cei de la magazin. Dupa cum ai vazut prin poze in camere sunt multe seturi de boxe iar cine doreste sa faca o auditie isi alege pe ce vrea sa asculte si le muta in mijloc. Deci nu prea au cum sa fie in stare proasta.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Reduceri ?

Post by AWDRobert »

adicri
Sugestia mea este sa faci o vizita pe la dealerul Triangle din Bucuresti. Intreaba, spune ce vrei, asculta, revino, mai asculta, mai negociezi si foarte probabil vei pleca multumit.
Robert
"doar trancotar"

adicri
Posts: 8
Joined: 22 Jan 2010, 19:47

Re: Reduceri ?

Post by adicri »

Va multumesc pentru pareri si sugestii. Voi contacta si dealerul din Bucuresti desi imi vine greu sa cred ca le pot obtine la un asemenea pret.

Se merita diferenta de la Cello la Quatour? Sau altfel spus, cu banii de Cello noi iau niste Quatour folosite in magazin, e bun compromisul? Voi ce ati face?

Mai mult, ce parere aveti de recomandarea belgienilor la amplificare? Eu credeam ca "first choice" pentru Triangle e Accuphase, dar m-am derutat umpic.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Reduceri ?

Post by kaav »

adicri wrote:Se merita diferenta de la Cello la Quatour?
Nu stiu sa-ti spun (nu le-am ascultat), dar tot ce pot sa-ti spun sigur este urmatorul lucru:
Daca te lasa inima sa platesti diferentza, fa-o fara remuscari. In cazul in care vei gresi (iti dai seama dupa un timp, nu?) ia lucrul acesta ca pe ceva pozitiv. Singura ocazie de a invatza ceva fara ''reziduri'' este experientza directa, care te-a costat ceva (bani, timp, frustrare). Vei intelege atunci fara explicatzii de ce oameni cu experientza au cate odata o exprimare mai ''lapidara''. Experientza nu se poate imprumuta, asa cum nu potzi sa-ti imprumuti de exemplu ficatul :D .Este o chestie absolut intima. Tot ce se poate spune concret, sunt directziile generale de urmat, asa in principiu, in paralel cu cautarea proprie.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by glucica »

Eu as cumpara fara nici o ezitare SH. Am facut-o de mai multe ori si nu regret. Am s-o mai fac. E un dealer, inteleg, destul de cunoscut si nu-si poate permite sa vinda ciurucuri.
El si-a exprimat parerea despre Accuphase, care nu e radicala, dar crede ca a gasit un matching mai bun.
Marturisesc ca si pe mine ma tenteaza unele lucruri din lista lui, mai exact doua scule ML (432+326S). Nici MA7000 nu ar fi de lepadat.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Reduceri ?

Post by kaav »

glucica wrote:Eu as cumpara fara nici o ezitare SH
Asta vreau sa fac si eu in viitor. Daca, dar doar daca, nu te dau banii afara din casa, este cel mai bine asa; zic eu. Banii din buzunar trebuie respectatzi. Daca balantza este dezchilibrata (un sistem mult prea scump pt. nivelul tau financiar) tot nu este bine. Second hand-ul in acest fel privit, consider ca nu mai este un ''compromis'' ci o concesie la faptul ca sunt vechi, dar eligibile si ca nu ai desfacut tu primul sculele din cutii...

Post Reply