Cabluri interconect stereo din SILVER, GOLD

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Cabluri interconect stereo din SILVER, GOLD

Post by LEKTOR »

Sint cablurile fir argint pur / solid ( nu silver plated copper ) cele mai bune ? ( combinate cu mufe RCA / XLR rhodium over silver plated locking-barrel connector ? ) - vorbim in general, nu ca o aplicatie DIY

Exemplu

- Image

10 AWG Solid Silver wire with clear Teflon insulation

- Image

RCA connector - features a center contact pin machined from hard drawn 4-nines solid silver rod. Its beautifully machined connector body is first plated with solid silver and then replated using high purity rhodium. Count on this premium locking barrel design to provide a secure connection in any system. Extra-heavy Teflon insulation is used throughout.

Cablul final - http://www.homegrownaudio.com/hga/silver_lace.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S In aceeasi tema, este silver un cablu of choice pt boxe ? Se pare ca silverul a inlocuit copperul in aplicatii audiofile, o noua gaselnita ???
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER

Post by cosmin »

Din punct de vedere fizic, Ag are o conductivitate mai mare decat Cu, deci teoretic ar trebui sa fie mult mai bun decat orice cablu de Cu.

Dpdv audiofil, nu stiu exact, pot doar extrapola... am avut odata in teste un cablu f. scump, nu retin numele, Ag. pur - dar nu am avut scule bune atunci sa il testez cum trebuie. Insa chiar si asa era mult mai transparent si neutru decat toate cablurile mele de atunci.

Pe de alta parte, am acum un cablu, dar de boxe, de Cu, care bate la fund cam orice pana in 10k EUR.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER

Post by LEKTOR »

cosmin wrote:Pe de alta parte, am acum un cablu, dar de boxe, de Cu, care bate la fund cam orice pana in 10k EUR.
Pai daca ai platit pe el 9,980 EUR ar fi normal ! :mrgreen:

Deci, cine este cel mai audiofil - SILVER sau CUPRU ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER

Post by cosmin »

LEKTOR wrote: Deci, cine este cel mai audiofil - SILVER sau CUPRU ?
Au ! :mrgreen:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER

Post by LEKTOR »

Pai asa se pare, Siltech foloseste AG/AU in cablul lor Emperor de 40,000 $ metrul !!!

http://blog.stereophile.com/ces2009/fab ... _relation/" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER, GOLD

Post by LEKTOR »

Iata si cabluri PURE GOLD

http://www.stealthaudiocables.com/products/gold.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Alte cabluri produse de cei de la STEALTH - Indra cable - http://www.stealthaudiocables.com/produ ... indra.html" onclick="window.open(this.href);return false;

' Amorphous conductive media (wire) - which is perfectly homogeneous, grain-less – i.e. identical in all directions, since it has no crystal structure at all " - deci ce fel de cablu este acesta ??????
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER, GOLD

Post by cosmin »

Pana la urma, cablurile din materiale supraconductoare ("congelate" pana aproape de zero grade absolut) sunt cele mai audiofile ! :mrgreen:

LEKTOR, acum sincer, dar la 40k metrul din exemplul dat de tine mai devreme trebuie si restul sistemului de 200k pe putin !

Eu zic ca treaba asta cu cablurile are un punct pana unde poti judeca perceptibil diferenta in bine, dupa acel punct devine mai mult autosugestie.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER, GOLD

Post by LEKTOR »

LEKTOR wrote:Alte cabluri produse de cei de la STEALTH - Indra cable - http://www.stealthaudiocables.com/produ ... indra.html" onclick="window.open(this.href);return false;

' Amorphous conductive media (wire) - which is perfectly homogeneous, grain-less – i.e. identical in all directions, since it has no crystal structure at all " - deci ce fel de cablu este acesta ??????
Am gasit acel " amorphous conductive media " - practic un aliaj - amorphous platinum+ molybdenum+gold alloy , carbon-fiber based conductive composites, high purity silver, and pure solid gold wire. Our top cables use Helium gas a dielectric, ( in loc de Teflon probabil ) and are terminated with cost-no-object custom proprietary connectors utilizing solid silver contacts, Kevlar composite inserts for strength, ultra-modified PTFE bodies, enclosed in carbon fiber shells, reinforced with machined aircraft Titanium

iar acesta este ultimul lor high end cablu -

http://www.stealthaudiocables.com/produ ... sakra.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Cel putin din detalii, suna SF, a la space station !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER, GOLD

Post by PolyGram »

...
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:34, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER, GOLD

Post by Obelix »

Iar vorbiti de sute de mii de euro ca de niste vulgare pungi de pufuleti... :mrgreen:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER, GOLD

Post by cosmin »

Obelix wrote:Iar vorbiti de sute de mii de euro ca de niste vulgare pungi de pufuleti... :mrgreen:

Ce, e greu sa vorbesti ? :mrgreen:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER, GOLD

Post by LEKTOR »

Tot despre cupru - The Copper King - o poveste interesanta - http://www.msnbc.msn.com/id/35266269/ns ... ?GT1=43001" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER, GOLD

Post by momolo »

PolyGram
Nu e mai bun nici argintul si nici cuprul. Si sunt bune amandoua.

Dpdv fizic, intr-adevar, argintul este mai bun conductor decat cuprul.

In audiofilie, lucrurile se schima, normal Aici nu putem spune ca un cablu de argint este mai bun decat cel de cupru. L-ai pus la treaba si tragi concluzia. Eu nu cred ca putem vorbi de cabluri bune si proaste. N-as face o delimitare asa strica. toate cabluri audiofile, cele facute de producatori dedicati, de firme consacrate, sunt bune. Numai ca un cablu fie se potriveste intr-un sistem, fie nu. Dar totul e subiectiv.
si eu sunt de aceeasi parere.

Defapt cel mai simplu spus - cel mai bun cablu este cel POTRIVIT. Acesta poate sa fie atat din cupru cat si din argint sau combinatii de cupru cu argint sau cu aur, platina si chiar alte inventii. Nu putem face clasamente pe material castigator.

PolyGram
PS: dupa multe experiente cu cabluri, eu am ales cele de cupru
idem.

Adaug faptul ca nu prea mi-e simpatic argintul la cablare, adica ma cam feresc. O proprietate pe care am observat-o la argint - zbiara. Unii o numesc rezolutie, dar daca avem trancote obosite si ieftine, argintul e ca o boare de racoare in desert, de multe ori daca avem aparate pe tuburi, fara sarme de argint nu se poate, alteori chiar si pe aparate cu tuburi nu suna omeneste, etc,etc, asa ca afirmatia mea ca nu-mi place argintul este subiectiva. Culmea, chiar in prezent folosesc cabluri care contin argint (+cupru), Fadel Aphrodite interconect. Altele mai bune pentru mine inca nu am gasit.

Dar pe restul le am din cupru 100%.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Cabluri interconect stereo din SILVER, GOLD

Post by PolyGram »

...
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Post Reply