Exista CD-Changer-e audiofile ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by momolo »

Sau vreun PC "audiofil" , e o idee care ma roade de cateva luni...
asta nu-ti da placerea butonatului si nu are VUmetre! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by Obelix »

Ma refer, PC dedicat :wink: cu telecomanda (plus tuner FM/TV, plus WiFi, plus placa de sunet Onkyo sau similara... :lol:
Pentru puturosi ca mine, cu fundul lipit cu clei de fotoliu, este "compromisul" cel mai acceptabil... :oops:
Iar VU-metre, cred ca mai am vreo pereche prin sertar, de la un deck Philips "pubelizat" ceva mai demult... :lol: :lol: :lol:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by LEKTOR »

Despre Sony - eu il consider destul de audiofil - un review aici -http://www.htguide.com/forum/printthrea ... 8564&pp=50

This unit has an audio signal-to-noise ratio of 115 dB and uses a 192kHz/24-bit audio D/A converter. It has a selectable sampling frequency output setting of 48 kHz/16-bit or 96 kHz/24-bit, and you can select the shape of a digital filter to reduce noise above 22.05 kHz (for sources with a sampling frequency of 44.1 kHz), 24 kHz (for sources with a sampling frequency of 48 kHz), or 48 kHz (for sources with a sampling frequency above 96 kHz). The Audio Filter can be set to Sharp or Slow.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by momolo »

This unit has an audio signal-to-noise ratio of 115 dB and uses a 192kHz/24-bit audio D/A converter. It has a selectable sampling frequency output setting of 48 kHz/16-bit or 96 kHz/24-bit, and you can select the shape of a digital filter to reduce noise above 22.05 kHz (for sources with a sampling frequency of 44.1 kHz), 24 kHz (for sources with a sampling frequency of 48 kHz), or 48 kHz (for sources with a sampling frequency above 96 kHz). The Audio Filter can be set to Sharp or Slow.
nu gasesc in citatul de mai sus nimic care sa poata dovedi ca este audiofil.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by LEKTOR »

Pai nu este un citat audiofil dar cite changere au asemenea setari ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by momolo »

Pai nu este un citat audiofil dar cite changere au asemenea setari ?
aici ai dreptate, changer'ele nu prea au aceste date tehnice. Dar totusi e un SONY. Asa ca trebuie privit cu prudenta.

Cert e un lucru, nu a existat o preocupare pentru proiectarea unor changere audiofile. Printre alte motive unul ar fi mecanica, dupa cum sti multe playere de calitate au ajuns la o solutie mecanica foarte primitiva, discul pus direct cu mana pe butuc, tocmai in urmarirea performantelor in sunet. Dar sunt sigur ca nici asta nu ar fi un impediment in proiectarea unui changer....audiofil. :roll: Cred ca impedimentul principal ar fi prejudecatile consumatorilor, cumparatorilor. Putini ar avea incredere in asa ceva chiar daca ar suna la inalta calitate. Stim bine cat subiectivism exista in domeniu.

Asa ca in masura in care Nakamichi au fabricat aparate audiofile (si eu cred ca DA!) avem totusi unul....adica a fost pe vremuri!....

Dar uite ca din cauza acestui subiect mi-am adus aminte ca am un changer Grundig cu 5 discuri pe tava rotitoare. Are un defect probabil din fabricatie, sare aleatoriu pe discuri, fara indoiala e capul laser care nu e uzat (aparatul a stat nefolosit) insa probabil a avut un defect de fabricatie. Atata cat merge l-am analizat un pic si am ajuns la concluzia ca poate nu e audiofil (neavand cine stie ce detalii audiofile) insa in mod sigur este "ingrijorator" de muzical si atata cat suna, o face corect ! Adica e o trancota care suna "suspect" de bine. Oricum Grundig sunt (...adica au fost) recunoscuti ca au stiut sa faca SUNET!
O data m-am interesat de mecanica Philips si am inteles ca se gaseste insa pe comanda. Costa foarte putin (capul cu motorasul direct drive pe regleta) insa nu am avut timp de el. O sa-l desfac si poate ii gasesc cap laser. Nu stiu acum pe dinafara ce indicativ de Philips este. Stiu ca mi-a placut foarte mult sum suna desi nu e audiofil.
Pe vremuri am avut si un ONKYO changer cu 6 discuri pe tava rotitoare. E modelul din anul 1999, dinainte sa apara acelasi design/mecanica/carcasa chinezarite (al meu era de prin Malaysia) si cu redare mp3. Asta nu stia decat audio, orice disc inclusiv CD-RW si avea mecanica tot Philips. Tin minte ca m-am uitat inauntru la mecanica, o lentila mare albastra cum rar am vazut! Citea orice disc zgariat si facut praf. Suna foarte bine pentru o trancota, la mine, pe vremea aia, a inlocuit si umilind un Technics din ala laudat (anii 90, mecanica Mash...sau nu mai stiu exact denumirea, e model foarte popular la trancotari). Onkyo changer era cu zece clase peste un Technics cu un singur disc si peste alt JVC tot cu un singur disc, nici ala chiar ultima trancota pe vremea aia!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by cosmin »

Deci se pare ca tendinta tot solid-state va fi, fara parti mecanice. Altfel nu se explica totusi de ce nu exista CD Changere bune.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by LEKTOR »

Mai am prin colectie un alt fel de chager - 6cd care se pun intr-un magazin gen car cd chager - Pioneer Elite M59

http://www.supremevideo.com/audio/pione ... /pdm59.htm

Excelent link - http://www.vintageaudiomanuals.com/CD%20Players.htm - multe poze cu cd playere / changere - fata,spate,desfacute/inauntru
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by LEKTOR »

Inca un changer - mai nou de asta data - 200 discuri bluray si 500 gb memorie

http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/sto ... 1665231960
Last edited by LEKTOR on 08 Mar 2009, 19:18, edited 1 time in total.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by cosmin »

Ei, asta mai da... interesant si pretul insa.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by hi-end »

Am si eu un tonomat pioneer model pd-f907 ,made in japan facut pentru americani(merge la 110v),care suna bine de tot :are 101 cd-uri si 7 kilograme greutate :mai multe vezi la http://www.pioneerusa.com/POCEN/Product ... rint?tab=B

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by LEKTOR »

http://www.engadgethd.com/2009/07/24/so ... the-flesh/" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by LEKTOR »

DENON AUDIOFIL anii 2000 - rar, inca se mai da cu aproape 1000 in stare excelenta !

Denon DCM-5000 - http://www.hometoys.com/htinews/apr99/r ... enon01.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.hometheaterhifi.com/volume_6 ... Player.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Exista CD-Changer-e audiofile ?

Post by momolo »

Fiind vorba totusi de un Denon, ma gandeam ca azi ar putea fi inlocuit de o solutie PC sursa digitala + DAC. Ma refer la scopul principal, adica "o tona de muzica" incorporata si instant accesibila doar la o apasare de buton.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply