Muzica country

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Muzica country

Post by LEKTOR »

Ceva adepti ai acestui stil de muzica ? Cel putin aici, acest tip de muzica inca este nealterat de digitalizatoare - nu sintetizator, nu efecte digitale - doar chitari clasice, electrice,tobe clasice ,viori,etc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Muzica country

Post by fluffy38 »

Eu ridic mana. :oops:
Am cateva albume "best of country music" si chiar daca nu imi plac toate piesele de pe ele,sunt cateva piese de exceptie ale lui Kenny Rogers sau Johnny Cash,care merita ascultate.
Si nu neaparat prin prisma faptului ca nu au dijitalizari ci pentru ceea ce exprima prin muzica.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Muzica country

Post by Schindler »

Din pacate termenul de muzica country a devenit atit de vag ... pe la americani multi zdrangane o chitara spunind ca interpreteaza country ...
Cel mai frumos album de muzica country l-am ascultat pe vremea lui Ceausescu la un prieten al carui tata lucra in Siria. Erau piesele clasice country in cele mai bune interpretari . Te simteai ca in Vestul Salbatic ...
De atunci am tot ascultat "Best of Country" etc. dar nu am mai intilnit acele melodii sau le-am intilnit in interpretari nereusite.
"Stop hearing music. Start listening to it."

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Muzica country

Post by bnt »

Dincolo de country-ul "pur" interesante sunt discurile de country ale unor artisti nu tocmai afiliati genului, ca de pilda Bruce Springsteen ("We Shall Overcome: The Seeger Sessions"), Van Morrison ("Pay the Devil") sau chiar Charlie Haden ("Rambling Boy"). :)
Merita vazut si "The Johnny Cash Show: The Best of Johnny Cash 1969-1971", nu doar country, da' ce-i country e de nota 10 (Waylon Jennings, Tammy Wynette, Pete Seeger, Mother Maybelle Carter, Loretta Lynn, Merle Haggard, etc.). http://www.amazon.com/Johnny-Cash-Show- ... B000TLMWMY" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Muzica country

Post by akaiofil »

c'mon nimic de Willie Nelson ???? :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica country

Post by momolo »

Ba da: - "Ieheeeeeheeeeeyeeeeyeeeeeheehehee....etc" :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply