Casete audio

A fost odata ca niciodata
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Casete audio

Post by LEKTOR »

CASETE, CASETE, FRUMOASELE MELE CASETE

http://www.tapedeck.org/agfa/" onclick="window.open(this.href);return false; -dar vedeti si alte firme

http://goldaudio.wetpaint.com/page/Cassettes" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casete audio

Post by momolo »

Uratele si nesuferitele AGFA s-au dovedit foarte rezistente in timp dar cu o conditie, sa fie trase cel mult de 3 ori. Astfel se pastreaza impecabil, nu merg prea frecate la REC.

BASF nu au fost din cale afara, multe pierd in timp, depinde de model.

TDK SA si SA-X fabricate in Japan (cele pana prin anul 1995) sunt facute pe viata. Suna criminal pe deck-uri bune si rezista incredibil orice le-ai face si de oricate ori le tragi, dar cu mecanici bune si nu din cele care fac banda salata creata de Bruxelles.

Poate cele mai longevive sunt totusi MAXELL dar care suna un pic sub TDK-urile corespondente. Minunate ca mecanica Maxell.

Printre cele mai trai casete ever, inafara de SONY ceramice care sunt ceva SF si mult peste toate, am intalnit DENON si AKAI. Ultimele cred ca sunt Maxell de top deghizate in AKAI, insa DENON cred ca au avut reteta proprie.

SONY au facut si ei casete bune, unele modele sunt top absolut, dar cele ceramice in cutie de aluminiu sunt de spaima. Daca le compari cu metal normal de la TDK si Maxell, aceste Sony le spulbera, dar sunt ceva special .... si pret special, 60 euro una.

TDK serii de top profesionale sunt iarasi de vis.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

caracude2
Posts: 1
Joined: 24 Jan 2010, 19:53

Re: Casete audio

Post by caracude2 »

Eu am cumparat anul trecut in toamna 15 casete de la un tip cu o firma si mai avea pe stoc casete TDK SA. Am luat 10 metal de 60 min care suna extraordinar, si 5 chrom de 90 min care nu prea m-au impresionat. Pe cele de metal am dat 5 lei iar pe cele chrom 4 lei. Anul trecut se mai gaseau Sony, TDK normale de 90 min pe la Auchan Pitesti si Carrefour Pitesti la pretul de 3 lei. Recent, la Auchan nu am mai gasit si pe la Carrefour nu am mai fost. In cazul celor normale, cele Sony mi s-au parut un pic mai bune decat TDK-urile.

Post Reply