Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
claudiu_p
Posts: 1
Joined: 05 Mar 2010, 14:22

Re: Sa facem cunostinta !

Post by claudiu_p »

Buna tuturor, ma numesc Claudiu am 27 de ani, si sunt un tanar arhitect de 27 de ani din Cluj...:). Pasinuea pentru muzica o am de mic, ai mei lasand-ma sa ma joc cu casetofonul Sharp cand eram prichindel. Ascultam astfel toate casetele din nou si din nou ...:). Am descoperit insa ce inseamna cu adevarat audiofilia de curand, si sper ca incet incat sa pot ingrosa randurile audiofilior adevarati de la noi pentru ca deocamdata sunt inca in formare....studiez....si fac planuri ..:D..

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by cosmin »

Bine ai venit Claudiu !
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

claudiu_p bine ai venit colegule ! :D Te avertizez, inainte sa incepi sa prizezi praful audiofil ia-ti toate economiile banesti si ingroapa-le departe, pe o insula pierduta din Pacific dupa care ingroapa si harta. :D
In fatza unui sistem mare audiofil pune-ti colegii marinari sa te lege de catarg precum a fost legat Ulise cand a navigat printre sirene.
Gandeste-te de doua ori daca mai vrei sa continui cu acest hobby ? Esti la inceput, inca mai ai scapare! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by cosmin »

momolo wrote:Te avertizez, inainte sa incepi sa prizezi praful audiofil ia-ti toate economiile banesti si ingroapa-le departe, pe o insula pierduta din Pacific dupa care ingroapa si harta. :D
Ba nu, da-ne noua harta dupa aceea ! :mrgreen:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Obelix »

No problemos, se stie bine ca popii si arhitectii inoata in bani... :mrgreen:

User avatar
hiatus
Posts: 3
Joined: 16 Mar 2010, 16:43

Re: Sa facem cunostinta !

Post by hiatus »

Va salut! Sunt Horatiu, 39 de ani. De formatiune profesionala popa :mrgreen: . Cam impiedicat la inot (Salve, Sorine!) dar iute la mesterit si mejdrit casetofoane. Fiti binecuvantati!

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Sa facem cunostinta !

Post by fluffy38 »

hiatus wrote:........dar iute la mesterit si mejdrit casetofoane....
As adauga eu... unul dintre cei mai buni din tara! :oops:

Salut Horatiu!
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Salve Horatiu ! Bine ai venit pe forum !

fluffy38
As adauga eu... unul dintre cei mai buni din tara!
subscriu. Este mare mester si doctor in casetofoane!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Sa facem cunostinta !

Post by LEKTOR »

Inca un doctor in hi-fi ! :D
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit Horatiu .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Kostas »

Salut Horatiu si Doamne-ajuta !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Mereanu
Posts: 1
Joined: 31 Mar 2010, 16:09

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Mereanu »

Salut,M-am inregistrat acum 5 minute pe acest forum...De meserie sunt viticultor.Am 27 de ani si cateva luni in plus.Imi place sa ascult muzica in format audio.Ascult foarte mult Ocarina,Clayderman,Enya,Chris Spheeres,Demis Russos,Vanghelis etc.Cand ma distrez ascult disco si/sau eurodance.PASIUNEA VIETII MELE ESTE AUDIOELECTRONICA.

De ajuns cu autobiografia,zic eu.

Dan
Posts: 3
Joined: 05 Apr 2010, 20:44
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Dan »

Salut Mereanu, bine ai venit! Sunt si eu nou aici pe forum, si ar fi indicat sa-mi fac prezentarile :) .

Ma numesc Barbulescu Mihai Dan, si sunt din Bucuresti. Ce ma aduce pe acest forum? Ei bine imi plac la extrem magnetofoanele si alte vechituri din aceeasi perioada. Nu ma consider audiofil, ci un simplu pasionat de muzica caruia ii placea sa asculte la magnetofon, sau ma degraba sa vad rolele invartindu-se. Ascult muzica din anii 80, 70 etc muzica ce da "bine" pe magnetofon sa zic asa :mrgreen: . Inca o treaba, imi mai place muzica romaneasca interbelica, gen Cristian Vasile, Jean Moscopol etc. Surpriza: pe internet nu se gasesc decat foarte putine melodii din aceasta perioada cu acesti interpreti! Nu-mi pot explica cum, involuntar, am ajuns un mic colectionar de discuri de patefon. Cu ceva efort financiar, trezit dimineata sa plec la targ, am strans colectie de vreo 300 de discuri cu acesti interpreti. Pe youtube am postat niste melodii cu ei, clipurile obligatoriu insotite de pozele discurilor originale. Nu sunt inregistrari hi-end dar nici inregistrari metalice, reci precum cele scoase de unele case de discuri. Dupa o mica perioada, acest tip de sunet ajunge sa fie extrem de placut. Un mic exemplu aici: http://www.youtube.com/watch?v=qgMNal_l32U" onclick="window.open(this.href);return false; . Citesc de mult rubrica vintage de aici, se pare ca sunt aici multi useri pasionati si cunoscatori in materie de vintage 8) . Acum am ajuns si eu pe aici, niciodata nu cred ca este prea tarziu. Sper ca nu s-au epuizat toate subiectele :lol: .

Dan

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Mereanu si Dan, bine ati venit pe forum !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bun venit si din partea mea si spor la butonat !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply