Sisteme audio automobil

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Sisteme audio automobil

Post by Obelix »

Asa este, maestre... de mic copil "visam" sa ascult o frecventa unica la 180 db, in masina... :lol:

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sisteme audio automobil

Post by DAN_TM »

Sincer, tampeala mai mare ca concursurile de SPL ptr sistemele car audio nu cred ca exista.Poate are ceva ce nu inteleg si ma depaseste.Ce vor sa demonstreze cu asa ceva?Doar presiunea sonora cat mai mare?Atat?Jenibil.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sisteme audio automobil

Post by momolo »

Cred ca intr-o masina din aia cu 180 dB pe o singura frecventza intri audiofil si iesi meloman doar in cateva secunde. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Sisteme audio automobil

Post by puf »

Sectiunea competitionala pentru SPL este doar o demonstratie de forta si are impact mare la public in plus competitorii se straduiesc sa isi demonstreze priceperea lor si binenteles sa castige ceva.
Performanta in sine este inutila nu are nici o aplicabilitate, este numai o lupta cu castigatori si invinsi, o competitie.
Exista sectiuni dedicate pentru sound-quality dar acestea nu fac show-ul bubuielilor sau baraitului extrem.
Presiunile acustice extreme nu se percep cu urechea decat daca se doreste pierderea auzului.Aceste presiuni sunt masurate in habitaclu cu microfoane dar si asa aprezinta pericol pentru cei din jur.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Sisteme audio automobil

Post by Obelix »

Deci pusti cu putz* in nisip si care se joaca cu grenade... :wink:

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sisteme audio automobil

Post by DAN_TM »

Totusi, mai e pana omul intrece natura in materie de sunete la nivele extreme.
http://www.ecomagazin.ro/creveta-care-i ... -britanie/" onclick="window.open(this.href);return false;

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Sisteme audio automobil

Post by puf »

Limita de SPL in aer(gaz) la o presiune de o atmosfera este limitata la 190dB mai exact la 194dB.
In apa sau alte fluide, eventual solide se poate vorbi mai degraba de unde de soc care pot avea valori mult mai mari.
Cea mai mare unda de soc artificiala a fost in 1961 cand la detonarea bombei cu H s-a obtinut 282dB.Era vorba de bomba ruseasca TSAR cea mai puternica arma testata vreodata de om.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sisteme audio automobil

Post by DAN_TM »

In momentul cand crevetele ,,trage'' s-a observat chiar o descarcare luminoasa foarte scurta iar apa care e proiectata cu viteza atinge cateva mii de grade.Asta pentru o fractiune foarte mica dintr-o secunda.Uimitoare natura.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Sisteme audio automobil

Post by Obelix »

DAN_TM wrote:Totusi, mai e pana omul intrece natura in materie de sunete la nivele extreme.
http://www.ecomagazin.ro/creveta-care-i ... -britanie/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu cred...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sisteme audio automobil

Post by momolo »

Cred ca ar fi o contrazicere neproductiva intre sunetele scoase de om si de natura. Intai ca ar trebui definita Natura, vorbim numai de Pamant sau tinem socoteala de ceea ce se intampla si pe alte planete unde exista fenomene atat de explozive si extreme ca mintea nu ne duce pe noi.

Cat priveste Natura pe Pamant, hai sa luam exemplu un fulger mai gros si cam ce sunet scoate la distanta de 1 m de filonul de "lava" sau hai sa luam o eruptie vulcanica, una mare de tot sau una din trecut si mai mare, de exemplu aia care a distrus insula Santorini acum vreo 2..3000 de ani sau aia care a format o parte din sub-continetul indian acum sute de milioane de ani sau cea din Siberia care a produs prima extinctie in masa inainte de cea a dinozaruilor ?! Sau hai sa socotim zgomotul unul cutremur sau ce am spune de ceea ce face un asteroid de 1 km cand se pocneste de Pamant. De exemplu pocnitura fenomenului Tungusc de la inceputul secolului 20 cand se pare ca o cometa sau asteroid a explodat inainte de impactul cu solul si a ras mii de kilometrii de padure siberiana iar zgomotul s-a auzit pana in Europa. Asta e zgomotul suprem pe care l-am auzi daca ar proveni de la un asteroid de vreo 10 Km in diametru (ultima oara). Ar fi peste orice mega-bomba nucleara pentru ca energia degajata ar echivala milioane de bombe nucleare detonate in acelasi timp. Asa ca zgomotul produs de Natura poate fi foarte mare iar aprecierea foarte relativa, masurarea ar fi si ea ultima pe care am face-o.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply