AUTO - Despre masini (si soferi)

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Despre masini

Post by LEKTOR »

A sa este, productia japoneza pt EU e diferita fata de America - dar chiar si asa, eu consider ca japonezii stiu sa faca si masini ... nu numai cd playere.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Despre masini

Post by Obelix »

Da, dar ce folos... modelele au o durata de "viata comerciala" mult mai reduse decat cele "neaose de pre la noi"... :wink: Adesea sunt studiate pentru piete exotice, nu se gasesc piese "adaptabile" deci mai ieftine, etc, etc...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

O colectie de poze foarte frumoase facute cu mult talent in care vedeti masini de epoca restaurate senzational :

http://www.flickr.com/photos/bredlo/page13/" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Morgan, masina care-mi place, trebuie sa fi putin nebun sa faci in secolul 21 o masina veche de 60 de ani, dar cu sasiu din aluminiu (ultrausor) corpul masinii find din lemn acoperit cu tabla, totul lucrat manual :

http://www.youtube.com/watch?v=BZpD3WWPJxo" onclick="window.open(this.href);return false;

si pentru ca este o masina pentru oameni civilizati, atat in Anglia la firma , cat si in Germania sau Olanda exista centre de inchiriere la reprezentantele Morgan, unde poti sa inchiriezi o masina, la alegere, pentru 8 ore,o zi doua, noua, la preturi moderate. e vorba de a gusta senzatia , nu de a poseda neaparat masina :

http://www.youtube.com/watch?v=NQOC_We4NQM" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Despre masini

Post by Obelix »

Daca e vorba de o masina "de scandal" nimic nu intrece, dupa mine, replicile de Morgan Aero 3-wheeler:

Image

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Intradevar, dar nu trebuie sa fie musai replici, pot fi si originale, uite aici :

http://www.youtube.com/watch?v=Bc_qE45E8v8" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Despre masini

Post by akaiofil »

ceea ce mi se pare fascinant la masinile vechi este ca nu seamana deloc una cu alta, ceea ce nu mai poti spune despre masini azi, unde zici ca indiferent de marca parca-s facute de acelasi designer...
ca si la sculele vintage, spre exemplu pina au aparut deck-urile cu butonul mare de volum in dreapta si caseta in stinga (si au inceput toti sa le faca asa), era o incintare sa vezi fel de fel de care mai de care mai "nastrusnic" design...:)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

Superb!!! (completati testul :D )

http://dyc.saab-web.com/microsites/turb ... ndex.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-7 ... itoare.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Despre masini

Post by fluffy38 »

N-as cumpara masina chinezeasca nici daca ar primi 5 stele de la ADAC. :lol:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Despre masini

Post by Obelix »

De ce nu, la 2500 Euro... :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

De ce nu, la 2500 Euro...
iar spitalizarea ar costa mai mult (in caz ca scapi cu viata).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Despre masini

Post by Obelix »

Nu, asta e masina de naveta (medie 50 kmh), nu de autostrada

vintu.bogdan
Posts: 8
Joined: 03 Apr 2010, 18:26

Re: Despre masini

Post by vintu.bogdan »

De mic copil am fost vrajit de VW Golf.
Prima masina straina (alta inafara de Dacie) a parintilor a fost un Golf 2 1.6 TD, masina extraordinara. N-au schimbat-o decat cand a aparut Passatul B5 de care nu au fost asa multumiti, si au trecut iara-si la Golf. Au un golf 4 Variant 1.9 TDI 81 de kw, masina foarte buna, usor de intretinut, confortabila (si drum lung si de oras), consum mic de dizal, cam tot ce astepti de la o masina.
Eu momentan conduc un Golf 3 din 97, 1.9 TDI tot de 81 kw (110cai), am un consum mediu de 5.6 (pe MFA) in ritmul meu de condus, imi ofera o pozitie confortabila la condus, scaunele sunt comode, se descurca lejer cu 4 persoane, portbagaj suficient de mare, are si clima. Un singur downsize are masina, motorul mare se traduce in taxe mari, dar am vazut ca grupul VAG s-a dotat cu un motor de 1.6 TDI CR 105 cai, care cred ca o sa aiba un mare succes pe masinile mici gen polo,golf,ibiza,leon,a3,octavia etc.

Am condus si alte masini, ca paralela la golf aduc aminte de Audi A3,care din foarte multe puncte de vedere e o masina mult mai buna decat Golful dar, in opinia mea Golful ramane castigator. Audi tot timpul au avut un spatiu inghesuit la picioarele soferului, probabil bordul e prea lat.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Despre masini

Post by fluffy38 »

vintu.bogdan wrote:De mic copil am fost vrajit de VW Golf.
Prima masina straina (alta inafara de Dacie) a parintilor a fost un Golf 2 1.6 TD, masina extraordinara..
Ghici care e masina actuala a nevestei..... 8)
Saraca masina,numai anul trecut a facut vreo 30.000 km pe autostrazi. In plus si eu mai am o dragoste ascunsa pentru Golf 2 TD....cu o masina de-asta am facut scoala de soferi :oops: :oops: :oops:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Post Reply