Upgrade sistem audio PC

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by hersorin »

Am auzit si eu de multe dacuri faimoase puse pe scule care insa nu le arata valoarea. Oricum sunt foarte curios cum se comporta placa de sunet Asus, deoarece daca e mai buna o sa imi cumpar o carcasa HTPC si voi avea doar PC si Amplificator o sa vind si DVD si CD player.
Sunt curios a existat sau exista placa de sunet pe lampi si care sa si scoata un sunet de lampa nu numai sa aiba lampile pe post de beculete?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by CC_TM »

momolo wrote:... si cum nu e nici un M-Audio ever bit-perfect!...
De multa vreme m-am intrebat daca M-Audio Audiofile 2496 e bit perfect sau nu, dar nu am gasit nicaieri informatia sau rezultatul vre-unui test de nul. Azi am avut ocazia sa fac un test de nul, cu 2 PC-uri si 2 placi M-Audio Audiofile 2496.

Rezultatul primelor incercari este ca am reusit sa obtin semnal bit perfect 16/44 redand din foobar2000 si avand activat Kernel Streaming Output (Vezi KS Output).

Am folosit driverele originale M-audio pentru Windows XP-SP2.

http://www.m-audio.com/index.php?do=sup ... vers&f=785

Fara Kernel Streaming nu am obtinut semnal bit perfect.
Ramane sa incerc pe 24/96 si eventual alte playere audio.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by Mars.X »

momolo wrote: Dar, daca imi permiteti, eu va dau o solutie foarte ieftina, din anume punct de vedere, aproape gratis, e vorba de Analog Devices ADI AD2000B incorporata (de exemplu, pe asta o am eu) in placa de baza ASUS P5Q-E.
Eu am avut o surpriza cand am pus mai mult de amuzament placa asta de sunet on-board ! Este categoric dramatic superioara la seriile precedente AD !(si nici alea nu erau proaste!). Cine o are deja, o poate incerca.

Si eu am o placa de baza P5Q-E, cu AD2000B. In realitate, nu exista AD2000B, e o AD1988B redenumita. Ca deh, Asus e mai cu mot! :) Oricum, se aude nesperat de bine, pe un sistem home theatre Cambridge SoundWorks MegaWorks THX 550D. Nu stie DD sau DTS hardware, dar nu-i problema pt ca se pot emula software. Cred ca mai conteaza si sursa ATX in toata povestea asta - la mine un Enermax Modu82+.
Comparatia a fost facuta cu alte 2 placi audio: Xonar D2 si Fortissimo IV.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by Obelix »

Si iesirile SPDIF de pe placile de baza "normale", ce ziceti, or fi bit-perfecte :?:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by momolo »

Si iesirile SPDIF de pe placile de baza "normale", ce ziceti, or fi bit-perfecte
- eu din cate stiu, nu e nici macar una. Dar nici macar cele din placile M-Audio Audiophile si model 192 nu sunt. Habar nu am de M-Audio Delta sau de Asus Xonar, dar putine sanse.

Insa, din ce stiu, bit-perfect gasesti la cele profesionale, ca de exemplu EDIROL divizia lui Roland si RME:

http://www.rolandsystemsgroup.com/en/pr ... backrecord" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.rme-audio.de/en_index.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Posibil ca la unele cauza sa fie software si sa se obtina totusi calitate prin anumite setari in sistem si driveri sau cu driveri ASIO. Nu ma pricep, cert este ca din cate am investigat, daca ar fi sa caut asa ceva m-as uita numai la RME. Insa costa....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by momolo »

Un exemplu de bit-perfect de la EDIROL (dar are numai SPDIF optic, mufa format MAC):

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply