...

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by cosmin »

momolo wrote:cosmin
CD-uri excelent masterizate gen XRCD etc. care oricum suna bine si pe sisteme mai entry-level dpdv audiofil.
- aici, personal nu sunt de aceeasi parere. Foarte multe discuri CD de la XRCD nu-si dau de banuit valoarea pe sisteme slabe si mediocre, unele suna banal iar altele par a fi chiar aiurea trase daca nu ai super-scule sa le redai si sa-ti dai seama cat de ok sunt. As spune chiar ca cele mai multe discuri bune sunt asa, in timp ce exista multe facaturi pacalite sa sune bine pe scule proaste.
Ok - dar trebuie sa fii de acord ca foarte multe discuri XRCD sunt extrem de rezolute si suna bine si pe sisteme mai slabe.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

:D Eu stiu vreo cateva XRCD atat de ticaloase ca nici pe super-sisteme nu par sa fie trase OK, insa daca ai ocazia sa le pui pe unul facut la marea arta, constati cat de minunat au fost inregistrate. E foarte greu de inteles chestia asta, mai ales pentru cei care nu au avut ocazia sa se convinga cu propriile urechi.

Dar cred ca la un punct suntem amandoi perfect de acord, XRCD-urile sunt printre cele mai bune discuri audio ever, aproape toate cate au fost editate de meseriasii astia de la JVC. Sunt scumpe, dar macar sti ca ai platit calitate autentica si muzica continuta este in cea mai mare parte de valoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by cosmin »

momolo wrote::D Eu stiu vreo cateva XRCD atat de ticaloase ca nici pe super-sisteme nu par sa fie trase OK, insa daca ai ocazia sa le pui pe unul facut la marea arta, constati cat de minunat au fost inregistrate. E foarte greu de inteles chestia asta, mai ales pentru cei care nu au avut ocazia sa se convinga cu propriile urechi.

Dar cred ca la un punct suntem amandoi perfect de acord, XRCD-urile sunt printre cele mai bune discuri audio ever, aproape toate cate au fost editate de meseriasii astia de la JVC. Sunt scumpe, dar macar sti ca ai platit calitate autentica si muzica continuta este in cea mai mare parte de valoare.
Cam care ar fi XRCD-urile alea "ticaloase" ? :mrgreen:
Ca eu am deja multe titluri XRCD si chiar sunt curios la care anume te referi...
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

Nu face obiectul topicului, dar rapid cateva (sunt zeci si zeci):

http://www.elusivedisc.com/prodinfo.asp ... FIMSXRD068" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.hifi-cd.com/en/product/item/ ... 0c808f26cc" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.elusivedisc.com/prodinfo.asp ... VCSXR61158" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by cosmin »

momolo wrote:Nu face obiectul topicului, dar rapid cateva (sunt zeci si zeci):

http://www.elusivedisc.com/prodinfo.asp ... FIMSXRD068" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.elusivedisc.com/prodinfo.asp ... VCSXR61158" onclick="window.open(this.href);return false;

Cele doua care le-am lasat din ce ai zis le am si suna excelent pe sistemele mele !
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: TOYS for BOYS

Post by HighEndFan »

Foarte bun pentru impresionat auditoriul este si :
Image
La prima piesa, "Feelings" se aud si cum i se sparg bulele de saliva in gura; Foarte spectaculos! Cred ca i-au bagat microfonul in gura pur si simplu.
Doar ca , in ciuda faptului ca e un disc (foarte) bine inregistrat si foarte scump (zic asta pentru ca m-a costat un milion in lei vechi acum vreo cativa ani ) asta NU e un disc de testat sisteme audiofile.
In generel, discurile "complicate", cu orchestre mari, cu multe instrumente si voci reusesc sa "judece" un sistem. Si intr-adevar muzica clasica este cea mai frecvent folosita, pentru ca iti ofera toata gama de sunete, percutie, corzi, suflatori etc. care impreuna reusesc sa complice scena pana la "incurcarea " unor sisteme nereusite.
De aceea multe discuri "demo" folosite prin shwroom-uri si expozitii au doar unul-doua instrumente, sau doar o voce si acest lucru da uneori senzatia de "perfectiune" a sunetului, daca piesa este corect aleasa.
Oricum, revenind la sistemul in cauza, am toata admiratia pentru cineva care are atatia bani si "stie ce sa faca cu ei"-din punctul nostru de vedere, bineinteles.
Sunt o groaza de oameni foarte bogati in Romania, poate mult mai bogati ca domnul in cauza care n-ar da un leu pe un sistem audio (poate si pentru ca nu poate fi purtat la mana sau parcat in fata casei, in vazul tuturor) , decat daca acest lucru ii ajuta la imagine si atunci isi aleg un sistem "scump" la birou, de obicei in lumea asta pe care o stiu eu CULMEA SNOBISMULUI este Bang&Olufsen.
Logica snobului este simpla:degeaba ai scule scumpe daca nimeni n-a auzit de ele. Si cum multi au descoperit ca e naspa sa-i repeti fiecarui musafir ca te-a costat nu stiu cate zeci su sute de mii de euro, asa ca prefera sa se opreasca la B&O, unde efectul(inclusiv vizual) e garantat.
in lumea celor foarte bogati nume precum Krell, Wadia, Wilson, inseamna bani aruncati si dupa parerea unora din ei este mult mai profitabil sa iti iei noul model de Cayenne decat sa dai banii pe "prostii", pe care nici macar nu le poti parca pe Dorbanti.
De aceea eu admir oamenii care inteleg sa treaca dincolo de zidul B&O, indiferent ce eforturi trebuie sa faca. Iar cand omul isi construieste o INCAPERE DEDICATA AUDITIILOR muzicale (auditiilor, repet, nu sala de cinema DOLBY SURROUND), eu cred ca acel om este sau poate deveni AUDIOFIL.
Sigur, unii pot spune ca omul e sau a fost dealer si ca de fapt acela este un (fel de ) showroom, insa pana la proba contrarie eu il percep ca pe un om pasionat de audio.
Eu consider ca un om care are masina mai ieftina decat sistemul audio poate fi considerat audiofil, sau are sanse sa devina.
Dar sistemului respectiv ii gasesc un mare neajuns chiar si fara sa-l ascult: ii lipseste un pick-up pe masura, daca nu cummva si un magnetofon -doua.
Ei, sunt multe de spus, dar nu prea am timp.... Mai vorbim..

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

cosmin, ia discurile alea care-ti suna tie excelent si asculta-le pe scule serioase. Dupa aia mai discutam despre cei (maxim) 30% pe care le auzi tu acum. :lol: :lol: :lol:

PS - comparatia e totul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by cosmin »

momolo wrote:cosmin, ia discurile alea care-ti suna tie excelent si asculta-le pe scule serioase. Dupa aia mai discutam despre cei (maxim) 30% pe care le auzi tu acum. :lol: :lol: :lol:

PS - comparatia e totul.

Sorry, dar uitasem ca am niste trancote vintage de doi lei ! :twisted:

P.S. Inainte de aceste vintage, cand veneam acasa de la auditii pe high-end imi venea sa arunc sculele pe fereastra. Acum nu mai am deloc aceeasi senzatie ! :mrgreen:
Last edited by cosmin on 28 Feb 2010, 11:57, edited 1 time in total.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

HighEndFan
Foarte spectaculos! Cred ca i-au bagat microfonul in gura pur si simplu.
Doar ca , in ciuda faptului ca e un disc (foarte) bine inregistrat si foarte scump (zic asta pentru ca m-a costat un milion in lei vechi acum vreo cativa ani ) asta NU e un disc de testat sisteme audiofile.
sunt foarte de acord si eu cu ceea ce ai spus! Asta voiam sa-i explic lui cosmin.


HighEndFan
De aceea multe discuri "demo" folosite prin shwroom-uri si expozitii au doar unul-doua instrumente, sau doar o voce si acest lucru da uneori senzatia de "perfectiune" a sunetului, daca piesa este corect aleasa.
Sunt o groaza de oameni foarte bogati in Romania, poate mult mai bogati ca domnul in cauza care n-ar da un leu pe un sistem audio (poate si pentru ca nu poate fi purtat la mana sau parcat in fata casei, in vazul tuturor) , decat daca acest lucru ii ajuta la imagine si atunci isi aleg un sistem "scump" la birou, de obicei in lumea asta pe care o stiu eu CULMEA SNOBISMULUI este Bang&Olufsen.
Logica snobului este simpla:degeaba ai scule scumpe daca nimeni n-a auzit de ele. Si cum multi au descoperit ca e naspa sa-i repeti fiecarui musafir ca te-a costat nu stiu cate zeci su sute de mii de euro, asa ca prefera sa se opreasca la B&O, unde efectul(inclusiv vizual) e garantat.
in lumea celor foarte bogati nume precum Krell, Wadia, Wilson, inseamna bani aruncati si dupa parerea unora din ei este mult mai profitabil sa iti iei noul model de Cayenne decat sa dai banii pe "prostii", pe care nici macar nu le poti parca pe Dorbanti.
De aceea eu admir oamenii care inteleg sa treaca dincolo de zidul B&O, indiferent ce eforturi trebuie sa faca. Iar cand omul isi construieste o INCAPERE DEDICATA AUDITIILOR muzicale (auditiilor, repet, nu sala de cinema DOLBY SURROUND), eu cred ca acel om este sau poate deveni AUDIOFIL.
Sigur, unii pot spune ca omul e sau a fost dealer si ca de fapt acela este un (fel de ) showroom, insa pana la proba contrarie eu il percep ca pe un om pasionat de audio.
Eu consider ca un om care are masina mai ieftina decat sistemul audio poate fi considerat audiofil, sau are sanse sa devina.
Dar sistemului respectiv ii gasesc un mare neajuns chiar si fara sa-l ascult: ii lipseste un pick-up pe masura, daca nu cummva si un magnetofon -doua.
excelent spus!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

Stiti filmul ala "Diavolul se imbraca de la Prada"?
Ar trebuie sa-i propunem regizorului partea a doua: "Snobul audiofil isi trage Bang&Olufsen"
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

...
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:26, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: TOYS for BOYS

Post by Obelix »

In disperarea ca niciodata nu ar avea banii pentru upgrade-ul ultim, parvenitii cu Cayenne sunt o tinta PREA facila, pentru a discuta discutii si a comenta comentarii despre fenomenul vibratoriu intre 20Hz si 20 Khz... :mrgreen:
De fapt, fiecare arunca cu banul pe prostiile care-i sunt utile, sau considerate de el drept utile... :roll: Ce sa faca bulibasa cu Wadia :?:

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: TOYS for BOYS

Post by HighEndFan »

PolyGram wrote: .....Dar daca boxele astea - cu amplificarea potrivita - nu suna bine, nu stiu care suna. Ar fi falimentul Hi-End-ului. Un fiasco...rasunator.
....
PolyGram, nu cred ca boxele alea pot suna PROST. In general componentele sistemului luate fiecare in parte nu pot suna prost, la nivelul asta. In schimb matching-ul nepotrivit poate afecta sunetul, amplasarea boxelor, dimensiunile incaperii, tratamentul peretilor si multe alte detalii pot face ca sunetul sa se indeparteze de SUNETUL IDEAL, care poate ca ar putea fi obtinut cu banii aia.
Atentie, nu spun ca sistemul ala nu suna bine, habar n-am cum suna, mai cu seama ca o parte din componente nu le-am intalnit niciodata, nu ma pot pronunta, doar enumar cauzele pentru care un sistem, oricat de scump, poate suna departe de sunetul ideal (sigur ca aici ar putea sa apara intrebari de genul: ce e aia sunetul ideal?, dar atunci discutia nu se mai termina niciodata.. :lol: ) daca nu sunt bine alese componentele lui.
Pe de alta parte, daca-ti amintesti, te-am intrebat(pe un alt forum) daca sistemul a fost compus si testat in ACEA incapere sau a fost luat cu TIR-ul dintr-un showroom si basculat in incaperea de auditie respectiva. Intrebarea mea avea rolul de a ma lamuri daca avem de-a face cu un cunoscator, care si-a construit sistemul din aproape in aproape pana la obtinerea unui sunet dorit, sau si-a comndat un sistem "la cheie" dupa regula simpla "vreau sculele cele mai scumpe din Romania", ceea ce ar fi fost trist. Din fericire, din ce am mai citit ulterior, inclusiv articolele din ziare, se pare ca omul a schimbat multe componente pana a ajuns la configuratia actuala, ceea ce spune cate ceva despre o pasiune reala pentru sunet, adica omul chiar stie ce cauta. Sigur ca vor fi carcotasi (au fost deja) care au spus ca nu e suficient sa ai foarte multi bani ca sa-ti cumperi cel mai scump sistem din tara ca sa devii automat si TATAL AUDIOFILIEI din Romania, asa cum nu e suficient sa-ti cumperi cel mai scump automobil din lume ca sa devii cel mai bun pilot. Perfect adevarat, dar pare sa nu fie cazul aici. Habar n-am cate ore isi petrece proprietarul sistemului respectiv pe saptamana in incaperea respectiva, dar stiu SIGUR ca eu mi-as petrece MINIM o ora pe zi in zilele lucratoare si TOT weekend-ul ascultand muzica. Mi-ar placea sa ascult sistemul ala, dar sansele de a ajunge prin zona sunt cam de 1%, iar sansele de a fi invitat cam de 0,01%, ceea ce conjugat inseamna cam 0,000000001%, asa ca o sa ma orientez catre alte sisteme , mai accesibile, aici, in Bucuresti (nu neaparat MULT mai ieftine si cu siguranta foarte echilibrate) ca sa-mi mai "desfund" urechile, desi cel mai potrivit loc ramane Ateneul in continuare.
Oricum, superb sistemul, boxele sunt fabuloase, fotografiile foarte bune si iti multumesc pentru initiativa, indiferent de ce s-a mai spus prin unele locuri :roll: . Ceea ce nu prea imi place la amenajare este acel rigips care daca nu e montat PERFECT poate da niste vibratii ciudate, datorita structurii metalice de sustinere a rigipsului, care are propria frecventa de rezonanta si-mai ales dupa un timp -cand suruburile se mai "lasa" incepe sa vibreze urat la anumite nivele si frecvente. Spun asta din proprie experienta, spatiul meu de auditie are cateva zone cu rigips si devine obositor sa suport diversele rezonante neplacute, chiar ma gandesc tot mai des sa renunt complet la rigips si sa aplic o tencuiala mai groasa, stiu ca exista tencuieli speciale pentru asa ceva. Drept e ca rigipsul meu nu e perforat si n-a fost montat cu gandul la auditii audiofile, asa ca nu prea se compara cele doua situatii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

PolyGram
Dar daca boxele astea - cu amplificarea potrivita - nu suna bine, nu stiu care suna. Ar fi falimentul Hi-End-ului. Un fiasco...rasunator.
e bine sa-ti lasi o rezerva cat de mica. Poate vine ziua cand vei constata ca exista alte boxe si alte sisteme care costa mai mult si suna mai bine (...sau costa mai putin si suna mai bine...).

Am scris mai sus ca stiu inca un caz de Wilson Alexandria in Romania, intre timp schimbate cu alte boxe. In acest caz sistemele audio implicate (pentru ca sunt mai multe) costa chiar mai mult si sunt cotate chiar mai sus pe piata audiofila mondiala, iar in camera de auditie pentru acele boxe s-a investit categoric mai mult, e mai mare si arata mai impresionant decat in cazul prezentat aici, nefiind vorba de nici macar un semi-dealer sau afaceri in domeniu. Insa nu pot da detalii publice si nici macar private.

Deci exista si alte cazuri (in RO).

Respectivul proprietar de sistem audio (scump) prezentat aici nu e nici pe departe in topul detinatorilor de high-end din RO din punct de vedere al banilor cheltuiti.

Restul de clasamente nu-mi permit sa le fac; nu se poate spune la cine suna mai bine sau cine a gasit solutia high-end cea mai buna sau alte chestii de apreciere subiectiva. Nu e sanatos de discutat astfel. Insa de bani se poate discuta, situatia preturilor e clara, fiecare scula audio are un pret, chestie de aritmetica.... in caz ca intereseaza pe careva cine a cheltuit mai mult inafara de presa de scandal.

...Iar peste cazul mentionat de mine despre care nu pot publica sau discuta.... exista chiar si altele, si mai si, despre care stiu direct.... toate in Romania.

Am zis asta doar sa va atrag atentia ca in RO exista mai multe sisteme audio super-super-scumpe de care nu stiti sau nu banuiti. Internetul nu este totul, acesta reflecta doar o parte din realitate.

Si nu cred ca este bine sa discutam neaparat de preturi si sume mari cheltuite in acest sens. Nici nu cred ca e sanatos un clasament al celor care au cheltuit cel mai mult, oricum, asa cum s-a mai mentionat, nu ar fi o discutie audiofila.

Ceea ce trebuie insa retinut, lumea e mult mai mare decat pare si intotdeauna trebuie pastrata o anume rezerva pana la declaratiile absolute, maxime, ultimative, definitive, etc. Zic asta pentru ca la randul meu sunt trecut prin declaratiile maximale, ultimative, absolutiste sub influenta exaltarii de moment.

..Si pentru mine personal, scuzati-mi indrazneala si neobrazarea, Wilson Audio indifererent de model, NU reprezinta chiar deloc idealul in sunetul obtinut din scule audio. O spun in cunostinta de cauza.



HighEndFan dupa cum ai mentionat si tu, nu se pot judeca efectele si rezultatele acustice dupa poze dar personal as avea mai multa incredere in rezultatul tratamentului acustic al camerei prezentate in acest topic.

Materialul de pereti nu cred sa fie pus la misto si nici suportul de prindere nu cred sa fie decizia lui Dorel, mester in rigips.

Mai degraba eu cred ca tratarea este facuta pe principiul studiourilor profesionale de catre cineva care a mai facut asa ceva si defapt am si vazut/intrat in cateva studiouri profy care aveau peretii precum in pozele prezentate in acest topic.

Tratarea respectica (de tip profy-audio) urmareste eliminarea interactiunii incaperii cu sunetul reprodus de difuzoare, minimul de contributie a camerei in sunet sau o contributie care sa nu fie de natura sa altereze liniaritatea, faza, etc,etc. Pana nu auzim, nu putem judeca nicicum, dar ceea ce este acolo e FOARTE departe de simpla compartimentare sau modificare a unei camere de locuit de catre constructori si mesteri de case.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

...
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:27, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Post Reply