Ce poate face un preamp ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce poate face un preamp ?

Post by momolo »

cosmin
Mai ales mesajul acesta trebuie sa il priceapa cei care zic ca Marantz nu a facut niciodata scule high-end, care sa cante muzica cu adevarat !



cosmin, nu te supara pe mine ca-ti spun asa brutal si direct, dar toate discutiile astea cu subiect de partizanat sau dusmanie pentru un brand sunt idioate.
In momentul cand ar disparea genul asta de discutie, "Eu sunt fan brandul xxxxx " sau "Brandul xxxx este slab, ieftin, prost, mediocru, suna naspa, etc", poate ca am ajunge si noi mioriticii la nivelul tarilor civilizate.

Si te asigur ca poti avea in casa scule foarte bune fara sa sti ca ai scule bune, sau invers. Un aparat anume, preu, final, player, etc, nu canta singur, face parte dintr-un ansamblu. Ori ca sa faci acest ansamblu numit sistem audio sa cante muzica, e o arta.

Cateodata unele se potrivesc fara efort, exista si noroc, exista si o imensa subiectivitate in urechile fiecaruia dintre noi, dar de cele mai multe ori, cu cat te straduiesti mai mult, cu atat te indepartezi de ceea ce doresti.

Cat priveste preamplificarea, este un mod neproductiv de gandire in a face clasificari de importanta, care componenta din sistem este cea mai desteapta si importanta dar in realitate toate sunt importante.

Consider ca in cazul cand avem finali de putere audio, NU se poate fara preamplificator, chit ca acesta e in cutie separata sau integrat intr-un player (un exemplu - Audio Aero, care are 3 intrari separate si comutare intre ele ca orice preamp de linie, ma refer la playerul CD dotat interior cu pre-out).

Insa, ca sa poti aprecia corect sunetul unui sistem audio (acasa), trebuie sa ai o referinta, un alt sistem, sau scule mai bune puse alaturi, oricum, trebuie sa asculti multa vreme sunet de calitate. E ca un antrenament, ca in sport, performanta se obtine in timp si cu munca asidua. Altfel, doar ti se pare azi una si maine alta.

Sfatul meu - imprumuta scule mai bune ca sa le pui langa ale tale sau care-le pe ale tale langa alte scule mai bune. Comparatia A/B (fara blind test, asta e o gogoritza trancotara, nu e nevoie de asa ceva), pur si simplu sa ai aparatul A langa aparatul B si sa le utilizezi pe rand in aceeasi camera. Cateodata sunt de ajuns 30 secunde pentru lamurire, cateodata iti trebuiesc cateva zile sa judeci corect.

Iti spun toate astea pentru ca si eu la randul meu am trecut prin diverse ipostaze si am judecat cateodata pripit si aiurea, tragand concluzii sub influenta incantarii si parerilor de moment.
NU se pot trage concluzii prea usor si cu atat mai putin NU se pot emite legi universale. Sunt situatii si situatii, unele foarte ciudate. Ar trebuie sa discutam doar punctual, la obiect.

Opinia mea - indiferent ca Luxman 03 ale tale sunt facute de ALPINE, sunt totusi facute sa mearga impreuna si nu are cum sa sune mai bine daca bagi semnal direct din player in final.

Si nimic pe lumea asta nu poate fi apreciat si analizat fara un sistem de referinta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ce poate face un preamp ?

Post by porto »

Intradevar nu a fost o comparatie cu scule de clasa dar pentru mine a fost o reala placere si incantare sa ascult ce poate face acest preamp minunat Marantz 7C. Alte preampuri pe care le-am avut la dispozitie si ascultat impreuna pe acelasi sistem - daca pot sa ii spun sistem -au fost de la Quad 34 , preampul de la Sugden 21A si un alt preamp tot de la un Sugden -nici nu ii mai tin minte numele- iar peampul pasiv a fost o mizerie scuzati de expresie si preampul de la Mcintosh MX 117 care a fost o mare dezamagire ptr mine dar cei drept arata mai bine decat toate dupa preul pasiv a fost cel mai prost.
Poate la fel de incantat am fost si de faptul ca un preamp poate sa schimbe in asa hal perceptia despre un sistem anume. Eu sunt in cautare de un preamp acum.
Comparatia nu a fost una bine facuta ci mai degraba am gandit cu sufletul si are dreptate Momolo. Toata comparatia a durat vreo o ora si jumatate si am facut-o pur si simplu ptr. ca doresc sa gasesc un preamp bun dar nu ma dau banii afara din casa.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ce poate face un preamp ?

Post by porto »

Tipul care vinde si cumpara mi-a spus astazi ca nu mai vinde Marantz 7C si il va pastra ptr. el .
Pentru banii astia cam 3500$ suna prea bine .
Ma bucur ca si eu il voi putea asculta in curand acasa la mine cu noul amp ce am luat Pass Labs Aleph 5.

Post Reply