mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by Alexx »

Perfect adevarat ce spui tu, am incercat sa dau o oarecare indicatie despre volum, insa pana la urma s-ar putea sa nu fi fost o idee prea fericita. :oops: Cam greu de descris in cuvinte care este 'harmalaia din boxe', iar aparat de masura nu am.

Insa am mai aflat cate ceva de la tine cu ocazia asta despre subiectul respectiv, asa ca pana la urma nu a fost total inutil :wink:

Fapt este ca mie A50i de la Creek nu mi se pare un amplif cu posibilitati. Poate pe niste boxe cu sensibilitate mare e OK, insa la 87 dB cat au boxele mele munceste cam mult. Dar, pentru cine nu are nevoie de volum, eu zic ca este un amplif decent la banii lui si potrivit pentru muzica electronica. Nu zic ca e cel mai potrivit la modul general, vorbesc dintre cele pe care le-am ascultat eu.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by akaiofil »

oare de ce muzica electronica nu se regaseste in formatele de mare rezolutie? Cu mici exceptii, Kraftwerg spre exemplu, (si fireste si altii care nu-i stiu eu) restul nu au parut interesati de asa ceva. Jarre sau Vangelis spre exemplu nu au nimic sacd...
It's the music, stupid!

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by puf »

Foarte adevarat ce scrie momolo ca pozitia potentiometrului de volum nu are nici o legatura cu volum acustic sau cu puterea debitata.
Eu vreau insa sa mai scriu ceva.
Conteaza pozitia in obtinerea unui rezultat final cat mai bun.
Astfel unele amplificatoare sunt influientate de pozitia volumului avand limitari la capitolul raport semnal/zgomot si la dinamica in functie de aceasta pozitie iar daca se combina cu faptul ca amplificatorul nu are comportament perfect liniar la divese puteri si incintele au diverse sensibilitati cu acelasi comportament neliniar, atunci se poate observa ca nu este deloc simplu sa gasesti o potrivire facila.

Sunt cazuri in care sensibilitatea incintei in combinatie comportamentul amplifului la puterea ce asigura nivelul normal de ascultare si pozitionarea volumului in zona ideala , pot asigura o potrivire grozava.Totusi de multe ori elementele nu se combina fericit si chiar daca avem scule grozave rezultatul nu este deloc minunat iar simpla pozitie a volumului poate strica potrivirea.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by kaav »

Nu as fi scris nimic nimic pe acest forum fara credinta ca la baza lui nu exista patima.Sunt un om orgolios ,dar sa fi fost vanitos ar fi fost impardonabil (in ochii mei si aceasta este singura judecata legitima). La intrebarile mele care denotau naivitate nu am primit raspunsuri in zeflemea. Multumesc forumistilor care si-au pierdut timpul sa citeasca topicul.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by kaav »

Pt. Akaiofil
Probabil din cauza ca muzica electronica nu este ''materiala'' si nu are ''nevoie''de steroizi ...

Post Reply