Buturuga mica rastoarna carul mare

A fost odata ca niciodata
DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by DAN_TM »

Putea sa fie si mai urat,atat timp cat incanta urechile,e ok.Dar neascultandu-l,ma multumesc cu privitul.In nr din febr.97 al Home Entertainment e o pagina alocata unui dealer cu aparate Linn.Aspectul tern,gri era in disonanta cu restul revistei,plin de TV,electr. Pioneer,Yamaha,etc,foarte frumoase si cu preturi sub 1000 lire.Cele de la Linn sareau bine de suma asta.De ex:CD playere:Karik-1750,Mimik-875,Numerik-1400;power amp-Klout-2000,LK 100-650;amp integrat:Majik-750;Control amplifiers:Kairn-1700,Wakonda-850.Sant sigur ca ar incanta urechile si acum.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by akaiofil »

momolo wrote:voi va alegeti sculele audio dupa aspect sau dupa cum suna ?!

Iar in poze mici pe net nu poti vedea exact aspectul. Mie de exemplu, imi place designul si cum arata (pentru ca l-am vazut in realitate. :wink: )
sunetul nu facea parte din contextul afirmatiei. omul a afirmat ca-i place cum arata scula, eu am spus ca nu-mi place si gata... :)
in alta ordine de idei eu sint dintre aceia care nu pot tine in casa o scula urita indiferent de cum suna, asta probabil pentru ca fotografia e pentru mine o pasiune mai acuta decit audiofilia :) Si apoi sint destule scule care si arata si si suna bine :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by momolo »

ar trebui sa facem un subiect separat legat de rolul esteticului vizual in audiofile.

Eu unul sunt de parere ca nu putem face abstractie de partea estetica. Si mai sunt de parere ca majoritatea crede acelasi lucru dar ca nu toti si recunosc treaba asta. Le e mai simplu sa faca pe grozavii si sa spuna ca pot sa se bucure doar de sunet chiar daca vine din niste uratenii sinistre.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by oake »

fluffy38 wrote:oake
Felicitari pentru achizitie! 8)
Este un cd-player care isi face toti banii!
Ii multumresc pentru felicitari celui de-al 38-ulea fluffy :lol:

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by fluffy38 »

:lol:

Am avut CD-5500 si stiu ce "scotea" din el.

ps. ar trebui sa schimb acum "nickul" sa fie 41,inca 3 in plus care au mai adus invataminte. :D
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by momolo »

Un sistem vintage de 50 Lire pret second hand este preferat de 8 oameni (de pe strada) din 10, prin multvisatul blind-test, la o comparatie cu un sistem modern de 250 Lire sterline (UK) pe baza de faimosul iPod:

http://newsvote.bbc.co.uk/2/hi/programm ... 351921.stm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by cosmin »

...
Last edited by cosmin on 01 Mar 2010, 11:56, edited 2 times in total.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by cosmin »

...
Last edited by cosmin on 01 Mar 2010, 11:56, edited 1 time in total.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by momolo »

cosmin, nu te supara ca-ti spun, dar esti pe dinafara cu subiectul.

Aici ideea este sa se mentioneze comparatii intre scule audio moderne si scule audio vintage care ies castigatoare din punct de vedere audio (evident, se ia in considerare subiectivismul aprecierilor audio).

Adica, "buturuga mica rastoarna carul mare" = trancota ieftina (second hand) suna mai bine decat scula noua lucitoare, scumpa, din zilele noastre.

Insa tu doar iti prezinti sculele tale in cuvinte de lauda ca si cand le pregatesti vanzarea.

Nu pot sa nu fac aceasta asociere si poate sunt nedrept si nu are legatura cu intentiile tale reale..... dar totusi, suntem la gradinita sa ne laudam cu sculele din dotare ?! :roll:

Iti reamintesc ca atat sculele vintage cat si cele noi au avut sau au parte de cuvinte de lauda in presa de specialitate, articole favorabile, ridicari in slavile audiofiliei, chestie care nu are nici o legatura cu subiectul acestui topic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by cosmin »

ok - daca tu consideri ca le-am urcat inspre a le lauda urmand sa le vand, atunci chiar te rog sa stergi posturile mele in cauza ! (le-am modificat eu acum continutul)

Apropos, daca vroiam sa le vand, exista sectiune speciala pe forum din cate stiu.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by momolo »

Nu e cazul sa te superi, ti-am atras atentia ca nu esti la obiect. Ar fi pacat sa ducem in derizoriu un subiect atat de interesant ca 'buturuga incomoda" :D .

Exista alte topicuri unde iti poti prezenta colectia ta vintage, preferabil nu cu citate si colectie linkuri din articole internationale ci cu propria ta descriere, eventual si propriile foto postate pe picasa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by dj_italo2001 »

Din toate trancotele vintage, cel mai mult m-a impresionat un DENON PMA-700z care in ciuda vechimii lui de peste 30 ani a "ingropat" la sunet toate celelalte trancote de fala: Pioneer SA9900, H/K PM665, Onkyo A-7...
Mai trebuie sa-l compar cu ROTEL RA1412 care inca nu este finalizat (mai am de lucrat la el...)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by momolo »

http://www.hifi-wiki.de/index.php/Denon_PMA-700_Z" onclick="window.open(this.href);return false; frumuselul asta e din vremurile bune, eu unul te cred si te aprob. Asa e cu trancotele, castigatorul sare de unde nu te astepti. De multe ori la acelasi brand si doua modele consecutive, unul suna bestial, altul e banal.
Apropos de Harman Kardon, uita de PM 665 dar cauta un PM 660 si apoi mai discutam. Dar iti trebuiesc boxe adevarate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by Schindler »

Gura lui momolo adevar graieste. Va prezint un amplificator vechi de 30 de ani : Harman Kardon PM660 .

http://picasaweb.google.com/dusandragh/ ... directlink#" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu stau sa-mi laud buturuga ; tot ce pot sa va spun este ca Harman Kardon PM660 suna mai bine decit Rotel RA-820BX4 (care e totusi un amplificator audiofil si care in opinia mea suna si el foarte bine pentru pretul lui).
Ma limitez la a face comparatii strict intre amplificatoarele pe care le detin si pe care le cunosc bine.
Harman Kardon PM660 a luat locul Rotel-ului in sistemul meu de baza.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Buturuga mica rastoarna carul mare

Post by momolo »

...si cred ca acum le-am saltat pretul la bisnitari..... :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply