Conspiratie 2010 - Toyota

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by kaav »

Am crezut ca este o gluma :P
Eu merg pe ideea ca daca nu te doare capul, nu este nevoie sa-l bandajezi, dar daca altzii cred in genul asta de evolutzie, sa fie sanatosi...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by momolo »

Kostas, o colega de birou are un C4 de un an, dar nu si-a pus niciodata astfel de probleme sofisticate, totul e lasat pe default asa cum a venit masina din fabrica. E multumita ca baga cheia si masina merge inainte, nici nu-i trebuie altceva.

Defapt, cam toate deviceurile super-complicate au soarta de a merge in proportie de 99% pe default. Uite, de exemplu, crezi ca toate maimutele umane care se plimba cu telefoane mobile al caror manual cuprinde sute de pagini si sute de facilitati, au cumva habar de altceva decat de a forma numarul, a memora numarul, a da sms si a raspunde la telefon ?! Evident ca nici 1% din utilizatori nu stiu si nu folosesc toate facilitatile si toate optiunile, insa toti au fost dresati sa doreasca a le avea, sa aleaga tot ce e mai complicat (nu conteaza ca este si inutil) pentru ca asa e considerat progresul in mentalitatea generala.

Si un exemplu practic, acum cateva saptamani m-am suit cu cineva intr-un Mitsubishi Pajero full option, ecran LCD mare si toate inventiile la bord. Ne-au trebuit vreo 2 ore de umblat cu masina aia pana am gasit cum naiba se regleaza corectiile de ton la sistemul audio pentru ca cineva mai inainte il setase pe boom-tzatz'ul tipic mioritic si ne enerva. Meniuri peste meniuri, cu greu am gasit EQ'ul pe unde naiba il ascunsesera in milioanele de optiuni si setari.

Mereu am spus, complicarea denota prostie, simplificarea denota inteligentza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by Obelix »

Ca in orice domeniu, trebuie sa stii sa separi ADEVARATUL progres de garbujurile marketing... :wink:
Uite, eu caut pentru un "daily" o masina, probabil ca va fi ceva de tipul asta:
Image

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by LEKTOR »

Eu as merge pe un sedan - http://media.il.edmunds-media.com/tata/ ... _1_717.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by Kostas »

Momolo - deci totul trebuie lasat pe default, altfel intrii in mintea timpita a programatorului si iti vine sa te duci sa-zi zici vre-o doua ! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by akaiofil »

lasa ca o sa intre windows-ul puternic pe piatza de computere de masini si o sa fie totul mai prietenos si mai ergonomic. o sa-i poti face pina si update-uri la benzinarie :):)
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by akaiofil »

momolo wrote: ...Mereu am spus, complicarea denota prostie, simplificarea denota inteligentza.
Ai observat ca totul in jur devine din ce in ce mai complicat? Ceea ce denota.....:)
It's the music, stupid!

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by Obelix »

LEKTOR wrote:Eu as merge pe un sedan - http://media.il.edmunds-media.com/tata/ ... _1_717.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
*
Eu ma gandeam la o masina "adevarata" (desi mica, adaptata navetei intr-un oras inghesuit) nu la o caricatura indiana :roll:
In motorizarea pe care o preconizez (1.7 SDI, diesel FARA turbo) consuma circa 4.5 l% in oras si sub 4% pe sosea, la o viteza maxima de circa 160-170...
NU va fi masina principala a familiei...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by cosmin »

akaiofil wrote:lasa ca o sa intre windows-ul puternic pe piatza de computere de masini si o sa fie totul mai prietenos si mai ergonomic. o sa-i poti face pina si update-uri la benzinarie :):)
apropos, stii de ce pe ultimul model de BMW s-a renuntat la implementarea Windows ? Deoarece pe autostrada la 150 Km/h cand iti apare un obstacol inainte si cand franezi apare scris pe display: "Are you sure you want to do this ?" :mrgreen:

N-o sa vedeti vreodata OS-urile de la MS pe vreun sistem "real-time critical" - nici un inginer nu e nebun sa faca asa ceva.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by calin »

cosmin wrote:N-o sa vedeti vreodata OS-urile de la MS pe vreun sistem "real-time critical" - nici un inginer nu e nebun sa faca asa ceva.
Da' nici Linux ... :)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by Obelix »

Linux ESTE deja, dar in varianta "embedded"... :mrgreen:

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by Kostas »

Probleme, probleme...

http://news.yahoo.com/s/ap/us_runaway_prius" onclick="window.open(this.href);return false;

Din pacate, poate se rezolva !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by Obelix »

Niciodata nu am inteles rolul masinilor hibride... grele, scumpe, complicate si pana la urma consuma cat o masina "clasica" mai ingrijit proiectata... :mrgreen:

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by akaiofil »

Kostas wrote:Probleme, probleme...

http://news.yahoo.com/s/ap/us_runaway_prius" onclick="window.open(this.href);return false;

Din pacate, poate se rezolva !
e facatura...americanii au prins gustul si acuma alearga cu 100 de mile pe ora si cind ii opreste politia sar din masina plingind de fericire: bine ca m-ati oprit domnule ofiter, s-a blocat acceleratia.... oh my god!!!! :)
It's the music, stupid!

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Conspiratie 2010 - Toyota

Post by Kostas »

Din nou probleme - la Lexus , care e una din masinile mele preferate :

http://finance.yahoo.com/news/Lexus-GX- ... et=&ccode=" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply