Cabluri, cabluri, cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Cabluri, cabluri, cabluri

Post by LEKTOR »

Adevar sau minciuna ?

http://www.roger-russell.com/wire/wire.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Apoi 2 intrebari

- (referring to pricey interconnects and speaker cables) why is it the scads of wiring used INSIDE two components can be less than $1/ft., of fairly small gauge, and have plain insulation but the wire used to JOIN two components must somehow be thick with slick braided insulation and cool looking connectors and cost $50, $100, or even $500 or more each!!??

- (referring to power-cords) how is that the electricity that powers your A/V gear travels through dozens or even hundreds of miles of ubiquitous power-line then possibly hundreds of yards of romex in your home or apartment complex and then it's quality is somehow impacted by your decision to use a $100 power cord for the final 3 ft. it travels before reaching your component?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by akaiofil »

mie cel mai mult mi-a placut concluzia:

"We have been told by advertising that the exotic speaker wires offer fabulous advantages over ordinary lamp cord. It would seem reasonable that using this same wire for lamps would also enhance their performance. In the same vein as wire literature, you can have your lamp reproduce light with the full spectrum color fidelity of natural daylight, finally allowing you see light the way it should be seen and bring out the natural performance of your lamp. It could offer greater warmth, detail, brilliance, definition and speed by providing wider bandwidth and reduced skin effect. It can provide a distortion free illumination that reduces eye strain, resulting in clearer vision and optimal color perception. It can allow you to work for longer periods of time with less visual distraction or fatigue. Just imagine what it might do for your electric razor or microwave, etc.!"
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by LEKTOR »

COlectie de pareri pagine


http://en.wikipedia.org/wiki/High-end_audio_cables" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ethanwiner.com/myths.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://en.wikipedia.org/wiki/Speaker_wire" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ethanwiner.com/audiophoolery.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.audioholics.com/education/ca ... and-cables" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.verber.com/mark/ce/cables.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.cobaltcable.com/pdfs/Common% ... lained.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by ViMe »

Cateva link-uri:
viewtopic.php?f=4&t=109&p=3917#p3917" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=4&t=337&p=3918#p3918" onclick="window.open(this.href);return false;
si o discutie:
viewtopic.php?p=9756#p9756" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by LEKTOR »

Alt pagin - http://www.hometheaterhifi.com/technica ... anity.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by puf »

Pentru a intelge de ce exista diferente auditive intre cabluri este necesara o schimbare de paradigma.
Abordarea cuantica poate releva surprize majore celor intepeniti in decrete ale fizicienilor.
Determinismul indus de fizica newtoniana limitata nu duce nicaieri.Bine la scara perceptiei umane aceasta fizica poate fi perfect valabila.Mecanica cuantica poate oferi unele explicatii.
Stie cineva ce se intampla exact la trecerea unui curent prin acel nenorocit de cablu?
Este vorba de o deplasare de particule sau este o unda?
Se poate determina impulsul, interactiunea, efectele EM pentru fiecare dintre cele 89 la puterea 56 de particule ce strabat conductorul in 0,01 secunde?

Simplificarea probabilistica prin media statistica a impredictibilitati deplasari particulelor sau undelor si transpunerea efectelor acestora la nivel macroscopic este doar o incercare de abstractizare care nu ofera certitudinea predictiei efectului.
Teoria ergodica a sistemelor dinamice poate incerca cu ajutorul analizei armonice sa sistematizeze comportamentul undelor electromagnetice fara sa ofere vreo certitudine.

Toate astea arata ca procesele fizice nu se reduc doar niste formule si cativa parametrii electrici utili numai la dimensionari fizice corecte ale circuitelor electrice.
Partea interesenta este ca aceste efecte complexe pot fi sesizate prin perceptia diferita la cabluri diferite fara sa fie necesara aplicarea de teorii sau formule, chestii dovedite inutile din moment ce nu pot explica diferentele percepute.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by akaiofil »

extremele nu sint bune, oricare ar fi natura lor. exista diferente de perceptie intre sirme de diferite soiuri/lucratura fara doar si poate. sa negi asta, iata o extrema. dar nimic nu justifica un cablu de $15.000 metrul (cu atit mai putin vreo diferentza de perceptie acustica nirvana-toare). sa spui "cu cit e mai scump un cablu cu atit suna mai bine", iata o alta extrema. spiritul tehnic la orice nivel de dezvoltare are si el bunul lui simt. spre exemplu eu nu cunosc teoria mishcarii electronilor la frecvente mari prin sirme dubioase, dar de aici pina la a accepta sa platesc pentru ceva care ma scapa de influenta razelor de luna asupra galosilor de guma trebuie sa-mi depasesc o seama de avertizari ale bunului simt tehnic. unul din ele spune ca nu exista o justificare tehnica de nici o natura (material folosit, cercetare, tehnologie) care sa ridice pretul a doua sirme si-un plastic mai rasarit la cel al unei masini de clasa medie...

intrebare: de ce lumea audiofila ignora cu desavirsire exemplele domeniului pro, unde totul este...mult mai ieftin?

personal ma indoiesc ca chesky sau jvc folosesc cabluri mai scumpe de $25/m...
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by momolo »

personal ma indoiesc ca chesky sau jvc folosesc cabluri mai scumpe de $25/m...
personal am impresia ca nu esti bine informat. Documenteaza-te, vei avea surprize.
sa negi asta, iata o extrema. dar nimic nu justifica un cablu de $15.000 metrul (cu atit mai putin vreo diferentza de perceptie acustica nirvana-toare).
akaiofil, te intreb, poti sa judeci pretul unui tablou, unei statui sau unui cantec compus original ?! Adica poti pune pret la tablouri pe metrul patrat, la statui pe kilogram si la cantece pe minute ?! Ar fi ok ?!

Fara indoiala ca pare o impietate sa ceri 15.000 euro pe o sarma al carei material costa 200 euro. Dar oare, pretul intr-o economie de piata libera nu este dat de legea cererii si ofertei ?! Oare noi ca oameni simpli cand vindem cate ceva nu am dori sa ne punem cele mai mari preturi, de exemplu sa ne vindem bunurile cu sume aberante si sa castigam o avere din lucruri care costa mai nimic ?! Fara indoiala ca am dori cu totii si ne-am bucura nespus sa reusim a vinde, dar intervine sfanta lege a cererii si ofertei, degeaba ceri daca nu-ti da nimeni.
Pai tot asa e si la cablurile audiofile, degeaba ar cere ei daca nu ar da nimeni. Insa, din moment ce firmele alea exista, produc de ani de zile si chiar le merge, exista se pare niste oameni care platesc acele preturi. A veni si a spune de exemplu ca cei ce platesc 15.000 euro pe un cablu sunt spalati la creier, snobi aberanti, urechi de tabla, etc, este ca si cand i-ai spune unuia care a platit 1 milion de euro pe un tablou de Picasso sau Salvador Dali ca este un tembel care a platit o avere pe o mazgalitura, femeia desenata de un copil oligofren cu ochii pe o parte si trei urechi sau girafa scheletica cu roti de tractor pictata de un nebun la balamuc.

Nu te supara ca-ti spun, dar ar fi chiar necivilizata judecarea acestor oameni pentru gusturile si preferintele lor. Si in fond, sunt banii lor, au voie sa-i cheltuie legal pe orice. Iar cumpararea de cabluri audiofile e perfect legala.


Pai in caz ca suntem totusi civilizati si nu judecam gusturile oamenilor (asa cum recomandau si romanii antici), atunci ce problema mai avem de discutat ?! Pai chiar nici una.

PS - personal nu as plati sume atat de mari pe cabluri. Dar nici nu vreau sa imi arog infatuarea si sa spun, NICIODATA, pentru un simplu motiv, nu am toate datele, poate imi scapa ceva ce nu pot intelege azi DE LA NIVELUL MEU. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by LEKTOR »

F. INTERESANT

http://ultrahighendforum.com/viewtopic. ... 753cf6ed9c" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by akaiofil »

momolo wrote: ...A veni si a spune de exemplu ca cei ce platesc 15.000 euro pe un cablu sunt spalati la creier, snobi aberanti, urechi de tabla, etc, este ca si cand i-ai spune unuia care a platit 1 milion de euro pe un tablou de Picasso sau Salvador Dali ca este un tembel care a platit o avere pe o mazgalitura, femeia desenata de un copil oligofren cu ochii pe o parte si trei urechi sau girafa scheletica cu roti de tractor pictata de un nebun la balamuc...
nu are legatura. arta satisface cu totul si cu totul alte nevoi decit cablurile audiofile. personal daca ash avea nivelul respectiv ash da suma aia fara sa clipesc pe un picasso. sirma insa o cumperi ca sa rezulte din ea o schimbare semnificativa in bine (si fiecare intelege bine in felul lui) a unui sistem audio. asta am afirmat, ca nu cred ca o sirma exorbitant de scumpa isi justifica pretul din punct de vedere strict audiofil. nu am adus in discutie si nu face obiectul dizertatiei snobismul, placerea personala de a avea ceva etc. incercam o analiza strict tehnica, strict practica. valoare materiala raportata la un real aport audiofil.
momolo wrote: ....te intreb, poti sa judeci pretul unui tablou, unei statui sau unui cantec compus original ?! Adica poti pune pret la tablouri pe metrul patrat, la statui pe kilogram si la cantece pe minute ?! Ar fi ok ?!....
nu, nu ar fi ok, si nu sint deacord cu asta. am subliniat pret/lungime incercind sa gasesc macar o justificare in cantitatea de material, dar nu exista aceasta justificare, cu atit mai mult cu cit nu am inteles niciodata de ce cablurile de .5m sint atit de rare (in conditiiile in care metrul de cablu e asa de scump). de ce esti obligat sa cumper 1m de cablu cind (cel putin situatia mea) leg toate sculele cu cabluri de juma de metru???? si crede-ma sint branduri care nu fac deci cabluri de 1m. (mai ales cele digitale)
momolo wrote: ....Nu te supara ca-ti spun, dar ar fi chiar necivilizata judecarea acestor oameni pentru gusturile si preferintele lor. Si in fond, sunt banii lor, au voie sa-i cheltuie legal pe orice. Iar cumpararea de cabluri audiofile e perfect legala.
dizertatia mea nu e nicium o judecata la adresa cumparatorilor. fiecare face ce vrea cu banul lui, nu ma intereseaza pe mine asta, si nu m-a interesat niciodata. nu era o judecata nici la adresa vinzatorilor. fiecare vinde ce vrea, cum vrea la ce pretz vrea si poate. era doar o constatare plina de mihnire la adresa prostiei audiofile.

extrudind orice alt considerent, de orice natura (snobism, gust esteic, putere financiara etc.) si raportindu-ne la audiofilia goala, pura, dezbracata de prejudecati, masurabila DUPA URECHE, crezi ca un cablu cu un asemenea pret isi justifica existentza aducind un aport pe masura pretului intr-un sistem audio?

cam aici batea dizertatia mea, si crede-ma ca nu vorbesc teorie, nu am avut asemenea cabluri si sitemul meu nu se ridica la asemenea nivel, dar am ascultat pe la show-uri si dealeri sisteme (fel de fel de sisteme) conectate cu sirme (fel de fel de sirme) si o sirma de 15000 de parai nu m-a dat de 10x pe spate fatza de una de 1500 cum m-ash fi asteptat. ca sa fiu si mai explicit, daca te urci intrun ferrari de la prima pedala de acceleratie simti diferentza de zerouri fatza de o masina de 10 ori mai ieftina. e ceva palpabil, concret... in cazul cablurilor consider ca e mai mult mit, marketing, dezinformare si o cultura generala audiofila cel putin lasatoare de dorit (inca odata, incerc sa analizez strict raportul pret cerut / aport real)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by momolo »

akaiofil
>>nu are legatura. arta satisface cu totul si cu totul alte nevoi decit cablurile audiofile. personal daca ash avea nivelul respectiv ash da suma aia fara sa clipesc pe un picasso<<
gresit, judeci defapt gusturi si sisteme de valori diferite, practic folosesti patul lui Procust. In mod absolut, nici un gust sau preferinta pentru ceva nu este mai sus ca alte gusturi si preferinte pentru altceva. Iti aminteam de zicala Romei antice. Inca de atunci cei mai destepti filozofi si-au dat seama ca in momentul in care incepi sa judeci gusturile cuiva comiti o barbarie.
>>nu am adus in discutie si nu face obiectul dizertatiei snobismul, placerea personala de a avea ceva etc. incercam o analiza strict tehnica, strict practica. valoare materiala raportata la un real aport audiofil.<<


desigur, strict tehnic si practic au judecat si comunistii conducatori inca de la tatuca Stalin. Ei stiau mai bine ce merita si ce nu merita vazut/ascultat/mancat/crezut/invatat/etc pentru masele de oameni ai muncii. Ei hotarau strict tehnic ce e bine si ce e rau, ce merita si ce nu merita, ce este practic si ce nu e practic.

Din nou discutam de un principiu. In momentul in care cineva gandeste ca tine in ceea ce ai spus mai sus, comite o barbarie. Nimeni nu este mai presus de altcineva in a lua decizia, hotararea si a comite judecarea (chiar si strict tehnica :) ) in a determina ce e practic si ce nu e practic, ce are ALTUL nevoie impunand ALTUIA o scara de prioritati.
>>dar nu exista aceasta justificare, cu atit mai mult cu cit nu am inteles niciodata de ce cablurile de .5m sint atit de rare (in conditiiile in care metrul de cablu e asa de scump). de ce esti obligat sa cumper 1m de cablu cind (cel putin situatia mea) leg toate sculele cu cabluri de juma de metru???? si crede-ma sint branduri care nu fac deci cabluri de 1m. (mai ales cele digitale)<<
din nou judeci gresit. NU este nimeni obligat sa cumpere. Oferta este libera. Cei care fac oferta sunt liberi sa ofere ce doresc ei. O fac pe propriul risc economic, daca nu se vinde vor falimenta si vor pierde afacerea si banii.
Deci, in cadrul pietei libere, nimeni nu e obligat sa cumpere si nimeni sa vanda......din nou parca am senzatia ca ma opun unei mentalitati comuniste!

Si se mai intelege ceva din ceea ce ai spus - tu iti doresti acele cabluri, dar ai o mare nemultumire ca nu se incadreaza in puterea ta de cumparare. Iata si motorul unei revolutii de stanga !
>>dizertatia mea nu e nicium o judecata la adresa cumparatorilor. fiecare face ce vrea cu banul lui, nu ma intereseaza pe mine asta, si nu m-a interesat niciodata. nu era o judecata nici la adresa vinzatorilor. fiecare vinde ce vrea, cum vrea la ce pretz vrea si poate. era doar o constatare plina de mihnire la adresa prostiei audiofile.<<
la urma jignesti in masa, orbeste. Intai e lipsa de respect pentru semeni, nu e bine nici pentru tine personal, iti induce sentimente negative si stres. Insa practic nu faci altceva decat sa judeci scara de valori a altuia, gusturile altuia.
Secretul unei comuniuni civilizate este TOLERANTA. In momentul in care incep sa pun la indoiala valabilitatea si fundamentul gusturilor si preferintelor dar si scarii de valori ale semenului meu, ma transform in promotor al stangismului, comunismului si tiraniei.
>>extrudind orice alt considerent, de orice natura (snobism, gust esteic, putere financiara etc.) si raportindu-ne la audiofilia goala, pura, dezbracata de prejudecati, masurabila DUPA URECHE, crezi ca un cablu cu un asemenea pret isi justifica existentza aducind un aport pe masura pretului intr-un sistem audio?<<
din nou te incapatanezi sa judeci gusturile si fericirea altora. Nu uita un lucru, faptul ca cetateanul X a cumparat o sarma cu o suma imensa, nu aduce nici un prejudiciu nimanui, nu este o ilegalitate si nici o infractiune. Dar ceea iti mai poate ramane in cazul asta ?!.....Simplu! Sa te ca_i in gusturile lui si sa explici, pur tehnic, pur teoretic, prin audiofilia dezbracata la popoul gol, etc,etc, (vorbe care vor sa ascunda) ca pe om il consideri un tampit care a platit o avere de bani pe nimic. Te revolta pe tine ce face vecinul tau dincolo de gard in curtea lui.
>>cam aici batea dizertatia mea, si crede-ma ca nu vorbesc teorie, nu am avut asemenea cabluri si sitemul meu nu se ridica la asemenea nivel,<<
este libera ta opinie la care ai dreptul. Acum ar trebui sa vina unul si sa vorbeasca in stilul tau, dar invers, sa-ti explice ca esti ureche de lemn ca nu ti-ai dat seama cat de minunate erau acele sarme care desi costau imens erau defapt la pret de pomana, etc,etc, mai pe scurt, sa vina unul si sa se ca_e in fericirea ta.

>> in cazul cablurilor consider ca e mai mult mit, marketing, dezinformare si o cultura generala audiofila cel putin lasatoare de dorit (inca odata, incerc sa analizez strict raportul pret cerut / aport real)<<
actiunea asta de a analiza raportul pret calitate este perdanta din principiu, din start. Valoarea este o notiune profund relativa. Ceea ce are o valoare colosala pentru un om, poate sa nu aiba nici o valoare pentru altul. Deasemenea, utilitatea este si ea profund relativa, ceea ce este util pentru un om poate fi complet inutil pentru alt om.

Felul asta de a gasi probleme si a le judeca (tehnic, audiofil, etc) este pur comunist. Am spus de la inceput ceva ce face complet inutila o asemenea discutie si ceva ce anuleaza din start orice speculatie pe subiect:
GUSTURILE NU SE DISCUTA, NU SE JUDECA.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by akaiofil »

tu ai adus in discutie gusturile, eu nu le-am judecat, eu nu judec pe nimeni si ma lasa perfect egal ce are unul si cit are altul, traiesc lumea mea prin prizma mea...si-mi este suficient.
eu nu am adus in discutie gusturile, am specificat in mai multe rinduri ca dezbracam discutia de orice alt plan mai putin valoarea materiala efectiva si raportul pretz/contributie reala audiofila.

comparatia cu comunistii este deplasata. incerc sa judec tehnic un obiect prin excelentza de natura tehnica.

obligatia vine din lipsa de oferta. nu neg ca nu exista un cablu digital decent de 0.5m, dar eu spre exemplu nu am gasit oricit am cautat. si sincer nu-mi trebuie de 1m pentru ca am cele doua componente pe care le vreau interconectate cu acel cablu foarte aproape una de alta. in cele din urma am ales unul de 1m...dar consider inca ca banii pe jumatea de metru care nu are justificare practica pentru mine mi-au fost furati. poate ca sint eu exemplu unicat cu rafturile foarte aproape si cu sculele astfel aranjate astfel incit sa nu trebuiasca cabluri mai mari de juma de metru....

toleranta inseamna intelegere. inteleg ca sint oamenii mult mai educati audiofil vorbind decit mine, si ma astept la tolerantza si intelegere din partea lor, dar la fel inteleg ca exista si oameni mult mai prost educati, audiofil vorbind, decit mine si incerc sa-i tolerez. asta nu inseamna sa neg faptul ca sint prosti (la fel cum sint si eu raportat la cei superiori mie). nu am o definitie a termenului prost, in cazul de fatza am raportat termenul la cultura tehnica audiofila, documentare si bun simt tehnic.

eu am ridicat o problema simpla, tehnica, anosta: justifica pretul un aport calitativ pe masura? practic, simplu, dezgolit de orice alta natura. chiar crezi ca exista cercetare, tehnologie si revelatie audiofila intr-un asemenea nivel care sa ridice pretul acolo unde este? ai un raspuns simplu, la obiect, rece, calculat sau nu, la aceasta intrebare? altul decit gusturile nu se discuta (cu care sint absolut deacord, este dreptul fiecaruia sa-i placa sau nu un cablu dupa mii de criterii imaginabile sau nu de la forma sexi a mufelor pina la culoarea nu stiu cum sau grosimea corespunzatoare).

audiofilia spre deosebire de alte arte/pasiuni are un scop si un rezultat masurabil, chiar daca prin prisma puterii de perceptie e fiecaruia. sirmele si sculele sint doar niste obiecte ajutatoare, asa cum in cazul fotografiei spre este aparatul de fotografiat. un fotograf isi alege aparatul cautind in caracteristicile lui tehnice/functionale etc. o apropiere si o potrivire cit mai coerenta cu puterea lui de exprimare artistica. aparatul ramine insa o bucata de metal si tehnologie cu un pretz. la fel si audiofilul cred eu ca-si alege cablurile cautind o cit mai mare sinergie cu sitemul pe care-l are si cu sunetul pe care-l cauta. exista un paradox aici: o mare sansa ca un cablu foarte scump sa satisfaca aceste cerinte. DAR...

dar e o mare deosebire in a cumpara ceva indiferent de pretz pentru ca acel ceva serveste scopului (lucru cu care sint deacord) si a accepta ca acel ceva si are o reala valoare materiala. unde se opreste corespondentul masurabil in unitati palpabile (cercetare investita, materiale etc.) al acelui pret si unde trece in domeniul mitului?

altfel spus fii atent la aceste doau reclame: "cumparati acest cablu scump pentru ca el este cel mai bun cu cea mai tare tehnologie si cu cele mai fabuloase materiale si asa ceva nu exista" (si ca sa-ti raspund la o chestie de mai sus, da, eu consider de o incultura tehnica marcanta orice persoana cu o anumita educatie in domeniul audio care poate crede si se entuziasmeaza in a se convinge pe el si semenii apropiati ca doua sirme si 4 mufe pot valora cit o masina) si a doua abordare "acordati atentie si acestui cablu scump pentru ca e posibil sa se potriveasca aspiratiilor dumneavoastra bla bla bla".

e o mare diferentza intre a plati orice pretz pentru a-ti atinge scopul, in cazul discutiei noastre un cablu care sa-ti satisfaca cerintele audiofile si a incepe sa crezi ca material vorbind acel cablu isi merita banii. sint doua aspecte diferite, eu pe cel material l-am adus in discutie, divalgatia iti apartine :)
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by akaiofil »

intre timp am gasit cablu digital de juma de metru (la profesionisti) :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by momolo »

>>eu nu am adus in discutie gusturile, am specificat in mai multe rinduri ca dezbracam discutia de orice alt plan mai putin valoarea materiala efectiva si raportul pretz/contributie reala audiofila.<<
chiar nu vrei sau nu poti sa intelegi ca valoarea materiala efectiva ESTE O NOTIUNE RELATIVA si tine de interes, gusturi, preferinte si necesitati.

Fara intelegerea acestui lucru elementar, fiecare dintre noi doi vorbeste o limba necunoscuta celuilalt.

Tu judeci gusturi, preferinte, scari de valori ale altora. Exact asta faci, dar nu poti intelege si nu-ti poti asuma lucrul asta pentru ca pui in discutie lucruri CARE NU TREBUIESC PUSE IN DISCUTIE.

Legat de valoarea materiala efectiva, hai sa-ti dau un exemplu inafara cablurilor - la mine la birou am o masina de printat laser extrem de performanta. Este imensa, cam cat doua pianine puse spate in spate, inghite 2 suluri mari de hartie A0 de xerox si cantareste 360 Kg. Este fabricata in Germania si a venit impachetata in scanduri de lemn. Lasa de arcuri o camioneta si semana cu un motor de locomotiva ambalat. Inauntru aceasta masina e super-complicata, mecanica de mare precizie, motoare, computer pe Linux, electronica de balamuc, consuma 3600 W cand printeaza. Numai luand in seama greutatea de 360 Kg si tot costa ceva material ! E tehnologie de varf, numai nemtii si japonezii pot proiecta si realiza asa ceva la asa calitate.

A costat 15.000 euro.

Acum hai sa luam amplificatorul final de putere Accuphase P 7100 care costa tot 15.000 euro bucata. Il stiu pe dinafara si pe dinauntru, stiu exact ce are sub capota si stiu schema si piesele. Cantareste cam 60 Kg daca nu ma insel din memorie, sau poate mai putin. Dar hai sa spunem ca nu greutatea e importanta desi ne da valoarea consumului de materii prime. Insa te asigur ca electronica si tehnologia de fabricare a acestui amplificator sunt MULT mai simple decat ceea ce este inglobat in acel mega-printer. Nu se pot compara, printerul este SF pe langa amplificator, inclusiv ca parte electronica, nu mai punem mecanica pe care daca o vezi te doare creierul!

Mai simplu ar fi sa le vezi. Nu ai ce compara, pur si simplu ceea ce este inglobat in printer este MULT mai complex si mai mare cantitativ si mai bun calitativ decat ceea ce este inglobat in acel amplificator. Ca sa fabrici acel printer iti trebuiesc super scule, super tehnologie si implica de la electronica (de top) pana la mecanica (de top) si pana alte specialitati.

NU se pot compara..... dar costa LA FEL.

Acum te intreb, e drept, e cinstit ?! Nu ar fi mai bine sa facem o revolutie tehnico-proletara si sa facem dreptate ?! Pai ori isi pun nemtii 100.000 euro pretul la printerul super-complicat de 360Kg, ori pun japonezii 1000 euro pretul la amplificator ca altfel nu e dreptate si ne indignam. Proletar !

Tu trebuie sa pricepi ce inseamna o economie de PIATA LIBERA si trebuie sa iti faci inteles mecanismul cererii si ofertei, mecanismul pietei, ca deocamdata prea te-ai indignat ! Tehnic vorbind.

Fi sigur ca oricare dintre cele doua firme ar dori sa-si vanda produsele cat mai scump, dar piata le impune automat pretul si NU exista un minister centralizat de stat care sa le hotarasca pretul de vanzare (asa cum poate ai dori tu, sau ai dori sa lucrezi in acel minister de stabilit preturile just).

Bun, lamurit cu piata libera, acum trecem la cretinii care dau banii pe amplificator, de 15 ori cat face sau pe cabluri, de 100 ori cat fac. Ce ne facem cu astia ?! Hai sa-i reeducam, poate facem niste gulaguri sa le scoatem gargaunii din cap ! Hai sa-i reeducam si sa le explicam cum sta treaba cu valoarea si pretul real, cum trebuie judecat TEHNIC ! Hai sa le spunem ca nu au voie sa cumpere cabluri pana nu urmeaza cursuri tehnice obligatorii!

O dai mereu la intors. NU ai argumente si aceasta problema pe care o scoti la suprafata este din pacate o obsesie pe care o vad foarte des numai pe netul romanesc. Mai rar pe dincolo, unde se mai gaseste cate unul indignat de ticalosia asta cu cablurile audiofile, insa daca citesti cine este omul, afli ca asculta la iPod si a auzit prima oara in viata lui ca exista cabluri care costa mai mult decat masina parcata in fata casei (si e indignat de asa ticalosie).

Cat priveste bulshitul de marketing tipic, ala cu nevoia si alte bazaconii, suntem baieti mari si vaccinati, nu are rost sa mai discutam de metodele departamentelor de marketing.

In cazul asta, oare despre ce discutam noi aici ?! (despre orgolii ?!...)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cabluri, cabluri, cabluri

Post by akaiofil »

momolo wrote: ....
chiar nu vrei sau nu poti sa intelegi ca valoarea materiala efectiva ESTE O NOTIUNE RELATIVA si tine de interes, gusturi, preferinte si necesitati.
....
ok, vorbim limbaje diferite. in conceptia mea valoarea materiala efectiva este o unitate perfect masurabila si eu ma refer la ea ca fiind costul de productie brut, efectiv al respectivului obiect. nu este nimic relativ in asta, este perfect masurabil. producatorul adauga la el o serie de variabile mai mult sau mai putin de bun simt (nume brand, profit, valoarea lui pe piatza, nivelul de cerere si altele) si rezulta pretul pe care-l vezi pe raft.

cind acesta depaseste astronomic pretul de productie (asa numita de catre mine - poate gresit, nu sint analist economic - valoare materiala efectiva) incepi sa-ti pui niste intrebari. raspunsul la ele nu reprezinta o atitudine proletara, ci o incercare de cultura de consumator, incercare care oricit de idealistica ar parea daca ar avea mai mult succes ar duce la o echilibrare a pietei spre un rezultat mult mai aproape de valoarea reala.

cum iti explici spre exemplu pretul semnificativ mai mic al acelorasi cabluri pe piatza second-hand? cum iti explici ca la dealer un cablu folosit odata, o singura data, la o proba pentru un client se vinde apoi cu pina la 35% mai ieftin?

consumatorii unor societati cu alte perspective in gindire (vezi reactia cumparatorilor pe amazon vis a vis de lotr versiunea cinematografica) dovedesc ca pot reactiona intr-un anume fel. reusesc sau nu... vom vedea, dar macar au alta conceptie, recunosc cind li se serveste prosteala si aleg daca o accepta sau nu. eu nu numesc asta proletariat. si da, se poate face o educatie in acest sens. forumul asta si altele la fel spre exemplu pot face asta. s-ar chiema proletariat?

in rest... fiecare cumpara intr-un mod democratic greu cistigat ce vrea, cind vrea, cu cit vrea...noi sa fim sanatosi. si weekend placut :):)
It's the music, stupid!

Post Reply