Conspiratie 2010 - Toyota

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Conspiratie 2010 - Toyota

Post by LEKTOR »

Peste tot se vorbeste despre Conspiratiile impotriva Toyota - spre binele lui Ford si GM.

http://www.google.com/search?hl=en&sour ... ta+conspir" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by akaiofil »

da ce, i-au pus ford si cu gm sa cheme masinile alea inapoi? le-au chemat singurei ca aveau probleme... si se pare ca nu le-au rezolvat nici asa definitiv. sincer eu nu am nimic impotriva masinilor europene sau americane, spuneam undeva pe aici ca dupa parerea mea japonezii nu stiu sa faca masini. cit despre toyota... am una, abea am venit cu ea de la recall :):):)
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by LEKTOR »

Pai poate nu e nimic cu masinile, conspiratorii au regizat totul pt defaimarea Toyotei - iar seful lor, dnul Toyoda ( asa il cheama pe nepotul fondatorului ) a fost azi la Washington sa dea raspunsuri in fata americanilor aia mari din Congres.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by akaiofil »

pai aia zic si eu, daca era o conspiratie si nu era nimic cu masinile de ce le-ar fi chemat TOYOTA? Ca doar nu i-a obligat nimeni...singuri le-au chemat (ma rog, dupa ce s-au intimplat citeva accidente mortale datorate geniului "macanic" japonez). Sau aici zici tu ca e conspiratia, in accidentele alea? au murit niste oameni in acele accidente daca-mi bine aduc aminte...
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by LEKTOR »

Au murit oameni in garaj, fiind loviti de air baguri ! Toyota au facut recall pt ca asa au zis americanii - iar daca americanii ziceau Gata , Toyota sta pe tusa un an - nu vinzari, nimic, pai se duceau in jos de tot ! Conspiratie - pai da, defect indus !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by momolo »

Criza mondiala face sa se ascuta lupta pentru piata de desfacere. Japonezii prea isi faceau de cap la americani acasa! KKK are grija de toti ! :lol: :lol: :lol:

Urmeaza sabotarea Loganului de catre skinerii nemti ca prea le-a luat piata la Mercedes (la taxiuri). :lol: :lol: :lol: Loganele vor fi rechemate la Pitesti pentru a li se largi capacul de la portbagaj. Defectul - o data bagat inauntru un frigider gonflabil, nu va mai putea fi extras afara niciodata! Nici macar dupa ce-ti cumperi monoblocurile de la Accuphase nu le poti baga in Logan! Rusineee! :lol:

Am auzit zvonuri si ca Fordul oltenesc poate functiona cu borhot de praz si are pedala de frana montata invers, cum iese un ardelean in fatza Fordului pedala aia devine instant acceleratie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by Kostas »

Tipi astia de la Toyota si-au facut un titlu de glorie din a chema masinile in service pentru te miri ce, ca sa fie corecti. Acum au aplicat aceeasi politica, din care rezulta - ori se duce totul de rapa , ori raman cu faima de cei mai corecti. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by Obelix »

Asa le trebuie, mai bine nu rechemau niciodata nimic, am vazut odata ca asta era politica unor firme, in paralel cu indemnizarea grasa a catorva victime... :!:
GM si Ford prea erau suparate, oricum, ca nu li se vind autobuzele V8 si ca intr-un an ajung ca si Hummerul, de nici chinezii nu o sa il cumpere... :mrgreen:

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by akaiofil »

pai inseamna ca abia acuma va incepe conspiratia: nu uitati ca fix-urile la recall le fac...americanii :)
It's the music, stupid!

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by Kostas »

Toyota va rezista, au destule resurse, nu trebuiesc asistati tot timpul ca GM si Ford, in plus sunt mai tot timpul pe val , nu produc dricuri cu arcuri cu foi si cutii de viteze din anii 60.
Daca ei nu, atunci cine sa faca masini bune ? Indienii - masini catastrofe, coreenii - masini fara motor ( e acolo ceva dar nu trage, nu are vana), nemtii fac tancuri pe roti greu de intretinut, englezii fac masini pentru snobi obositi si nobili decazuti, spaniolii fac glume pe platforme nemtesti de VW, italienii nu au facut niciodata masini, ei fac arta, masini unicat, masini sport care iau foc, sau masini frumoase care te umplu de draci ca intretinere si servisare, ei sunt artisti neintelesi. Rusii fac niste cioplituri vetuste. Parca la francezi mai misca ceva ca inventivitate si fiabilitate, cu un raport calitate pret ceva mai bun.
Am condus un Opel cu 2 usi ,4 locuri din 1938. Restaurat perfect. Desi nu avea decat 28 de cp. nu parea lenes, avand 3 viteze se tinea chiar bine. Ba chiar avea si un bec care indica cand e optim sa schimbi viteza (Germania are foarte multe blonde :D ). In timp ce ma dadeam cu Opelul din 38 m-a fulgerat un gand. Ce chilu meu au facut astia in 60 de ani. Au frecat-o original. aceleasi motoare cu explozie, aceleasi cuti de viteze "perfectionate" , multe sclipiciuri, beculete si marketing cat incape. In acest timp, chiar s-au facut progrese, in aeronautica, chiar in transportul feroviar, in comunicatii, in informatica pasii sunt enormi. Astia o freaca cu niste tehnologii vechi, mai modifica forma capotei, etc. De 40 de ani se vorbeste de masini electrice, pilot automat, etc.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by akaiofil »

simt nostalgia 1300 (sau 1310) in "ofuscarea" ta :)
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by akaiofil »

Kostas wrote: ....Ce chilu meu au facut astia in 60 de ani. Au frecat-o original. aceleasi motoare cu explozie, aceleasi cuti de viteze "perfectionate" , multe sclipiciuri, beculete si marketing cat incape. In acest timp, chiar s-au facut progrese, in aeronautica, chiar in transportul feroviar, in comunicatii, in informatica pasii sunt enormi. Astia o freaca cu niste tehnologii vechi, mai modifica forma capotei, etc. De 40 de ani se vorbeste de masini electrice, pilot automat, etc.
prefect deacord...De cind s-au nascut Otto nimic nu s-a produs altfel...tot scinteie...tot benzina...
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by momolo »

Este greu de discutat acum la modul general de masini produse pe natiuni. In ziua de azi marile mega-super-concerne asambleaza masini multinationale cu piese produse prin toata lumea si mana de lucru de toate natiile, inclusiv proiectarea este multinationala.

Dar dintre toti, cei mai robotizati sunt cei de la Toyota. Problema lor a fost cand au trebuit sa le asambleze inafara Japoniei.

Dar nu cred ca mai putem discuta de masini nemtesti, japoneze, italienesti, frantuzesti, etc, azi discutam de concerne imense supra-statale conduse numai dupa legile profiltului si marketingului pe o piata din ce in ce mai globala. De aia au ajuns toate masinile sa semene intre ele si sa reziste doar pana ies din garantie. Masina a ajuns si ea un consumabil ca si DVDplayerul de 30 euro din supermarket.

Iar criza care a lovit cel mai dramatic dupa sectorul financiar pe cel imobiliar si al productiei de autoturisme, ascute lupta de clasa. Si asa in lume se produceau anual peste 2 milioane de autovehicule care nu au piata de desfacere.

Cred ca asistam la un soi de razboi intre marile concerne. Pana acum au avut treaba sa inghita si sa elimine micile concerne, acum se iau la bataie intre ele. Iar piata americana de auto este cea mai suculenta piata din lume si industria auto americaneasca este cea mai conservatoare si ramasa in urma, Toyota fiind o reala amenintare pentru gigantii americani care se duceau un colaps fara ajutor de la stat.

Japonezii au avut de ales intre doua politici, minciuna si musamalizarea (chiar si a unor chestii puse la cale) sau calea samuraiului. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by Kostas »

Akaiofil, nu am Dacie 1310, am un Opel si un Matiz . :D
Dar... da sunt ofuscat, vreau o masina electrica de oras, vreau o circulatie decenta si vreau ca Toyota sa ramana un simbol al calitatii (chiar daca unele modele arata prost) ! :wink:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by momolo »

Kostas cu o masinuta electrica nu mai scapai din craterele pe care le-am trecut azi in Bucale zona Pantelimon. Chiar acum cateva ore am vazut cum un Fiesta a cazut in sunet de mare bufnitura in craterul aflat fix in mijlocul unei mari intersectii, adancimea fiind mai mare decat roata bietului Fordulet.
Cred ca pentru Bucale, masinile cu senile pe motor diesel subacvatic vor fi de mare viitor, eventual blindate pentru ca putini acorda ceea ce se numeste prioritate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply