Cd player bun

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cd player bun

Post by hersorin »

Frumoase tare aceste 2 cd playere, au si lampi sunt super.
Dar oare in sistemul meu o sa isi arate adevarata valoare? (Yamaha s700, Van den hul, Triangle Naia)
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cd player bun

Post by momolo »

hersorin, tu esti singurul care iti poti da raspunsul. Defapt orice alegere este inainte de toate conditionata de accesul fizic la respectivele produse. In cazul asta conteaza mult o eventuala proba inainte de cumparare, astea nu sunt produse de luat prin posta si dupa povestile altora (ale mele sau ale altora).

Zic asa - avand in vedere ce ai pe acasa, ti-as sugera sa te orientezi catre surse digitale care contin tuburi. Eu ti-am dat doar un exemplu, dar sunt multe altele insa fereste de chinezarii, baietii le fac poate frumusele, grele si ieftine, arata bine si pe sub carcasa, dar nu le au cu sunetul si se bazeaza doar pe ispita pretului pe kil si aspectul atragator pentru multi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cd player bun

Post by hersorin »

M-am uitat si pe la Accuphase si am vazut ca toate playerele lor au si intrari digitale (optic si coaxial).
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Cd player bun

Post by cosmin »

hersorin wrote:M-am uitat si pe la Accuphase si am vazut ca toate playerele lor au si intrari digitale (optic si coaxial).
:lol: Dar si pretul are intrare digitala pe masura (cu toate degetele la buzunar) :lol:

Lasand gluma, daca te aventurezi cu Accuphase, vei ajunge inevitabil ca restul sistemului sa fie tot Accuphase. :twisted:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cd player bun

Post by momolo »

"Problema" cu sursele Accuphase este ca au intrare degeaba, care o au.
Asta pentru ca transport mai bun decat ce au bagat aia inauntru, mai rar si pe bani grei, adica nu se merita.
Poate e pentru PC, ca alternativa pentru comoditate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cd player bun

Post by hersorin »

Ati inteles ca pentru PC vreau o intrare digitala sa il conectez cind am chef (cu toate ca nu cred ca iese ceva bun dar sunt 100 % ca se v-a auzi mai bine decit o placa de sunet sau dac magic).
Nu e nici o graba cu cumparatul cd playerului , acum caut citeva marci si modele dupa care cind mai da si caldura incep sa iau boxele la spinare si incep auditiile.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cd player bun

Post by hersorin »

Interesant acest Unison ,si ce simplu pare http://www.head-fi.org/forums/f7/unison ... cs-410590/" onclick="window.open(this.href);return false;.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cd player bun

Post by momolo »

La UNISON upgrade cu lampi NOS e aproape obligatoriu, iar dintre acestea, Mullard sunt supremele! (dar si costa mult).

Eu l-am folosit cu RFT-uri ECC82, exceptionale, dar mai erau grozave VALVO, Siemens, TESLA, RCA, Haltron, Mazda, Jan Philips.

UNICO player are 1 x ECC 82 (RCA)
UNICO CD foloseste 2 x ECC82 (XLR)
UNICO CDE foloseste 4 x ECC83 (XLR)

Schimbarea lampilor nu necesita nici un reglaj sau modificare, pur si simplu se schimba lampa in soclu, recomandabil cu aparatul scos din priza! :lol:

Iar tuburile trebuie sa fie imperecheate in parametrii doua cate doua.

Partea de logica si servo din UNICO este bazata pe tehnologia si integratele Philips, unitatea optica este un CD-ROM de PC de la TEAC si ultimele modele sunt dotate cu DVD-ROM TEAC. Aceasta unitate este normala ca oricare unitate de PC, deci se poate schimba ca in orice calculator, avand comunicare normala pe IDE si alimentare normala cu molex. Unitatile fiind totusi provenite din China, la un lot mai mare, unele mai fac figuri. Dar sunt ieftine.

Playerul functioneaza pe principiul extractiei in buffer. Deci unitatea optica face ripp asa ca sunetul nu depinde de calitatile mecanice ale opticii in timp real, practic ca la orice ripp, unitatea citeste repetat pana extrage maximul.

Pe spatele aparatului exista un mic switch care comuta intre functia de player CD integrat si functia de DAC, caz in care se foloseste unica intrare coaxiala RCA. Acest lucru nu e semnalizat cu nimic, astfel ca multi se pot pacali la inceput ca playerul nu "canta" cand defapt este uitat switch-ul pe functia DAC.

Cand e pe functia player CD (redare) livreaza semnal SPDIF pe iesirea coaxiala RCA la rata de 96KHz asa cum am spus. Lucrul asta este interesant, multe DAC'uri suna mai bine daca le dai semnal pe rata mai mare, aici fiind vorba de upsampling. Evident, nu se poate sa urci calitatea prin asa ceva, dar se pare, comunicarea cu unele DAC-uri e mai buna astfel.

Noul UNICO CDE are inca un switch la spate pentru doua nivele de semnal analog iesire, mare si mic. Bufferul bazat pe 4 x ECC 83 este in intregime nou, proiectat de Sacchetti, in rest partea de DAC si servo provine de la fostul UNICO CD cu mici imbunatatiri mai ales in zona alimentarii. Un castig exista si din carcasa/sasiu/dispunere parti electronice precum si un traf nou. Dar este interesant de vazut cata'i traful de mare au UNICO CD ! Sunt amplifuri de 50W care nu au toroidalul mai mare decat atat. CDE il au si mai mare.

La comparatie diferenta cea mai evidenta in sunet este intre UNICO simplu, cel cu o singura lampa si UNICO CD care este mai detaliat, apoi noul CDE este si mai fin si mai cursiv. Deci, din gama recomand CDE care merita diferenta de pret in opinia mea, deci e un pas inainte, plus ca arata si mai misto. La bani lui este un concurent serios in zona 2000....2500 euro.

Ca parti negative - dealungul timpului au fost cateva cazuri care au avut probleme cu unitatea CD-ROM made in China. S-au rezolvat simplu prin schimbarea unitatii.

Sunetul nu mi se pare caracterizat prin coloratie de lampa, dimpotriva, nu da de banuit ca are lampi, insa e vorba de un sunet in primul rand muzical.

Conteaza foarte mult si matchingul cu amplificarea. Eu le-as recomanda pentru amplificari "siliconate" cu tendinte de sunet uscat, adica pe astea le mai "umanizeaza".

Oricum, o comparatie corecta si onesta se face numai A/B cu orice altceva, nu din amintiri si pareri.

In concluzie, UNICO fac parte din familia playerelor care functioneaza pe baza de extractie/ripp intr-un buffer si pot fi folosite ca DAC.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cd player bun

Post by hersorin »

Tocmai din acest motiv am zis ca sunt simple ca daca se strica unitatea optica o schimb si pun una noua. Si daca pui una DVD doar nu va citi si dvd ?(ca ma ingrozesc de asa minunatie)? :shock:
Poate ati avut vreodata curiozitatea cum se comporta Unico cd ca DAC?
Deja dupa cite am citit azi pe net Unico cd as vrea sa il ascult primul si daca imi place sa il iau. Pareri negative am citit numai in privinta citiri Cd-urilor dar care au fost rezolvate prin inlocuirea unitati optice.
Pare sa fie exact ce caut eu numai ca sunt curios si pe partea de dac cum se comporta.
Va multumesc inca odata ca m-ati indrumat catre acest cd player.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cd player bun

Post by hersorin »

Uitativa si va minunati ce mai are Unison ,chiar nu stiam ca au asa ceva.
http://www.youtube.com/watch?v=-3Bu8MmSYEY" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cd player bun

Post by hersorin »

Un test http://www.hifiwigwam.com/view_topic.ph ... orum_id=16" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cd player bun

Post by momolo »

hersorin
Va multumesc inca odata ca m-ati indrumat catre acest cd player.
, eu nu te-am indrumat, doar mi-am expus opinia personala (ca orice alta opinie) si am spus chiar de mai multe ori, exista si alte playere interesante, precum si faptul ca orice alegere trebuie bazata numai pe proba si comparatii.

De exemplu, ca tot veni vorba in alt topic si chiar am vazut unul la vanzare aici, am avut si Audio Aero Prima care costa pret de nou 2400 euro, are deasemenea buffer pe lampi, din pacate nu e si DAC, dar din cate stiu nu se mai fabrica, tot din pacate.

Daca m-ai pune sa aleg intre Audio Aero Prima si UNICO CDE.... nu prea as sti ce sa spun ?! As zice ca depinde de amplificare.

Iar astea sunt playere pe care le-am avut personal in propriul sistem (UNICO, UNICO CD, UNICO CDE si Audio Aero Prima) dar sunt convins ca exista si alte solutii, poate altii au alte idei si au avut alte playere.

Cat priveste UNICO CD in calitate de DAC (cat am avut UNICO CDE nu m-am preocupat de partea DAC input, dar in principiu este cel putin la fel de bun ca UNICO CD), as spune ca mi s-a parut foarte ok daca-i servesti un semnal SPDIF coaxial de calitate.

De mai multe ori l-am auzit pe post de DAC impreuna cu doua modele playere Accuphase care costau totusi peste 5K euro bucata si care livrau semnal pe post de transport. Suna... mai bine decat cu propriul transport, dar pe ce bani ! Bufferul ala pe tuburi e o chestie faina, ca dealtfel si in cazul Audio Aero care folosesc micro-tuburi Philips.

Dar cum am spus, sunt si altele, eu doar am scris despre ceea ce am avut personal acasa si mi-a placut mie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cd player bun

Post by DAN_TM »

Sorin, m-as uita si la publicitatea de pe forum si ce a aparut recent si la un nume amintit in postarea anterioara.Poate nu e ce vrei tu, dar merita toata atentia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cd player bun

Post by momolo »

hersorin locuieste in Belgia.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cd player bun

Post by Obelix »

... tara care a inventat cartofii prajiti... :lol:

Post Reply