Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
Idi Amin Dada
Posts: 9
Joined: 21 Sep 2009, 10:02

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Idi Amin Dada »

Fost dictator al Ugandei...m-am reconvertit in ale muzichiei....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Fost dictator al Ugandei...m-am reconvertit in ale muzichiei....
Stimate diktator, cum te prind ca incalci regulamentul republicii Congo, cum te trimit la canibali. Nici oasele nu-ti vor ramane deoarece sunt folosite la confectionat lingurite cu care se bate in tigai.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by JohnnyDarkRo »

Salutare la toata lumea!

Numele meu este Ionut. Dupa o a nu-stiu-cata (re)vizionare a celebrului filmulet cu audiofilii greci de pe youtube m-am intrebat daca nu exista un club audiofil si pe la noi, asa ca am dat un search pe google si pe la noi si iata-ma aici! ;)

Am 35 de ani si locuiesc in Bucuresti. In '87, pe cand eram in clasa a 7-a, am inceput sa ascult Depeche Mode. Pe la sfarsitul liceului am descoperit punk-ul si cu derivatele sale: gothic, darkwave, industrial, new-wave etc. Nu vreau sa fac acum o pledoarie muzicala, nici nu este acesta scopul forumului. Sunt insa un mare iubitor de muzica si un pasionat colectionar, am aproape 2000 de CDuri + DVDuri + viniluri. Cam toate sunt originale, cu exceptia unor raritati pe care nu le-am gasit inca... :) Cum muzica mea este inexistenta in tara, ma refugiez la concerte si festivaluri pe afara, in limita timpului si a banilor.

Ca istoric al sculelor detinute: pe timpul lui Ceausescu aveam o nenorocire de casetofon rusesc, habar n-am numele si nici nu cred ca e asa important. Imediat dupa revolutie am trecut pe Panasonic/Technics ceva mai entry-level, apoi pe Pioneer middle-level, pentru ca de vreo 2-3 ani sa ma opresc la sistemul actual: CDplyer + Amplif Stereo AudioAero Prima, Boxe Neat Momentum 4i, Turntable Rocksan Radius 5. Mai incolo cine stie ce-o sa vina...

Oricum, ma bucur ca v-am gasit! :)
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

JohnnyDarkRo bine ai venit!
In '87, pe cand eram in clasa a 7-a, am inceput sa ascult Depeche Mode.
si eu ascultam Depeche Mode in 1987! Imi placeau foarte mult alaturi de altii la vremea aia. Cand faceam o banda (de mag) din viniluri, cele de la Depeche Mode le consideram "delicatesea" suprema. Deci si tu esti mai vechi si ai apucat ceva din perioada "dark". :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

TNF
Posts: 5
Joined: 15 Nov 2009, 14:20

Re: Sa facem cunostinta !

Post by TNF »

Bine v-am gasit si ma bucur ca existati...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit si ne bucuram ca ni te-ai alaturat .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

tudor_ike
Posts: 1
Joined: 16 Nov 2009, 09:07

Re: Sa facem cunostinta !

Post by tudor_ike »

Va salut..sunt Tudor din Miercurea Ciuc, am 42 ani si de 17ani sunt prin aceste meleaguri....de vatra fiind de pe langa Husi de VS...soarta si horoscopul :lol:
Imi place acest forum.....si ma bucur ca existati......
Pasiunea pentru muzica am avut-o mai de mic...prin anii '77-.78 ascultam ,,discuri'' la un Pick-up AKORD...si apoi peste catva ani cea de electronist amator care era chinul in lipirea unor rezistente si tranzistori chiar din acele plicuri cu piese rezultatul fiind amplificatoare de 10 wati cu 2n3055 care la un casetofon Jawa parca polonez si Electronica 302 made URSS(ambele mono) erau un deliciu pentru acei ani.....da si boxele erau pe masura ...difuzoare de TV vechi in ,,lazi'' din lemn sau placaj...cu adevarat HI_FI :mrgreen:

Dupa revolutie au aparut pe piata mai multe chinezarii usoare ca un fulg....nici vorba de renumitele ,, trancote'' ...gen INTERNATIONAL si nu stiu ce MAMASONICE cu sunete metalice de galeata sparta....

Ma bucur de altii ca au avut parte de adevarate scule pe care macar noi, si altii macar le vedem acum si prin intermediul acestor forumuri...nu toti am avut posibilitati financiare si ocazia de a avea asa ceva....

De vreo 3-4 ani am inceput sa colectionez aparate radio, magnetofoane pe lampi si am si cateva aparate ,,vitange'' printre care combina LUXOR DIRIGENT 6000 care ,,,scrie''pe ea ca ar fi HI-FI din 1971 2 x 30 wati sinus pe 2 boxe TANDBERG se simt frecventele hertziene mai mici...cu pick-up si radio UUS banda vest cu presetari pe senzori...ce mai... :idea: Ascult Muzica veche....in general cea a anilor 80-90.....

Nu mai de bine.....hm ce mult am scris..... :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

tudor_ike, bine ai venit pe forumul nostru!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

DnA

Post by DNA »

Salut,

41 de ani, 99Kg, am început să albesc prematur.
Profesie: făcător de scule audio ( boxe pro ) .
Interese: audio, hifi stereo + altele ce nu ţin de profilul acestui forum

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DnA

Post by momolo »

Salut Dane! Iti urez bine ai venit si pe acest forum care apartine lui SOLO si mie.

Vad ca ti-ai facut topic separat pentru "Buna ziua", dar cred ca ai facut-o in graba, adica nu ai observat ca exista unul special unde a postat toata lumea.

Dar nu e nici o problema, oricum, tu nu esti un user obisnuit, cred ca de atata amar de vreme de forumeala ai dreptul la un topic separat de buna ziua, zic eu, oriunde, nu numai pe acest forum.

Inainte de orice discutie si complet fara nici o legatura cu faptul ca intamplator azi avem aceleasi idei politice, poate maine altele si divergente (idei politice care nu au mare legatura cu nimic, cu nici un forum, etc), as vrea sa-ti cer scuze daca te-am jignit in trecut in diverse ocazii. Nu conteaza daca ti-am raspuns la diverse provocari, de multe ori poate am fost si eu intentionat provocator si jignitor, dar sunt vinovat in principal ca m-am lasat provocat precum si vinovat de diverse idei preconcepute in privinta ta.

Am fost foarte suparat pe tine in faza aceea cu modificarea textului meu sub semnatura mea insa asa cum timpul le rezolva pe toate, acum, dupa multa vreme am citit explicatia ta (scrisa intamplator intr-un alt context pe un alt forum) si acum o cred, atunci nu o credeam, posibil ca sunt si eu (ca si tine) un pic impulsiv. Azi sunt convins ca ai facut-o din graba si neatentie, o greseala pe care si eu puteam s-o fac.

As mai vrea sa-ti spun ceva - ti-am combatut ideile (in mare parte anti-audiofile) inca de la inceput, poate ca si azi avem multe puncte divergente pe acest subiect cat si altele (defapt in mod cert), dar vreau sa recunosc public ca dupa ce vremea a trecut mi-am dat seama ca ai avut dreptate in multe privinte. Eu consider ca a ne recunoaste greselile e dovada de putere si nu de slabiciune.

Sa nu crezi ca acum te perii! Te-as "polemiza" oricand in cazul ca apare momentul cand ideile expuse de tine sunt in dezacord cu ale mele, evident, o polemica ca intre doi useri de forum cu vocabular de multe ori cam colorat. :D

Ca sa ma intelegi, desi sunt sigur ca m-ai inteles mai demult, mie imi place sa discut chiar si contradictoriu cu "adversari" de valoare si inteligenti, indiferent ca acestia se mai "incing" si gresesc fatza de mine la modul verbal sau ma judeca gresit in contexte gresite (dar si eu la randul meu ma "incing" si gresesc tot la modul verbal, poate si judec gresit cateodata), insa sunt convins ca noi nu ne putem certa niciodata in mod real daca ne-am cunoaste in real life pentru ca ne uneste o atitudine comuna care nu e legata de politica sau preferintele politice, atitudinea de protest impotriva prostilor si prostiei militante precum si impotriva prefacutilor si ipocritilor de tot felul ! (de care nici "breasla" audiofila nu duce deloc lipsa!)

Ma simt dator sa mentionez ca NU ti-as fi permis nici un drept la replica legat de forumul hifi asa cum nu i-am permis mai demult userului nicumur si ca nu mi-a crescut mie simpatia pentru tine in mod brusc pentru ca nu-l ai acum la pipota pe acel user banat definitiv pe acest forum (si care o data expulzat de aici si-a incetat existenta si orice importanta).

Faptul ca ai postat aici este doar un prilej binevenit sa-ti adresez scuzele de mai sus, dupa cum am spus, acum in calitatea mea admin si moderator pe propriul forum, unde imi place sa cred ca pot reusi gazduirea unor discutii cu adevarat libere de orice interese, intrigi si masinatiuni tampite, discutii care sa poarte stindartul inteligentei (care de multe ori este urata, mitocana, jegoasa dar dreapta) contra prostiei militante si ipocriziei prefacutilor de orice fel (care de multe ori sunt atragatoare, diplomate, elegante, elevate, spilcuite, dar intr-un final strambe).

Desi tu esti un ateu declarat, eu din contra, credincios, dar cred ca ne uneste o zicala comuna - diplomatia este arma diavolului..

Tu acum postezi pe forumul meu, de maine poate nu mai postezi, nu conteaza asta, dar vreau sa ramana valabile scuzele pe care ti le datorez pentru discutiile trecute, indiferent ca poate de maine iar ne "polemizam" :D , sper, cu mai multa intelepciune si retinere ....pentru ca suntem aproape de aceeasi varsta si la amandoi ne-a inceput parul sa albeasca....si astfel poate e cazul sa dam un exemplu astora mai tineri care "se scapa" prea repede. :D

Esti binevenit DNA !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by glucica »

Lucian, 44 de ani, inginer, Bucuresti.
Sint "afectat" de pasiunea asta de putina vreme (in special datorita unui prieten care activeaza si el aici-oake) dar recuperez rapid.
Am reusit si mi-am construit un sistem onorabil de care in general sint multumit. Din pacate multumirea asta este foarte efemera si provoaca disconfort financiar.
Sper sa ma pot opri in curind. (Nici eu nu cred ce spun citeodata :lol: )

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: DnA

Post by DNA »

Mulţumesc pentru mesajul de bun venit !

Vreau să te rog pe tine, sau pe Solo, să mutaţi acest subiect la secţiunea comună.
Aşa cum ai intuit, nu am observat că există un topic special. Am văzut eu că îmi cere să adaug şi un titlu :roll: dar nu am realizat că era un topic nou.
Sorry !

Referitor la chestia asta şi la timpurile trecute, recunosc că sunt puţin neatent la butoane. Pe când eram admin pe HFMM, am fost înjurat de un user nou ( pe o temă aiurea, după ce mi-am exprimat opinia despre nişte boxe pro ). M-am chinuit să umblu prin meniu, să aflu cum pot să îl banez şi de nervi am apăsat pe ceva ce nu trebuia, reuşind să îl fac să dispară cu totul, inclusiv mesajul în care mă înjura.

Când am spus că am făcut treaba asta din greşeală, Vasile a râs de mine şi mi-a zis ceva de genul: "Da, da ...bine... ". Nu m-a crezut :lol: Probabil că pentru cineva care este familiarizat cu toate acele comenzi pare ireal să faci astfel de erori.

Am intrat pe acest forum pentru că am observat felul cum se discută.
Îl citesc şi vă citesc de la început şi pot spune că am fost plăcut surprins de tonul calm şi normal cu care se desfăşoară discuţiile. Am mai observat că se discută liber şi că cei doi proprietari ai forumui îşi respectă invitaţii. Este ceva destul de rar.
În general, forumurile româneşti sunt nepoliticoase cu userii, impunând un regulament umilitor, făcut parcă în dispreţ. În ultimul an am început să dau importanţă acestui aspect. Citesc regulamentul şi dacă observ că nu sunt compatibil cu spiritul acestuia, renunţ să intru pe forumul respectiv.
Din acest punct de vedere, regulamentul pus de voi este foarte ok şi aş spune că denotă bun simţ şi politeţe.

În pofida aparenţelor, eu nu am o natură conflictuală. Nu îmi place să mă cert.
Recunosc că îmi place polemica, uneori îmi place să şi tachinez oamenii, sunt impulsiv, mă mai supăr, dar niciodată nu jignesc persoana. Dacă sunt forţat să o fac, nu o fac cu plăcere.

Dacă pe un forum sunt moderatori care au grijă să ţină discuţiile doar în sfera dezbaterilor despre idei, pentru mine este perfect, indiferent dacă sunt în minoritate. Nu am nevoie de un consens pentru a mă simţi bine într-un loc.
Nu îmi prea place să îmi fie dată dreptate pe foc automat :roll: .
Mă plictisesc.
Prefer să discut cu oameni vii, să citesc opinii, să discut, nu să caut confirmările propriilor mele idei.

Din acest punct de vedere vreau să menţionez că şi pe Audiofil.ro mă simt bine, în pofida faptului că sunt acolo ( cred ) într-o postură oarecum unică. :mrgreen:
Moderatorii corectează foarte eficient orice tendinţă de atac la persoană, iar asta mie îmi conferă siguranţa faptului că pot să îmi petrec un timp plăcut, fără a mă enerva inutil.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Salut DNA , iti urez un bine ai venit pe plaiurile noastre si sper ca o sa te simti bine aici . Facem si noi ce putem ca sa avem o atmosfera placuta si destinsa , un loc in care sa acceptam opinii diferite fara nervi .
Eu te cred in legatura in ceea ce priveste comenzile de administrare , se poate gresi foarte usor . Daca se intampla intr-un moment ca acela in care a fost implicat momolo se junge rapid la dezastru . M-a bucurat mult atitudinea voastra si modul in care ati pus la punct lucrurile .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Sa facem cunostinta !

Post by PolyGram »

...
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:44, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

PolyGram, bine ai venit pe forum. Aici nu exista tabere, eventual se poate spune ca exista doar 2 tabere, cei care respecta opinia altora si participa la discutii, cei care nu stiu sa poarte respect pentru ceilalti si pleaca de la discutii.

Fiecare are dreptul la opinia personala insa nu trebuie s-o bage altora pe gat cu incaltatorul.

Deasemenea, aici este eliminata "fantoma reclamei mascate" care nu face decat sa otraveasca orice discutie si care provoaca iluzia impartirii in "gashti". Singura gashca sunt cei care au pasiune adevarata pentru subiectul discutiilor, muzica, sunetul, sculele audio si video, electronica vintage si mestereala DIY in audio.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply