...

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: TOYS for BOYS

Post by LEKTOR »

Bune componentele, se pare ca posesorul are pasiune pt sunet american - de fapt, acea combinatie se poate asculta la mai toti dealerii de high end audio din America, alaturi de alte zeci de combinatii - si mai scumpe, si mai ieftine - in mod teoretic, toate componentele prezentate sint din gama high-end, care gama incepe chiar si cu scule de numai 1000 $ , dar vintage - problema nu sint banii / costurile acelor componente, in alte parti ( America de exemplu ) - nu se cauta " da-mi mai dealere cele mai scumpe scule din depozit ", ci se cauta imbinarea unui lant audio cu un sunet cit mai aproape gusturilor tale - de obicei, audiofilii de acolo au urechi formate, dar ei cumpara dupa gusturi, nu dupa etichete cu preturi - cu toate ca, daca va uitati pe forumuri, cam fiecare audiofil are lanturi audio de peste $ 50k - dar nu asta conteaza ! Ce vreau eu sa subliniez - poate o chestie mioritika - parca nu merge afisarea preturilor in contextul prezentarii componentelor ( mai cu seama ca acel pret este poate cu 30 % mai mare decit pe alte piete ).Nu am vazut pe alte forumuri, la prezentare de sisteme proprii, afisarea preturilor !!! AUdiofilia nu are un anume pret prestabilit.

Alta idee - se pare ca acea camera are toti peretii integral prelucrati - de obicei se mai lasa ceva reflectii, nu se face o camera moarta - reflectiile sonore de grad 1 si 2 se trateaza de obicei, iar apoi ceva bass traps in colturile camerei.Spun asta pentru ca am cercetat/studiat/analizat/etc toate aceste aspecte inainte de a-mi construi camera dedicata.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: TOYS for BOYS

Post by LEKTOR »

Just 4 fun - Toys 4 boys - daca tot sintem la acest capitol, am alcatuit un sistem audio extrem de scump - dar, nu pot spune ca SUNA CEL MAI BINE dintre toate componenetele de pe Terra

SPEAKERS $500,000 - Moon Audio "Titan" Speakers
TURNTABLE $250,000 - TRANSROTOR Argos Turntable
PHONO PREAMP $ 65,000 - AUDIONOTE M1000 Mk II Phono Preamp
CABLING
$ 90,000 - MIT Oracle speaker wires
$ 50,000 - MIT system interconnects & pwr
PREAMP $ 140,000 AUDIO NOTE JAPAN M-10
AMPLIFIER $ 350,000 WAVAC SH-833
DAC $ 45,000 BOULDER 2020 DAC
CD TRANSPORT $ 28,000 DCS Scarlatti Transport

TOTAL peste $ 1,5 milioane !

P.S Am pus niste boxe decente, nu am sarit la sisteme de boxe - cu coloane de difuri specializate , care pot ajunge ca pret intre $ 700,000 si 2 milioane aka Transmission Audio Ultimate !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: TOYS for BOYS

Post by akaiofil »

HighEndFan wrote: ...La prima piesa, "Feelings" se aud si cum i se sparg bulele de saliva in gura; Foarte spectaculos! Cred ca i-au bagat microfonul in gura pur si simplu...
audiofilie curata, adevarata, sublima.................ce mai, orgasm audiofil curat, adevarat, sublim!!!!!!!!!!!
banuiesc ca discurile mai basinoase vin de la cintatori cu microfonul bagat in alta parte....
It's the music, stupid!

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

momolo wrote:.dincolo de iluzii false de sounstage induse de inginerii de mastering, dincolo de falsele detalii de la plescait de buze si scartait de instrumente pe podea sau clampanit de clape de suflatori bagate in fatza ca sa fure iluzia detaliului, asculta timbrele, senzatia de viu, curatenia sunetului, separatia si localizarea tridimensionala dar fara defazari si scamatorii, etc,etc.
Fa abstractie de spectacolul vizual si de preturi ametitoare, judeca aspru si cu bunul simt al detasarii, in fond ceea ce pentru unii este enorm, pentru altii e banalitate. .
detaliu era din belsug, timbrele mi s-au parut naturale, reale, la fel de reala si senzatia de viu. La capitolul curatenia sunetului, as da o nota mare, dar la separatie si localizare as da o nota putin mai mica. Asta a fost prima remarca(sa-i zic) negativa pe care i-am spus-o si prietenului meu Catalin Partene, in timp ce stateam pe canapea si ascultam. El era chiar in centru si spunea ca n-are senzatia asta, dar acest lucru s-ar putea sa se datoreze si tratamentului complet al camerei. Vorba aia, ce-i prea mult strica. marco polo, mai priceput in chestiile astea, a spus ca sistemul nu-si arata adevarata valoare tocmai din cauza camerei.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

...
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:28, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: TOYS for BOYS

Post by LEKTOR »

Pai marco polo a spus bine, se vede ca a "calatorit" mult ( cel putin numele spune asta ) ! Deci din nou, nu cred ca trebuie sa existe critici la nici un sistem alcatuit pina nu se auditioneaza live - nu au rost comentarii gen boxele alea suna uscat in camera aia pe ampul ala - astea doar din poze ! In lumea reala, poti alcatui, dupa multe incercari / probe/experimente un sistem de 50k care sa sune mai bine decit un sistem de 500k comandat din catalog - gen cel mai bun de la firma X,Y,Z. Sistemul prezentat, ca un tot unitar, nu are voie sa nu sune bine, dar in acelasi timp, nu se poate spune nici ca este cel mai tare, nu exista cel mai tare, doar inlocuind unul dintre componente cu altceva sunetul se schimba, si e greu de apreciat daca in bine sau rau - asta folosind numai componente de calitate - in plus, gusturile nu se discuta !
In concluzie, un sistem alcatuit din nume mari in domeniu,pe gustul proprietarului -din punctul meu de vedere, as fi mers pe aceleasi componente ? Probabil ca nu, eu sint mai inclinat spre produsele japoneze.

Poate se mai discuta despre peretii si tavanul acustic - nu am gasit metoda folosita - perforatii simetrice peste tot ( cu toate ca exista asemenea pereti de vinzare - http://www.pegpanels.com/" onclick="window.open(this.href);return false; ) -

Image

In schimb am gasit panouri cu fel de fel de indentatii, care sa schimbe unghiurile de reflexie - de exemplu eu am folosit pt camera de auditie aceste panouri cu functie tripla - http://www.acousticalsurfaces.com/sound ... _panel.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

...
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:28, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

Nu face obiectul topicului dar hai sa mentionez cu rugamintea sa nu ma acuzati de diverse. Recunosc din start, sunt subiectiv:

HANSEN AUDIO http://www.hansenaudio.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
OPERA MALIBRAN (am scris topic dedicat)
TRIANGLE MAGELLAN GRAND CONCERT http://www.triangle-fr.com/english/mage ... oncert.php" onclick="window.open(this.href);return false;
ASCENDO SYSTEM M-S http://www.ascendo.de/asc/html/start.html#start" onclick="window.open(this.href);return false;
MAGNEPAN (modelul de top) http://www.magnepan.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
QUAD REFERENCE ESL http://www.quad-hifi.co.uk/ranges.php?sector_id=1" onclick="window.open(this.href);return false;
GERMAN PHYSIKS BORDERLAND http://www.german-physiks.com/german-ph ... mk-iv.html" onclick="window.open(this.href);return false;
MBL REFERENCE LINE http://www.mbl-germany.de/en/" onclick="window.open(this.href);return false;


Pe toate de mai sus le prefer oricand in loc de WILSON AUDIO. Afirmatia mea se bazeaza pe fapte practice, auditii.

Fara indoiala, apare intrebarea pe care le pun in frunte ?!.....Greu de raspuns, nu cred ca as putea zice asta. Totul depinde de atat de multe variabile si oricum e imposibil de ascultat macar doua din lista la comparatie A/B. Dar cel mai mult din toate vreodata, m-a impresionat sistemul de referinta MBL pe care il inscriu ca pe ceva absolut socant si iesit din comun dar si la distanta considerabila de toate. Nu se poate povesti in cuvinte....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

MBL REFERENCE arata socant :shock:
cat costa asemenea OZN-uri :?: :!:
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

PolyGram
MBL REFERENCE arata socant
cat costa asemenea OZN-uri
sistemul ascultat de mine insuma 350.000 euro si era complet MBL, de la primul stecher pana la boxe. Aspectul real, mai ales amplificatoarele, este cu adevarat socant, poza e nimic.

Dar hai sa nu deviem de la subiectul topicului.

Si inca ceva legat de acest topic - actiunea (laudabila) a lui PolyGram a dovedit din pacate (avand in vedere ce s-a intamplat pe alt forum dar si aseara pe forumul asta, intre timp am facut curatenie la acest topic iar troll'ul-clona ne-a parasit definitiv), cum spuneam, a dovedit ca noi in aceasta tara nu am ajuns inca la nivelul suficient de civilizatie in care sa putem discuta detasat si decent despre astfel de lucruri.

Este laudabil ca proprietarul acestui sistem audio high-end din acest topic a permis sa se discute despre el sau faptul ca nu se ascunde.

Avand in vedere existenta unor articole prin presa unii l-ar acuza ca-i place sa se dea mare sau chestii deastea. Este evident tipicul mioritic de a vedea totul in negru cu intentii absconse, felul mioritic de a crede in rau si nu in bine, de a reteza pe oricine incearca sa fie altfel si sa se ridice peste nivelul general uniform si uniformizat.

De aceea eu ii inteleg pe acei audiofili extremi si extrem de pasionati care au bagat bani cel putin tot atat de mult in pasiunea lor ca si cazul prezent si care doresc sa ramana complet anonimi interzicand orice referire (si sunt in situatia in care intradevar, NU pot mentiona NIMIC despre anumite sisteme audio pe care le stiu, vazut si auzit).

Judecand dupa intamplarile petrecute, mai bine zis dupa reactia unora, si aici ma refer atat la cei care au comentat negativ dar si la cei care au comentat pozitiv, este de inteles dorinta de discretie totala si eliminarea oricaror referiri pe forumurile cu profil audio MIORITICE.
Poate ca acum putina vreme nu i-am aprobat, dar acum eu ii aprob in discretia lor totala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TOYS for BOYS

Post by hersorin »

E superb cd ul Jheena Lodwick - Feelings vol 2.
Mai spuneti va rog si alte inregistrari de genul acesta , se aude bestial. Parca nu am mai auzit niciodata asa un sunet pe boxele mele.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by TomJones »

hersorin wrote:E superb cd ul Jheena Lodwick - Feelings vol 2.
Si vol 1 este la fel de bun, iar piesele mi se par mai bune...pacat ca nu se mai reediteaza..

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by cosmin »

TJ de unde ai luat cd-ul nr. 1 ? eu nu l-am gasit...
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: TOYS for BOYS

Post by HighEndFan »

hersorin wrote:E superb cd ul Jheena Lodwick - Feelings vol 2.
Mai spuneti va rog si alte inregistrari de genul acesta , se aude bestial. Parca nu am mai auzit niciodata asa un sunet pe boxele mele.
Nu stiu cum suna CD-ul, sa auzi cum suna XRCD-ul...

Hai sa-ti mai pun citeva din acelasi gen, toate XRCD sau XRCD24:

Salena Jones-My Love
Image

Helen Merrill-Screen Favorites
http://www.audaud.com/audaud/OCT04/hire ... rrillX.jpg

Doug MacLeod-You Can't take my Blues
Image

Doug MacLeod-Come to find

Image

The Best of Mambo- PEREZ PRADO ORCHESTRA
Image

Oscar Castro Neves-TROPICAL HEART
Image




Desi le ascult ocazional, nu astea sunt preferatele mele, din seria XRCD ascult mai mult clasica si Jazz, daca te intereseaza vreunul din cele doua domenii, iti pot da niste exemple.
Si chiar daca nu asculti jazz, cred ca TREBUIE sa asculti asta:
Gene Ammons-Boss Tenor
Image

E unul din cele mai fabuloase saxofoane pe care le am, desi nici Art Pepper-BESAME MUCHO-Live in Tokyo nu e din drum, ba poate ca suna chiar mai bine, desi e inregistrare din 1979!

Cred ca suntem usor off-topic, dar de fapt la cat costa un XRCD sau XRCD24, tot un fel de TOYS for BOYS sunt.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

HighEndFan
E unul din cele mai fabuloase saxofoane pe care le am, desi nici Art Pepper-BESAME MUCHO-Live in Tokyo nu e din drum, ba poate ca suna chiar mai bine, desi e inregistrare din 1979!
fabulos si din punctul meu de vedere, nu cred ca stiu alt CD mai bun cu saxofon solo !
Cred ca suntem usor off-topic, dar de fapt la cat costa un XRCD sau XRCD24, tot un fel de TOYS for BOYS sunt.
cam asa, avand in vedere ca daca le cumperi de pe net, la 100 dolari abia daca poti lua doua bucati, desi cu transport pretul merge sus de tot.

Dar eu personal oricate comparatii am facut vreodata, intr-un final cele mai bune discuri tot XRCD-urile au iesit (si cu FIM care sunt tot din XRCD provenite).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply