CURELE CAUCIUC

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by cosmin »

oake wrote:cosmin sa nu crezi cumva ca reparatia e gratis.
eu am glumit man, take it easy ! :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CURELE CAUCIUC

Post by Obelix »

oake wrote:cosmin sa nu crezi cumva ca reparatia e gratis.
*
Fara suparare, dar de aia nu trimit occidentalii la Rromanelia... :mrgreen:
Decat eventual papagalii tineri si naivi, o singura (prima) data... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by momolo »

oake
De curand mi-a sosit un cd player Rotel 855 din Anglia,extrem de bine ambalat dar care dadea error cand bagam discul.
Am schimbat 2 mail-uri cu vanzatorul,care m-a asigurat ca l-a verificat inainte de a-l trimite si mi-a returnat banii mai putin transportul.
Am dus cd-ul la doctor si l-a facut f repede...intr-adevar sarise ceva de la mecanica in timpul transportului.
Pana la urma m-am ales cu un rotel deosebit doar la pretul transportului(32 GBP)
eu am cumparat un cassdeck din Germania, ebay.de, un tip cu nume de turc sau arab. Casul a venit ambalat ok, era intreg. L-am adus, l-am lasat sa se incalzeasca fiind in vreme de iarna si l-am probat. A mers pentru vreo 20 minute pana a stat. Am verificat si era siguranta generala arsa. Apoi i-am pus alta siguranta si din nou la treaba, dar am lasat carcasa fara suruburi. Dupa alte vreo 20 minute, in timp ce reda, s-a auzit o mare pocnitura ca si cand cineva a tras cu pistolul dupa care a inceput sa iasa fum gros prin toate gaurile deck-ului. M-am repezit sa-l scot din priza (respectivul deck reda in timp ce iesea fum din el) si i-am dat carcasa la o parte. Fumul a umplut camera, era ca la un mare incendiu si mirosea a tramvai ars. Am constatat ca a explodat un condensator nepolarizat de 47nF pus in serie cu o mica rezistenta de 47 ohmi intre faza si nul la alimentarea de 220V, casul fiind de 230V fix. Rezistenta si ea arsa complet, dar de data asta siguranta de valoare originala scapase. I-am eliminat acel filtru, adica am eliminat condensatorul carbonizat si resturile exploziei si l-am lasat fara aceste piese neimportante. A mers in continuare normal, adica atat cat putea fiind un model foarte vechi din anii 70. Precizez ca mai am unul la fel la care nu i-a explodat acest filtru pe 220V.
Fiind abia primit dupa ce a durat foarte mult sa ajunga cu posta, cam 3 saptamani din Germania, i-am scris omului sa-i spun in cateva cuvinte ce am patit si sa-l asigur ca nu consider ca are vreo vina, dupa care i-am dat punct pozitiv pe ebay. Aparatul a functionat la prima bagare in priza pentru 20 minute, ceea ce nu ma indreptateste sa-i reprosez nimic vanzatorului, fara dubiu, la el a functionat.

oake, ceea ce ai facut tu nu este nici moral si nici civilizat. Macar ar trebui sa-l informezi pe om ca ai reparat cassul cat si costul reparatiei dupa care sa-i returnezi diferenta din pretul original minus costul reparatiei.

Noi mioriticii avem o faima mizerabila in strainatate. Mediteaza la acest lucru si cauzele acestui fapt.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CURELE CAUCIUC

Post by Kostas »

Apropos de Rotel, eu as scadea costul reparatiei si deranjul personal si asi da omului restul de bani, mie mi s-a intamplat ca ceea ce am castigat cand am aratat cuiva ca s-a inselat, ca mi-a dat prea mult, etc. din relatia cu respectivul sa depaseasca cu mult suma de care era vorba initial. :wink:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by oake »

"oake, ceea ce ai facut tu nu este nici moral si nici civilizat. Macar ar trebui sa-l informezi pe om ca ai reparat cassul cat si costul reparatiei dupa care sa-i returnezi diferenta din pretul original minus costul reparatiei "
momolo lucrurile nu sunt ceea ce par a fi.
In primul rand vanzatorul mi-a propus doua solutii: ori refund si tin player-ul,ori imi mai trimite unul pe banii mei cand gaseste unul lafel...si tot el mi-a sugerat sa accept prima varianta,punand accentul pe reparatie din partea mea.
Raspunsul meu a fost ok si ca il tin la curent cu ce se intampla.
L-am intrebat f clar daca a verificat scula inainte de a o trimite(mi-a atras atentia insistenta lui de a incerca sa repar scula) si mi-a raspuns ca totul a fost ok.
Azi am luat scula de la doctor...ea a fost umblata,lipsea o biluta din mecanism lucru care a dus la ancrasarea motorului si cine o fi fost el a stricat reglajele din fabrica..cu alte cuvinte este posibil ca scula sa fi mers la el,dar f putin probabil.
Unde este adevarul ?
Scula am luat-o cu 60 EUR si reparatia m-a costat 50 EUR.
Oricum intentionam sa-l informez de desfasurarea evenimentului,desi l-am informat la inceput ca reparetia s-ar putea sa ma coste cam cat pretul ei...si asa afost.Daca mai pun drumurile in Buc infernal de aglomerat seara ce ar trebuii sa ii dau inapoi?...asta ca sa nu fiu imoral si necivilizat .
Ca sa revenim la topic,vanzatorul a fost corect,sau relativ corect,ceea ce denota faptul ca eBay-ul functioneaza din ce in ce mai bine,ca sa nu mai vb de noua lor politic...dar asta pt cumparatorii cu 100% feed back pzitiv.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by momolo »

Eu vad lucrurile altfel.

1. in viata nimic nu ramane neplatit. Daca ramane totusi ceva, atunci e grav.

2. ai avut noroc, un vanzator cinstit si cu constiinta. Mai rar.

3. chiar tu ai spus cauza defectului, socuri de la transport, astfel ca e foarte probabil ca aparatul sa fi functionat la vanzator. Daca acesta a fost anterior ciobanit asa cum ti-a zis reparatorul tau, e posibil ca vanzatorul sa nu stie, poate asa l-a luat, sau e posibil ca reparatorul sa inventeze si el motive de a lua banii. Stim bine cum merg lucrurile prin Mioritica.

4. 50 euro pentru reparatia unui cd player vechi e mult, nu cred ca ai dat atat, dar in caz ca ai dat, nu pare onest. Cu 50 euro cumperi un CD player vechi in stare foarte buna.

5. fara dubiu, tu poti profita de situatie, ceea ce ai si facut. Dar ceea ce m-a deranjat a fost tonul tau de lauda, trimfator cum ca iata situatii de a gasi "pleasca"(reciteste ce ai scris).

6. Nu te va pedepsi nimeni, si poate iti va merge bine in continuare. Dar sa nu te miri daca in viitor vei fi victima unei situatii in care rolul tau va fi cel al vanzatorului de azi. Am zis mereu, viata e dreapta, nimic nu scapa neplatit sau nepedepsit, nici chiar o fapta buna. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by oake »

momolo chiar nu te inteleg...la inceput mi s-a parut o "pleasca",oricum intentionam sa comunic cu vanzatorul,sa fac totul corect.
Partea proasta e ca cineva care chiar iti face scula chiar costa,poate am fost prost aici,dar inainte de a merge cu scula la acest individ am fost cu scula la altul mai ieftin,mi-a zis 100 ron si nu a facut nimic,a zis ca nu poate...alte drumuri in Buc.
Vanzatorul chiar a insistat ca nu a fost anterior ciobanit.
momolo ma transformi intr-un calau ceea ce nu e chiar drept,nu stiu de unde atata inversunare...pana la urma am scula mea la pretul dat..care e problema?..cu stress in plus.
Altceva,chiar nu-mi plce atitudinea ta !

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by oake »

momolo daca chiar crezi ca avem o disputa,hai sa o rezolvam aici ,dar nu ma face mincinos in spatiul public....nu permit acest lucru,decat cu argumente!

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by oake »

Inca ceva momolo cand te-am intrebat daca ai pe cineva bun in a repara cd player-uri...stii ce mi-ai raspuns.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by momolo »

oake
De curand mi-a sosit un cd player Rotel 855 din Anglia,extrem de bine ambalat dar care dadea error cand bagam discul.
Am schimbat 2 mail-uri cu vanzatorul,care m-a asigurat ca l-a verificat inainte de a-l trimite si mi-a returnat banii mai putin transportul.
Am dus cd-ul la doctor si l-a facut f repede...intr-adevar sarise ceva de la mecanica in timpul transportului.
Pana la urma m-am ales cu un rotel deosebit doar la pretul transportului(32 GBP)
Oricum el a pierdut pretul de vanzare.
Sa il trimit inapoi insemna efort si mai ales timp pe care nu-l am.
El mi-a spus sa incerc sa il repar,lucru care s-a si intamplat,facand un simplu calcul...m-am scos.
oake ti-am reamintit ce ai scris. Tu ai optat de buna voie expunerea acestei probleme in spatiul public. Eu mi-am exprimat opinia functie de ceea ce am inteles si perceput. Anumite cuvinte sunt destul de graitoare pentru felul cum ai gandit.
Faptul ca mi-am exprimat opinia nu inseamna ca te judec, inseamna ca suntem pe un forum public, tu ai expus intamplarea de buna voie si eu ca orcine altcineva am dreptul sa-mi spun propria mea opinie legata de ceea ce presupun. Nu cred ca-mi poti da un citat prin care te judec eu. Dealtfel nu mi-as permite. Am expus o intamplare similara de-a mea si felul cum am reactionat eu. De exemplu, dupa ce mi-a explodat casetofonul intr-un nor imens de fum puteam face poze horor si trimite vanzatorului din Germania pretinzand daune. Insa am judecat asa - faptul ca a mers 20 minute inseamna ca a mers si la el, deci nu are omul nici o vina. I-am spus intamplarea, i-am dat feedback pozitiv si omul mi-a spus ca daca eram nemultumit imi dadea banii inapoi, eu am refuzat.

Cat priveste reparatorii, nu-mi aduc aminte ce ti-am spus, poate ca nu am incredere in nici unul pe care-l cunosc si de aceea nu-ti pot recomanda pe nimeni. Insa din povestea ta despre mersul la 2 reparatori percep din pacate altceva, la randul tau esti o victima a... sa-i zicem politicos, jmecheriei mioritice.... :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by oake »

momolo au fost doua momente diferite :
- la o zi dupa ce am dus-o la al doilea reparator,l-am sunat...tocmai se apucase de ea si mi-a spus ca a gasit defectul mecanic,lipsea o biluta pe care o va inlocuii de la alta mecanica similara si daca nu mai apar alte probleme ma va costa 100 roni,chiar mi-a spus ca e posibil sa fi mers la vinzator dar putin probabil,biluta nu prea avea cum sa sara in timpul transportului dar nu imposibil si s-a pierdut cumva...asta banuia el la momentul respectiv si eu am luat-o de buna,de unde si bucuria mea ca am o scula functionala si ca m-am scos.
In ce sens m-am scos?...am luat scula ceva mai ieftin,cu 25 eur,dar am luat-o pe riscul meu...daca i-mi cade dupa o sapt sau o luna,cum am patit cu un philips nu pierd toti banii?
Atentie scula nu a mers nici o secunda,ea a fost trimisa cu DHL international care face max 4 zile si in seara in care am ridicat-o i-am dat imediat mesaj vanzatorului.
-Ieri seara cand am luat scula,omul mi-a spus ca cineva a umblat la reglajele sculei,pompand in celula max de tensiune,plus alte reglaje inclusiv cel de balans(ce o fi cautat acolo?),un canal se auzea mai incet si ca i-a luat o zi de munca sa o puna la punct si mi-a cerut 200 lei...aici probabil m-ai prins cu "minciuna":reparatia nu m-a costat 50 eur ci poate 48 eur,nu stiu cat drac a fost paritatea ieri.
Dorind sa verific onestitatea vanzatorului,l-am mai intrebat o data pe reparator daca e posibil ca scula sa fi mers macar o f scurta perioada inainte de a fi trimisa si mi-a dat acelasi raspuns : da dar f putin probabil,depinde cat de ancrasat era motorul.
Pt mine e clar ca vanzatorul a verificat scula sa vada daca se invarte si atit.
momolo sculele sh cumparate pe eBay au un statut bine definit: tre sa ajunga la client in starea descrisa de functionare,daca nu ,amiabil te intelegi cu vanzatorul.
Nu uita,tot ceea ce am facut a fost sa urmez instructiunile vanzatorului.
La randul meu am vandut unui prieten unul din cele doua marantz cd 50 luate de pe okazii.ro cu aceeasi suma si el m-a intrebat pe care sa il ia.
I-am spus :ia-l pe asta ca a mers la mine o luna si nu am avut probleme cu el.
Repet ...tonul tau mi se pare excesiv de disproportionat,ca sa nu mai spun ca speram ca ne cunoastem un pic.
Inca ceva : cand duci o scula la un depanator care chiar poate sa o faca,sa nu-ti inchipui ca daca scula are valoare mica,reparatia te va costa proportional.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: CURELE CAUCIUC

Post by hondaru »

Si eu m-am lovit de problema masurarii cu exactitate a curelelor. am corespondat cu Fred de la Marrscomunications si el mi-a furnizat un pdf cu dimensiunile. Eu am adoptat insa o alta metoda care ulterior s-a dovedit foarte buna.
Se ia cureaua si se traseaza un semn cu ajutorul unui creion bine ascutit. Pe cele late se poate trasa chiar o linie pe toata latimea curelei, perpendiculara pe axa longitudinala. Apoi linia se prelungeste si pe celelalte doua fete alaturate ale curelei, pentru usurinata "citirii". Apoi am asezat cureaua pe o linie cu semnul in dreptul liniei ce marcheaza 1 cm apoi am rulat-o de-a lungul liniei cu grija sa nu o intind sau sa faca bucle, pana cind semnul facut a ajuns din nou pe linie. Scazand din valoarea citita pe linie 1cm se obtine lungimea curelei fara sa fii nevoit s-o tai! Am facut 5 determinari succesive si abaterea este sub 0.25mm! In acest fel poti determina lungimea oricarui tip de curea cu orice fel de sectiune. Am cumparat curele dupa dimensiunea obtinuta in acest fel si au fost perfect egale cu cea dupa care s-au efectuat masuratorile. Am achizitionat si curele cu 1-3 mm mai scurte tot in scopul de a obtine o usoara tensionare.
Dimensiunile cerute de toti dealerii sau producatorii sunt Lungime sau diametru (usor de obtinut cunaoscand lungimea), latimea si grosimea la cele late, latura patratului la cele patrate sau diametrul sectiunii la cele rotunde. Toate celelalte dimensiuni le-am determinat folosind un subler avand grija ca portiunea masurata sa treaca usor printre falcile sublerului astfel incat materialul sa nu fie comprimat la masurare.
Singura problema este ca producatorul sa realizeze o curea cu o compozitie omogena a materialului dpdv elastic altfel apar fluctuatii de viteza. La fel rugozitatea suprafetelor este importanta.
Si eu ma chinui sa obtin niste curele si niste role presoare de calitate pentru niste deck-uri pe care vreau sa le readuc la parametrii initiali dpdv mecanic.
O alta problema intalnita este ca, curelele late nu au aceeasi latime cu originalul, chiar daca celelalte dimensiuni sunt la fel.
Chiar as dori daca mai sunt si altii interesati sa comandam in grup seturi de curele. Sunt dispus sa platesc sume bunicele (unele kit-uri ajung si la 80 euro) pentru a obtine curelele dorite. Am si eu cont pe "epay" dar in grup mai diminuam un pic costul transportului.
A cumparat cineva role presoare reconditionate de la http://www.TerrysRubberRollers.com/" onclick="window.open(this.href);return false;? Omul produce role sau le reacopera cu cauciuc pe cele originale cu conditia sa fie trimise in USA chestie pe care nu vreau s-o risc... :mrgreen:
Momolo daca doresti te pot ajuta cu rigla cu care am facut eu determinarile si vei constata ca abaterea susmentionata nu este un bluff.
P.S. Nu ma grabesc cu achizitionarea curelelor dar as vrea totusi sa se intample anul acesta....nu de alta dar am asteptat destul de pe vremea comunistilor pana acum sa pot achizitiona aparatele!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by momolo »

desigur, ar fi o idee sa cumparam mai multe curele platind un singur shipping insa cei mai multi taxeaza suplimentar la fiecare nou kit adaugat, mai ales nemtii.
De la Marrscomunications am luat si eu curele (originale japoneze). Omul e ok, marfa super insa probleme cu posta, dureaza mult pana ajung .....in caz ca nu se pierd pe drum. Mie mi s-a intamplat.

Nu am inteles prea bine cum masori lungimea insa exista explicat pe siteuri si e simplu. Cred ca nu e foarte critica masuratoarea, se pot accepta tolerante destul de mari, problema principala o constituie materialul din care sunt facute, recomandabil de gasit NOS-uri japoneze.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply