Upgrade sistem audio PC

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
apanoiu
Posts: 23
Joined: 19 Nov 2008, 16:31

Upgrade sistem audio PC

Post by apanoiu »

Buna seara,
Configuratia actuala este:
PC - Creative X-Fi sursa FLAC
cablu interconect 5.1 - 4 metri
Receiver analogic Nakamichi AV7
Boxe Magnat Quantum 703 (stereo) + Centru Quantum 5 + surround MM220

Sunt tentat sa fac urmatorul upgrade:
DAC (Rockna RD2 sau de preferat un DAC USB- distanta mare intre PC si amplificator)
Amplificator stereo(imi face cu ochiul Roksan Kandy)

Problema ramane distanta mare de la PC la sistemul stereo, nu cred ca pot trage cablurile hdmi pe sub parchet pt monitor si proiector.

Sursa va ramane PC-ul, care este folosit si pt filme.
Astept indicatii de la voi.
Multumesc,
Alex P.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by akaiofil »

apanoiu wrote:Buna seara,
Configuratia actuala este:
PC - Creative X-Fi sursa FLAC
cablu interconect 5.1 - 4 metri
Receiver analogic Nakamichi AV7
Boxe Magnat Quantum 703 (stereo) + Centru Quantum 5 + surround MM220

Sunt tentat sa fac urmatorul upgrade:
DAC (Rockna RD2 sau de preferat un DAC USB- distanta mare intre PC si amplificator)
Amplificator stereo(imi face cu ochiul Roksan Kandy)

Problema ramane distanta mare de la PC la sistemul stereo, nu cred ca pot trage cablurile hdmi pe sub parchet pt monitor si proiector.

Sursa va ramane PC-ul, care este folosit si pt filme.
Astept indicatii de la voi.
Multumesc,
Alex P.
http://www.engadget.com/2008/09/05/jvc- ... launch-in/

nu am studiat deloc problema, am dat doar un search pe google, daca insisti poate gasesti mai multe amanunte...poate ti se potriveste solutia.
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by LEKTOR »

Da, wireless HDMI ar fi o solutie dar parca tot prin cablu as merge - eventual poate ai un cablu CAT5/6 deja tras prin perete pe care il poti folosi ca HDMI ( http://www.avovercat5.com/products/hdmi.htm ).

Daca vrei cablu - il tragi prin boardul deasupra parchetului sau il ascunzi prin alte metode

http://cableorganizer.com/

http://www.electriduct.com/wire-management/raceways/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

apanoiu
Posts: 23
Joined: 19 Nov 2008, 16:31

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by apanoiu »

HDMI prin cat5 - 500 EUR :))
Sa fim seriosi.
Astept in continuare sugestii referitoare la upgrade.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by Schindler »

Fara sa fiu expert in domeniu, iti spun parerea mea.
In primul rind, daca nu ai facut-o pina acum, trebuie sa-ti faci PC-ul cit mai silentios cu bani cit mai putini. Eu am pus o sursa Corsair VX-450 si doua coolere Noctua.
In al doilea rind as inlocui placa Creative cu un Asus Xonar D2.
Si in al treilea rind ... as trece pe Stereo.
Eu si pentru muzica si pentru filme folosesc un sistem stereo, si niciodata nu mi s-a parut ca ar lipsi ceva.
Parerea mea este ca te complici prea mult cu sisteme 10.1, cabluri HDMI si alte chestii din astea...Dar aceasta e numai parerea mea...
In privinta amplificatorului, cit timp folosesti ca sursa PC-ul nu cred ca se merita sa bagi bani intr-un amplificator foarte scump.
Last edited by Schindler on 20 Nov 2008, 16:40, edited 1 time in total.
"Stop hearing music. Start listening to it."

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by kaav »

Autocitat:
''FLAC sux'' pe orice scule care au ca premiza o atitudine puritana asupra inregistrarilor muzicale.Pe asemenea scule (nu conteaza care) si multe cd-urile originale ,pot suna fad,neinteresant.Un om care, ca si colectie muzicala are tone de flacuri trebuie sa evite sculele prea rezolutive.Eu personal am multe albume in formatul flac,ape,dts si cand voi avea ''scule serioase'' voi avea grija sa se ''pupe'' bine cu formatele losless in primul rand.Sculele care costa tone de bani sunt mai rele ca soacrele,iti arata orice defect.Cine asculta losless in nici un caz nu vrea asa ceva,acea persoana vrea sa fie diferenta mare (care sa merite diferenta in bani,de la ce ai la ce ''visezi'')doar intre mp3 si flac,etc.Chiar nu s-a auzit de oameni care si-au luat scule bune,au cd-uri originale multe acasa si au remarcat in timp ca nu le mai vine sa asculte 70-80 % din muzica personala pe motivul ca sunt ...prost inregistrate?
Flac-urile sunt bune.
Pentru oameni saraci.
Eu sunt unul dintre ei.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by kaav »

In cele din urma totul seamana foatre bine cu mersul pe sarma.Aici, chiar ar fi plictisitor sa fie altfel;rutina cea buna este eficienta altundeva...Dar cand este vorba de ceva atat de personal precum este muzica, cred ca merita efortul mental,de a te stradui, asa cum ai face-o la serviciu cu ceva serios care nu sufera amanare sa alegi ceva care te ''coafeaza'' perfect si rezista si la ploaie... :D

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by Alexx »

Daca planuiesti sa ramai cu PC sursa, AV7 e suficient, nu cred ca are rost sa te arunci la Roksan Kandy, ar atrage dupa sine si upgrade la boxe, sursa, cabluri etc. Asta daca vrei sa-l folosesti la adevaratul lui potential, bineinteles.

apanoiu
Posts: 23
Joined: 19 Nov 2008, 16:31

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by apanoiu »

Upgrade-ul la boxe deja s-a facut.
Upgrade-ul la amplificator inseamna adaugarea amplifului stereo, nu inlocuirea celui 5.1 !
PC-ul este f. silentios, are acum 1 ventilator in el(cel din sursa Fortron Green Power), restul tot este pasiv.
Schindler: Nu am cum sa renunt la cablurile hdmi/DVI deoarece trebuie sa am imagine pe monitor si proiector, nu? Stereo pe filme este trist rau, nu pot sa inteleg cum poti sugera asa ceva..
Attachments
Sistem
Sistem

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by momolo »

Alexx
Daca planuiesti sa ramai cu PC sursa, AV7 e suficient, nu cred ca are rost sa te arunci la Roksan Kandy
receiver Nakamichi AV7 suna mai bine (pe stereo) decat Roksan Kandy. Pe probatelea, am deja AV7 si pot sa mai fac rost inca o data de Kandy. La faza asta imi pare rau de Roksan care nu e un amplificator prost in pretul lui si la ora actuala, avand in vedere care e oferta pietei si raportul mediu calitate/pret.

apanoiu
Stereo pe filme este trist rau, nu pot sa inteleg cum poti sugera asa ceva..
te invit la un stereo pe filme si apoi mergi la tine acasa, asculti surround si concluziile le tragi singur.

Evident, am uitat sa precizez (dar se intelege) ca are mare importanta calitatea boxelor puse stereo (care trebuie sa redea bine banda joasa) cat si amplificarea!

Din punctul meu de vedere, decat o gramada de boxe ieftine si proaste puse pe un receiver de duzina, mai bine o amplificare stereo de calitate! Iar experienta efectiva surround pe stereo poate fi exceptionala, insa importanta o are si aranjarea (corecta) a boxelor in camera. Putini incearca pentru ca unii aleg din start sa-si depuna toate "icrele" la surround, cumparand solutii de mare compromis.
Plus ca in general mai toata lumea are camere mici (sub 30mp) unde bagarea unei herghelii de boxe produce maxima zapaceala sonica. Dar post-factum nu mai au cu ce compara si isi iubesc "odrasla" iesita oligofrenica. :wink:

Schindler
Eu am pus o sursa Corsair VX-450
- de curand mi-am cumparat din pura intamplare (ca nu aveam nevoie) o sursa Corsair (culoare negru) de 650W.

Desi am avut dealungul timpului zeci de surse bune, de marca si la preturi mari, care mai de care declarate silentioase, asta e prima pe care pur si simplu nu reusesc sa o aud intr-o carcasa destul de "cantatoare"! Chiar m-a uimit treaba asta, mai ales ca pierdusem speranta sa gasesc una cu fan care sa taca! (iar alea fara fan sunt slabe ca putere si scumpe rau).

Alimenteaza un sistem destul de consumator bazat pe un quad core si totusi nu se aude chiar deloc.

Precizez ca multe surse desi silentioase, scot totusi vibratii de joasa frecventa impreuna cu carcasa in care stau, care se comporta ca o cutie de rezonanta.
In privinta amplificatorului, cit timp folosesti ca sursa PC-ul nu cred ca se merita sa bagi bani intr-un amplificator foarte scump.
Si eu folosesc tot PC-ul ca sursa
- parerea mea, ca sa evitati "upgradele" vesnic, mai bine cautati o amplificare cat mai buna pe boxe cat mai bune, chiar daca le dati pe moment semnal din PC. Poate ca la inceput cheltuiala pare nejustificata, insa intr-un final e mai ieftin, ulterior nu trebuie decat o sursa mai buna si nu inlocuit totul, adica multi bani pierduti.

Iar in ziua de azi e greu de vandut ceva second hand, mai ales chinezariile ieftine "audiofile" uzate.
CD-urile originale, la 60-70 Lei cit costa, sint si vor mai ramine mult timp pe "Lista dorintelor neindeplinite". In afara de asta, de pe un CD e posibil sa imi placa doar o melodie sau doua si restul sa nu ma intereseze de fel.Si atunci?
Cred ca la nivelul mediu de trai din Romania, Flac si Ape ramin de baza. Cind om avea si noi salarii de 3000-4000 de Euro ca occidentalii, vom trece si noi, in modul cal mai natural pe CD-uri originale, SACD si alte delicateturi.
nu e chiar asa. Cunosc oameni care-si rup de la gura sa cumpere un disc original.

Formatele FLAC si APE nu au nici o vina, sunt in fapt egale cu wav, mai ales ca la redare sunt desfacute in wav pentru a fi redate (din cate stiu). Cert este ca nu se pierde calitate prin arhivarea in FLAC si APE insa problema reala este ripp-ul, adica felul in care e facut si cu ce?
Putini stiu sa o faca bine, astfel ca multe fisiere vehiculate pe net sunt pur si simplu proaste, ripp-uite prost.
Plus ca toate astea sunt in realitate furt, infractiune si incalcarea legii.

Evident, nu putem fi ipocriti, toti le folosim si le avem mai mult sau mai putin, insa ar fi bine sa nu facem din asta un titlu de glorie sau sa o justificam cu saracia, adica acea mentalitate care spune ca daca sunt sarac am dreptul divin sa fur! :wink:

Dar oricum ar fi aceste fisiere, buba cea mare e la redare. Orice sistem bazat pe PC inca nu e ce trebuie. Un playerCd ieftin, dedicat stereo, depaseste PC-ul home la aceeasi bani cheltuiti.

Uite, de exemplu ia un cdplayer de la Cambridge Audio, de exemplu modelul 540 si compara-l cu orice combinatie bazata pe PC in acelasi pret.
Discurile audio le faci din FLAC-uri si APE pe un CDRW la viteza mica.
Compara-le si vei vedea ca playerul (chinezesc) ieftin (defapt...totusi, nesimtit de scump si asta...) iese categoric superior chiar si intr-o amplificare mediocra.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by kaav »

''.........Evident, nu putem fi ipocriti, toti le folosim si le avem mai mult sau mai putin, insa ar fi bine sa nu facem din asta un titlu de glorie sau sa o justificam cu saracia, adica acea mentalitate care spune ca daca sunt sarac am dreptul divin sa fur! :wink: ''
Eu personal nu consider ca as avea dreptul sa fur si nici nu imi pun cenusa in cap.
Adevarul consta in faptul ca este greu in ziua de azi sa-ti cumperi muzica preferata.Chiar ''doare'' financiar.Nu fac lobby la nici un fel de atitudine ce tine de ''zona gri'' a legalului.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by momolo »

Nu o lua in tragic!

Eu am sugerat sa ne ferim pe cat e posibil sa amintim de treaba cu FLAC-urile pe un forum public.

In fond au si o parte buna, vezi inainte de a da banii pe disc daca merita cumparat ? (ca oricum, din cauza ripp-ului, sunt inferioare discului original pus pe un sistem audio bun).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

apanoiu
Posts: 23
Joined: 19 Nov 2008, 16:31

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by apanoiu »

Multumesc momolo pt raspuns.
Am inteles ce ai spus, amplificatorul ramane Naka AV7 (sincer nu as fi crezut ca acel Kandy, care este la best buy pana in 1000lire, este mai slab decat Naka ).
Sursa ramane PC, am cd-player si discuri(multe originale - taica-miu este obsedat cu muzica) dar nu il folosesc din comoditate. Sta in setup doar ca suport pt boxa centru :)
Ce mai doresc sa stiu este cum pot imbunatati sunetul pe stereo: DAc Rockna pe spdif sau un DAC USB (nivelul e pret este cel al DAC-ului Rockna). Distanta de la PC la amplif este de 4 metri.
Pentru moment, cel mai bun upgrade pare sa fie un mic tratament al camerei, mi-a confirmat si userul PUF problemele de reverberatii de la mine. Trebuie sa combin tratamentul de audio cu tratamentul pt video, deoarece tot camera este cea care imi strica nivelul de negru al imaginii.

A, legat de zgomot- receiverul este mai zgomotos decat PC-ul!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by kaav »

''Eu am sugerat.......''
''In fond au si o parte buna, vezi inainte de a da banii pe disc daca merita cumparat ?''
O atitudine corecta !
Si este adevarat un ''prajitor'' de computer obisnuit nu poate prea mult...
Una sunt datele alta mancare trackurile audio.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by kaav »

Referitor la zgomotul amplificatorului,crezi ca ar fi o idee buna sa schimbi coolerul cu unul de la Akasa de exemplu si inserezi si un regulator de turatie?(eu am 7 ventilatoare Akasa in computador si daca aud ceva este ventilatorul de la sursa Thermaltake,dar si ala se aude slab :wink: )

Post Reply