Luxman C-03 + M-03

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by momolo »

cosmin, ceva noutati ? Ce ai mai probat ?

Avand in vedere ca boxele tale nu au bi-wire, ai incercat sa folosesti numai o singura putere stereo in loc sa folosesti ambele in bridge ?

Nu uita, cablurile de curent sunt extrem de importante. Alea de boxe sunt critice si fara cabluri potrivite pentru semnal nu faci nimic. :D :D

Ceva comparatii intre Luxman 03 si Marantz PM 94 ? Adica parerea ta, ce diferenta iese ?
Pe ce genuri muzicale probezi ? Adica ce asculti in mod predilect ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by hersorin »

Si eu sunt curios de diferenta Luxman vs Marantz.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by cosmin »

momolo wrote:cosmin, ceva noutati ? Ce ai mai probat ?

Avand in vedere ca boxele tale nu au bi-wire, ai incercat sa folosesti numai o singura putere stereo in loc sa folosesti ambele in bridge ?

Nu uita, cablurile de curent sunt extrem de importante. Alea de boxe sunt critice si fara cabluri potrivite pentru semnal nu faci nimic. :D :D

Ceva comparatii intre Luxman 03 si Marantz PM 94 ? Adica parerea ta, ce diferenta iese ?
Pe ce genuri muzicale probezi ? Adica ce asculti in mod predilect ?
Problema principala pentru mine acum este ca nu prea am cum sa le pun pe standfloor, sunt nevoit sa ma rezum la bookshelf. Asa ca din punctul meu de vedere, testele sunt destul de limitate deocamdata.

Am incercat sa folosesc si numai o singura putere, pe stereo normal. Impresia pana acum este ca suna mai bine asa decat bridge. Nu stiu insa pe standfloor-uri si intr-o camera mai mare decat cea curenta cum o sa fie.

Cabluri bune am/am avut destule: interconnect, boxe, etc. Am ajuns deocamdata la cea mai echilibrata si neutra solutie astfel: de la sursa la preu Fadel Aerolitz RCA - care e de departe cel mai bun care l-am testat pana acum, de la preu la power Accuphase cablul maro, la boxe inca testez doua variante: Fadel Greylitz II vs. DIY (super :wink:). Cele DIY imi fac impresia ca sunt putin zbierate, de fapt nu cred ca erau deloc rodate, deoarece dupa o zi si ceva de teste s-au mai "lasat", sunt destul de aproape de neutru acum.
Interesant este ca am incercat sa pun invers interconnect-urile: de la CD la pre cablul Accu si de la preu la power Fadel-ul - fara aceleasi rezultate insa ! Am incercat si cu doua interconnect-uri RCA maro de la Accuphase, dar se pare ca tot combinatia Fadel + Accu este cea mai nimerita !

Diferentele intre sunetul Marantz PM-94 si pre+power C-03 + M-03 puse in mod pur stereo (cu un singur final) nu par sa fie foarte semnificative. Mai degraba nu as lauda o varianta in detrimentul alteia. As zice ca sunt doua filosofii diferite de sunet. Imi este relativ dificil sa exprim felul cum suna, comparativ, dar as zice asa: PM-94 suna ceva ma muzical, mai analogic, M-03 suna mai analitic, mai aerisit...

Genurile muzicale au fost cat am putut incerca de diverse: jazz, slow rock, blues, italo-disco, disco anii '80, dar si clasica (trebuie standfloor la asta !) etc.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by momolo »

In bridge fiecare canal amplifica o alternantza. Faptul ca niciodata nici un amplificator nu va fi identic cu alt amplificator si aici ma refer chiar la diferenta (inerenta) intre un canal si celalalt dintr-un amplificator stereo, fie el si cel mai grozav si scump amplif (o diferenta mica tot exista, deci conteaza marimea compromisului care oricum exista), face ca alternantzele pozitiva si negativa sa fie amplificate usor diferit din multe puncte de vedere, adica diversi parametrii, iar cand ma refer la diferit nu ma refer la graficul pe un osciloscop care poate arata perfect la o masuratoare clasica, ci la acele lucruri care nu se vad pe aparatele de masura dar care ne dau noua diferente chiar uriase la ureche. Asa cum daca masori o trancota ieftina sony va arata la fel cu un accuphase pe un osciloscop in moduri clasice de test. Dar la ureche ele suna diferit ca din doua galaxii diferite.

Ideea e simpla, ca principiu, modul bridge este in sine un compromis avand doar avantajul puterii.

In viata reala de multe ori avantajul puterii poate fi si el decisiv in sine, depinde de situatie, de exemplu atunci cand ai boxe sugatoare, insa nu e o solutie curata din punct de vedere al calitatii, din principiu.

