muzica ELECTRONICA

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

Atentie! La preturile vazute pe Amazon.de se adauga in momentul efectuarii platii, TVA (MwSt) 19%. Cu tot cu taxa postala LP-ul ajunge undeva la 30 euro.

http://www.linker.ch/eigenlink/mehrwert ... chland.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Insa varianta digitala e chiar mai scumpa (2 CD + 1 DVD)
http://www.amazon.de/Atemlos-Doppel-CD- ... 70-8371828" onclick="window.open(this.href);return false;

Schiller este si printre preferatii mei.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: muzica ELECTRONICA

Post by mselescu »

Pentru LP-ul "Atemos" Schiller(de pe amazon.de) pretul este 16,80 euro + 3 euro transport la care se adauga 19% si in final rezulta 23,56 euro.

Cu aceasta valoare a poposit LP-iul cu pricina azi, la mine acasa, in 10 zile de la lansarea comenzi.

Asta seara va fi prima auditie.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: muzica ELECTRONICA

Post by mselescu »

P.S.

Pretul afisat de amazon.de include impozitul de 19% pe produs. La acesta se adauga transportul cu impozitul aferent in functie de distanta si modalitatea de primire(1-2 zile, 5-7 zile sau 10-21 zile).
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

mselescu
Pentru LP-ul "Atemos" Schiller(de pe amazon.de) pretul este 16,80 euro + 3 euro transport la care se adauga 19% si in final rezulta 23,56 euro
- eu pana acum nu am putut cumpara de pe Amazon decat ceea ce este vandut direct de Amazon (valabil pentru cei cu adresa in RO), adica:
http://www.amazon.de/gp/offer-listing/B ... dition=new" onclick="window.open(this.href);return false;
de unde, din lista pretul Amazon este 19,98 euro dupa cum se observa in linkul de mai sus.

Unde ai vazut la 16,80 euro ??! :shock:

Eu nu gasesc pretul asta !
http://www.amazon.de/Atemlos-Vinyl-LP-S ... 69&sr=1-10" onclick="window.open(this.href);return false;

Si in momentul cand imi face totalul se adauga taxa transport si la total se pun 19% MwSt la toate.

Transportul postal este functie de cele 3 tipuri de expediere pe care mi le ofera siteul implicit, 1) cu camila si fara nici un control, ajunge intr-o luna dar arata ca ajunge in 40 zile, daca nu ajunge, nimeni nu stie nimic, 2) ceva mai repede decat cu camila, adica cu roaba si ajunge intre 5 zile si 25 zile (probat deja!) dar fara numar tracking, 3) taxa de lux, ajunge teoretic in 2 zile si cu tracking asa ca daca nu vin niciodata nu ai probleme, dar pe asta nu l-am testat, costa prea mult.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Departe de mine faptul de a fi carcotas, intrucat sunt un impatimit de Schiller, insa recentul album "Atemlos" mi s-a parut cam slabut... Desigur, are cateva parti pozitive, insa per ansamblu era greu sa egaleze performantele artistice ale unui "Tag und Nacht" ori ale unui "Sehnsucht", adevarate referinte in discografia lui von Deylen. Mi-au placut colaborarile cu Midge Ure, Nadia Ali, Kate Havnevik, dar mi-a lasat un gust salciu (in my opinion...) prestatia cam neinspirata (surprinzatoare, de altfel) a lui Anggun.
Una peste alta, un album totusi ok....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

"Tag und Nacht" e preferatul meu de la Schiller!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: muzica ELECTRONICA

Post by mselescu »

Am mentionat in P.S. ca pretul afisat de amazon.de include si impozitul de 19%.

Pretul afisat de amazon.de este de 19,98 euro iar pe factura primita o data cu vinilul apare totul defalcat: pret LP 16,80 + impozit 19% = 19,99 euro.

La acestea se adauga 3 euro transport + impozit 19% pentru cei 3 euro.

Am cumparat intotdeuna de pe amazon de nou prin vanzare directa, nu SH.

Ca modalitate de livrare am ales intotdeuna varianta ceea mai ieftina si am primit coletul in 10-12 zile.

Nu am avut niciodata probleme de neprimire sau deteriorare colet iar pentru vinil ambalarea este foarte buna si sigura.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: muzica ELECTRONICA

Post by mselescu »

Nu pot sa scanez factura dar se poate vedea si din mesajul de confirmare al livrarii primit de la amazon.de:



Guten Tag,

unser Logistikzentrum hat die unten aufgefuehrten Artikel verschickt!

Unser Hinweis:

Sie koennen Ihr Kundenkonto jederzeit ueber "Mein Konto"
http://www.amazon.de/mein-konto" onclick="window.open(this.href);return false; einsehen und verwalten.

Ihre Bestellnummer 302-5797613-6624359 (eingegangen März 5, 2010)
---------------------------------------------------------------------
Bestellt Titel Preis Versandt Zwischen-
summe

---------------------------------------------------------------------

Artikel von
Amazon.de (verkauft durch Amazon EU S.a.r.L.):

1 Relax Edition Four EUR 18,99 1 EUR 18,99

1 Atemlos [Vinyl LP] EUR 19,99 1 EUR 19,99

Versendet mit Deutsche Post DHL (Lieferung voraussichtlich: März 23,
2010).

Paketverfolgungsnummer: 346171144078

---------------------------------------------------------------------
Zwischensumme ohne USt: EUR 32,76
Porto und Verpackung: EUR 6,00
Umsatzsteuer: EUR 7,36

Gutschein eingelost: EUR 0,00

Endbetrag inkl. USt.: EUR 46,12

Bezahlt von Visa: EUR 46,12

Sie profitieren von der Vorbesteller-Preisgarantie fuer einen oder
mehrere Artikel in dieser Bestellung. Falls der Amazon.de-Preis im
Zeitraum zwischen Ihrer Bestellung und dem Erscheinungsdatum sinkt,
erhalten Sie den Artikel zum guenstigsten Preis. Sie erhalten eine E-Mail
mit den Erstattungsdetails einen Tag nach dem Erscheinungsdatum.

Totalul celor doua produse la pretul afisat pe amazon.de este de aproximativ 39 euro.

Totalul celor doua produse(fara impozit) este 32,76 euro la care se adauga cite 3 euro pentru fiecare produs pentru livrare iar in final se calculeaza impozitul de 19% pe total(aceste date sunt si pe factura si de aici am prezentat pretul de 16,80 euro fara impozit pentru vinilul cu pricina).
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: muzica ELECTRONICA

Post by Obelix »

Scuze, dar parca livrau gratuit in UE toate "produsele culturale" (discuri, carti) de la 20E in sus... :?:
Si parca TVA-ul e redus pentru aceleasi tip de produse...

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: muzica ELECTRONICA

Post by mselescu »

Cumpar de pe amazon Germania,Anglia si SUA de peste 4 ani si nu am beneficiat niciodata de livrare gratuita(am cumparat de peste 20euro de fiecare data) iar impozitul a fost dedus si neinclus la plata pentru cumparari din Germaia si Anglia pina nu eram membrii UE.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

mselescu, ai dreptate, pretul afisat include TVA (MwSt) si dupa ce se aduna totalul se pune in plus doar taxa postala (teoretic, insa uite la factura de mai jos).

O factura de anul asta - pe contul meu am cumparat pentru un amic de aici din RO:
Ihre Bestellnummer 302-6607616-0441161 (eingegangen Januar 5, 2010)
---------------------------------------------------------------------
Bestellt Titel Preis Versandt Zwischen-
summe

---------------------------------------------------------------------

Artikel von
Amazon.de (verkauft durch Amazon EU S.a.r.L.):

1 Decca Legends - 1973 (Grie... EUR 9,95 1 EUR 9,95

1 Best of Beethoven EUR 5,95 1 EUR 5,95

1 Brahms - Violinkonzert D-D... EUR 9,95 1 EUR 9,95

1 Klavierkonzerte 5 & 2 EUR 12,99 1 EUR 12,99

1 Ouvertüren EUR 10,99 1 EUR 10,99

1 Violinkonzerte/Tripelkonzert EUR 11,99 1 EUR 11,99

1 The Cole Porter Mix EUR 17,95 1 EUR 17,95

Versendet mit Deutsche Post DHL

Paketverfolgungsnummer: 346170871563

---------------------------------------------------------------------
Zwischensumme ohne USt: EUR 67,04
Porto und Verpackung: EUR 6,00
Umsatzsteuer: EUR 13,85

Endbetrag inkl. USt.: EUR 86,89

Bezahlt von Mastercard: EUR 86,89
Preturile la discuri sunt din lista, exact cele de pe site, achizitie directa Amazon, iar noi mioriticii, cum am spus, nu avem voie sa cumparam decat marfa vanduta direct de Amazon si platim TVA care este intradevar inclus in pretul afisat online.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

Obelix, ca membru vechi pe Amazon, NU am beneficiat niciodata de nici o reducere, de nici un transport gratuit oferit, de nici un bonus, de NIMIC. Tot ce am luat am platit la maxim. De multe ori ma uit in lista ofertantilor si sunt cu zecile care vand mai ieftin decat "direct by Amazon", dar nu am ce face, nu am voie! Ba mai mult, de cele mai multe ori discuri interesante sau alte lucruri interesante la preturi bune eu NU am voie sa le cumpar, pentru ca sunt din RO si pentru ca nu sunt vandute direct si de Amazon.

Cauza e simpla, sunt din Romania. Daca eram user Amazon cu aceeasi vechime si marfa cumparata in ani de zile, beneficiam de discounturi barosane pana azi (exemplu -30%), aveam in multe cazuri transport gratuit sau redus, capatam bonusuri..... daca aveam adresa din USA sau ALTE TARI (civilizate) din UE.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: muzica ELECTRONICA

Post by mselescu »

Eu as nuanta putin altfel si nu legat ca suntem din Romania ci ca suntem intr-o tara unde amazonul nu vinde direct.

Din aceasta cauza noi putem cumpara carti,casete,cd-uri si dvd-uri pentru care amazonul nu isi asuma nici o obligatie de garantie. Pentru restul produselor amazonul are obligatii de asigurare a garantiei si intr-o tara unde nu are vinzari directe nu poate rezolva aceste problema(este un raspuns oficial pe care l-am primit de la amazon). Acest lucru se va rezolva cind va fi deschis amazon.ro(in prezent site-ul este numai rezervat).

Legat de cumpararile care nu sunt vanzari directe amazon este aceeasi problema:amazonul isi asuma responsabilitatea intermedierii(incaseaza comision de la vanzator), calitatii si tragerii la raspundere a vanzatorului iar cadrul legal de solutionare a litigilor necesita ca amazonul sa fie prezent ca vanzator in ambele tari implicate in actul de vanzare-cumparare.

Legat de neacordarea bonusurilor este aceeasi problema:in tarile unde amazonul este prezent se pot face reduceri care implica si reduceri de impozite si se pot rezolva problemele de deductibilitate fiscala(amazonul are personalitate juridica in ambele tari implicate in actul de vanzare-cumparare). Alfel nu poate rezolva aceste probleme fiscale.

Totul va intra in normal cind amazon.ro va fi functional.

Pina atunci nu este alta modalitate de cumparare de pe amazon pentru a beneficia de toate facilitatile, decit daca ai o adresa a unui prieten care locuieste intr-o tara unde amazonul vinde direct(de exemplu Austria si cind iti vizitezi prietenul iti ridici si "corespondenta" de la adresa lui).
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

Nu am stiut niciodata problema asta. Adica, faptul ca Amazon nu e persoana juridica in RO, chestie care ii impiedica sa aiba cadru legal la obligatii.

Poate ca acelasi caz este si in cazul multor siteuri care refuza complet vanzarea in Romania.... adica cele mai interesante.

Din punctul asta de vedere, deocamdata ebay mi se pare cel mai ok. Mai ales ca la tranzactiile paypal asigura protectie.

O chestie pe care am auzit-o mai demult si o vad des, dar am uitat explicatia - de ce nemtii care vand pe ebay, in mare majoritate refuza plata paypal ?!

Am observat ca numai in Germania e treaba asta, ceilalti sunt chiar foarte multumiti de plata prin paypal, insa nemtii refuza in masa, prefera transferul bancar.
Am mai observat ca multi nemti scot la vanzare pe siteul olandez, austriac, belgian, francez, ocolind parca siteul german. De ce oare ? E ceva legat de impozitarea lor ? Ii cauta fiscul pentru impozit pe trancotele vandute la ebay ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: muzica ELECTRONICA

Post by akaiofil »

poate pentru ca ebay + paypal e o combinatie destul de scumpa (taxe la vinzare pe ebay, taxe la bani primiti in paypal etc.)
It's the music, stupid!

Post Reply