Sisteme audio automobil

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Sisteme audio automobil

Post by HighEndFan »

Atunci cand scrii ce AI FACUT TU nu prea ai cum sa gresesti, de aia eu as insista pe ce a FACUT fiecare, nu pe ce A CITIT fiecare sau ARE UN VAR CARE A FACUT...
Chiar cu riscul de a lua "castane" asa cum am luat eu, va invit sa va expuneti mai degraba experientele personale, bune-rele asa cum sunt, cred ca e mai profitabil pentru toata lumea.
As fi fericit ca cei care mi-au criticat sistemul sa-si facut sisteme mai reusite ca al meu si de aici sa avem toti de invatat.
De aia eu insist pe review-uri personale, nu luate de pe site-uri sau reviste.
Si de asemenea as insista pe partea audiofila a sistemelor, pe mine si pe alti cativa pe care-i cunosc aici pe forum cu siguranta nu ne intereseaza sisteme cu care sa castigi la concursuri de putere.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Sisteme audio automobil

Post by HighEndFan »

puf wrote:HighEndFan eu nu am inteles de ce ai schimbat sistemul stoc, la Opel in general sunetul stoc este decent iar cine vrea mai mult trebuie sa stie ca se baga in o investitie de bani, timp si probe peste ce isi imagineaza sau presupune.
Masina am cumparat-o noua doar cu difuzoarele din portiera fata si chiar m-am bucurat ca o sa-mi pot face un sistem"cum vreau eu", fara sa banuiesc ce inseamna asta cu adevarat, ca de fapt va fi un sistem mai plin de compromisuri decat cel original.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Sisteme audio automobil

Post by Obelix »

HighEndFan wrote: Si de asemenea as insista pe partea audiofila a sistemelor, pe mine si pe alti cativa pe care-i cunosc aici pe forum cu siguranta nu ne intereseaza sisteme cu care sa castigi la concursuri de putere.
Nici pe mine nu ma prea intereseaza... :wink:
Cum, de altfel, nici investitii derezonabile pentru un "obiect" care sta in strada nepazit (sa zicem, plafonat la 500-1000E), de unde si alegerea de solutii cat mai "discrete"...
Personal, consider ca 4 difuzoare de 16.5 (cum am eu...) sunt suficiente... chiar si pentru bas... Iar amplificatorul separat se poate (pana la o limita) inlocui cu... difuzoare cu un randament mai bun...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Sisteme audio automobil

Post by puf »

Concursurile la care faceam referire nu sunt "de putere".
Evaluarea si jurizarea calitati sunetului se face la un nivel mediu in jur de 88-89dB.

Exista si concursuri de SPL unde sa masoara presiunea acustica cu un aparat nu cu urechea.Astfel de concursuri de SPL se bazeaza pe masurarea intensitatii numai la frecvente joase pana in 100Hz iar masinile ce participa sunt echipate special in acest scop cu subwoofere monstruoase.Astfel de masini nu au nici o tangenta cu performanta sau calitatea sunetului, unicul scop fiind atingerea unui nivel de decibeli cat mai are iar pentru asta sunt facute modificari speciale la habitaclu, instalatia electrica, etc.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sisteme audio automobil

Post by momolo »

Cel mai audiofil sistem avea var'miu la Trabant, un difuzor de radio sovietic (pe lampi) devalizat si care atarna spanzurat de niste fire sub bord. Culmea!, lui nu-i placeau manelele ci populara, asa ca micutul difuzor audiofil canta "Sararoiu" non stop acoperind zgomotul motorului "de ruda saraca a lui Ferdinand Porsche" :D Fiind mono nu se punea problema de focalizare si sounstage astfel ca nivelul coerentei sunetului era maxim !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Sisteme audio automobil

Post by puf »

Ai sa razi dar un concurent a avut ideea geniala sa participe la concurs cu un singur difuzor montat pe centru si a punctat mai bine specific la pozitionare si focus peste multe masini care aveau doua canale dar care nu erau corect setate.
Si la alte capitole nu era dezastru, un difuzor fiind mai usor de integrat cu mai putine interferente cu mediu acustic complex si ostil din masina.Cert este ca masina nu a fost la coada clasamentului dar nici printre premiante deoarece stageul complet conteaza mult in evaluare.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Sisteme audio automobil

Post by nicumur »

Domnilor, pe zi ce trece imi dau seama ca noi suntem niste visatori si pafaristi, care nu prea le avem cu sunetul si cu sculele in nici un fel :mrgreen:
Din ciclul "am trait s-o vad si pe asta" va prezint astazi un supersistem audio pentru masina - nemaivazut (de mine cel putin) si probabil nemaiauzit de nimeni de pe forumul asta :lol:
Cum spuneam, astazi am avut oroarea (pardon, onoarea :wink: ) sa vad pus intr-o masina cel mai tare sistem audio posibil - LOGITECH Z5500 Digital :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Da, domnilor, muriti de invidie, deoarece proprietarul unui Opel vechi, din care cadeau tablele (inmatriculat in Bulgaria) era posesorul unui minunat sistem surround "pe roti" , adica, in dreptul lunetei spate avea 3 boxe (surroundurile si centrul :shock:) , impreuna cu statia de control de la Logitech, iar pe bord tronau boxele front (toate prinse cu suruburi infipte direct in plasticul bordului :mrgreen: ).
Subwooferul nu l-am putut vedea, dar banuiesc ca statea la loc de cinste in portbagaj :P

Asadar, ce Hertz, ce Earthquake, ce alte jafuri comune, pe care le are orice taran - Lojitekul, tata, surroundul nu mizeria aia de stereo banal :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

P.S. - Adevarul este ca am fost asa de surprins si de socat cand am vazut ce avea omul ala in masina incat nici nu am apucat sa fac o poza - ar fi fost poza anului in HI-FI :lol: :lol: :lol:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Sisteme audio automobil

Post by Obelix »

Pai daca "centrul" era in spate, ar trebui sa conduca cu... spatele la volan... :twisted:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Sisteme audio automobil

Post by LEKTOR »

Era sistem 6.1 cu rear center !

Am prins eu poza cu bordul - http://media.audiojunkies.com/worst-car ... t-ever.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta o fi spatele ? http://www.carstereo.com/images/installs/327.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by LEKTOR on 28 Sep 2009, 15:13, edited 1 time in total.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Sisteme audio automobil

Post by Obelix »

Ala e un bord de Golf 2... :)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Sisteme audio automobil

Post by LEKTOR »

http://www.carstereo.com/installs/point_leaders.cfm" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Sisteme audio automobil

Post by Yoshiro »

Eu sunt multumit de In Phase si Hertz. Au difuzoare f bune in gama lor de pret. Si eu vreau sa subliminiez importanta tratarii acustice a masinii.
In privinta subwooferelor lucrurile stau destul de nasol dupa parerea mea. In marea majoritate ideea de la care se pleaca in proiectarea lor nu are nici o legatura cu un sunet echilibrat. Daca ne uitam la tinta acestor produse (tineri teribilisti) si muzica pe care o asculta vedem usor despre ce este vorba.

Un sistem bun am vazut pe un mercedes, nu mai tin minte modelul, era oricum un "van" bun de excursii cu locuri in spate etc. Subwooferele erau plasate sub scaune. Un loc ideal ptr masina dupa parerea mea.
Masina are un volum mic si ca urmare un gain mare la frecventele joase. Daca ar fi sa masuram dimensiunile am ajunge la concluzia ca un sub inchis cu un f3 la vreo 50Hz ar fi suficient pentru un raspuns liniar mult mai jos.
Dar bine inteles nu va misca destul aer ca sa faca tabla sa dardaie si nici nu va intoarce nimeni capul pe strada sa vada de unde vine poluarea fonica.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Sisteme audio automobil

Post by LEKTOR »

Chestii exotice


- difuri electrostatice pt auto - http://www.audiojunkies.com/blog/268/th ... world-259k" onclick="window.open(this.href);return false;

- sub de 180 db - http://www.audiojunkies.com/blog/551/wo ... -subwoofer" onclick="window.open(this.href);return false;

- HEADUNIT CU VUMETRE CLASICE SI LAMPI -

http://www.uncrate.com/men/gear/car-aud ... ar-stereo/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak ... 9177_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Sisteme audio automobil

Post by puf »

Performanta de 180dB cu un singur subwoofer este remarcabila, mai ales daca luam in considerare ca 190dB reprezinta presiunea acustica maxima la o atmosfera, nivel la care moleculele de aer ating agitatia maxima.
Din pacate Panasonic s-a retras din domeniu car-audio din 2009 prin desfiintarea acestei divizii, head-uniturile lor fiind acum doar istorie.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sisteme audio automobil

Post by DAN_TM »

M-am cunoscut cu importatorul Digital Design(subwooferul din link asa ceva vad ca e) din Romania.Zicea ceva de genul ca acea presiune sonora e doar pe o anumita frecventa iar proiectul incintei e secret. :mrgreen: Nu te lasau sa-l fotografiezi.

Post Reply