In suma, tot nu putem trage concluzii definitive, ceea ce conteaza e rezultatul la ureche si in unele situatii cand un singur canal final audio nu poate duce boxa vor suna mai bine 2 canale in bridge, pentru ca in acest caz puterea e suficienta sa duca boxa, atunci avem cazul sa zicem fericit, dar in principiu e tot nefericit pentru ca rezolvarea corecta e un amplificator stereo mai puternic si mai potrivit boxei dificile.

In cazul tau nu se justifica atata putere, boxele tale nu sunt un exemplu de sensibilitate dar amplifurile alea puse in bridge nu se justifica fiind over-kill din punct de vedere strict al puterii. De aia le duc toate 3 amplifurile testate de tine, pun la socoteala si Roksan-ul.

In concluzie, oricum am lua-o, bridge este un compromis mai mare decat o amplificare normala simpla.

Chiar si bi-amping este un compromis. Tot din cauza ca doua amplificatoare chiar si de aceeasi marca, model si data productie nu vor fi identice niciodata.

In audio totul este un compromis.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by doru »

Ce (cum) se mai aude cu Luxman-urile alea, cosmin? Pe ce boxe le asculti pana la urma, parca ai spus ca trebuie sa te rezumi la bookshelf, de ce? "Merg" acele Focal Chorus 836 V pe care zici ca le ai? E nevoie de doua amplificatoare de putere sau e mai bine cu unul, stereo? Chiar ma intrebam de ce s-au vandut neaparat impreuna amplificatoarele, l-am intrebat de altfel direct si pe respectivul, inainte sa le cumperi tu, si mi-a spus ca nu le vinde separat…
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by cosmin »

doru wrote:Ce (cum) se mai aude cu Luxman-urile alea, cosmin? Pe ce boxe le asculti pana la urma, parca ai spus ca trebuie sa te rezumi la bookshelf, de ce? "Merg" acele Focal Chorus 836 V pe care zici ca le ai? E nevoie de doua amplificatoare de putere sau e mai bine cu unul, stereo? Chiar ma intrebam de ce s-au vandut neaparat impreuna amplificatoarele, l-am intrebat de altfel direct si pe respectivul, inainte sa le cumperi tu, si mi-a spus ca nu le vinde separat…
Ma rezum la bookshelf din lipsa de spatiu momentan, pana in aprilie cand le voi amplasa in camera finala dedicata pentru auditii - de circa 21 mp.

Intr-adevar nu le vindea separat, dar am vazut si pe alte forumuri ca multi asculta in bridge - cu doua amplifuri stereo transformate in monobloc. Puterea livrata este mult mai mare, dar, asa cum a precizat si momolo, exista totusi niste compromisuri. La mine cel putin nu exista vreo diferenta semnificativa de calitate, dar o sa ma pronunt cel mai bine in camera finala pe standfloor-uri.
Focal Chorus 836V sunt standfloor-urile de care vorbeam, momentan ascult pe bookshelf-urile Focal Chorus 806V.

Insa m-ai facut curios de cum va suna comparativ sistemul asta Luxman cu cel al tau de generatie noua. Teoretic ar trebui sa sune mai bine al tau, mai ales ca ai imperecheat ampliful cu player tot de la ei, eu am alt player, cum am mai zis.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by momolo »

Cel care le-a vandut, le-a dat obligatoriu la pachet pe toate deoarece, daca ramanea cu o putere sau numai cu preul, astea sunt mai greu de vandut separat si de obicei se dau in pierdere mare la pret.

Dar sa vedem ce ne mai spune dupa mai multe zile de diverse probe si diverse incercari de cabluri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by cosmin »

momolo wrote:Cel care le-a vandut, le-a dat obligatoriu la pachet pe toate deoarece, daca ramanea cu o putere sau numai cu preul, astea sunt mai greu de vandut separat si de obicei se dau in pierdere mare la pret.

Dar sa vedem ce ne mai spune dupa mai multe zile de diverse probe si diverse incercari de cabluri.
Pana acum pe modul pur stereo pare sa se auda mai bine. Dar diferenta fata de bridge repet nu pare mare.

Mai testez, mai vedem.... :mrgreen:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by doru »

momolo, eu l-am intrebat daca nu vinde o putere separat (la momentul respectiv parca ma atragea ideea daca lasa un pret convenabil), deci teoretic era mai usor sa vanda pre+amplif si amplif separat, in conditiile in care era deja un cumparator interesat doar de o putere. Pe cel care cumpara pre+amplif (in cazul nostru cosmin) il costa mai putin, cu atat mai mult cu cat nu vad utilitatea folosirii (in mod normal) a doua amplificatoare stereo de putere in mod bridge, mai ales ca fiecare dispune de o putere arhisuficienta in mod stereo (2x200 w). Asta era ideea care ma nedumerea.
cosmin, amplif-ul meu, desi este integrat, are facilitatea de a fi folosit si separat, ca pre/putere, deci putem incerca diverse combinatii cu preul si puterea ta. Pacat ca preul tau nu are intrare balansata, sunetul pare mult mai bun folosind conexiunea balansata dintre CD si amplif, la mine.
Cine stie, daca imi place cum suna amplif-ul tau de putere conectat la ampliful meu (pe post de pre) poate te scap de unul din ele, sa nu-ti mai faci probleme cu bridge-ul! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by momolo »

doru, stiu ca nu e bine de dat cu presupusu', dar eu as paria ca Luxman 505u este din toate punctele de vedere (ca preu si power sau intreg) cel putin mai bun ca astea vechi. Dar trebuie facuta o comparatie, preferabil pe boxe cat mai rezolute.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by cosmin »

doru wrote:momolo, eu l-am intrebat daca nu vinde o putere separat (la momentul respectiv parca ma atragea ideea daca lasa un pret convenabil), deci teoretic era mai usor sa vanda pre+amplif si amplif separat, in conditiile in care era deja un cumparator interesat doar de o putere. Pe cel care cumpara pre+amplif (in cazul nostru cosmin) il costa mai putin, cu atat mai mult cu cat nu vad utilitatea folosirii (in mod normal) a doua amplificatoare stereo de putere in mod bridge, mai ales ca fiecare dispune de o putere arhisuficienta in mod stereo (2x200 w). Asta era ideea care ma nedumerea.
cosmin, amplif-ul meu, desi este integrat, are facilitatea de a fi folosit si separat, ca pre/putere, deci putem incerca diverse combinatii cu preul si puterea ta. Pacat ca preul tau nu are intrare balansata, sunetul pare mult mai bun folosind conexiunea balansata dintre CD si amplif, la mine.
Cine stie, daca imi place cum suna amplif-ul tau de putere conectat la ampliful meu (pe post de pre) poate te scap de unul din ele, sa nu-ti mai faci probleme cu bridge-ul! :)
Si eu am un amplif. cu pre si power separat, dar e tot vechitura high-end, asta e :twisted:
Mai nimerit ar fi sa probezi power-ul D-03 direct in sistemul tau, pe cablurile si boxele tale. Ale mele sunt total diferite de ale tale (boxele si cablurile) si este foarte posibil sa obtinem si rezultate diferite.
Pana cand termin eu de amenajat camera de auditie, poate, cand o sa am timp si cand o sa fii dispus (asta da sincronizare :lol: ), sa fac eu un drum pe la tine cu power-ul meu sa vedem diferentele.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by cosmin »

momolo wrote:doru, stiu ca nu e bine de dat cu presupusu', dar eu as paria ca Luxman 505u este din toate punctele de vedere (ca preu si power sau intreg) cel putin mai bun ca astea vechi. Dar trebuie facuta o comparatie, preferabil pe boxe cat mai rezolute.
Eu nu m-as hazarda sa pariez nimic, pana nu ascult. Chiar daca este vorba de vechituri.
Din ce am invatat in ultimul timp, de un lucru pot fi sigur in audiofilie: ca trebuie sa asculti mai intai inainte de a face comparatii si aprecieri sau pariuri :twisted: . Eu unul prefer sa ascult inainte de a cumpara desi recunosc ca in multe cazuri sunt atras in prima faza de lucraturile diverselor aparate si poate si de unele review-uri - acelea ale posesorilor in special.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by momolo »

cosmin, ai dreptate. Dar eu cunosc bine ampliful lui doru, l-am testat si la mine, il stiu si din alte parti. E un super-amplif, nu obisnuita cutiuta audiofila din zilele noastre. Dar numai comparatia spune adevarul.
Insa daca nu pot fi si eu prezent, eu am incredere in concluzia voastra.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by cosmin »

momolo wrote:cosmin, ai dreptate. Dar eu cunosc bine ampliful lui doru, l-am testat si la mine, il stiu si din alte parti. E un super-amplif, nu obisnuita cutiuta audiofila din zilele noastre. Dar numai comparatia spune adevarul.
Insa daca nu pot fi si eu prezent, eu am incredere in concluzia voastra.
Eu nu l-am ascultat, dar unu la mana: cunoscand prestigiul acestei companii si doi la mana: vazand lucratura interioara - banuiesc ca este un amplificator foarte bun. Chiar sunt extrem de curios cum suna. Dar eu vreau sa il invit pe Doru la mine dupa ce amenajez si pentru alte comparatii :roll:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Luxman C-03 + M-03

Post by cosmin »

In alta ordine de idei, de-abia acum dupa cateva zile si-au "dat drumul" si cablurile mele noi de boxe. Nu de alta, dar in primele ore tare nedumerit am fost de ele. Dar erau noi-noute, neutilizate, asa ca nu au avut rodaj deloc.
Apropos, momolo, ce parere ai, cat timp dureaza rodajul la cabluri noi si cum ar trebui facut cel mai bine ? Am auzit atatea variante, unele parca se bat cap in cap...
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply