de la MOS la COCALAR

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: de la MOS la COCALAR

Post by momolo »

circul in trafic practic zilnic prin Bucuresti. De multe ori cateva ore pe zi.

NU exista zi in care sa nu vad cum de pe geamul unei masini din fatza este aruncat un pet de plastic consumat, mucuri de tigare.

Cateodata fiind coloana de masini ajung sa vad mutrele celor care arunca gunoaie pe fereastra masinii. In cele mai multe cazuri....defapt in toate cazurile, pe mutrele lor se citeste atitudinea de marlani primitivi cat si faptul ca la cea mai mica atentionare devin agresivi si sar la beregata. De cateva ori unora le-am facut cateva semne politicoase de atentionare sau le-am spus pe pe fereastra deschisa ca si-au pierdut niste ambalaje pe strada. Intr-un caz s-au uitat la mine ca la un extraterestru care le facea semne de neinteles, in restul cazurilor am fost direct injurat si mi s-a atras atentia ca nu am ce face si mi-o caut cu lumanarea. O data in vara trecuta unul a facut cateva manevre in trafic in care incerca sa-mi taie calea sau sa ma tamponeze lateral dupa ce i-am strigat pe geamul masinii ca si-a pierdut ambalajele pe drum (dupa ce azvarlise o sticla de suc direct pe geam).

Defapt e imposibil de descris in cuvinte mitocania si agresivitatea din traficul auto din Bucuresti! Aseara eram in zona Dristor unde se ingusteaza un drum tipic mioritic (cauza - drum aiurea proiectat, masini stationate pe doua randuri, buluc de masini, etc), noapte, abia se vedea, etc, semnalizez si ma uit in spate ca poate ma lasa vreunul, evident nu m-a lasa nici unul, vad la un moment dat o distanta in coloana si semnalizand ma bag, dar cu grija ca de obicei, bine am facut deoarece ala care era in spate a fost lovit de disperare ca voia sa ma bag in fatza lui (desi era la min 5 metri in spatele meu) accelerand furibund astfel ca m-a sters pe o parte la numai 1 cm de laterala, noroc ca eram foarte atent si nu am tras cu hotarare de volan. Ca de obicei, parca am observat ca masina celor mai furibunzi in trafic este Skoda Octavia pe langa masina mitocanilor care ti-o taie fara preludiu, Audi A6.

De curand o alta faza de potential accident - un alt drum greu de explicat, chiar si desenat nu se poate pricepe, o cale cu prioritate pe semne si o rascruce cu cedare. Coloana de masini din toate directiile, care pe care, nu exista reguli, nimeni nu cedeaza nimic, nici daca are semn de cedare, e ca de obicei, razboiul nervilor. E din secundar intru in principal sa fac dreapta infingandu-ma in coloana blocata la un semafor ce nu da drumul decat la 3 masini o data. Din fatza -stanga, cealalta directie secundara vine unul cu un Matiz si se infige la 30cm de botul meu, amandoi suntem in V infipti in coloana stationara care statea la semafor. Amandoi din secundar, el trebuia sa-mi dea mie prioritate ca veneam din dreapta lui. Se da drumul la semaforul aflat la 100 metri si se face loc sa ne bagam. Ala sa uita fix la mine si zbang se infige sa-mi taie calea in timp ce eu demarez rapid. Noroc ca am pus frana la timp, ne loveam aripa in aripa, asta pune si el frana, eu demarez mai departe ca cei din spate ar fi sarit la claxoane, ma bag in coloana dubla dupa mine asta care intra alaturi de mine. Deschide fereastra, unul la vreo 30 si ceva de ani, eu deschid fereastra si incepe sa-mi reproseze ca de ce nu l-am lasat sa intre, dar nici nu mi-a cerut (se uita fix la mine fara nici un semn), eu ii spun ca el trebuia sa-mi cedeze prioritate si dupa ce imi spune ca eu nu sunt corect si ca trebuia sa-l las pe el ca e mai tanar si mai incepator, ce credeti ca-mi spune (dupa ce ii explic ca daca ne buseam el iesea vinovat) - "Ce crezi, ca nu puteam sa spun la politie ca am venit pe drumul principal cu prioritate ?!". Era cuvantul unuia impotriva altuia, ambii singuri in masini. Dar ceea ce vreau sa spun, omul nu m-a injurat asa cum reactioneaza majoritatea, doar imi batea.... obrazul ca sunt al naibii si nu-l las pe el, care e incepator dar corect..... Dupa care imi spune ca era floare la ureche sa minta ca sa ies eu vinovat in caz ca nu aveam reactie sa franez. Eu degeaba il intrebam de ce nu mi-a cerut permisiunea macar cu un semn. Ideea e urmatoarea - perversitatea gandirii, pervertirea. Sincer se considera o victima, eu unul al naibii in trafic, deci un om corect si o victima dar gata oricand sa minta. Nu facea nici o asociere intre faptul ca a planui sa minti este o actiune care nu-i da dreptul nici sa viseze ca este un om corect in timp ce mie imi reproseaza ca nu sunt un om corect. Tipic in traficul din Bucale si nu numai.

O faza din asta aproape ca se intampla zilnic sau vad zilnic. Neacordare de prioritate, chestie elementara, la ordinea zilei, in timp ce majoritatea umbla permanent cu mobilul la ureche, unii chiar iti taie calea pe dreptul tau in timp ce vorbesc la mobil si-ti arunca cea mai dispretuitoare privire, tu "gunoi" care-i stai in drum.

Greu de explicat mitocania si agresivitatea traficului din Bucuresti! Numai cine o traieste, o afla!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: de la MOS la COCALAR

Post by DAN_TM »

Au si ei OTV-ul lor http://www.220.ro/ZzsMUc1dEw/Luata-La-Palme-In-Direct" onclick="window.open(this.href);return false;

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: de la MOS la COCALAR

Post by bnt »

Ce legatura are articolul din link cu conceptul de "cocalar"? Pai...considerand TV publica un factor de cultura... http://voxpublica.realitatea.net/media/ ... 24926.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: de la MOS la COCALAR

Post by LEKTOR »

Nou stil - piţiponcus bancnotus

http://www.jurnalul.ro/stire-miscarea-d ... 35726.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: de la MOS la COCALAR

Post by kaav »

Fara suparare, dar prea multa atentzie, cauta si primesc, fara ca noi sa vrem asta (nu vrei sa sti cum ''arata'' ce am vrut sa scriu de fapt. Vorbesc foarte serios.Traiasca autocenzura..... 8) )

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: de la MOS la COCALAR

Post by Obelix »

Mai, lasati-le in pace, fetele se mandresc cu ce au "produs"... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: de la MOS la COCALAR

Post by momolo »

Si unele dintre proastele astea maneliste pot fi femei foarte, dar foarte valabile. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: de la MOS la COCALAR

Post by Obelix »

De inchiriat, eventual, :wink: de cumparat... :evil: o sa-ti vina sa reziliezi leasingul dupa 2-3 rate (cand "achizitia" incepe sa deschida gura...) :lol:

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: de la MOS la COCALAR

Post by atyclb »

O noua telenovela ruleaza pe ecranele din Romania

http://observator.antena1.ro/social/S-a ... _4739.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://observator.antena1.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: de la MOS la COCALAR

Post by momolo »

Eu ma intreb cum reactioneaza un politist american daca este palmuit ?!

In primul rand nu cred ca un politist adevarat ar ajunge in aceasta situatie, cred ca de prima data o asemenea persoana ar trebui imobilizata cu catuse.

Dar daca un politai american sau unul din Italia (ca exemplu) ar fi incasat o palma precum in acest caz, tipa era imediat pusa la podea cu fatza in jos, legata cu catuse, dusa (deadura) la sectie unde toti politaii ar fi facut-o sac de box (fara urme) sau ar fi patit altele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: de la MOS la COCALAR

Post by LEKTOR »

In mod normal, la americani, fata de politie este un respect, o frica, eviti sa ai de a face , au oamenii incredere, politaii sint doar platiti din banii/taxele oamenilor, nu exista chestii gen sint mare om, mare cocalar, iau la misto politaiul, ba plutonier ba, eus a lu Fane Mondialu, nu ma opresti tu pe mine, ca-ti dau o manea de nu te vezi ! Precum se vede si in presa, ajung la sectie toti oamenii, fie ca au vorbit urit, fie au facut chestii mici sau mari, de la banditi la actori de la Holywood ! :mrgreen:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: de la MOS la COCALAR

Post by LEKTOR »

Tare - http://www.catavencu.ro/bercea_mondialu ... 12901.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Sa continuam cu alte figuri

- http://www.jurnalul.ro/stire-miscarea-d ... 37199.html" onclick="window.open(this.href);return false;

- http://www.jurnalul.ro/stire-miscarea-d ... 37867.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply